07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Balkabağı : Cilt Sağlığı İçin Gerekli Besinlerle Doludur

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bal kabağı, Cucurbitaceae familyasına ait bir tür kış kabağıdır. Amerika’da özellikle Şükran Günü ve Cadılar Bayramı’nda kullanımı ile iyice popülerlik kazanmıştır. Genellikle bir sebze olarak görülse de bal kabağı, tohum içerdiği için bilimsel olarak bir meyvedir. Lezzetinin ötesinde, bal kabağı besleyicidir ve birçok sağlık yararları bulunmaktadır.

Besin içeriği

Kabak etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir kase pişmiş bal kabağı (245 gram) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Kalori: 49

Yağ: 0.2 gram

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 12 gram

Lif: 3 gram

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 245’i

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 19’u

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 16’sı

Bakır: Günlük ihtiyacın % 11’i

Manganez: Günlük ihtiyacın % 11’i

B2 vitamini: Günlük ihtiyacın % 11’i

E vitamini: Günlük ihtiyacın % 10’u

Demir: Günlük ihtiyacın % 8’i

Az miktarda magnezyum, fosfor, çinko, folat ve birkaç çeşit B vitamini içerir.

Vitamin ve mineraller ile dolu olmasının yanı sıra, balkabağının % 94’ü su olduğu için kalori bakımından nispeten düşüktür.

Ayrıca, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü bir karotenoid olan betakaroten bakımından da çok zengindir. Ayrıca, kabak çekirdeği yenilebilir, besleyicidir ve birçok sağlık yararı sağlar.  Kalorisi düşük olmakla birlikte vitamin ve mineral deposudur.

Yüksek antioksidan içeriği ile kronik hastalık riskini azaltabilir

Serbest radikaller vücudunuzun metabolik süreci tarafından üretilen moleküllerdir. Oldukça istikrarsız olsa da, zararlı bakterileri yok etmek gibi yararlı rollere sahiptirler. Bununla birlikte, vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif stres adı verilen bir durum yaratırlar.

Bal kabağı, alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi antioksidanlar içerir. Bunlar serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerinize zarar vermelerini engelleyebilir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bu antioksidanların cildinizi güneş hasarına karşı koruduğunu ve kanser, göz hastalıkları ve diğer rahatsızlık riskini azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte, sağlık önerileri için daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Bağışıklığı güçlendirebilecek vitaminler ile doludur

Bal kabağı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinler ile doludur. Birincisi, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü betakaroten bakımından zengindir. Çalışmalar, A vitamininin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Tersine, A vitamini eksikliği olan kişiler daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilir.

Bal kabağı aynı zamanda, beyaz kan hücresi üretimini artırdığı, bağışıklık hücrelerinin daha etkili bir şekilde çalışmasına ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinen C vitamini bakımından da zengindir. Yukarıda sözü edilen iki vitaminin yanı sıra, kabak iyi bir E vitamini, demir ve folat kaynağıdır. Bunların hepsinin de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

A vitamini, Lutein ve Zeaksantin içeriği ile göz sağlığını koruyabilir

Yaşla birlikte görüş yeteneğinin azalması oldukça yaygındır. Neyse ki, doğru besinleri almak görme kaybı riskini azaltabilir. Bal kabağı, vücudunuz yaşlandıkça görme gücünü güçlendirebilecek besinler bakımından çok zengindir. Örneğin, beta-karoten içeriği vücudunuza gerekli A vitaminini sağlar. Araştırmalar, A vitamini eksikliğinin körlüğün çok yaygın bir nedeni olduğunu göstermektedir.

22 çalışmanın analiz edildiği bir incelemede, bilim adamları daha yüksek beta-karoten tüketen insanların önemli bir körlük nedeni olan katarakt riskinin daha düşük olduğunu keşfetmiştir. Bal kabağı ayrıca lutein ve zeaksantin içeriğinin en iyi kaynaklarından biridir ve ikisi de yaşla ilişkili maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltır. Ek olarak, antioksidanlar olarak işlev gören ve serbest radikallerin göz hücrelerine zarar vermesini önleyebilen C vitamini ve E vitamini içerir.

Besin yoğunluğu ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir

Bal kabağı, besleyiciliği yoğun bir gıda olarak kabul edilir. Yararlı besin öğeleri ile dolu olmasına rağmen, kalori bakımından inanılmaz derecede düşüktür. Aslında, bal kabağının bir kasesi (245 gram), 50 kalorinin altındadır ve yaklaşık % 94’ü sudan oluşur.

Basitçe söylemek gerekirse, balkabağı kilo verdiricidir, çünkü diğer karbonhidrat kaynaklarından (pirinç ve patates gibi) daha fazla tüketebilirsiniz ama yine de daha az kalori almış olursunuz. Dahası, kabak iştahınızı frenlemeye yardımcı olabilecek bir lif kaynağıdır.

Antioksidan içeriği kanser riskini düşürebilir

Kanser, hücrelerin anormal şekilde büyüdüğü ciddi bir hastalıktır. Kanser hücreleri, hızla çoğalmalarına yardımcı olması için serbest radikaller üretirler. Bal kabağı, antioksidanlar olarak işlev görebilen karotenoidler bakımından çok zengindir. Bu, belirli kanserlere karşı koruyabilecek şekilde, serbest radikalleri nötralize etmelerini sağlar.

Örneğin yapılan 13 çalışmanın analizi, alfa-karoten ve beta-karoten alımının daha yüksek olduğu kişilerin, mide kanserine yakalanma risklerinin önemli ölçüde azaldığını bulmuştur. Benzer şekilde, diğer birçok insan çalışması, daha yüksek oranda karotenoid alımının boğaz, pankreas, meme ve diğer kanser risklerini azalttığını bulmuştur.

Ancak, bilim adamları, karotenoidlerin kendilerinin veya diğer faktörlerin (örneğin, karotenoidler açısından zengin diyetler tüketenlerin yaşam tarzı alışkanlıkları gibi) bu düşük risklerden sorumlu olup olmadığından emin değildir.

Potasyum, C vitamini ve lif içeriği ile kalp sağlığına faydası olabilir

Bal kabağı, kalp sağlığınızı iyileştirebilecek çeşitli besinler içerir. Kalp sağlığına faydalı olan potasyum, C vitamini ve lif içeriği yüksektir. Örneğin çalışmalar, daha yüksek seviyede potasyum alan kişilerin, kan basıncının ve felç riskinin düşük olduğunu bulmuştur. Bu ikisi de kalp krizi için öncü risk faktörleridir.

Bal kabağı ayrıca antioksidanlar bakımından zengindir, bu da kötü (LDL) kolesterolü oksitlemeden koruyabileceği anlamına gelir. Kötü (LDL) kolesterol partikülleri oksitlendiğinde, kan damarı duvarlarında birikmeye başlar ve böylece, damarlarınızı tıkayabilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Cilt sağlığını teşvik eden bileşikler içerir

Bal kabağı, cildiniz için harika olan besinlerle doldurulur. Birincisi, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta-karoten gibi karotenoidler bakımından zengindir. Aslında, bir kase (245 gram) pişmiş bal kabağı, A vitamini için önerilen günlük ihtiyacın % 245’ini sağlar.

Çalışmalar beta-karoten gibi karotenoidlerin doğal bir güneş kremi olarak hareket edebileceğini göstermektedir. Karotenoidler oral olarak alındığında, cildiniz dahil çeşitli organlara taşınır. Burada cilt hücrelerini zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olurlar.

Bal kabağı sağlıklı ciltler için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir. Vücudunuzun kolajen yapmak için bu vitamine ihtiyacı vardır. Kolajen cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan bir proteindir. Ayrıca, bal kabağı cildinizin UV ışınlarına karşı savunmasını güçlendirdiği kanıtlanmış lutein, zeaksantin, E vitamini ve daha birçok antioksidan içerir.

Çok yönlüdür ve beslenme rutininize dahil etmeniz kolaydır

Bal kabağı, tatlı aroması sayesinde turta ve pasta gibi tatlıların da içerisine eklenebilir. Ancak, kavrulmuş sebzeler, çorbalar ve makarnalar gibi lezzetli yemeklerde de kullanılabilir. Bal kabaklarının çok sert bir kabuğu olduğundan, dilimlemek için biraz çaba gerekmektedir. Bir kez kestikten sonra, tohumlarını temizlemek ve dilimlemek kolaylaşır.

Tohumları yenilebilir ve diğer birçok fayda sağlayan besinlerle doludur. Örneğin, kabak çekirdeği mesane ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

Bal kabağı ayrıca önceden kesilmiş veya konserve edilmiş şekilde de bulunabilir, yemek tariflerinize eklemeniz ve hazırlamanız için size esneklik sağlar. Konserve satın alırken, tüm % 100 balkabağı içeren ve özellikle şeker gibi ilave malzemeler kullanılmayan ürünler aldığınızdan ve etiketini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Bal kabağı yemenin en sağlıklı yolu tuz ve karabiber ile karıştırmak ve fırında pişirmektir. Birçok insan, özellikle kış aylarında bal kabağı çorbası yapmayı tercih eder. Bal kabağını keklerinize, tatlılarınıza ve çorbalarınıza katabilirsiniz ayrıca bebeğiniz için de haşlayıp püre haline getirerek, mama olarak kullanabilirsiniz.

Eğer bal kabağından tatlı yapacaksanız, şeker oranını abartmamaya dikkat etmeli ve sofralık şeker yerine örneğin, organik bal ile tatlandırmaya çalışmalısınız.

Riskleri ve yan etkileri:

Bal kabağı çok sağlıklıdır ve çoğu insan için güvenli kabul edilir. Ancak, bazı insanlar bal kabağı yedikten sonra alerjiye maruz kalabilir.

Aynı zamanda hafifçe diüretik olarak kabul edilir, bu da çok bal kabağı yemeğinin ödem söktürücü bir reaksiyona neden olabileceği anlamına gelir, çünkü su miktarını artırır ve vücudunuzun bu suyu, idrar yoluyla dışarı atmasına neden olur.

Bu etki, lityum gibi bazı ilaçlar kullanan kişilere zarar verebilir. Diüretikler, vücudunuzun lityumu kaldırma ve ciddi yan etkilere neden olma yeteneğini bozabilir. Bal kabağı sağlıklı olmasına rağmen, latte, şekerleme ve pasta dolguları gibi birçok bal kabağı temelli abur cuburlara eklemek amacıyla içine şeker eklenir. Meyveyi tüketirken sağlık yararlarının azalmadığından emin olmalısınız.

Bal kabağı, ılımlılıkta yenildiğinde çok sağlıklı ve genellikle güvenlidir. Genellikle ekstra şeker içeriği sebebiyle bal kabağı içeren abur cuburlardan uzak durmalısınız. Özellikle hazır latte içine eklenen bal kabağı şurubu tamamen şekerdir. Tüketirken bir daha düşünmek isteyebilirsiniz.

Özetlersek;

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan bal kabağı, inanılmaz derecede sağlıklıdır. Dahası, düşük kalorili içeriği onu kilo kaybı dostu bir yiyecek haline getirmektedir. İçindeki yararlı besinler ve antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, görme yeteneğinizi koruyabilir, belirli kanserler için riskinizi azaltabilir ve ayrıca kalp ve cilt sağlığını geliştirebilir.

Bal kabağı çok yönlüdür, hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde diyetinize kolay bir şekilde eklenebilir. Sağlık yararları için bal kabağını hemen bugün diyetinize dahil etmek isteyebilirsiniz ve kendinize bir bal kabağı çorbası yapabilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler