29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Acai Üzümü : Kolesterol Düzeylerini Geliştirebilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Acai üzümü, Brezilya’ya özgüdür. Amazon bölgesinde temel bir besin maddesidir. Ancak, son zamanlarda dünya çapında popülerlik kazanmıştır ve özellikle sağlık için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Acai üzümü nedir?

Acai üzümü, Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişir. Koyu mor kabuğa ve büyük bir tohumu çevreleyen sarı bir meyveye sahiptir. Genellikle kırmızı meyveler ailesine ait olduğu düşünülür. Amazon yağmur ormanlarında, sıkça tüketilir.

Genellikle kabuğunu yumuşatmak için ıslatılır ve daha sonra koyu mor renkte bir macun oluşturmak için püre haline getirilir. Böğürtlen ve şekersiz çikolata arasında değişen toprağımsı tadı vardır.

Taze acai üzümü, kısa bir raf ömrüne sahiptir ve yetiştirildikleri bölgenin dışında çok dayanmaz. İhracat meyvesi olarak, donmuş meyve püresi, kurutulmuş toz veya preslenmiş meyve suyu olarak satılmaktadır.

Besin içeriği

Acai üzümü, benzersiz bir beslenme profiline sahiptir, çünkü yağ bakımından zengindir ve şeker bakımından düşüktür. 100 gram dondurulmuş acai üzümü posası aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Kalori: 70

Yağ: 5 gram

Doymuş yağ: 1.5 gram

Karbonhidrat: 4 gram

Şeker: 2 gram

Lif: 2 gram

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 15’i

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 2’si

Venezuela’da yapılan bir araştırmaya göre acai üzümü, krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi diğer bazı eser mineralleri de içermektedir. Ancak en güçlü sağlık yararlarından bazıları bitki bileşenlerinden gelir.

Bunlar arasında en dikkate değer olanı, acai üzümüne derin mor rengini veren ve vücutta antioksidan olarak hareket eden antosiyaninlerdir. Bu antosiyaninler, kara fasulye ve yaban mersini gibi diğer mavi, siyah ve mor yiyeceklerde de bulunmaktadır.

Antioksidanlarla yüklüdür

Antioksidanlar önemlidir, çünkü serbest radikallerin vücut üzerindeki zararlı etkilerini etkisizleştirirler. Serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötralize edilmezse, hücrelere zarar verebilir ve diyabet, kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açabilir.

Acai üzümü, yaban mersini ve kızılcık gibi diğer antioksidan bakımından zengin meyveleri geride bırakan, inanılmaz derecede yüksek miktarda antioksidan içerir. Gıdaların antioksidan içeriği tipik olarak, Oksijen Radikal Absorbsiyon Kapasitesi (ORAC) skoru ile ölçülür.

Acai üzümünün 100 gram donmuş posası, 15,405 ORAC değerine sahipken, aynı miktarda yaban mersini 4,669 puan almıştır. Bu antioksidan aktivite, antosiyaninler dahil olmak üzere, acai üzümündeki bir dizi bitki bileşiminden gelir.

2008 yılında araştırmacılar 12 farklı gönüllüye; acai üzümü posası, acai üzümü suyu, elma püresi veya dört farklı zamanda antioksidan içermeyen bir içecek vermiştir. Daha sonra kanlarındaki antioksidan seviyesi test edilmiştir.

Hem acai üzümü posası hem de elma püresi katılımcıların antioksidan seviyelerini yükseltmiştir, bu da acai üzümündeki antioksidan bileşiklerin bağırsakta iyi emildiği anlamına gelir. Aynı zamanda acai üzümü posasının acai üzümü suyundan daha iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu gösterir.

Kolesterol düzeylerini geliştirebilir

Hayvan çalışmaları, acai üzümünün total ve kötü (LDL) kolesterolü azaltarak, kolesterol seviyelerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Ve insanlarda da benzer bir etkiye sahip olması muhtemeldir.

2011 yılında yapılan bir çalışmada 10 kilolu yetişkin bir ay boyunca günde iki kez acai üzümünden yapılmış smoothie içmiş ve genel olarak çalışma sonunda, total ve kötü (LDL) kolesterol seviyeleri düşmüştür.  Ancak, bu çalışmanın bazı dezavantajları bulunmaktadır çünkü küçük çaptadır, kontrol grubu kullanılmamıştır ve çalışmayı destekleyen bir acai üzümü tedarikçisidir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte, acai üzümündeki antosiyaninlerin kolesterol düzeyleri üzerindeki olumlu etkilerden sorumlu olması muhtemeldir çünkü çalışmalar bu bitki bileşiğinin, HDL ve LDL kolesterolünde olumlu gelişmelere neden olabileceğini gözlemlemiştir. Ayrıca acai üzümü, kolesterolün vücudunuz tarafından emilmesini önleyen bitki sterolleri içerir.

Kanser karşıtı etkiye sahiptir

Bazı gıdaların kanser hücrelerinin oluşmasını ve yayılmasını engellediği bilinmektedir. Hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları acai üzümünde bu tür bir anti-kanser etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Acai posası farelerde, kolon ve mesane kanseri olasılığını azaltmıştır. Bununla birlikte, farelerde yapılan ikinci bir çalışma, mide kanseri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını bulmuştur. Araştırmacılar, acai üzümünün gelecekte kanser tedavisinde rol oynayabileceği sonucuna varmışlardır, ancak insan çalışmaları da dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Beyin fonksiyonunu geliştirebilir

Acai üzümündeki birçok bitki bileşimi, beyninizi yaşlanmaya bağlı hasara karşı koruyabilir. Çeşitli laboratuvar deneylerinde, farelerde bu tür bir koruyucu etki göstermiştir. Acai üzümündeki antioksidanlar, inflamasyon ve oksidasyonun beyin hücrelerine zarar vermesini engelleyerek, hafıza ve bilişsel fonksiyonu koruyabilir.

Bir çalışmada acai üzümü, yaşlanan farelerde hafızayı geliştirmeye bile yardımcı olmuştur. Beyin, toksik olan ya da artık çalışmayan hücreleri temizleyerek, otofaji olarak bilinen bir süreçten geçer ve bu da, beyin sağlığının korunmasındaki temel unsurdur. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi artırmak için yeni sinirlerin oluşmasını sağlar.

Yaşlandıkça, bu süreç verimsiz çalışmaya başlar. Ancak, laboratuvar testlerinde, acai özü beyin hücrelerinde bu “temizlik” yanıtını teşvik etmiştir.

Olası yan etkileri:

Acai üzümünün sağlıklı ve antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğu göz önüne alındığında, çok fazla yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken konu, fazla abartmamaktır.

İlk araştırmalar umut verici olsa da, insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle, ılımlı seviyede tüketmek gerekir. Ayrıca, işlenmiş olarak satın alırsanız, içindekiler etiketini kontrol edin ve ekstra tatlandırıcılar içermediğinden emin olun.

Özetlersek;

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, acai üzümü birçok potansiyel sağlık yararına sahiptir.

Antioksidanlar olarak hareket eden ve beyniniz, kalbiniz ve genel sağlığınız için faydaları olan güçlü bitki bileşikleriyle yüklüdür. Ayrıca sağlıklı yağlar ve lif içerir, bu da acai üzümünü genellikle sağlıklı bir yiyecek haline getirir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler