29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Bitter Çikolata : Mutluluğun Sırrı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bitter çikolata sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinlerle doludur. Kakao ağacının tohumundan yapılır ve gezegendeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Çalışmalar, bitter çikolatanın (şekerli olmayan) sağlığınızı geliştirdiğini ve kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Besin içeriği

Yüksek oranda kakao içeren kaliteli bitter çikolata oldukça besleyicidir. İyi miktarda çözünebilir lif içerir ve minerallerle doludur. % 70 ila % 85 kakao içeren 100 gramlık bitter çikolata için besin değerleri aşağıda verilmiştir:

Lif: 11 gram

Demir: Günlük ihtiyacın % 67’si

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 58’i

Bakır: Günlük ihtiyacın % 89’u

Manganez: Günlük ihtiyacın % 98’i

Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Tabii ki, 100 gram günlük olarak tüketmeniz gereken miktar olamaz çünkü toplam 600 kaloridir. Bu nedenle, bitter çikolata ılımlı şekilde tüketilmektedir.

Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi profili de mükemmeldir. Aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir, fakat kafein miktarı kahveye kıyasla çok düşük olduğu için geceleri uyanık tutması olası değildir.

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır

ORAC “oksijen radikal absorbans kapasitesi” demektir. Gıdaların antioksidan aktivitesini ifade eden bir sistemdir. ORAC değerlerinin biyolojik önemi sorgulanır, çünkü bir test tüpü çalışması ile ölçülür ve vücutta aynı etkiye sahip olmayabilir. Bununla birlikte, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin test edilen en yüksek puanlı gıdalar arasında yer aldığını belirtmek gerekir.

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlar arasında polifenoller, flavanoller ve kateşinler bulunmaktadır. Bir çalışma kakao ve bitter çikolatanın, yaban mersini ve acai meyveleri içeren diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye, polifenollere ve flavanollere sahip olduğunu göstermiştir.

Kan basıncını geliştirebilir

Bitter çikolatanın içindeki flavanoller, nitrik oksit (NO) üretmesi için endotelyumun damarlarının iç yüzeyini uyarabilir. Nitrik oksit (NO) işlevlerinden biri, kan akışına direncini azaltan ve dolayısıyla tansiyonu düşüren arterlere, rahatlaması için sinyal göndermektir.

Birçok kontrollü çalışma kakao ve bitter çikolatanın, etkileri genellikle hafif olmasına rağmen, kan akışını ve kan basıncını düşürebildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek tansiyonu olan kişilerde yapılan bir çalışmada hiçbir etki görülmemiştir. Bu yüzden ılımlı şekilde tüketebilirsiniz.

İyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü oksidasyondan korur

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için bazı önemli risk faktörlerini geliştirebilir. Kontrollü bir çalışmada, toz kakaonun erkeklerde kötü (LDL) kolesterolün oksidasyonunu önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Ayrıca yüksek kolesterolü olanlarda iyi (HDL) kolesterolü artırmış ve total kolesterolü düşürmüştür.

Kötü kolesterolün oksitlenmesi, serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir. Bu durum, LDL partikülünün kendisinin reaktif olmasını sağlar ve kalbinizdeki arterlerin astarları gibi diğer dokulara zarar verebilir. Kakao oksitlenmiş LDL’yi düşürür. Kan dolaşımını artıran ve lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan bir miktar güçlü antioksidan içerir. Bitter çikolata, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için başka bir risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir.

Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bitter çikolatadaki bileşikler, LDL oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu gibi görünmektedir. Uzun vadede bu, damarlarda daha az kolesterolün birikmesine ve kalp rahatsızlığı riskinin düşmesine yardımcı olur. Aslında, uzun dönemli gözlemsel çalışmalar, oldukça etkili bir gelişme yaşandığını göstermektedir.

470 yaşlı erkek ile yapılan bir çalışmada, kakaonun kalp hastalığından ölüm riskini 15 yıllık bir sürede % 50 oranında azalttığı bulunmuştur. Bir başka çalışma, haftada iki veya daha fazla kez çikolata yemenin, arterlerde kalsifiye plak oluşma riskini % 32 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Yine başka bir çalışmada, haftada 5 kereden fazla bitter çikolata tüketmenin kalp hastalığı riskini % 57 oranında azalttığı gösterilmiştir. Elbette, bu üç çalışma gözlemsel çalışmalardır, bu yüzden riski azaltanın çikolata olduğunu kanıtlamış sayılmaz. Bununla birlikte, biyolojik süreç bilindiğinden (düşük kan basıncı ve oksitlenmiş LDL), düzenli olarak bitter çikolata tüketmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

Cildinizi güneşten koruyabilir

Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler cildiniz için de harika olabilir. Flavonoller güneş hasarına karşı koruyabilir, cilde kan akışını hızlandırabilir, cilt yoğunluğunu ve hidrasyonunu artırabilir.

Minimal eritem dozu (MED), deride kızarıklık oluşması için güneş altında kalınan en kısa sürede cilde alınan UVB ışın dozudur. 30 kişiden oluşan bir çalışmada MED, 12 hafta boyunca flavanoller bakımından yüksek bitter çikolata tüketildikten sonra 2 katına çıkmıştır.  Bir plaj tatili planlıyorsanız, önceki haftalarda ve aylarda bolca bitter çikolata tüketmeyi düşünün.

Beyin fonksiyonunu geliştirebilir

Bitter çikolata, beyninizin işlevini artırabilir. Sağlıklı gönüllüler ile yapılan bir çalışma, 5 gün boyunca yüksek flavanol içeren kakao tüketiminin beyne kan akışını iyileştirdiğini göstermiştir.

Kakao ayrıca zihinsel bozukluğu olan yaşlı kişilerde bilişsel işlevi önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca sözel akıcılığı engelleyen çeşitli risk faktörlerini azaltabilir. Buna ek olarak kakao, kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir, bu da kısa vadede beyin fonksiyonunu iyileştirebilmesinin temel nedeni olabilir.

Özetlersek;

Kakaonun özellikle kalp hastalığına karşı koruyucu olmak üzere güçlü sağlık yararları sağlayabileceği konusunda ciddi kanıtlar vardır. Tabii ki bu, her gün dışarı çıkıp çok fazla çikolata tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Özellikle çok kalorili olduğunu unutmamalısınız.

Belki akşam yemeğinden sonra bir ya da iki parça çikolata tüketebilirsiniz. Eğer sıcak kakao olarak tüketmek isterseniz, eritirken içine şeker ya da krema yerine yağsız süt ekleyebilirsiniz. Ayrıca piyasadaki çikolataların sağlıklı olmadığını da unutmayın.

Kaliteli marka ve içerek seçin. % 70 veya daha yüksek kakao içeriği olan bitter çikolata sağlıklıdır. Bitter çikolatalar tipik olarak bir miktar şeker içerir, ancak miktarı genellikle düşüktür ve daha az şeker içeren çikolata daha koyu renk olur.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler