25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Aloe Vera & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

300’den farklı türü bulunan ve en iyi bilinen Aloe Barbadensis türüyle iyileştirici özellikleriyle bilinen, sağlıklı yaşam ve güzellik dünyasında oldukça popüler olan aloe vera bitkisi; dikenli ve etli yaprakları ile bilinir. Tropikal iklimlerde doğal olarak yetişen bu değerli bitki ile ilgili olarak, bundan yüz yıllar önce, bilinenden çok daha fazlasını sunabileceği fark edildi. İçerdiği jel ve su ile; cilt problemlerinden sindirim sorunlarına kadar pek çok sağlık durumunu tedavi etmek için kullanılan bir bitki oldu. Peki, bu değerli bitkinin kullanım alanları, faydaları ve cilde faydalarına biraz daha yakından göz atmaya ne dersiniz? 

Aloe Vera Nedir? 

Aloe vera bitkisi; üç katmandan oluşur. En altındaki katmanın %99’luk kısmı sudur. Bu su, berrak bir jel içerir ve bu jel, pek çok sağlık koşulunun tedavisinde kullanılmaktadır. 

Tarihi en az 6000 yıl öncesine kadar giden aloe vera bitkisi, iyileştirici özellikleri ile bilinir ve tarihte “ölümsüzlük bitkisi” olarak da anılmıştır. Mısır döneminde, firavunlara cenaze hediyesi olarak sunulan bu bitki, zaman içinde Hindistan’dan Çin’e, Meksika’dan Kuzey Amerika’ya kadar pek çok coğrafi bölgeye yayıldı. Uzun bir süredir iyileştirici özellikleri bilinen aleo vera; alternatif tıpta yaraları iyileştirmek, saç dökülmelerini gidermek, hemoroidi tedavi etmek, yanıkları gidermek, sindirim sorunlarını iyileştirmek gibi pek çok yararı için kullanıldı. 

Günümüze gelindiğinde, arkasında büyük bir endüstri olan aloe vera; kozmetik ürünlerden bakım ürünlerine, tıraş kremlerinden güneş losyonlarına, özellikle de kişisel bakım ürünlerinde yoğun bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Eczane ve market raflarında parlak, yeşil renkli bir jel olarak satın alabileceğiniz aloe vera jelinin faydaları ise saymakla bitmiyor. 

Aloe Vera Faydaları

Yardımcı olduğu söylenen sağlık sorunlarını tedavi edebileceğini kanıtlayacak yeterli bilimsel bir kanıt olmasa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok potansiyel sağlık yararı vardır:

Sindirime Yardımcıdır

Aoin isimli bir bileşik içeriği ile müshil etkisi gösteren ve kabızlığın tedavisinde kullanabilecek özelliklere sahiptir. Ancak, genel düşüncenin aksine; Huzursuz Bağırsak Sendromu gibi diğer sindirim bozukluklarına iyi geldiğini gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. 

Cilt İçin Faydalıdır

Bakteriyel kaynaklı sivilce problemleri ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin tedavi edilmesinde, alo vera oldukça popülerdir. Cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olan bu değerli bitki, ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, yazın ortaya çıkan güneş yanıklarını yatıştırmak için de kullanılır. Cildin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilecek bilimsel araştırmalar da bulunan aloe vera; ciltteki yanık ve kesiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için de kullanılabilir. 

Mide Problemlerine İyi Gelir

Mide ekşimesi, kusma ve reflü de dahil olmak üzere, mide problemlerine bağlı semptomları azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. 

Kan Şekerini Düşürür

Aloe vera bitkisi ile ilgili yapılan bir çalışma, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu buldu. Düzenli olarak her gün 2 yemek kaşığı aloe vera suyu içmenin, şeker hastalığını tedavi etmede ve kan şekeri seviyelerini düşürmede faydalı olabileceğini gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bazı geleneklerde şeker hastalığı ilacı olarak kullanılan bu değerli bitki; insülin hassasiyetini arttırır ve kan şekeri yönetimini geliştirir. 

Antioksidan ve Antibakteriyeldir

Güçlü antioksidanlar içeren aloe vera, vücutta enfeksiyon oluşumuna neden olabilecek bazı bakterilerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. 

Ağızdaki Plakları Azaltır

Diş ve diş eti hastalıkları, günümüzde çok yaygın görülen sağlık problemleridir. Bu problemleri önlemenin önemli bir yolu, dişlerdeki plak oluşumunu azaltmaktan geçmektedir. Aloe vera ile ilgili yapılan bir çalışmada; aloe vera suyu ile diş çalkalamanın, dişlerdeki plak oluşumunu azalttığı bulundu. Aloe vera’nın bu etkisi, ağızda plak oluşumuna neden olan bakterileri öldürmesi ile sağlanmaktadır.

Aloe Vera Cilde Faydaları

Aloe vera bitkisinin, cilt sağlığı ve güzelliği için bilinen çok çeşitli faydaları vardır. Öncelikle, cildin iyileşme hızını arttırıcı etkilere sahip olan bu bitki, kırışıklıkların önlenmesinde de faydalı olabilir. Amerika’da yapılan bir çalışmada, düzenli kullanımda ciltte kolajen üretimini arttırdığı bulunan aloe vera, ayrıca cilt elastikiyetini arttırıcı özelliklere de sahiptir.

Yine yapılan farklı bir bilimsel çalışmada; ciltteki kızarıklıkları azalttığı ve cildi nemlendirdiği bulunmuştur. Bununla birlikte; sedef hastalığı gibi çeşitli cilt koşullarını tedavi edebileceğine dair çalışmalar da devam etmektedir. Belirli cilt problemlerini tedavi etmek söz konusu olduğunda; virüs karşıtı, mantar karşıtı ve yenileyici özellikleri ile bilinen aloe vera, kullanılacak diğer ilaçlara ek olarak cilt için faydalı olabilir.

 • Cildi Nemlendirir

Alt katmanındaki bölümün %99’luk kısmı su olan aloe vera, cilde sürüldükten sonra yağlı bir his bırakmadan cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, cildi yumuşatıcı özelliklere de sahiptir. 

 • Güneş Yanıklarını Tedavi Eder

İçerdiği jel, doğal bir ağrı kesici olan bileşikler içeren aloe vera, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkileri ile güneş yanıklarını hafifletmek için kullanılmaktadır. 

 • Sivilceleri Tedavi Eder

Bakteri karşıtı özelliklere sahip olan aloe vera, cilt yüzeyindeki akne lezyonlarını azaltıcı etkilere sahiptir. Özellikle de, bakteri kökenli akne problemlerinin tedavisinde, aloe vera jelleri oldukça etkili olabilmektedir. 

 • Serum Olarak Kullanılabilir

Yüksek oranda su içeriğine sahip olan aloe vera, doğal bir yüz serumu olarak kullanılabilir. Bunun için; cildinizi temizledikten sonra ve nemlendiricinizi uygulamadan önce, serum olarak aloe vera’nın içindeki jeli uygulayabilirsiniz. Bu jel, üzerine sürdüğünüz nemlendiriciyi cildinizin daha iyi emmesini sağlayacaktır. 

Aloe Vera Maskesi 

Aloe vera’nın cilde faydalarından yararlanmak için, içerisindeki jeli doğrudan cildinize uygulayabileceğiniz gibi; çeşitli malzemeler ile bir araya getirerek etkisini biraz daha arttırabilirsiniz. Cilt kuruluğunu gidermek isterseniz, aloe vera ve badem yağı maskesini deneyebilirsiniz. 

Badem Yağı ve Aloe Vera Masjesi 

Cildi nemlendirici ve cilt kuruluğunu giderici bu maske için;

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli 
 • 3 çay kaşığı badem yağı
 • 1 küçük boy muza ihtiyacınız olacak. 

Muzu bir çatalla ezdikten sonra, içerisine aloe vera jeli ve badem yağını da ekleyip güzelce karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra, maskeyi cildinize uygulayın ve kuruyana kadar beklettikten sonra ılık su ile güzelce durulayın. 

Gül Suyu ve Aloe Vera Maskesi

Ciltteki enfeksiyonları azaltmak ve cildin doğal rengini korumak için yapabileceğiniz bu maske için;

 • ½ salatalık 
 • 1 çay kaşığı doğal gül suyu
 • 2 yemek kaşığı aloe vera jel 

Salatalığı rendeledikten sonra gül suyu ve aloe vera jeli ile güzelce karıştırın. Cildinizi temizleyip makyaj kalıntılarından tamamen arındırdıktan sonra, dairesel hareketler ile karışımı cildinize uygulayın. 15 dakika kuruması için beklettikten sonra, ılık su ile cildinizi durulayın. 

Yumurta ve Aloe Vera Maskesi

Cildin elastikiyetini arttırmak, gözenekleri sıkılaştırmak ve cildi nemlendirme özellikleri bulunan bu maske için;

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jel 
 • 1 adet yumurta

Malzemeleri bir kasede birleştirip karıştırdıktan sonra; yüz, boyun ve dekolte bölgenize uygulayın. 15 dakika cildinizde beklettikten sonra, ılık su ile durulayın. 

Tüm bu maskeler, farklı etkileri ile cildinizin nemlenmesine, sivilce ve cilt kusurlarının giderilmesine, kızarıklığın hafifletilmesine ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
45
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler