29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Badem Sütü & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yeni trend gereği herkes daha sağlıklı ve doğal beslenmek için her gün yeni yollar deniyor. Her şeyin en doğalından, en besleyici olanından tüketmek artık günümüzde bir tutku haline gelmiş durumda. Her gün, her evde çok sık bulunmayan, tüketilmeyen, ancak sağlıklı beslenme menülerinde yeni yeni yer bulan badem sütü de tanınması gereken yeni besinlerden birisidir. Peki, nedir bu badem sütü, neye yarar, nasıl yapılır?

Sağlıklı beslenme tutkunlarının tercihi haline gelen badem sütü; içinde birçok mineral ve vitamini barındıran inek sütü ile de benzer bir yapıda olan çok önemli bir besin maddesidir. Fakat sütten en önemli farkı ise içinde glüten, laktoz ve kolesterol gibi sağlığa zararı olabilecek, aşırıya kaçıldığında rahatsız edecek hiçbir şey yoktur.

Badem sütü; sağlıklı beslenmek, kilo vermek, metabolizmanın çalışmalarını desteklemek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Laktoz içermeyen, antioksidanlar, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından çok zengin olan badem sütü; güvenle inek sütü yerine içilebilecek, kolesterolü az, vitamini bol ve çok lezzetli bir süttür. Bir de içerdiği kalori miktarının soya sütünden daha az olması da badem sütünü daha değerli hale getiriyor.

Badem sütünün besin değerleri

100 miligram, yani bir çay bardağı badem sütü yaklaşık olarak;

  • 24 kalori,
  • 3 gram karbonhidrat,
  • 2 gram lif,
  • 5 gram protein,
  • 1 gram yağ,
  • 120 miligram kalsiyum içermektedir.

Badem sütü neden değerlidir?

Badem sütünün glütensiz, laktozsuz ve kolesterolsüz olması kesinlikle sıklıkla tüketilen diğer sütlerle karşılaştırıldığında değerini ve tüketilebilirliğini artırmaktadır. Hem inek sütüyle aynı yoğunluğa sahip olması hem de vücutta sorun yaratabilecek glüten, laktoz ve kolesterol içermemesi çok önemlidir.

Badem sütünün içinde yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde badem sütünün kanser türleri ve yaşlanma için koruyucu etki gösteren doğal bir antioksidan olduğunu söylemek mümkündür. E vitamini ile birlikte içinde D ve A vitaminleri, proteinler, Omega 6, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunması da neden badem sütü tüketmemiz gerektiğini açıklar niteliktedir.

Badem sütü her ne kadar soya sütüne benzer nitelikler taşısa da kalorisi çok daha azdır. Şöyle ki; 200 miligram, yani bir su bardağı inek sütü 140 kalori, pirinç sütü 120 kalori, soya sütü 80 kalori, badem sütü ise 40 kalori içerir. Bir de badem sütü şekersiz ise bir bardakta sadece 30 kalori içermektedir. Bundan dolayı da elbette ki badem sütü çok daha faydalıdır.

Badem sütünün içinde çok sayıda çözünebilir lif bulunmaktadır. Bu sayede badem sütü, bağırsak duvarlarını ve kolonu korumakta, vücudun şeker emilimini dengelemekte ve kolesterol seviyelerini istenen düzeyde tutmaktadır.

Badem sütünün yararları nelerdir?

Kilo verme sürecini desteklemesi, kolesterolü dengelemesi veya gastrit tedavisine yardımcı olması gibi sayısız faydası bulunan badem sütünün yaralarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kalorisi düşüktür!

Kilo vermek isteyenler için besinlerin besleyici değerinin yüksek, kalorisinin ise düşük olması gerekir. İşte bu özelliğiyle de badem sürü kilo vermek için harika bir besindir. Kilo vermek isteyenler günlük beslenme programına inek sütünün yerine badem sütü koyabilirler.

Kolesterolü dengeler!

Yüksek kolesterol ya da trigliserit sorunu olanlar için badem sütü yararlı bir besindir. Zira düzenli olarak tüketilen badem sütü, iyi kolestrolü artırır ve kötü kolesterolü düşürür.

Kalbi korur!

Badem sütü içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını desteklemektedir. Ayrıca kolesterolü dengeleyici özelliğiyle de kalbi güçlendirmektedir.

Bağırsak sağlığını destekler!

Badem sütünün sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede badem sütü bağırsaklardaki şeker ve yağ emilimine yardımcı olur ve bağırsakları korur. Ayrıca kolayca sindirilebildiği için de laktoz intoleransı olan kişilere badem sütü tüketimi önerilir. Bu sayede sindirim işlemi daha kolaylaşır. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lif sayesinde de badem sütü bağırsak duvarının sağlığını korumakta, güçlendirmektedir. Bu bağlamda gastrit ve bağırsak problemleri çeken kişilere bağırsak işlevlerini düzenleme amaçlı badem sütü içmeleri önerilir.

Midenin sağlığını korur!

Badem sütünün içeriğindeki faydalı öğeler mide sağlığını koruyucu niteliktedir. Midenin besinleri çok daha kolay tolere edebilmesine yardımcı olur.

Potasyum zenginidir!

İshal ve kusma gibi sorunlarda vücutta potasyum eksikliği ortaya çıkar. Bu potasyum kaybının olumsuz etkilerinin vücuttan atılabilmesi için de potasyum içeriği yüksek olan badem sütü tüketilmesi önerilir.

Saç, tırnak ve cilt sağlığını korur, güçlendirir!

Badem sütünün içindeki bolca B2 vitamini cildin, saçların ve tırnakların sağlığını korumakta, güçlendirmektedir. Bununla birlikte badem sütünün nemlendirici ve besleyici özellikleriyle daha sağlıklı cilt, saç ve tırnaklara sahip olmak mümkün olabilir.

Badem sütü tüketecek olanlara uyarılar ve öneriler

Yukarıda sıralanan faydaları göz önünde bulundurulduğunda badem sütü kesinlikle harika bir besin maddesidir. Ancak elbette ki mükemmel değildir ve herkes için uygun olmayabilir. Bu bakımdan badem sütünü düzenli olarak beslenme programına eklemeden önce içeriğine ve genel sağlık durumuna dikkat etmek gerekiyor. Zira her besin, herkes için uygun olmayabilir. İşte bunun için badem sütünün yan etkiler gösterebileceği bazı hususları aşağıda sıraladık.

Badem sütü tiroidi olumsuz etkiler!

Badem ve dolayısıyla da badem sütü guatr sorununu artırabilecek bir besindir. Bademin içinde vücudun iyodini emmesini ve kullanmasını önleyen, engelleyen doğal bir kimyasal bulunmakta ve bu sebeple de tiroide olumsuz etki etmektedir. Bu bakımdan tiroid sorunu olanlar badem ve badem sütü tüketmeden önce doktora danışmalılar. Bilindiği üzere soya, lahana, keten tohumu, brokoli ve badem tiroidin büyümesine sebep olur ve bunların çok fazla tüketilmesi durumunda da vücutta iyodin bloke edildiğinden tümör bile oluşabilir.

Guatra sebep olan besinler vücuda çok zararlı olmasına rağmen bağışıklık sistemine yararlı olabiliyorlar. Ancak aktif tiroid sorunu olanların bu yiyeceklerden fazla tüketmemeye özen göstermeleri, tiroidin işlevinde bozukluklar olan kişilerin badem sütünden kaçınmaları önerilir. Fakat sağlıklı çalışan tiroidi olanlar, her gün makul oranda badem sütü tüketebilirler.

Bebekler için uygun değildir!

Badem sütü pek çok konuda faydalı iken, bebeklere içirmek doğru değildir. Badem sütü bir bebeğin ihtiyacı olan besinleri veremezken, onlar için sağlıksız olur. Anne sütü ya da bebek mamaları yerine badem sütü kullanılması durumunda bebek yetersiz beslenme sorunu yaşayabilmekte ve bundan kaynaklı hastalıklar yaşayabilmektedir. Hatta badem sütü içen bebeklerde otoimmün tiroid hastalığı görülme riski de çok yüksektir. Çünkü badem sütünün içindeki kimyasallar bebeğin vücudunda yetişkinlere oranla daha fazla guatr birikimine yol açabilmektedir.

Çok şekerlidir!

Badem sütü, diğer sütlere oranla çok daha fazla şeker içermektedir. Aslında evde doğal şekilde hazırlanan badem sütleri şeker içermezken, badem sütü üreticileri içine şeker katarlar ve bu da zararlıdır.

Evde badem sütü nasıl yapılır?

Bir avuç çiğ badem geceden en az 10 saat suda bekletilir. Sonrasında bademler süzülür ve sudan geçirilir. 3 bardak su ve bademler mikserden geçirilir. Beyaz bir sıvı elde edildiğinde içine biraz bal veya şeker eklenir ve bir tutam da tuz katılır. Tüm bunlardan sonra karışım bir bez yardımıyla süzülür ve badem sütü hazırdır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler