29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Ceviz Suyu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hepimizin mutfağında mutlaka bulunan, tatlılara, salatalara eklenen, kahvaltıda afiyetle tüketilen cevizin tarihi MÖ 700’lere kadar uzanıyor. Yani neredeyse insanlık tarihi kadar eski dönemlerden beri ceviz tüketiliyor. Hatta cevizin, Roma İmparatorluğu döneminde Tanrıların besini olarak görüldüğü biliniyor. Geçmişi ne olursa olsun; cevize dair yapılan bilimsel çalışmaların hepsi cevizin tüm vücut sağlığını, tek tek her bir organın işlevlerini desteklediğini göstermektedir.

Vitamin ve mineral deposu olan cevizi, herkesin günde 3 – 4 tane tüketmesi gerektiğine dair pek çok uzman görüşü bulunmaktadır. Ayrıca ceviz yemenin yanı sıra, ceviz suyunun, yağının ve kabuğunun da pek çok faydası olduğu biliniyor. Şöyle bir cevizin faydalarına bakıldığında; kanserle mücadele, saç bakımı, anti-stres özellikler, kalp sağlığı, beyin sağlığı, kas ve kemik sağlığı, zayıflamaya yardımcı olması gibi pek çok madde sıralanabilir.

Tam bir Omega 3 deposu olan ceviz denilince ilk olarak akla; beyin ve kalp sağlığı açısından faydaları geliyor. Yoksunluğu durumunda pek çok hastalığa yakalanma riski olan Omega 3 yağ asitlerinin cevizin içinde doğal olarak ve bolca bulunması kesinlikle onu çok kıymetli hale getirmektedir. Çünkü Omega 3 bakımından zengin beslenmek demek; kalp hastalıkları riskinin ortalama % 30, inme riskini de % 49 azalması, beyin fonksiyonlarının ileri yaşlarda bile canlılığını koruyabilmesi demektir. Cevize dair yapılan araştırmaların gösterdiği üzere düzenli olarak ceviz tüketerek, sperm sağlığını ve canlılığını korumak da söz konusu olabiliyor. Cevizin antioksidan olan polifenolleri de bolca içermesi; kalp ve damar sağlığını koruması, kanser türlerinin oluşumunu engellemesi anlamını taşıyor. Yani ceviz demek sağlık demek olduğundan, cevizin ve ceviz suyunun faydalarına detaylı bir şekilde bakalım, cevizi beslenme programımızın ayrılmaz parçası haline getirelim.

Cevizin faydaları

Kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur!

Cevizin faydalarına dair yapılan araştırmalar, her gün düzenli olarak tüketilen birkaç cevizin vücutta birçok kanser türünün oluşumu ve gelişimini önlediğini göstermiştir. Cevizin kanser önleyici özellikleri daha çok prostat, göğüs ve pankreas kanseri türlerinde görülmüştür. Ayrıca ceviz tüketiminin önleyici etkisinin en fazla olduğu kanser türü ise prostat kanseridir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda her gün düzenli olarak tüketilen cevizin prostat kanserine yakalanma riskini % 30 -40 oranında azalttığı belirlenmiştir. Şöyle ki; her gün ceviz verilen farelerde prostat kanseri tümörünün oluşma ve gelişme oranı çok düşükken, ceviz verilmeyen grupta çok daha yüksek çıkmıştır. Ceviz tüketimi ve kanser önleme konusunda yapılan bir diğer çalışmada ise insanların pankreas kanserine yakalanma riski araştırılmıştır. Her gün 5 tane ceviz tüketen 75 kişi üzerinde yapılan araştırmada ise ceviz yiyenlerin pankreas kanserine yakalanma oranlarının ciddi oranda azaldığı tespit edilmiştir.

Kalp dostudur!

Kalp dostu cevizin; kalp sağlığını korumak için gerekli olan L-arginin adlı amino asidi içerdiği bilinmektedir. Hücre düzeyinde çok yönlü rol oynayan ve büyüme hormonu salınımında uyarıcı görevi yapan L-arginin, kalbin fonksiyonlarını düzenler. Kalp sağlığı açısından faydalı olduğu bilinen bu amino asit bakımından zengin olan cevizden günlük 100 gram, 3 – 5 tane tüketen kişiler, kalbini doğal yolla korur ve aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanları, gerekli vitaminleri almış olur. Ayrıca cevizin içerdiği Omega 3 yağ asitleri de kalp ve damar yapısının sağlığının korunmasında önemli rol oynar.

Üreme fonksiyonlarını destekler!

Birçok farklı cinsel bozukluk, üreme sorunları, sperm hareketsizliği, sperm sayısının azlığı ve dolayısıyla kısırlık gibi sorunların tedavisinde uzmanlar L- arginin adlı amino asidin alınmasını önermekteler. Bu amino asidin doğal yolla yeterince alınabilmesi de düzenli olarak ceviz tüketimi ile mümkün olur.

Vücudu mikroplara karşı korur!

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması ve hastalıklarla mücadele edebilmesi vücuda alınan antioksidanlar sayesinde olmaktadır. Ceviz de güçlü antioksidan etkisi ile vücuttaki toksinleri atarak, daha sağlam ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaya olanak tanır. Antioksidanlar vücutta, dışarıdan gelen mikroplara karşı doğal bir kalkan görevi görür. İşte bu sebeple günlük düzenli olarak tüketilen ceviz; vücudun mikroplardan arınmasını, hastalıklara karşı güçlü olmasını sağlarken, yaşlanma gecikir, organların ve hücrelerin daha genç, daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kilo vermeye yardımcı olur!

Kilo vermek isteyenlerin, daha uzun süre tok tutan, vitamin, mineral ve protein bakımından zengin beslenmesi gerekir. Aslında 100 gram ceviz 654 kalori içerdiği için kilo aldıran bir besin olarak algılanabilir. Ancak sadece 1 tane cevizin içinde 2.5 gram Omega 3, 4 gram protein ve 2 gram lif bulunmaktadır. Bu sayede ceviz tokluk hissi vermekte, vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı maddeleri sağlayarak kişinin boş kalori içeren sağlıksız besinlere yönelmesini önleyerek kilo verme sürecini desteklemektedir.

Zihinsel fonksiyonları destekler!

Doğada bulunan besinlerin sahip oldukları şekiller hangi organlara benziyorsa, o organların sağlığını koruduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Bundan yola çıkılarak cevizin şeklinin beyne benzemesi dolayısıyla da beyin gelişiminde ve fonksiyonlarında etkili olduğu bilinmektedir. Cevizin içerdiği E vitamini, folat, Omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar beyin işlevlerini ve sinir sisteminin fonksiyonlarını desteklemektedir.

Kan şekerini dengeler!

Kan şekerinin kontrolsüz bir şekilde düşmesi ya da yükselmesi kişinin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Bu bakımdan kan şekerinin dengede olması çok önemlidir. İşte şeker hastalığı, diğer bir adıyla Diyabet olarak adlandırılan bu rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olan doğal bir besin olarak ceviz önerilmektedir. Cevizin içerdiği vitaminlerin diyabet riskini azalttığı, hatta bazı vakalarda ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bu amaçla genç ve kilo sorunu olan kişiler 3 ay boyunca günde bir avuç ceviz tüketmiş ve bu kişilerin kilo diyabet riskinin azaldığı gözlenmiştir. Ceviz tüketimi ve diyabet arasındaki ilişkinin araştırıldığı başka bir çalışma da kadınlarla yapılmış ve yine benzer sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmada haftada 2 kez birer avuç ceviz tüketen kadınların, ceviz yemeyen kadınlara göre diyabete yakalanma riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Uykusuzluk sorununu çözer!

Cevizin içerdiği triptofan adlı aminoasidin, uykusuzluğa iyi geldiği bilinmektedir. Rahat bir uyku için melatonin hormonunun düzenli ve yeterli bir şekilde salgılanıyor olması gerekmektedir. Triptofan adlı aminoasit vücutta melatonin üretimine katkı sağlamakta ve dolayısıyla da daha rahat bir uyku düzeni sunmaktadır. Düzenli uyku için ihtiyaç duyulan bu aminoasidin % 17’sini günlük bir avuç ceviz almak mümkündür. Rahat bir uyku için yatmadan bir saat önce birkaç tane ceviz yemek faydalı olacaktır.

Saç sağlığını korur!

Tüm vücut sağlığına faydalı olan ceviz, saç bakımında da çok önemli bir vitamin olan B7, yani biotin bakımından zengindir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde sıklıkla biotin yetersizliği görülmekte, bunu önlemek için de düzenli olarak ceviz tüketilmesi önerilmektedir.

Gebelikte bebeğin ve anne adayının sağlığını destekler!

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin öğeleri arasında ilk sıralarda ceviz yer almaktadır. Hem anne adayının vitamin ve mineraller bakımından eksiklik yaşamaması hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi için düzenli olarak günde birkaç cevizin tüketilmesi önerilir.

Stresi giderir!

Ceviz; lif, doymamış yağ asidi ve antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu sayede ceviz tüketilerek kan basıncını düzenlemek, vücudu ruhen ve bedenen rahatlatmak mümkündür. Özellikle de stresli geçmesi muhtemel günlerde sabahtan birkaç ceviz yemek, stresli bir günün ardından daha rahat uyuyabilmek için yatmadan önce ceviz tüketmek önerilir.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Ceviz; içerdiği yüksek orandaki lif ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak; bağırsakları temizler, kabızlığı önler. Özellikle aç karnına 2 – 3 tane ceviz yiyip ardından bir bardak su içmek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Cevizin saymakla bitmeyen faydalarına bir de ceviz suyunun tüketiminin faydalarını eklemek gerekiyor. Zira ceviz; hem meyve şeklinde tüketildiğinde, hem suyu içildiğinde hem de yağı kullanıldığında sayısız fayda sağlamaktadır. Bu sebeple de ceviz suyunun faydalarına bakalım.

Ceviz suyunun faydaları

Cevizi suyundan bahsedildiğinde ilk olarak kolesterolü dengeleme özelliğinden bahsedilmektedir. Uzmanlar, kolesterolün doğal olarak dengelenebilmesi için özellikle ceviz suyu tüketimini önermekteler. Bununla birlikte kilo vermeye de yardımcı olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Bunun için akşam 1 bardak suyun içine bir tane cevizi atıp sabaha kadar bekletmek gerekiyor. Cevizin içerdiği vitamin ve mineraller suya geçmekte ve pek çok fayda sağlamaktadır. Ceviz suyunun faydaları aşağıda detaylı olarak sıralanmıştır.

Kilo vermeye yardımcı olur!

Ceviz suyu, içerdiği protein özleri ve vitamin, minerallerle uzun süre tokluk hissi sağlar ve vücudun yağ yakma hızını artırır. Bu sayede vücutta istenmeyen yağ birikimleri yavaş yavaş erir. Ceviz suyunun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi dolayısıyla uzmanlar, kilo vermeye çalışanlara her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içmelerini önermektedir. Hatta bazı diyet programlarında ara öğünlerde ceviz suyu verilmiştir.

Kolesterolü dengeler!

Ceviz suyunun barındırdığı faydalı maddeler sayesinde kolesterol değerini dengelediği ve bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları riskini önlediği bilinmektedir. İçeriğinde bulunan folik asit, bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi maddeler ceviz suyunun kolesterol ile birlikte kalp krizi geçirme riskini de düşürdüğü bir gerçektir.

Tiroit değerini düzenler!

Tiroit hormonunun dengeli bir şekilde salgılanması çok önemlidir. Zira düşük veya yüksek tiroit pek çok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Uzmanlar, tiroidin doğal olarak dengelenmesi için doktora danışarak haftada 2 kez ceviz suyu tüketilmesini önermekteler.

Kronik yorgunluğu giderir!

Bilinen bir sağlık problemi olmaksızın kendini sürekli olarak yorgun, gergin, halsiz hisseden kişilere ceviz suyu tüketimi önerilir. Ceviz suyu, içerdiği faydalı maddeler sayesinde daha enerjik ve dinç olmaya olanak vererek, hayat kalitesini yükseltir.

Adet dönemi sorunlarını azaltır!

Adet dönemi pek çok kadın için ağrılı, sancılı, sorunlu geçer, kimi zaman adet düzensizlikleri yaşanır. Adet döneminde yaşanan bu sorunların doğal yolla tedavisi ve adet kanamalarının düzeni için ceviz suyu tüketilmesi önerilir.

Enerji verir!

Kan şekerinin dengelenmesini ve vücutta kan akışının hızlanmasını sağlayan ceviz suyu, bu sayede kişinin kendini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlar, enerji kaynağı olur.

Beyni güçlendirir!

Ceviz suyunun içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller beyin fonksiyonları güçlendirir ve bu sayede ileriki yıllarda Alzheimer rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürür.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde faydalıdır!

Ceviz suyu; gebelikte bebeğin gelişimini desteklerken, emzirme döneminde de sütün kalitesini artırarak bebek için gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Ayrıca hem gebelik hem de emzirme döneminde fazla kilo alımını önler.

Sindirim sistemini destekler!

Ceviz suyunun bağırsakları temizleyici, sindirim sisteminin fonksiyonlarını güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. Düzenli olarak ceviz suyu tüketimi; gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunları önler.

Saç ve tırnak sağlığını korur!

Ceviz suyunun içerdiği vitamin ve mineraller tırnakların ve saçların güçlenmesini sağlar. Ceviz suyu sayesinde daha güçlü ve parlak saçlara, sağlıklı tırnaklara sahip olmak mümkündür.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler