07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Ananas : Sindirimi Kolaylaştırabilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ananas (Ananas comosus) inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir. Bu popüler meyve, besin maddeleri, antioksidanlar ve hastalıklarla savaşabilen enzimler gibi bileşiklerle doludur. Ananas ve içindeki bileşiklerin, sindirime yardımcı olduğu, bağışıklığı güçlendirdiği ve ameliyattan sonraki iyileşmeyi hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Besin içeriği

Ananasın kalorisi düşüktür, ancak inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir kase (165 gram) ananas aşağıdaki besin değerlerini içerir:

Kalori: 82.5

Yağ: 1.7 gram

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 21.6 gram

Lif: 2.3 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 131’i

Manganez: Günlük ihtiyacın % 76’sı

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 9’u

Bakır: Günlük ihtiyacın % 9’u

Tiamin: Günlük ihtiyacın % 9’u

Folat: Günlük ihtiyacın % 7’si

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 5’i

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 5’i

Niasin: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Pantotenik asit: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Riboflavin: Günlük ihtiyacın % 3’ü

Demir: Günlük ihtiyacın % 3’ü

Ananas ayrıca az miktarda A vitamini, K vitamini, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir. Özellikle C vitamini ve manganez açısından zengindir.

C vitamini büyüme ve gelişme için gereklidir, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşmasına ve  demir emilimine yardımcı olur. Bu arada manganez, büyümeye yardımcı olan, metabolizma sağlığını destekleyen ve antioksidan özelliklere sahip olan doğal bir mineraldir.

Hastalıklarla mücadele etmenize yardım eden antioksidanları içerir

Sadece besin içeriği bakımından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı antioksidanlarla da yüklüdür. Antioksidanlar vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir.

Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikalin bulunduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller, vücudunuzun hücreleri ile etkileşir ve kronik iltihaplanma, zayıflamış bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalığa bağlı hasara neden olurlar.

Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengindir. Dahası, ananastaki antioksidanların çoğu bağlıdır. Bu, antioksidanların vücuttaki daha sert koşullardan kurtulabilmesini ve daha uzun süreli etkiler yaratmasını sağlar.

Sindirimi kolaylaştırabilir

Ananas, bromelain olarak bilinen bir grup sindirim enzimi içerir. Proteinleri ve protein moleküllerini; amino asitler ve küçük peptitler gibi yapı taşlarına ayırırlar. Protein molekülleri parçalandığında, ince bağırsakta daha kolay emilir. Bu yönüyle, pankreasın yeterli sindirim enzimi yapamadığı bir durum olan pankreas yetmezliği olan kişiler için özellikle yararlı olabilir.

Örneğin bir çalışma, pankreas yetmezliği olan katılımcıların, bromelain içermeyen aynı sindirim enzim takviyesine kıyasla, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi aldıktan sonra, sindirimlerinin geliştiği gözlemlenmiştir.

Kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. Gelişimi, genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır. Birçok çalışma, ananas ve içindeki bileşiklerin; kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, oksidatif stresi ve enflamasyonu azaltabilmeleridir.

Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Test tüpü çalışmaları bromelain içeriğinin kansere karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Örneğin, iki test tüpü çalışması, bromelainin göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını göstermiştir. Diğer test tüpü çalışmaları bromelainin; deri, safra kanalı, mide sistemi ve kolon kanserini baskıladığını göstermektedir.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları bromelainin, kanser hücresi büyümesini baskılayan ve kanser hücrelerini yok eden beyaz kan hücrelerini daha etkili kılan moleküller üretmek için bağışıklık sistemini uyarabildiğini bulmuştur. Ancak herhangi bir sonuca varılmadan önce daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bağışıklığı güçlendirebilir ve enflamasyonu önleyebilir

Ananas, yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Çünkü bağışıklığı kolektif olarak artırabilen ve enflamasyonu baskılayan bromelain gibi; çok çeşitli vitaminler, mineraller ve enzimler içerir.

Dokuz haftalık bir çalışma, 98 sağlıklı çocukla inceleme yapmıştır. Çocuklardan bazıları hiç ananas tüketmemiş, bazıları 140 gr ananas tüketmiş ve geri kalan kısım da 280gr ananas tüketmiştir. Ve bağışıklıklarının güçlenip güçlenmediğine bakılmıştır.

Sonuçta ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riski daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, en çok ananas yiyen çocukların, diğer iki gruba göre dört kat daha fazla hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerine sahip olduğu görülmüştür. Dahası çalışmalar, bromelainin enflamasyon belirteçlerini azaltabileceğini göstermiştir. Bu antienflamatuvar özelliklerin ise bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Artrit semptomlarını azaltabilir

Artrit, yalnızca Amerika’da 54 milyondan fazla kişiyi etkiler. Birçok artrit tipi vardır, ancak bunların çoğu eklemlerde iltihaplanma ile karakterizedir. Ananas, antienflamatuvar özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, sıklıkla enflamatuvar artritli kişiler için ağrıyı azaltabilecekleri düşünülmektedir.

Aslında, 1960’lı yıllardan itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin romatoid artrit semptomlarını hafifletmek için kullanıldığını göstermektedir. Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma ise, artrit tedavisinde bromelainin etkinliğini araştırmıştır ve osteoartritli hastalarda yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın, ağrının giderilmesine, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde yardımcı olduğu bulunmuştur.

Dahası, bir gözden geçirme çalışması, bromelainin osteoartriti tedavi etme yeteneğini analiz etmiştir. Bromelainin, özellikle kısa dönemde artrit semptomlarını hafifletme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

Bununla birlikte, bromelainin artrit semptomları için uzun süreli bir tedavi olup olmadığı net değildir. Artrit semptomlarını hafifletmek için bromelain önermeden önce daha uzun süreli çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.

Ameliyat veya yorucu egzersiz sonrasında iyileşmeyi hızlandırabilir

Ananas tüketmek, ameliyat veya egzersizden sonra iyileşmek için gereken süreyi azaltabilir. Bu büyük ölçüde bromelainin, antienflamatuvar özelliklerine bağlıdır. Birçok çalışma, bromelainin, ameliyattan sonra sıklıkla görülen iltihap, şişlik, çürük ve ağrıyı azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca enflamasyon belirteçler de azalmış gibi görünmektedir.

Örneğin bir çalışma, diş ameliyatından önce bromelain tüketen kişilerin ağrısının önemli ölçüde azaldığını ve daha mutlu hissettiklerini göstermiştir. Aslında, yaygın şekilde kullanılan antienflamatuvar ilaçlar ile benzer miktarda rahatlama sağladığı görülmüştür.

Yorucu egzersiz aynı zamanda kas dokusuna da zarar verebilir ve çevresinde enflamasyona neden olabilir. Etkilenen kaslar, çok fazla güç üretemez ve 3 güne kadar ağrıyabilir. Bromelain gibi enzimlerin, hasarlı kas dokusunun etrafındaki enflamasyonu azaltarak, yorucu egzersizden kaynaklanan hasarın iyileşmesini hızlandırdığına inanılmaktadır.

Bir çalışmada, katılımcılara koşu bandında 45 dakika süren yorucu egzersiz sonrasında bromelain içeren bir sindirim enzim takviyesi verilmiş ve bu teori test edilmiştir. Takviye alanlarda enflamasyon daha az ve egzersiz sonrasında iyileşme daha hızlı olmuştur. Diğer birçok çalışma da, bromelainin, egzersizin neden olduğu hasardan sonra iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermiştir.

Özetlersek;

Ananas lezzetli, düşük kalorili ve besleyicidir. Ayrıca antioksidanlarla doludur. İçindeki besin maddeleri ve bileşikler, sindirimi geliştirebilir, kanser riskini düşürebilir, bağışıklığı güçlendirebilir, artrit semptomlarını hafifletebilir ve ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırabilir. Ayrıca inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çeşitli şekillerde tüketilebilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler