29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Argan Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Her hastalığın, rahatsızlığın, sorunun çözümü aslında doğada var diyoruz ya, bu çözümlerden birisi de yüzyıllardır şifa olarak kullanılan argan yağıdır. Cilt bakımından, kalp sağlığına kadar pek çok faydası bulunan argan yağı hem mutfaklarda hem de kozmetik dünyasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Argan yağı, argan ağacından elde edilmekte ve çok uzun yıllardır tüm dünyada tüketilmekte, kullanılmaktadır. Tüm dünyada çok uzun yıllardır popüler bir şekilde kullanılan argan yağının ülkemizdeki tüketim geçmişi aslında son 10 yıla dayanmaktadır.

Ülkemizde argan yağının daha yeni yeni kullanılmaya başlanmış olması, daha önceleri tanınmıyor olması durumu aslında argan ağacının ülkemizde yetişmiyor olması ile ilgilidir. Zira argan ağacı, dünyada sadece Fas’ta ve birkaç ülkede yetiştiriliyor. Ortalama 200 yıllık ömrü olan argan ağacının sarı, yeşil renklerde çok güzel küçük çiçekleri vardır. Argan ağacının meyvesinden argan yağı elde eidlmekte ve bu meyvenin de içi yumuşakken, dışı sert bir kabukla kaplıdır. Genellikle çorak, kurak bölgelerde yetişen argan ağacı, su bulabilmek için de toprağın alt kısımlarına kadar köklerini epey uzaklara kadar uzatabilmektedir. Bu sebeple de argan ağacının erozyonu engelleyen önemli bir etkisi bulunmakta, yetiştirilmesi doğaya fayda sağlamaktadır. Doğaya bu olumlu etkilerinden dolayı argan ağacı, UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir ağaç türü olmasına rağmen, dünyada nesli tükenmek üzeredir.

Argan ağacı hem yağı hem de doğaya sunduğu katkı bakımından çok değerlidir. Bu ağacın meyvesinden elde edilen argan yağı, tüm vücut sağlığına inanılmaz faydaları bulunan alternatif tıpta kendine önemli bir yer bulan mucizevi etkili bir bitkisel üründür. Argan yağı; bolca alfa, gama, beta, bol miktarda E vitamini barındırmaktadır. İçerdiği yüksek oranda E vitamini ile de saç ve cilt bakımı, cilt sağlığı açısından oldukça değerlidir. Argan yağının ne içeriğinde bulunan faydalı elementler ne de vücuda faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Argan yağının faydalarına daha detaylı bir şekilde bakmak gerekir.

Cildin kendi kendini yenilemesini sağlar!

Argan yağının faydalarına dair söylenecek sözlerin her biri kesinlikle cilt dostu yönü ile bağlantılı olmaktadır. Zira cilde A’dan Z’ye her konuda faydası olan muhteşem bir bitki yağıdır, doğal bir cilt bakım ürünüdür. Öncelikle argan yağının hücre yenileyici özelliği cildi besleyerek hücrelerin kendi kendini yenilemesini, cildin doğal gençliğini korumasını sağlar. Cildi hiç tahriş etmeden, ciltte anti aging etki gösterir ve var olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Gözaltı torbalarını giderir!

Argan yağının cilde düzenli olarak uygulanması durumunda gözaltı torbalarının oluşması önlenirken, var olan torbaların görünümü hafifler.

Cildi nemlendirir!

Argan yağı içeriği bolca E vitamini ile cildi nemlendir. Düzenli aralıklarla argan yağı sürüldüğünde cilt, doğal nemini ve yumuşaklığını korur ve dolayısıyla kırışıklık oluşumu önlenir. Argan yağı, yüksek oranda E vitamini içeriği ile cilde doğal bir canlılık, parlaklık kazandırır, zararlı yağ içermediği için de ciltte herhangi bir olumsuz etki, yan etki görülmez.

Tüm vücuda uygulanabilir!

Argan yağının yüz ve boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm vücuda uygulanabiliyor olması bir cilt ürünü için çok önemli bir avantajdır. Örneğin tüm vücut derisini beslemek isteyenler banyo sonrasında argan yağı ile tüm vücuda masaj yaparak cildi besleyebilir.

Mikropları öldürür!

Argan yağının cildi mikroplardan arındırıcı özelliği bulunmaktadır. Tüm vücudun düşmanı olan, hücrelerin deforme olmasına sebep olan serbest radikaller cilt sağlığı ve cilt güzelliğinin de düşmanıdır. Argan yağı da antiseptik, enfeksiyon giderici özellikleriyle ciltte oluşan serbest radikaller ve mikropları etkisiz hale getirir, cildi arındırır. Antioksidan etkisi olan argan yağı, cildi tüm zararlı maddelerden arındırarak cildin erken yıpranmasına engel olur, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları giderir ve cilde daha sağlıklı bir görünüm verir.

Cildi besler!

Argan yağı, içerdiği faydalı elementler ile cildi nemlendirici ve yumuşatıcı özelliktedir, kuru ciltlerde oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte ciltte yaşanan kuruluğu argan yağı ile gidermek mümkün olabilir. Cilt kuruluğu çok sık yaşanan bir sorundur. Zira kapalı ortamlarda uzun süreli bulunma, doğalgaz, kalorifer, soba, klima gibi ısınma araçlarının bulunduğu ortamlarda saatlerce kalmak cildi kurutuyor. Kuruyan cilt, kaşınmaya ve pul pul dökülmeye başlıyor ve pek çok cilt sorunu da bu kuruluktan dolayı ortaya çıkıyor. İşte argan yağı da içerdiği yüksek oranda E vitamini ve faydalı asitler ile böyle sorunların yaşanmasını engelleyebiliyor. Bu bakımdan düzenli olarak argan yağı kullanımı ile hem cilt kuruması önlenir hem de kurumanın neden olduğu cilt hasarları onarılır.

Akne oluşumuna sebep olmaz!

Doğal, bitkisel yağlar zaten cilt için faydalıdır, cildi besler ve canlandırır. Fakat bitki yağlarının çoğu içerdiği aşırı yağdan dolayı bir süre kullanıldıktan sonra ciltte akne oluşumuna sebep olabilir. Ancak argan yağı akne oluşumuna sebep olmamakla birlikte, hatta var olan akne sorununu da giderebilir. Argan yağının cildi sağlığına kavuşturmada çok etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Zira argan yağı, aslında genel olarak bilindiği gibi yağ içermediği için doğal yollarla cildi nemlendirir ve sağlığına, gençliğine kavuşturabilir. Bununla birlikte ciltte hasar gören hücrelerin yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonun giderilmesini sağlar.

Antioksidan özelliktedir!

Argan yağı yüksek oranda antioksidan özellik barındırmaktadır. Bu sebeple de cilt deformasyonlarını, cilt hastalıklarını gidermek ve cilt sağlığını korumak için argan yağı kullanımı önerilmektedir. Argan yağının düzenli kullanımında cilt sorunlarından kurtulmanın yanı sıra yeni cilt sorunlarının oluşumu da önlenmiş olur. Bu bakımdan argan yağının cildi tüm cilt hastalıkları ve hasarından koruduğundan bahsedilebilir.

Cilt çatlaklarını onarır!

Ciltte gebelikte ve hızlı kilo alıp verilen dönemlerde zaman zaman oluşan çatlaklar estetik açıdan çok rahatsız edici olabilir. Çatlak tedavisi ise genellikle çok pahalı kremler, operasyonlar ile tedavi edilmekte ve aslında tamamen yok edilememektedir. Oysaki argan yağı bol miktarda E vitamini içerdiği için cildin elastikiyetini artırır, cildi nemlendirir ve gerilmekten, kurumaktan kaynaklanan çatlak oluşumunu önler. Hatta argan yağının var olan çatlak görünümünün azalttığı da bilinen bir gerçektir. Bu sebeple çatlak olan bölgeye argan yağı ile masaj yapılması önerilir.

Saç bakımında çok etkilidir!

Saçlar kafa derisinde bulundukları için, kafa dersinde büyüdükleri için kafa dersinin sağlıklı olması, beslenmesi sağlıklı saçlara sahip olmak için çok önemlidir. Bu bağlamda canlı ve sağlıklı saçlar için kafa dersini beslemek gerekiyor. Argan yağının da cildi besleyici, nemlendirici, güçlendirici özellikleri kafa derisi için de çok faydalıdır. Cilde sayısız faydası bulunan argan yağı, tıpkı cildi olduğu gibi saçı da besliyor, canlandırıyor. Saçın kolay taranması, canlılık ve parlaksız kazanması için kullanılan pek çok kimyasal içerikli ürünlerin yerine doğal saç kremi olarak argan yağı kullanılması çok daha sağlıklı ve faydalı olur. Çünkü argan yağı; saça doğal olarak yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırır, kırık, cansız ve yıpranmış saçları onarır. Özellikle de sık sık şekillendirilen, ısıya ve kimyasallara maruz kalan saçları beslemek, oluşan hasarı onarmak için saç uçlarına bir miktar argan yağı sürülmesi çok iyi gelir.

El ve tırnak bakımı için en doğal ve faydalı yağdır!

Argan yağının nemlendirici, besleyici ve yumuşatıcı özellikleri kırılgan tırnakları, kurumuş, çatlamış elleri ve ayakları da beslemeye, sağlığına kavuşturmaya yardım eder. Soğuktan, kuru havadan ya da sıcaktan kurumuş, çatlamış eller ve ayaklara argan yağı ile bakım yapmak en doğal ve faydalı alternatiflerden birisidir. Özellikle de incelmiş, çabuk kırılan, zor uzayan tırnakları onarmak için de argan yağı sürmek önerilir. Bu amaçla her gece yapmadan önce tırnak, el ve ayaklara birkaç damla argan yağı sürüp masaj yapmak genel sağlığını kazanmalarına yardım eder.

Doğal bir dudak bakım ürünüdür!

Kışın soğukta, kışın aşırı sıcaktan dudaklar çatlar, kurur, kuru ve soğuk havalar, kimi zaman da yazın aşırı sıcak havalar dudakların sağlığı için hiç uygun değildir. Bir de kullanılan rujlar çok kaliteli değilse dudaklar kurur ve çatlar. Tüm bu olumsuzlukları ekarte edebilmek için sadece argan yağı yeterli olabilir. Argan yağının besleyici ve nemlendirici etkisini dudaklarda görmek akşamları dudaklara birkaç damla argan yağı ile masaj yapmak önerilir. Bu sayede dudaklar çok daha yumuşak ve pürüzsüz olacak, dudaklarda hücre yenilenmesi hızlanacaktır. Argan yağı dudakların sağlığı için çok önemli olmakla birlikte, argan yağı sürdükten birkaç dakika sonra yağın fazlasını bir pamuk ya da peçete yardımıyla almak gerekir. Zira argan yağının ağız yoluyla alınması, tüketilmesi çok zararlıdır. Bu sebeple de dudaklara argan yağı sürünce dudakları yalamamaya özen göstermek, emilenden fazlasını almak gerekiyor. Bu şekilde daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.

Argan sabunu her derde deva! 

Argan yağının yukarıda sıralanan faydalarının hepsi ve daha fazlası argan sabununda bulunuyor. E vitamini bakımından çok zengin olan argan sabunu kükürt içerdiği ile de cilde ve saça çok önemli faydalar sağlamaktadır. Öyle ki; argan sabunu ile yıkanan cilt güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korunur, cilt lekeleri önlenmiş olur. Argan sabunu antiseptik özelliği ile cildi enfeksiyonlardan korur, enfeksiyon varsa yavaş yavaş yok eder. Argan sabununun cilt hücrelerini koruyucu, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırıcı özellikleri bulunmaktadır. Özellikle de cildin nem ve yağ dengesini sağlayarak akne oluşumu önlenir.

Argan yağı kullanacak olanlara öneriler

  • Argan yağı yukarıda detaylı bir şekilde anlatıldığı üzere hem cilt hem de saç sağlığı için çok faydalıdır. Bu faydalardan yararlanabilmek için argan yağının cilde haftada 3 kez, saça ise haftada 2 kez sürülmesi önerilir. Argan yağının saça, cilde, dudağa, tırnağa bilinen herhangi bir zararı, yan etkisi olmamaktadır. Ancak bu faydaları istenen şekilde edinebilmek için argan yağını önerilen sıklıkta ve önerilen dozda kullanmak gerekiyor. Aşırı kullanımda argan yağının beklenmeyen birtakım zararları olabilir.
  • Argan yağından beklenen faydaların alınabilmesi için satın alınan argan yağının kaliteli ve doğal olduğundan emin olmak gerekiyor. Bu sebeple de argan yağı alırken daha çok bilinen, kalitesi onaylı markaların ürünlerini tercih etmek önerilir.
  • Argan yağı cilde topikal olarak uygulanan bir üründür. Bu bakımdan asla ağız yoluyla tüketilmesi, içilmesi, besinlere katılması söz konusu değildir, aksine çok zararlı olabilir.
  • Argan yağının saça ve cilde sayısız faydası olmakla birlikte; herhangi bir cilt hastalığı bulunan, ilaçlı bir cilt, saç tedavi gören kişiler argan yağı kullanmadan önce doktora danışmalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler