07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Sağlıklı Beslenme

Kansere Karşı Koruyucu, Doğal Antibiyotik Gibi İçecek: Altın Karışım

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sağlıklı beslenmek, vücudumuza iyi bakmak, kendimizi ve bedenimizi iyi hissetmek… Son zamanlarda bu konuların önemi giderek artıyor. Artmaya da devam edecek. Bu nedenle aslında şifası bol olan, faydaları pek de bilinmeyen yiyecekleri daha çok tüketir olduk. Bunların başında da özellikle Hint mutfağında çok fazla kullanılan, yararının dokunmadığı hiçbir şey kalmayan zerdeçal geliyor.

Sindirim sistemini düzenlemesiyle yakından tanıdığımız bir de kefir var. Onun da faydaları say say bitmiyor. Kefir, zerdeçal ve birkaç yancı malzemesinin bir araya gelip şu zamana kadar içtiğiniz en faydalı karışımlardan birine dönüşüyor. Hazırsanız tüketmeye başladığınız ilk günden itibaren etkisini hissetmeye başlayacağınız altın karışımla tanıştıralım sizi.

Altın karışım nedir

Yapılan araştırmalara göre özellikle Hindistan’da yaşayan insanların dünya genelindeki insanlara nazaran daha az kansere yakalandıkları tespit edilmiş. Bunun sebepleri araştırıldığında Hindistan’da yaşayan insanların günlük hayatlarında sıkça zerdeçal kullandıkları ve zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesinin kanser karşıtı olduğu için bu etkiyi verdiği sonucuna varılmış.

Kurkumin maddesinin açığa çıkması için de bir süte, yoğurda, ayrana ya da kefire ihtiyacı var. Etkilerini arttırmak için de sirke, karabiber, zeytinyağı gibi maddelere ihtiyacı var. Bu maddeler sayesinde kurkumin açığa çıkıyor, emilimi de artıyor. Bu karışımlar tüketildiğinde ise onlarca faydayı beraberinde getiriyor. Hem rengi hem de bu yararları sayesinde ”altın karışım” olarak adlandırılıyorlar.

Altın karışım tarifi, nasıl hazırlanır?

Kefirinizin içerisine (ev yapımı kefir ise daha faydalı olacaktır) taze ya da toz zerdeçal ilave edin. 1 su bardağı kefire 1 çay kaşığı taze zerdeçal ya da 1,5 çay kaşığı toz zerdeçal şeklinde düşünebilirsiniz. İçerisine yine aynı oranda karabiber, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı, tatlandırmak için tarçın, bal ya da zencefil, eğer ilave etmek isterseniz de birkaç damla limon ya da doğal sirke ilave edip karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu karışımı özellikle aç karnına tüketmekte fayda var. Zerdeçala ya da diğer malzemelere alerjiniz olması ihtimaline karşı tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmayı da ihmal etmeyin.

Altın karışımın faydaları

 • Altın karışım özellikle bağırsaklarınızdaki probiyotiklerin artmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlar.Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıkları şikayetlerin en aza inmesine yardımcı olur.
 • Özellikle bağırsak problemleri çekenler için çok faydalıdır.
 • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olur.
 • Bu şekilde kilo kaybetmenize de yardımcı olur.
 • Enerji verir, kan şekerini dengeler, tokluk hissi yaratır ve daha az acıkmanızı sağlar.
 • İçerisindeki maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hastalıklara daha az yakalanmanızı ve daha kolay atlatmanızı sağlar.
 • Kanser hücrelerini öldürmede rol oynar.
 • Kanser tedavisinde önemli bir silah olarak kullanılır.Doğal antibiyotik etkisi yaratır.
 • Birçok hastalığın tedavisine destek amaçlı kullanılır.Karaciğer yağlanması gibi hastalıkların tedavisinde hastalığın etkilerini azaltmak ve karaciğeri yenilemek için kullanılır.
 • İltihaplı hastalıkların tedavisinde etkin rol oynar.
 • Özellikle yaraların hızla iyileşmesine de yardımcı olur.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler