07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Balık Tüketmenin Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Balık, gezegendeki en sağlıklı besinler arasındadır. Protein ve D vitamini gibi önemli besinlerle yüklüdür. Balık ayrıca vücudunuz ve beyniniz için gerekli olan dünyanın en iyi omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Genel olarak, tüm balık türleri yararlıdır. Çoğu insanın yeterince almadığı birçok besin maddesi bakımından zengindir. Yüksek kaliteli protein, iyot ve çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Bununla birlikte, bazı balık çeşitleri diğerlerinden daha yararlıdır ve yağlı balık türleri en sağlıklı olarak kabul edilir.

Sağlıklı kabul edilmesinin nedeni yağlı balıkların (somon, alabalık, sardalye, ton balığı ve uskumru gibi) yağ bazlı besin maddeleri bakımından zengin olmasıdır. Ayrıca çoğu insanda yetersiz olan yağda çözünen D vitamini içerir ve vücutta bir steroid hormonu gibi çalışır.

Özellikle yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından daha zengindir. Bu yağ asitleri vücudunuzun ve beyninizin en iyi şekilde çalışması için çok gereklidir ve birçok hastalık riskinin azalmasına yardımcı olur. Omega-3 ihtiyacınızı karşılamak için haftada en az bir veya iki kez yağlı balık tüketmeniz tavsiye edilir.

Kalp krizi ve inme riskini düşürebilir

Kalp krizi ve felç, tüm dünyada erken ölümün en yaygın nedenidir. Balıklar genellikle kalp sağlığı için tüketebileceğiniz en iyi besinlerdendir. Birçok büyük gözlemsel çalışma, düzenli olarak balık yiyen insanların kalp krizi, kalp çarpıntısı ve kalp hastalığından ölüm riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Sadece Amerika’da 40.000’den fazla erkek sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak haftada 1 veya daha fazla balık tüketenlerin, kalp hastalığı riski % 15 daha düşük bulunmuştur. Araştırmacılar, yağlı balık türlerinin yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeriği nedeniyle kalp sağlığı için daha faydalı olduğuna inanıyorlar.

Bebek gelişimi için gerekli olan besin öğeleri içerir

Omega-3 yağ asitleri büyüme ve gelişme için kesinlikle gereklidir. Omega-3 yağ asidi dokosahekzaenoik asit (DHA) özellikle önemlidir çünkü gelişmekte olan beyinde ve gözlerde birikir.

Bu nedenle, bebek bekleyen anne adaylarının, yeteri kadar omega-3 yağ asidi tüketmesi önerilir. Ancak, bebek bekleyen annelerin balık tüketimi konusunda temkinli olmaları gerekir.

Bazı balıklar, beyin gelişim problemleri ile bağlantılı olan cıva içerir. Bu nedenle, gebe kadınlar düşük cıva içeren balık çeşitlerini tercih etmelidir. Ayrıca haftada en fazla 350 gram balık tüketmelidir.

Hamile kadınlar ayrıca çiğ balık (suşi dahil) tüketiminden kaçınmalıdır, çünkü fetüse zarar verebilecek mikroorganizmalar içerebilir.

Beyindeki gri maddeyi artırır ve beyni yaşa bağlı bozulmaya karşı korur

Yaşlanmanın sonuçlarından biri, genellikle beyin fonksiyonunun bozulmasıdır ve yaşa bağlı bilişsel gerileme olarak adlandırılır. Aslında bu işleyiş birçok durumda normaldir, ancak Alzheimer hastalığı gibi ciddi nörodejeneratif hastalıklar da bulunmaktadır.

İlginç olarak, birçok gözlemsel çalışma, daha fazla balık tüketen insanların bilişsel düşüş oranlarının daha yavaş olduğunu göstermiştir. Bu mekanizma, beyindeki gri madde ile ilişkili olabilir.

Gri madde beyninizde, bilgiyi işleyen, hatıraları saklayan ve sizi insan yapan nöronları içeren temel fonksiyonel dokudur. Çalışmalar, her hafta balık yiyen insanların, duygu ve hafızayı düzenleyen beyin merkezlerinde daha fazla gri maddeye sahip olduğunu bulmuştur.

Depresyonun önlenmesi ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir

Depresyon, ciddi ve inanılmaz derecede yaygın bir ruhsal bozukluktur. Kötü ruh hali, üzüntü, enerji azalması ve hayata olan ilginin azalması ile karakterizedir.

Aslında kalp hastalığı veya obezite kadar konuşulmasa da, depresyon şu anda dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir. Çalışmalar, düzenli olarak balık yiyen kişilerin depresyona girme ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Çok sayıda kontrollü çalışma, omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı faydalı olduğunu ve antidepresan ilaçların etkinliğini önemli ölçüde artırdığını da göstermiştir. Balık tüketmek, sizi gerçekten daha mutlu bir insan yapabilir ve yaşam kalitenizi iyileştirebilir. Balık ve omega-3 yağ asitleri ayrıca bipolar bozukluk gibi diğer zihinsel sorunların azalmasına yardımcı olabilir.

D vitamini kaynağıdır

D vitamini aslında vücutta bir steroid hormonu gibi işlev görür ve toplumun genelinde D vitamini eksikliği görülmektedir. Balık ve deniz mahsulleri, D vitamininin en iyi besin kaynağıdır. Somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar çok fazla D vitamini içerir.

120 gram pişmiş somon, günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık % 100’ünü karşılar. Morina balığı karaciğer yağı gibi bazı balık yağları da D vitamini bakımından çok zengindir ve tek bir yemek kaşığında önerilen D vitamini miktarının % 200’ünden fazlasını içerir.

Çok fazla güneşe çıkamıyorsanız ve düzenli olarak yağlı balık yemiyorsanız, D vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

Tip 1 diyabet dahil, otoimmün hastalık riskini azaltır

Bağışıklık sistemi, sağlıklı vücut dokularına yanlışlıkla saldırdığında ve tahrip ettiğinde otoimmün hastalıklar oluşur. Bunun en net örneği, bağışıklık sisteminin pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırdığı tip 1 diyabettir.

Birkaç çalışma, omega-3 veya balık yağı tüketiminin, çocuklarda tip 1 diyabet riskini azaltmasının yanı sıra erişkinlerde görülen otoimmün bir diyabet formunu da önlediğini gözlemlemiştir. Araştırmacılar balık tüketiminin romatoid artrit ve multipl skleroz riskini azaltabileceğine inanmaktadır, ancak mevcut kanıtlar zayıftır.

Çocuklarda astımı önlemeye yardımcı olabilir

Astım, solunum yollarında kronik inflamasyon ile karakterize olan yaygın bir hastalıktır. Ne yazık ki, astım oranları son birkaç yılda önemli ölçüde artmıştır. Çalışmalar, düzenli balık tüketiminin çocuklarda astım riskini % 24 oranında düşürdüğünü ancak erişkinlerde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermektedir.

Göz sağlığınızı koruyabilir

Maküler dejenerasyon, görme bozukluğu ve körlüğün önde gelen nedenlerinden biridir ve çoğunlukla yaşlı bireyleri etkiler. Balık ve omega-3 yağ asitlerinin bu hastalığa karşı koruma sağladığına dair bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışmada, düzenli balık tüketimi, kadınlarda maküler dejenerasyon riskini % 42 oranında azaltmıştır. Bir başka çalışmada, haftada bir kez yağlı balık yemenin, neovasküler maküler dejenerasyon riskini % 53 oranında azalttığı bulunmuştur.

Uyku kalitesini iyileştirebilir

Uyku bozuklukları dünya çapında inanılmaz şekilde yaygınlaşmıştır. Bunun için birçok farklı neden vardır (mavi ışığa daha fazla maruz kalma gibi), ancak bazı araştırmacılar D vitamini eksikliğinin de rol oynayabileceğine inanmaktadır.

Orta yaşta 95 erkeğin katıldığı 6 aylık bir çalışmada, haftada üç kez somon yemek, hem uyku kalitesinde hem de günlük işleyişte iyileşmelere yol açmıştır. Araştırmacılar buna, somondaki D vitamininin neden olduğunu düşünmektedir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler