29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Bal & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Biraz enerjiye ihtiyacımız olsa bir kaşık bal, ne zaman kahvaltıya otursak bir dilim ekmeğe bal, grip, soğuk algınlığı, enfeksiyon gibi mevsimsel sorunlar ortaya çıksa ballı süt derken bal olmadan olmaz diyoruz. Bal, tüm dünyada sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezi olmuş çoktan. Arıları sevme nedenimiz bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak emilen nektarın bizlere ulaşmış halidir. Bu nektarlar arıların “bal midesi” adı verilen organlarında invertaz enzimi ile kimyasal değişime uğramasıyla oluşmakta ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilmektedir. Kesinlikle “bal sağlıktır”, “bal faydalıdır” zaten bunu bilmeyen yok. Faydalarının yanında enfes tadıyla sevdiğimiz tüm tatlara “bal gibi” diyor olmamız da zaten balın lezzetinin altını çiziyor. Yani aslında her evde yaz, kış bir kavanoz bal olmasının çok önemli sebepleri var. O zaman biz de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı olan bala daha yakından bakalım.

Balın faydaları nelerdir?

Hepimiz hemen her gün bal yiyoruz, yemeye çalışıyoruz. Çünkü çocukluğumuzdan beri balın küçük, büyük herkes için faydalı olduğu öğretisini duyuyoruz. Ama son zamanlarda uzmanların altını çizdiği bir şey var ki, her gün bal yemek için geçerli bir sebep olabilir. Ne mi? Her gün bir tatlı kaşığı bal yiyenler, her gece daha rahat uyuyabiliyormuş. İlginç, ancak her gün bal yiyerek hafızayı güçlendirmek, konsantrasyon yetisini artırmak, çok daha dinç ve genç bir cilde sahip olmak mümkündür. Balın faydaları öyle bir, iki sayarak bitecek gibi değil, neredeyse hiçbir zararı bulunmayan balı her sabah bir tatlı kaşığı kadar tüketmeyi alışkanlık haline getirerek bu faydaları kendi vücudumuzda net olarak gözlemlemek de mümkün olabilir. 

 • Cilt sağlığını korur!

Bal çok sağlıklı bir gıda maddesi olduğundan bal yiyerek vücudu içten desteklemek, hücre yenilenmesini hızlandırarak cildi içten beslemek mümkün olabilmektedir. Balın içerdiği vitaminler, mineraller ve antibakteriyel etki cilt sağlığı için olmazsa olmazdır. Ayrıca her gün bir kaşık bal yemek cildin kirlerden, atıklardan daha iyi arınmasını sağlar

 • Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur!

Balı kontrollü yemekte fayda var. Zira çok fazla bal yemek kilo almaya sebep olabilirken, her gün düzenli olarak az miktarda bal yemek kilo vermeye yardımcı olabilir. Kilo vermeye çalışanların tatlılardan ve şekerden uzak durmaları gerekirken, bal diyetlerde tavsiye edilen bir besindir. Çünkü balda bulunan şeker, şekerlemelerde ve abur cuburda bulunan türden farklıdır. Bu şekerlerin aksine, bal metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olarak enerjiyi daha çabuk yakmayı sağlar ve kilo vermeyi destekler.

 • Kolesterolü dengeler!

Tatlı olmadan yaşamak imkansızken, bu tatlı ihtiyacını sağlıklı olanlardan karşılamak önerilir. Bu bağlamda bal da kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Çünkü bal, kolesterol içermez ve zararlı etki göstermez. Balın içinde bulunan vitaminler ve mikro elementler kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu bağlamda günlük bir tatlı kaşığı bal tüketimi yüksek kolesterol ile mücadele etmeye destek olur.

Kalp sağlığına iyi gelir!

Bal, kalp dostu bir besindir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, balda bulunan antioksidanlar atardamarların tıkanmasını engelleyici rol üstlenmektedir. Atardamar tıkanması sorununun başladığı bölgeye bağlı olarak; kalp yetmezliği ve baş ağrılarının yanında zihinsel yetileri azaltarak hafızanın gerilemesine de neden olabilir. İşte bunları önlemek için, her gün bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılmış bir bardak ılık su içmek önerilir. 

 • Zihinsel yetileri destekleyerek hafızayı güçlendirir!

Bal, beynin fonksiyonlarını ve çalışma sistemini destekleyen bir besindir. Her gün düzenli olarak bal yemek stresle baş etmekte çok faydalıdır. Stres, tüm vücut sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte en çok da beyin fonksiyonlarına zarar vermektedir. Bal ise vücutta antioksidan etkisi göstererek serbest radikal hasarını önler ve hafızayı geliştirir. Ayrıca balın yüksek oranda içerdiği kalsiyum; beyin tarafından emilir ve beynin işlevlerine yardımcı olur.

 • Balla huzurlu uyumak mümkün!

Bal uyku düzenleyicisi olarak görev yapar. Bal tüketmek kandaki insülin seviyesinin yükselmesine yardımcı olduğu için bir tatlı kaşığı bal yiyerek daha iyi bir gece uykusu uyumak mümkün olabilir. Bal tüketerek kanın serotonin salgılama düzeyi yükselir ve vücut onu melatonine dönüştürür. Böylelikle bal sayesinde daha mutlu ve daha huzurlu bir ruh haline sahip olup hızlı bir şekilde uykuya dalmak mümkün olabilir.

 • Mide dostudur!

Bal, çok kaliteli bir antiseptik olduğundan mide ile ilgili tüm sorunların çözümünde yardımcı olabilir. Bu sebeple her sabah bir tatlı kaşığı balı aç karnına tüketmek mide rahatsızlıklarının doğal tedavisi için önerilir. Bal yiyerek hem sindirim sistemi hastalıklarına sebep olabilecek rahatsızlıklar önlenir hem de mide daha rahat kendi işlevlerini yerine getirebilir. Ayrıca her gün bir tatlı kaşığı bal yemek vücuttaki zararlı bakterileri öldürür ve mukus zarlarında oluşabilecek hasarları iyileştirmeye yardımcı olarak sağlığı destekler. 

Sinirleri yatıştırır, gerginliği azaltır!

Bal, müthiş bir antidepresan görevi görür, sinirleri yatıştırmaya ve yorgunluğu, huzursuzluğu azaltmanıza yardımcı olur. Şöyle ki; nöronlar sağlıklı çalışmak için her gün belli bir miktarda glikoza ihtiyaç duyar. İşte bu glikoz ihtiyacını doğal ve sağlıklı bir besinden karşılamak için de bal çok doğru bir seçimdir. Yani bal ile hem tatlı ihtiyacını karşılamak hem de sinirden, stresten uzak kalmak mümkün olabilir. Her gün bal tüketerek sinir atakların azalması ve psikolojik rahatsızlıkların hafiflemesini sağlamak çok doğru bir tercihtir. Zaten her ne kadar stres duygusal, psikolojik veya fizyolojik kaynaklı olsa da, vücutta tüm belirtiler metabolik strese dönüşmektedir. Bu tür stres, adrenalin ve kortizol üreten adrenal bezlerin işlevleriyle de doğrudan ilişkilidir. Şöyle ki, kas proteininin amino asitlere parçalanmasını uyarmakta ve böylelikle de yeni şekerler ortaya çıkmaktadır. İşte bu süreç de, beyin yakıt tükenme riski altında olduğunu düşündüğünde ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan doğal ve kaliteli bir kaşık bal karaciğerde depolanan ve beyin işlevleri için enerji deposu olan glikojeni üretebilir. Bu sayede yeterli glikojen depolarına sahip olabilmek mümkündür. 

Doğal müshil görevi görür!

Balın doğal ve sağlıklı bir müshil özelliği bulunmaktadır. Balın içinde  yüksek miktarda fruktooligosakkarit bulunmakta ve bu sayede bağırsaklarda bitkisel lif gibi davranan, müshil etkisi yaratan bir besin haline gelmektedir.

Doğal enerji kaynağıdır!

Vücudumuzun tüm işlevleri için enerjiye ihtiyacımız var ve bu enerjiyi en doğalından karşılamak için de bal en doğru besinlerden birisidir.

Bal tüketecek olanlara öneriler

 • Bal, tam bir sağlık deposudur. Ama tabi ki de tıpkı diğer çok faydalı besinlerde olduğu gibi balın da aşırı tüketilmesi zararlıdır. Balı günde bir kaşıktan fazla tüketmek önerilmez.
 • Herhangi bir rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişiler bal tüketmeden önce doktora danışmalılar.
 • 1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmesi önerilmez.
 • Şeker hastalığı olanlara bal tüketmeden önce doktora danışmalılar.
 • Fazla kilolu kişiler balı günde bir tatlı kaşığından fazla tüketmemeliler.
 • Bal, yüksek kalorili bir besin olduğu için kilo vermek isteyenlerin tüketmesi önerilmezken, aşırı tüketimde kilo alımına sebep olabileceği unutulmamalıdır.
 • Bal, çok faydalı bir besindir. Ancak bu faydaları alabilmek için en doğalını seçmek, bal alırken güvenilir üreticileri tercih etmek gerekiyor. Aksi halde şeker karıştırılmış, katkı maddeleri olan ballar faydadan çok zarar verecektir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler