25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Hastalıkların Kökünü Kurutan, Cildi Gençleştiren Çok Güçlü Bir Şifa Kaynağı O: Beyaz Bal

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Balın nasıl efsane bir besin olduğunu biliyor, faydalarını saymakla bitiremiyoruz zaten ama bugünkü konumuz başka. Bu kez adı ne yazık ki çiçek balı ya da kestane balı kadar bilinmeyen ama bir an önce herkesin tanıması gereken bir bal var gündemimizde: Beyaz bal!

Görüntüsü süt reçelini andıran, gerçekten arılar tarafından hazırlanan bir bal o.

Peki rengi neden diğer ballardan çok daha farklı, neden beyaz dersiniz?

Buyursunlar onu yakından tanıyalım, beyaz bal nedir, faydaları nelerdir, nerede bulunur, nasıl tüketilir birlikte keşfedelim.

Beyaz bal nedir?

Rengiyle diğer tüm ballardan kolayca ayırt edilebilen beyaz bal, son zamanlarda oldukça gündemde. Aslında çok eski zamanlardan beri varlığı bilinen, hatta üretildiği dönemler nedeniyle halk arasında “mart balı” olarak da anılan bir bal o.

Kafkas arıları olarak bilinen arı türü tarafından üretilen bu balın beyaz renkli olmasının tek nedeni de arı türü değil. Bu rengi almasında, Kafkas arılarının bal üretmek için dolaştığı bölgenin rakımı ve florası da oldukça etkili. Çünkü ana vatanları Kafkasların dağlık bölgeleri olan Kafkas arıları, hem farklı genetik yapıları gereği hem de yüksek bölgelerde yetişen bitkiler ile etkileşime girmeleri nedeniyle beyaz renkli ballar üretiyor.

Bu da ilk kez ondan haberdar olan herkesi şaşırtsa da beyaz balın gerçek arılar tarafından üretilen gerçek, doğal bir bal olduğu anlamına geliyor. Üstelik hem yüksek bölgelerden elde edilen hem de nadir rastlanan bir arı ırkı tarafından üretilen bir bal olması nedeniyle çok da değerli bir bal kendisi.

“Neden bu balı tüketmeliyiz?” derseniz faydalarını görünce sebebini çok iyi anlayacağınızı söyleyebiliriz.

Beyaz balın faydaları nelerdir?

 • Beyaz bal, diğer tüm ballardan çok daha güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu için vücudu zararlı maddelere karşı güçlü bir şekilde koruyor.
 • Halihazırda vücuda girmiş olan zararlı maddelerin de hızla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor.
 • Bu özelliği sayesinde kanın damarlarda sağlıkla dolaşmasını sağlıyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Çeşitli kanser türleri başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu koruyor.
 • Hazımsızlık gibi çeşitli mide problemlerinin hızla geçmesini sağlıyor, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Güçlü antioksidan etkileri sayesinde cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunan beyaz bal, hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığından yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.
 • Çok daha ışıl ışıl, temiz bir cilde sahip olmamızı sağlıyor.
 • Harici olarak kullanıldığında sivilce ve siyah noktaları yok ediyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırıyor, vücuda enerji ve zindelik veriyor.
 • Cinsel gücü artırdığı da biliniyor.
 • Öksürük ve balgam problemi yaşayanların bu sorundan kısa sürede kurtulmasını sağlıyor.
 • Grip, nezle gibi çeşitli kış hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Aynı zamanda beyaz balın, hafızayı güçlendirici bir etki oluşturduğu da söyleniyor.

Beyaz bal nerede bulunur ve nasıl tüketilir?

Beyaz balın dünya üzerinde oldukça kısıtlı alanlarda üretilebildiği biliniyor. Özellikle Kazak ve Kırgız Türkleri tarafından çokça üretilen ve adı ünlenen bu bal, ülkemizde de Artvin ve Ardahan dolaylarında üretiliyor. Beyaz bal temin etmek isterseniz onu doğal ürünler satan online alışveriş sitelerinden ya da güvenilir aktarlardan satın alabiliyorsunuz. Ancak altını çizmekte fayda var, oldukça değerli bir bal olduğu için gerçek bir beyaz bal aldığınızdan emin olmak adına mutlaka güvenilir yerleri tercih etmelisiniz.

Beyaz balı temin ettikten sonra onu nasıl tüketebileceğinizi de anlatmadan olmaz. Kendisini çiçek balını kullandığınız her yerde kullanabilir, tek başına afiyetle yiyebileceğiniz gibi hem sağlığınız hem de cildiniz için çeşitli doğal maskelerin içine ilave edebilirsiniz. Ancak güçlü etkileri olduğundan ölçülü tüketmeyi elden bırakmamalı, aşırıya kaçmamalısınız, bizden hatırlatması.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler