25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Biberiye & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğanın biz insanlara sunduğu mucizevi besinler, bitkiler beslenme programımıza katıldıklarında çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşamımız olabilir. Rahatsızlıkların pek çoğu zaten beslenmemizde doğaldan çok fabrikasyon ürünü, paketli ürünleri tercih etmekten kaynaklanmaktadır. Özellikle de obezitenin tüm dünyada bu kadar hızla yayılmasının en önemli sebebi sağlıksız olan ve doğal olmayan besinler tüketmektir. İşte bu sebeple öncelikle doğal ağırlıklı beslenmeye özen göstermek ve faydaları bilim insanlarınca kanıtlanmış bitkisel şifa kaynaklarını önerilen dozda tüketmek gerekir.

Tüm vücut sağlığına faydalı olduğu bilinen bitkilerden birisi olan biberiye, sağlığa yararları açısından çok kapsamlı bir bitkidir. Ülkemizde biberiye daha çok yemeklerde baharat olarak kullanırken aslında dünya genelinde biberiyenin kullanım alanları çok daha geniştir.

Biberiye Çayının Faydaları

Çalı benzeri bir bitki olan biberiye, tıpkı çam ağacı gibi dört mevsim yemyeşildir ve koyu yeşil renkli yapraklarını kışın da dahil olmak üzere yıl boyu dökmez. Biberiyenin çiçekleri soluk mavi renkli, yaprakları da iğne şeklindedir. Çok yıllık bir bitki olan biberiyenin, anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Ülkemizde ise daha çok Adana, Tarsus başta olmak üzere Akdeniz ve de ege denizi kıyılarında yaygın olarak yetişmektedir.

Biberiye pek çok sağlık sorununu önleyebilecek kadar sağlıklı ve etkili olması bir yana, daha çok zayıflama amaçlı, zayıflamaya yardımcı olması amaçlı tüketilen bir çaydır. Oysaki biberiye tüm yemeklere, hatta salatalara farklı lezzet ve koku katmakta, solumdan sindirime kadar tüm vücut sistemlerine iyi gelebilmektedir.

Biberiyenin sağlığa faydalı olması içerdiği; tanen, glikozitler, organik asitler, uçucu yağlar gibi zengin besinlerden kaynaklanmaktadır. Biberiyenin en eski çağlarda kullanımı bu faydalı içerikleri bilinmediğinden daha çok iyi bir tütsü olmasından kaynaklanmıştır. Zira biberiye tütsüsünden çıkan hoş koku insanlara ferahlık vermekte ve rivayete göre de kötü ruhları evlerden uzak tutmaktadır.

İçeriğinde bulunan çok faydalı besin öğeleriyle biberiye, çok yönlü kullanım alanına sahip olduğundan, çay ve yemeklerde kullanılır, biberiye yağı, biberiye ispirtosu ve kolonyası da üretilip kullanılmaktadır. Bunların yanında biberiyenin ilaç sanayisinde ve bitkinin kaynatılmasıyla elde edilen suyun antiseptik özelliğinden dolayı banyo ve mutfakların sterilizasyonu ve temizliğinde kullanılması söz konusudur. Biberiyenin burada sayılan ve sayılamayan tüm faydaları aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Biberiye Çayı

Biberiyenin faydaları

Biberiyenin kurutulmuş yaprakları kaynatıldığında çok şifalı bir bitki çayı olarak içilmekte, pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Biberiye çayı kolay hazırlanmakta, biberiye çayı günün her saatinde tüketilebilmektedir. Biberiyenin zihinsel becerileri destekleyici, konsantrasyon bozukluklarını giderici, sindirim sisteminin fonksiyonlarını güçlendirerek hazımsızlığı tedavi edici, guatr, kalp ve damar hastalıkları, çarpıntı, romatizma ağrıları, migren, halsizlik ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olan etkileri bulunmaktadır. Ayrıca solunum sistemine faydalı olan biberiye, nefes darlığını giderir, kanı temizler ve uykusuzluğun da doğal bir ilacıdır. Biberiyenin kullanım alanları çok geniştir. Zayıflama programlarından, cilt bakım kürlerine kadar pek çok alanda kullanılmakta, vücutta biriken yağları eritmek ve sivilceleri gidermede çok faydalı etkiler göstermektedir. Cilt sağlığını destekleyen biberiye, cildi gençleştirir ve doğal bir şekilde soyarak yeniler.

Kilo vermeye yardımcıdır!

Taze biberiyenin iştahı azaltıcı ve kişiyi tok tutan özellikleri vardır. Kuru biberiye de demlenip aç karnına çay olarak tüketildiğinde aynı etkiyi göstererek iştah azaltır ve tok tutar. Biberiyeden elde edilen yaprakların ezilmesi ile yapılan jel de bölgesel incelmelere katkı sağlayarak özellikle bel ve basen bölgesindeki yağları eritmede oldukça etkilidir. Biberiye yağının selülitleri yok edici etkisi cilt güzelliği için çok önemlidir. Cilde düzenli olarak uygulanan biberiye yağı selülitleri yok ederek portakal görünümünü hafifletir ve zamanla yok eder. Selülitli bölgeye biberiye yağı ile 10 – 15 dakika masaj yapılarak portakal kabuğu görünümünden kurtulmak, cildi pürüzsüz hale getirmek mümkündür. Aynı zamanda cilt altında biriken yağların da daha hızlı yanmasını sağlayarak cildin daha mükemmel ve sağlıklı görünmesini sağlanır.

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar

Kanser karşıtıdır!

Biberiyenin içinde kornosal adlı çok güçlü ve etkili anti kanser bileşenlerini bulunmaktadır. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda biberiyenin, birçok kanser çeşidine oldukça iyi gelen bir destek tedavi bitkisi olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlara göre biberiye, düzenli ve doğru dozda tüketimle kanser hastalıklarında mucizevi etkileri ile birçok kanser çeşidine iyi geliyor. Bu bağlamda özellikle prostat kanseri, meme kanseri, cilt kanseri, lösemi, lenfama, kolon kanseri gibi hastalıkların tedavisine destek olarak etkili olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Yapılan deneylerde biberiyenin kanseri yok edici özelliği % 76 oranında bulunmuş ve pek çok ülkede uzun süredir kullanılmaya devam edilmektedir.

Hafızayı güçlendirir!

Biberiyenin zihinsel faaliyetleri destekleyici özellikleri bulunmaktadır. Biberiye; insan belleğini güçlendirmekte ve unutkanlık dahil pek çok bellek sorunlarına iyi gelmektedir. Biberiyenin bu olumlu etkileri çok uzun yıllardır bilinmektedir. Hatta 1500 yıl öncesinde yazılan tıp kitaplarında da biberiyenin bu özelliğinden bahsedilmiştir. Modern bilim alanında biberiyenin faydaları pek çok kez daha kanıtlanmış ve bu bitkinin ruh ve sinir hastalıklarının tedavisine destek olduğu ispatlanmıştır. Bu konuda yapılan araştırmaların tamamında bunama ve yaşlanmaya dayalı oluşan tüm beyin hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Uzmanlara göre biberiye hafızanın çalışmalarını hızlandırmakta ve kişinin ezber kabiliyetini, geriye dönük kayıt hafızasını güçlendirmektedir. Tüm bunlardan dolayı biberiye ruh hastalıkları ve Alzheimerın tedavilerinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Migreni tedavi eder!

Biberiyenin migren sorununun tedavisinde olağan üstü olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir. Toplumda çok fazla kişinin mustarip olduğu, ancak tıbbın henüz tam olarak çözüm bulamadığı hastalıklardan birisi olan migrene biberiye iyi gelebilmektedir. Araştırmalara göre sinüsleri tıkalı olan kişiler; bir tutam biberiyeyi, bir tencerede kaynayan bir litre suyun içine atıp üzerini bir örtü ile kapatarak biberiyenin buharında 10 dakika kadar beklemeliler. Biberiyenin keskin kokusu sinüsleri doğal olarak açacak ve migren ağrılarını hafifletecektir. Özellikle de beyin damarlarında tıkanıklık onlarda tıkanıklıkların açılmasını sağlayan etkisiyle biberiyenin birçok nörolojik problemlere iyi geldiği bilinmektedir. Fakat altını çizmekte fayda var ki, biberiye epilepsi hastalarına kesinlikle tavsiye edilmez.

Doğal bir ağrı kesicidir!

Biberiyenin vücuttaki ağrıları doğal bir şekilde hafiflettiği bilinmektedir. Özellikle de romatizma kaynaklı ağrılara biberiyenin hafifletici etki gösterdiği bilinmektedir. Bunun için bir miktar biberiye yağını ağrıyan bölgelere dizlere, bileklere ve diğer eklemlere, kaslara masaj yaparak sürmek önerilir. Biberiyenin damar açıcı özelliği de olduğundan varis ağrılarına iyi gelmekte, varislerdeki morlukları ve şişlikleri gidermektedir.

Enfeksiyonları yok eder!

Biberiye vücudun herhangi bir yerinde oluşan fazla nitrik asitleri yok eder ve bundan dolayı hastalık oluşmasına, enfeksiyon ya da alerji oluşmasına engel olur. Bu bağlamda özellikle de bademcik iltihabı sorununda biberiye çayı içilmesi ve boğaza biberiye yağı sürülmesi önerilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Midede reflü gastrit ve ülser gibi hastalıkların doğal olarak tedavisinde biberiyeden yardım alınabilir. Biberiye aynı zamanda güçlü bir anti enflamatuar ve olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir, anti kanser etkisi ile vücudu korur ve hastalık oluşumunu engeller.

Sindirim sistemini destekler!

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekleyen biberiye, kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim problemlerini, spastik kolon ve çölyak gibi sorunları tedavi eder. Biberiye vücuda giren her türlü zehirden vücudu korur toksit zehirlenmelere karşı mücadele eder. Özellikle de gıda zehirlenmelerinin giderilmesinde etkilidir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler