29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Korkunç bir boğaz ağrısı hissi ile uyandığınızda çareyi neyde ararsınız? Boğaz pastilinde mi, ilaçlarda mı? Yoksa benim gibi bir bardak yatıştırıcı bir çayda mı? Doğru bir bitki çayı, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere pek çok soruna iyi gelebilir. Geleneksel siyah çaydan bitki çaylarına kadar, boğazınızdaki ağrı ve acı hissini hafifletmek ve sağlığınız için iyi bir şeyler yapmak için deneyebileceğiniz birçok farklı çay vardır. 

Boğaz ağrısı, çok önemsenmeyen bir durum gibi görülse de, güçsüzleştirici olabilir. Yutkunmayı, dinlenmeyi ve hatta uyumayı zorlaştırabilir. Ancak neyse ki, bir boğaz ağrısını hafifletmek için ilaç kullanmak zorunda değilsiniz. Sıcak iyi bir bitki çayı, daha iyi hissetmeye başlamanız için ihtiyacınız olan şey olabilir. Boğaz ağrısını hafifletmek için yudumlayabileceğiniz çayları bu listede bulabilirsiniz!

Boğaz Ağrısına Karşı Bitki Çayı İçmenin Faydaları

 Şifalı bitkiler dünyasının en lezzetli ve en sıcak yorumlarından biri olan bitki çayları, yüzyıllar boyunca çeşitli sağlık sorunlarını iyileştirmek için kullanılmıştır. Nadiren tıbbi bir problem olan boğaz ağrısı, yine de can sıkıcı olabilir. Bir boğaz ağrısı ile karşı karşıya olduğunuzda, ilk iş olarak eczanenin yolunu tutup bir boğaz pastili satın almak yerine, çareyi doğada arayabilirsiniz. 

Bir bardak bitki çayı mucizeler gerçekleştirmese de; vücutta inflamasyonun azalmasına, sakinleşmenize ve hastalığın neden olduğu stresi azaltmasına yardımcı olduğundan ve ayrıca besleyici olduğundan, boğaz ağrısına karşı da fayda görmenizi sağlayabilir. Şimdi, bu listedeki çaylara bir şans vermeye ne dersiniz?

Boğaz Ağrısına Karşı Bitki Çayları

Boğaz ağrısına karşı içebileceğiniz birçok bitki çayı vardır. Türk mutfağının klasiklerinden biri olan siyah çayyeşil çay ve beyaz çay akla ilk gelen seçeneklerdir ve her biri, rahatlatıcı etkileri ve sıcaklığı ile boğazına iyi gelecektir. Ancak, inatçı bir boğaz ayrısı ya da bir soğuk algınlığı için, daha hedef odaklı bir bitki çayına ihtiyacınız olabilir. Günlerdir geçmeyen boğaz ağrısının semptomlarını hafifletmek için, bu listede yer alan bitki çaylarından günde 1-2 fincan içmeyi deneyebilirsiniz. 

1.Nane Çayı

Nane çayının içerdiği mentol, boğaz ağrısının hafiflemesini sağlar ve bölgedeki tıkanıklığı giderir. Bu da, daha rahat nefes almanızı sağlar. Bir fincan nane çayı, size acı çekmeden yeniden nefes alma ve yemek yiyebilme şansını verir. 

Nane, nefesi tazelemek için iyi bir seçenek olmasının yanında, boğaz ağrısını hafifletmek ve iltihaplanmayı gidermek için de iyidir. Sabahları güne nane çayı ile başlamayı deneyebilirsiniz. Gün sonunda içerseniz, enerjinizin yükselmesine neden olabilir ve uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle, boğaz ağrısına karşı nane çayı içecekseniz, sabahları tüketmeniz daha iyi bir seçim olacaktır. Gece yarısı bir boğaz ağrısı ile uyandıysanız, aşağıdaki diğer çaylara yönelebilirsiniz. 

2. Papatya Çayı

Daha rahat ve konforlu bir uyku denince akla ilk gelen bitki çaylarından biri olan papatya çayı; endişe azaltıcı, sakinleştirici etkisinin dışında, boğaz ağrısı için de harikadır. Anti-inflamatuar etkileri sayesinde boğazı hafifçe yatıştıran papatya çayı, nane çayı gibi güçlü aromalar ile midesinde hassasiyet hissedenler için de idealdir. Boğaz ağrısına eşlik eden bir burun tıkanıklığınız varsa; burun spreyi yerine içinde papatya çayı olan buharı solumayı deneyebilirsiniz. Bu, daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. 

3. Ballı Çay

Bu soğuk havalarda boğazınızı yumuşatmak ve kendinizi neşelendirmek için ihtiyacınız olan şey bir fincan ballı çay olabilir. Siyah, yeşil ya da bitki çayınızın içine ekleyeceğiniz bal, boğaz ağrısı için harika bir bileşendir. Boğaz ağrısını hafifletmenin yanında, öksürüğü baskılar, antiviral ve antimikrobiyal özellikleri ile de şişmiş boğazın yatışmasını sağlar. Ayrıca, sabahları enerji artışı sağlamak ve boğaz ağrısına neden olan virüsle mücadele etmek için de harikadır. 

4. Zerdeçal Çayı

Son yıllarda “süper besinler” arasında adından sıkça söz edilen zerdeçal, sağlık için pek çok yönden harikadır. Antioksidanlar yönünden zengin, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olan zerdeçal ile hazırlayacağınız bir fincan bitki çayı; boğaz ağrısını hafifletir, boğaz dokusundaki şişliği azaltır ve iltihabın azalmasını sağlar. Ayrıca, boğaz ağrısına neden olan mikrop ve virüsler ile savaşmada da etkilidir. 

Zerdeçal, baharatlı ve acı bir tada sahip olduğundan, zerdeçal çayı hazırlarken içerisine biraz da bal eklemeyi deneyebilirsiniz. Hem, yukarıda da söylediğimiz gibi bal da boğaz ağrısını hafifletmek ve çayınıza biraz lezzet katmak için idealdir. 

5. Adaçayı

Sağlık için pek çok faydası ile tanıdığımız adaçayı, doğal ağrı kesiciler arasında en etkili ve en eski şifalı bitkilerden biridir. Kurutulmuş ya da taze adaçayı yaprakları ile hazırlayacağınız bir fincan adaçayını, içerisine biraz bal ekleyerek içebilirsiniz. Bu karışım; özellikle boğaz ağrısının hafifletilmesinde etkili olacaktır. Bununla birlikte, adaçayı viral enfeksiyonlar ile savaşmada da etkili olduğundan, boğazdaki şişliğin giderilmesi için de kullanılabilir. Ek olarak, grip benzeri semptomlar ve öksürüğün yatıştırılması için de tercih edebilirsiniz. 

6. Zencefil Çayı

Mutfakta çok yönlü bir malzeme olan zencefil, acı ve baskın aromasına rağmen, enerji yükseltici ve şifalı etkileri ile bitki çayları ve smoothie’lerde sıkça kullanılmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran ve vücut ısısını yükselten etkisinin yanında, boğaz ağrısı ve boğazdaki kaşınma hissini ve tahrişi gidermek için de iyidir. Boğaz ağrısına karşı zencefil çayı hazırlayacaksanız, toz zencefil yerine taze zencefili kullanmanızı öneririm. Zencefil çayı, boğazdaki iltihaplanmayı azaltarak yatışmasına yardımcı olurken, soğuk algınlığı ve grip gibi durumları hafifletmek için de harikadır. 

7. Meyan Kökü Çayı

Dahil olduğu karışımlara doğal bir tatlılık kattığı için pek çok bitki çayı karışımının içinde rastladığımız bir malzeme olan meyan kökü, iltihaplanma karşıtı bileşenler içermektedir. Bu da, boğazdaki iltihaplanmayı azaltarak oradaki kaşıntı hissini ortadan kaldırabilir. Ayrıca, boğaz duvarının gevşemesine de yardımcı olur. Ancak dikkat! Hamile kadınlar ve yüksek tansiyonu olanlar meyan kökü çayından kaçınmalıdır. Çok fazla içildiği durumlarda, kalp atışında düzensizliklere neden olabileceğinden, miktarı doğru ayarladığınızdan ve içmeden önce doktorunuza danıştığınızdan emin olmalısınız. 

Boğaz Ağrısına Başka Ne İyi Gelir?

Sabah ve akşamları birer fincan bitki çayı içerek boğaz ağrınızı hafifletmeye çalışırken, bu süreçte size yardımcı olabilecek farklı doğal formüller de arıyor olabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz farklı doğal reçeteler arıyorsanız; tarçınlı bademli süt hazırlayabilir, limonlu ve tuzlu su içebilir, sıcak kakaonuzun içerisine bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilir, organik tavuk suyu çorbası hazırlayabilir, bitkisel kaynaklı pastillere yönelebilirsiniz. Her biri, boğaz ağrısı üzerinde farklı etkilere sahip, ancak oldukça etkili yöntemlerdir. 

Örneğin; ev yapımı tavuk suyu çorbası içmek, içine katacağınız biraz da sarımsak ile birlikte bölgedeki virüslerle savaşmak ve ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Aynı şekilde; Hindistan cevizi yağı da vücutta iltihaplanmayı azalttığından, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Unutmayın; yeterli miktarda sıvı tüketmek, boğazınızın nemli kalmasını sağlayarak, boğaz ağrısının daha kısa sürede giderilmesine yardımcı olacaktır.  

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler