07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Yiyecekler ?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kendinizi iyi hissetmediğinizde, bir bardak meyve suyu içmek yapılacak en doğru şey gibi görünebilir. Ancak doğruyu söylemek gerekirse, kendinizi daha iyi hissetmeniz için en iyi seçenek değildir. Aslında, hastalık zamanlarında iyi olarak kabul edilmeyen bazı besinler vardır ve portakal suyu da buna dahildir. Bu salgın zamanlarında, viral hastalıkların semptomları ile savaşmaya çalışıyorsanız, mutfağınızda sevilen bazı malzemelerden uzak durmanız gerekebilir. 

Tabi ki, besinler Coronavirus’e karşı bir önlem değildir. Ancak, herhangi bir nedenden kendinizi halsiz hissediyorsanız, diğerlerinden daha kötü olarak kabul edilen bazı yiyecekler vardır. Daha kısa sürede ayağa kalkmak istiyorsanız, bazı yiyeceklerden uzaklaşmanız gerekir. Çünkü, muhtemelen sizi daha kötü hissettireceklerdir. Onların yerine, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen besinleri tercih etmelisiniz. Peki, hastalık zamanlarında ya da herhangi bir viral enfeksiyonun semptomları ile mücadele ederken, uzak durulması gereken yiyecekler nelerdir? 

Şekerli Yiyecekler

Şekerli yiyecekler, özellikle hasta olduğunuz zamanlarda, daha iyi bir sağlık için kaçınmak isteyeceğiniz önemli şeylerden biridir. Şeker, vücutta iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanma, beyaz kan hücrelerini zayıflatarak bağışıklığın zayıflamasına neden olur. Çünkü, beyaz kan hücreleri enfeksiyonlar ile savaşmadan sorumludur. Hastalık döneminizde ya da ölümcül olduğu bilinen bir virüs ile mücadele ettiğimiz şu salgın günlerinde, hücrelerinizin tam kapasitede çalıştığından emin olmak için şekerli yiyeceklerden uzak durun. 

  • Süt

Süt, kendinizi halsiz hissettiğiniz zamanlarda uzak durmanız tavsiye edilen bir diğer besindir. Süt ve süt ürünleri, mukusun geçici olarak kalınlaşmasına neden olabilir. Bu da, zararlı alerjenlerin sisteminizde daha uzun süre kalmasına neden olur. Özellikle de tam yağlı süt, hastalık zamanlarında, mukus üretimini teşvik etmeye neden olabilir. 

Böyle zamanlarda, inek sütü yerine bitkisel süt alternatiflerine yönelebilirsiniz. Badem sütü, bitkisel süt seçeneği arayanlara iyi bir alternatiftir. Üstelik, evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için, dilerseniz Badem Sütü tarifime göz atabilirsiniz. 

  • Dondurma

Boğazınızın ağrıdı hastalık günlerinde dondurma, semptomları daha uzun süre hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, dondurma genellikle tam yağlı inek sütü ile hazırlanır. Yani, vücutta iltihaplanmayı arttıran doymuş yağ yönünden yüksektir. Ayrıca, hazır dondurmalar bol miktarda şeker içerir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalıştığınız şu günlerde, dondurmayı bir atıştırmalık seçeneği olarak düşünmeyin. 

Viral bir enfeksiyonun sizi yıprattığı günlerde, kahve içmek iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, kahve, kas ağrılarının daha da kötüleşmesine neden olabilir. Ayrıca, kahvenin içindeki kafein, idrar söktürücüdür ve çok fazla tuvalete gitmenize neden olabilir. İshal ve kusma, genellikle gribe eşlik eden semptomlar olduğundan, kafein alımı ile birlikte vücuttaki dehidrasyon daha da kötüleşebilir. 

  • Monosodyum glutamat (Çin tuzu)

Lezzet arttırıcı olarak pek çok hazır gıda ürününde kullansa da, monosodyum glutamam sağlık için çok zararlıdır. Ayrıca, yapılan bilimsel araştırmalar, baş ağrılarını tetikleyebileceğini de göstermektedir. Kafanızın zaten zonklamakta olduğu grip günlerinde, bu katkı maddesinden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Aynı şey, migreni olanlar için de geçerlidir. 

  • Ekmek 

Çok hafif bir glüten hassasiyetiniz olsa bile, kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda ekmek tüketmekten kaçının. Glütene karşı hassasiyeti olanlar, az miktarda buğday aldıklarında bile, iltihaplanma yaşayabilirler. Vücuttaki iltihaplanma, mukus üretimini arttırabileceğinden, kendinizi tekrar iyi hissedene kadar glütenden kaçınmak en iyisidir. Dilerseniz, glütensiz un ile yapılmış sağlıklı bir ekmek tercih edebilirsiniz. 

  • Kalamar

Kalamar, en sevdiğiniz deniz mahsullerinden biri olabilir. Ancak, soğuk algınlığı ya da grip semptomları ile mücadele ettiğiniz günler için iyi bir seçenek olmayabilir. Kalamar, vücuttaki histamin miktarını arttırdığından, geniz yollarınız için kötü bir haberdir. Ayrıca, kalamar genellikle yağda kızartılarak tüketildiğinden, vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. İltihaplanma, bağışıklık sistemini baskılamaktadır. 

  • Kırmızı Et

Soğuk algınlığı ve gribin semptomları arasında mide bulantısı ya da sindirim problemleri de varsa, uzmanlar yüksek yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı önerir. Proteinin diğer formlarına göre genellikle daha yağlı olduğu bilinen kırmızı et, hastalık zamanlar için en iyi seçenek olmayabilir. 

Beyaz makarna gibi işlenmiş karbonhidratlar, özellikle hastalandığınız zamanlar için uzak durulması gereken yiyeceklerdir. Şekerde olduğu gibi, işlenmiş karbonhidratlar da vücutta iltihaplanmayı arttırır ve bu da, bağışıklık sisteminizin hastalıklara karşı tepkisini zayıflatma potansiyeline sahiptir. 

Alkollü İçecekler

Kendinizi halsiz hissediyorsanız, alkollü içecekler konusunu yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Alkol, bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Tek seferde yüksek miktarlarda tüketmek, sadece 24 saat içinde sizi viral enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir. 

İşlenmiş Et Ürünleri

Hasta olduğunuzda, sucuklu yumurtadan kaçınmanız için birkaç neden vardır. İşlenmiş et ürünleri, vücudunuzda su kaybına ve ardından da viral enfeksiyonların semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Ek olarak, sosis gibi bazı işlenmiş et ürünlerinde bulunan nitrit, sağlıklı yetişkinlerde bağ ağrılarını tetikleyebilir. 

Patates Kızartması 

Uzmanlar, vücutta iltihaplanmaya neden olma yetenekleri nedeniyle, hasta olduğunuz zamanlarda patates kızartmasından özellikle uzak durmanızı önerir. Ek olarak, grip semptomlarına eşlik eden mide problemleriniz varsa, yağlı bir şeyler tüketmek kusma ya da  asit reflüsü gibi sorunlara yol açabilir. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler