29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Çam Terebentin & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğa, bizler için pek çok şifa kaynağı sunmakta, her derde deva olmaktadır. Doğada bilindik ürünlerin, bitkilerin yanında, aslında çok da tanımadığımız, yanından geçip farkına varamadığımız pek çok ürün var. Doğaya biraz daha dikkatli baksak, bazı ürünleri detaylı olarak incelesek çok daha faydalı ürünlerle tanışabiliriz. Bazılarımızın saç sağlığı için duyduğu ya da denediği çam terebentin yağı da işte öyle doğal bir üründür. Saç bakımı, saç dökülmesinin önlenmesi denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden birisi olarak çam terebentin yağını da biraz daha detaylı incelemekte fayda var.

“Terebentin” sözcüğü bazı ağaçların reçinesine verilen bir isimdir. Terebentin, içinde bulunan maddeler ve özelliğine göre çok çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olarak kullanılır. Çam terebentin ya da diğer adıyla çam yağı olarak adlandırılan bu ürün çam ağacının reçinesinden elde edilen yağdır. Çam terebentin çok güçlü bir antibiyotik özelliğe sahiptir, bazı vakalarda ağrı kesici ve idrar söktürücü olarak da kullanılır. Çam terebentin yağı, çok güçlü bir antibiyotik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda çam terebentin yağı enerji verici bir etkiye de sahiptir. Ama çok güçlü etkilere sahip olduğu için de çam terebentin yağının kullanımında oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Gereğinden fazla kullanılması durumunda ise birtakım yan etkiler ortaya çıkabilir.

Daha çok saç bakımında kullanılan çam terebentin yağı, kafa derisinin sağlığını destekler, saç dökülmesini azaltarak saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Kafa derisine sürüldüğünde saç köklerini besleyen çam terebentin yağı, saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesini, canlanmasını sağlar. Çoğunlukla saçların dökülmesinden ya da geç uzamasından şikayetçi olan kişilerin çam terebentin yağından faydalanması önerilir.

Çam terebentin yağı, saç bakımı ile birlikte, tüm vücut sağlığı için de oldukça faydalıdır. Çam terebentin yağı; astım, idrar yolu enfeksiyonları, hemoroit, romatizma, şeker hastalığı ve grip tedavisinde de kullanılmakta, fayda sağlamaktadır. Çam terebentin yağı cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Ancak cilde uygulandığında kesinlikle bir taşıyıcı yağ ile inceltilmesi gerekmektedir. Yoksa çok güçlü bir içeriğe sahip olduğu için cildi tahriş edebilmektedir.

Çam terebentin yağına dair yapılan araştırmalar, kas ve kemik ağrılarından, selülit tedavisine kadar oldukça geniş bir alanda faydaları olduğunu göstermektedir. Çam terebentin yağının pek çok kozmetik ürün de kullanılıyor olması da onun cilt ve saç bakımındaki etkilerini göstermektedir. Günümüzde piyasada olan çok çeşitli sabun ve şampuan gibi kozmetik ürünlerin içinde çam terebentin yağının kullanılması da faydalarını gösterir niteliktedir.

Çam terebentin yağı nasıl kullanılır?

Diğer tüm faydalı, şifalı bitkisel ürünler gibi çam terebentin yağının da nasıl kullanacağı hususunda yağın nerede kullanılacağı önemlidir. Çam terebentin yağı pek çok alanda kullanılırken, bunun nasıl kullanılacağı kullanım alanına göre değişmektedir. Çam terebentin yağından beklenen faydaların alınabilmesi için doğru şekilde, doğru miktarda kullanılması gerekir. Bu sebeple de öncelikle çam terebentin yağının ne amaçla kullanılacağı çok önemlidir.

Çam terebentin yağı çok güçlü bir içeriğe sahip olduğu için saç bakımında kullanılacaksa direk olarak saf halde saç derisine sürülmesi önerilmez. Bu sebeple çam terebentin yağının saç bakımı için şampuanın içine damlatılarak şampuanla karıştırılıp kullanılması gerekir. Bunun için de 200 mililitre şampuanın içine yaklaşık olarak 20- 25 damla çam terebentin yağı damlatılması yeterli olur.

Çok güçlü ve yakıcı özelliğe sahip olan çam terebentin yağının kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Çam terebentin yağının gözlere temas etmesi veya cilde direk olarak saf haliyle sürülmesi asla önerilmez. Çünkü ciltte ve gözde hasar ve tahrişe sebep olabilir.

Cilt bakımı için çam terebentin yağı kullanılacaksa mutlaka bir taşıyıcı yağ ile inceltmek gerekir. Taşıyıcı yağlarla karıştırıldığında ciltte daha kolay tolere edilebilir bir form alır.

Çam terebentin yağının solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinir. Bunun için bir miktar kaynar suyun içine 1 – 2 damla çam terebentin yağı damlatılır ve buharın solunması durumunda oldukça başarılı sonuçlar verir. Şöyle ki; 1 çay bardağı sıcak suyun içine damlatılan 1- 2 damla çam terebentin yağının oluşturduğu buharı soluyarak solunum yollarının kolayca açılması mümkün olabilir. Ama yeniden altını çizmekte fayda var ki, bu esnada yağın cilde temas etmemesine ve gözlerin buhardan etkilenerek yanmaması için kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

Çam terebentin yağının saça faydaları

Çam terebentin yağı, tam olarak doğal ve etkili bir saç bakım ürünüdür. Öyle ki; çam terebentin yağından bahsedildiğinde ilk olarak akla saç bakımı gelir. Özellikle de saç dökülmesine karşı oldukça etkili olan çam terebentin yağı, saç dökülmesine sebep olan sorunları ortadan kaldırarak saç dökülmesini önlüyor, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor.

Saç bakımında sıkça kullanılan badem, ceviz ve fındık yağları gibi çam terebentin yağı da sıklıkla tercih edilen yağlar arasındadır. Çam terebentin yağının güçlü bir antioksidan ve antiseptik etkisine sahip olması onu saç köklerini besleyen, yeni saç oluşumunu destekleyen ve saç dökülmesi sorununu kısa sürede çözen bir yağ haline getirmektedir. Ancak çam terebentin yağının saça olan faydalarından tam olarak yararlanabilmek ve hiçbir yan etki ile karşılaşmamak için; yağı kafa derisine direkt olarak sürmüyoruz, şampuanın içine ekleyip her yıkamada kullanmış oluyoruz.

Çam terebentin yağının solunum yolları hastalıklarına faydaları

Çam terebentin yağı, özellikle kışın enfeksiyon olan, sık sık tıkanan solunum yolları organları için çok faydalıdır ve bir açıcı görevi görür. Çam terebentin yağı, bu etkileri dolayısıyla da çeşitli öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yapımında kullanılmaktadır. Solunum yollarındaki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olan çam terebentin yağı aynı zamanda balgam varsa onun atılmasında da oldukça etkilidir. Çok güçlü bir antibakteriyel ve antiseptik etkiye sahip olan çam terebentin yağı, solunum işleminin kolaylaşmasına yardımcı olur, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde çok başarılı sonuçlar verir. Özellikle de balgam atmaya yardımcı olan çam terebentin yağı, solunum yolunda oluşan enfeksiyonlara karşı da oldukça etkilidir. Kış aylarında havalar soğuduğunda çok sık yaşanan sinüzit ve grip tedavisinde çam terebentin yağından faydalanmak önerilir. Solunum yolları hastalıkları için çam terebentin yağı tek başına veya okaliptüs ve çay ağacı yağı gibi bitkisel yağlarla birlikte kullanılabilir.

Çam terebentin yağı kullanacak olanlara öneriler

  • Çam terebentin yağı önerilen dozda ve önerilen sıklıkta kullanmak, aşırı kullanımdan kaçınmak gerekir.
  • Çam terebentin yağının göz ile temas etmesinden mutlaka kaçınmak gerekirken, gözle temas etmesi durumunda vakit kaybetmeden bol su ile durulanmalı ve herhangi bir şikayette doktora gidilmelidir.
  • Çam terebentin yağı saça ya da cilde saf halde direkt olarak sürülmemelidir.
  • Çam terebentin yağı eklenmiş şampuan kullananların ekstra bir yağ kullanmasına gerek kalmaz.
  • Kafa derisinde ya da cildinde herhangi bir sorunu olan kişiler öncelikle doktora gidip bu sorunu tedavi ettirmeli, ardından çam terebentin yağı kullanmalılar. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler