29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Ahududu Suyu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sağlıklı beslenmekten bahsedildiğinde meyveler, sebzeler beslenme alışkanlıklarımızın baş tacı olmak durumundadır. Mevsiminde doğal bir şekilde tüketilen meyvelerin, sebzelerin içerdiği mineraller, vitaminler sağlıklı bir vücut için gerekli olan her şeyi bizlere verebilmektedir. Aslında her türlü sağlık sorununun çözümü ya da sağlık sorunlarından korunmanın yolu doğadan geçiyor değil mi? Doğal olandan ne kadar uzaklaşırsak, paketli, fabrikasyon ürünlere ne kadar çok yönelirsek vücudumuz da hastalıklara o kadar yakın ve dirençsiz oluyor.

Etrafa bakınca gördüğümüz şu doğa insanları çok sayıda sağlıklı meyve ve sebze ile ödüllendiriyor. Yeter ki bunun farkında olup meyveleri, sebzeleri beslenme programlarının içine rutin olarak alalım. Doğanın bizlere verdiği sayısız doğal ve sağlıklı besine rağmen özellikle de biz modern şehir insanları açlık hisseder hissetmez hemen paketli hazır sağlıksız gıdalara yöneliyoruz. Ancak özellikle de son yıllarda bir sağlıklı beslenme, vücudu toksinlerden arındırma, detoks programları uygulama gibi yeni yeni trendler başladı. Yani yeme, içme alışkanlıklarımızı sağlıklı yönde değiştirmeye çalışıyoruz. Siz de çevrenizde günlük yemek seçimlerini hem sağlık hem de doğal yönde değiştiren kişilerle sık sık karşılaşıyorsunuzdur.

Doğal içecekler trendi başladı!

Şehir hayatının ve çalışma koşullarının hareketsiz yaşamı dayatması dolayısıyla egzersizden çok sağlıklı beslenme üzerine kafa yoruluyor. Özellikle de taze meyve, sebze suları ile hem uzun süre tokluk hissi kazanma hem de vücudu gereksiz maddelerden arındırma trendi her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu bağlamda pek çok kişi evinde hazırladığı taze meyve sularını, yeni adıyla “smoothieleri” ve karışımları işte, trafikte tüketmeyi tercih ediyor. Böylece zararlı hazır gıdalardan, abur cuburlardan uzak durmak ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak daha mümkün hale geliyor. İşte bu sağlıklı beslenme akımı içinde kendine en sık olarak yer bulan meyve sularından birisi nasılsa yabanmersini suyu ise, bir diğeri de ahududu suyudur. Mevsiminde toplanan ahududular yazın taze olarak bol bol meyve suyu ya da smoothie olarak tüketilirken, yazdan derin dondurucuya atılarak kışın da bolca tüketilebilmektedir.

Ahududu suyunun faydaları

Kanser karşıtıdır!

Meyvelere, sebzelere renklerini veren maddeler, aynı zamanda onların neye faydalı olduğuna dair, içeriğinde neler bulunduğuna dair de ipuçları veriyor. Bu bakımdan kırmızı, bordo arası bir renge sahip olan ahududu da tam bir antioksidan deposudur. Ahududunun içinde ellagic asit adlı verilen çok güçlü bir antioksidan bulunmaktadır. Bilinmektedir ki, vücuttaki hücrelere zarar veren, pek çok hastalığa yol açan serbest radikallerin bir numaralı düşmanı antioksidanlardır. Antioksidanlar bakımından zengin beslenmek de başta kanser olmak üzere pek çok hastalığı önlemekte yardımcı olmaktadır.

Kalp dostudur!

Kalp ve damar sağlığı demek tüm vücut sağlığı demektir. Uzmanlar kalp sağlığını korumak için her gün düzenli olarak egzersiz yapılmasını ve mümkün olduğunca meyve, sebze ağırlıklı beslenmeyi öneriyor. Zira meyve ve sebzeler vitaminler, mineraller, güçlü antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu bakımdan antioksidanlar ve antosiyanin içeriği çok yüksek olan ahududu suyu da kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta, daha sağlıklı bir kalple uzun ve kaliteli bir yaşam vaat etmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek, hastalıklara karşı yüksek oranda korunuyor olmak demektir. Diğer pek çok meyve gibi ahududunun içinde bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklar ile savaşma gücünü artıran pek çok bileşen bulunmaktadır. Ahududunun içerdiği faydalı maddeler vücudun hastalıklara sebep olan bakterilere ve alerjenlere karşı daha hızlı ve sağlıklı tepkiler vermesini sağlıyor.

Kan dolaşım sistemini iyileştirir!

Vücutta kan dolaşımının doğru şekilde gerçekleşmesi hücrelerin, organların sağlığı açısından çok önemlidir. Ahududunun kanın pıhtılaşma özelliğinin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor olması çok önemlidir. Ayrıca ahududu suyunun düzenli tüketimde kanın damarlardan daha yumuşak ve düzenli bir şekilde akmasına katkı sağlaması tüm vücut sağlına faydalıdır.

Alerjik reaksiyonları azaltır!

Bağışıklık sistemini güçlendiren, tüm vücut sistemlerinin daha fonksiyonel çalışmasını sağlayan ahududu suyu, vücudun dış etkenlere karşı toleransını arttırmaktadır. Bu sayede kişinin pek çok maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterme riski azalmaktadır.

Bağırsak fonksiyonlarını güçlendirir!

Ahududu suyu, sindirim sisteminin ve özellikle de bağırsakların dostudur. Bu bakımdan taze ahududu suyu içerek ve ahududu yiyerek pek çok temel besini vücuda almak ve böylece bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmek mümkün olur.

Kemikleri güçlendirir!

Kemiklerin gelişimi ve sağlığı için vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmek çok önemlidir. Ahududu suyu da B, C ve K vitaminleri bakımından çok zengin olduğu için kemik gelişimi ve sağlığını desteklemektedir.

Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar!

Ahududu antioksidan deposu olan bir meyvedir. Bu sebeple de hücrelere, organlara hasar veren serbest radikallerle mücadele eder ve onları kısa süre içinde ortadan kaldırır. Ahududunun hücre yenileyici ve serbest radikalleri etkisiz hale getiren özellikleri sayesinde vücuttaki yaralar daha hızlı ve kolay iyileşir ve hormon salınımı sağlıklı bir düzeyde seyreder.

Kilo verme sürecini hızlandırır!

Ahududu suyunun sindirim sisteminin çalışmalarını destekleyici, serbest radikalleri ortadan kaldıran ve vücuttan ödem atılmasını sağlayan özellikleri, vücutta biriken yağların da daha hızlı yakılmasını sağlar. Düzenli olarak ahududu suyu içerek kilo vermeyi kolaylaştırmak mümkün olur.

Yukarıda sıralanan faydaları ve yazın serinletici etkisi dolayısıyla ahududu suyu içmek isteyenler evde kendileri kolaylıkla hazırlayabilirler. Doğal olarak evde hazırlanmış ahududu suyu vitamin ve mineral deposu olarak kabul edilmektedir. Ahududunun şifa kaynağı oluşu, eşsiz lezzeti ve hoş kokusu yaz aylarında sıklıkla ahududu suyu tercih edilmesini sağlamaktadır. Ancak tüm bunlar için ahududu suyunu hazır olarak almak yerine evde kendiniz hazırlayınız. Hem çok doğal hem de çok sağlıklı olan ahududu suyunu bolca hazırlayıp buzlukta yaklaşık 1 yıl kadar saklamak ve ihtiyaç olduğunda çıkarıp tüketmek mümkündür.

Ahududu suyu nasıl yapılır?

Gereken malzemeler

1 kilo ahududu

1 su bardağı şeker

1 çay bardağı limon suyu

Hazırlanışı

Ahududu sap ve çöllerinden ayıklanarak temizlenir. Bir leğen içinde bol suda iyice yıkanır ve süzülür. Bir tencerenin ağzına temiz bir tülbent örtülür. Ahududu ve toz şeker tülbendin üzerine dökülür ve tahta bir kaşık yardımıyla tülbentten geçirilir. Elde edilen suya limon suyu da karıştırılır ve derin dondurucuda saklanmak üzere plastik su şişelerine doldurulabilir. Elde edilen ahududu suyu konsantre şekilde tüketilebilir. Ağzı kapalı cam kavanozların içinde buzdolabında ya da serin ve kuru yerlerde muhafaza edilebilir. Ahududu suyu içileceği zaman yarı yarıya sulandırılarak tüketilmelidir.

Ahududu suyu ile ilgili uyarılar

  • Ahududu suyu tüm vücut sağlığı için pek çok madde ve bileşen barındırmaktadır. Ancak ilk kez tüketecek olanlarda nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu bakımdan ilk seferde küçük bir bardak içmek daha mantıklı olacaktır.
  • Her bir besinin en sağlıklı ve faydalı olanı evde doğal yöntemlerle hazırlananalardır. Bu bakımdan ahududu suyunu da paketli olanlardan almamak en doğrusudur. Zira paketli meyve sularında koruyucular, sağlıksız tatlandırıcılar bulunabilir.
  • Ahududu suyu yapmadan önce çok iyi yıkanmalıdır.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler