07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştıran Besinler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Genişlemiş, çukur gibi açılmış gözenekler pek çok cilt sorununun sebebidir aslında. Bir de cilt fazla yağlı ise genişleyen gözenekler kısa süre içinde akne ve siyah nokta olarak kendini gösterir. Genişlemiş gözenekler acilen sıkılaştırılmazsa ciltteki fazla sebum, kir ve bakteriler bu gözenekleri tıkar. Ciltte oluşan siyah noktalar, gözenekleri tıkadığında ise bu sorun daha da görünür hale gelir.

Gözenekler neden genişler?

  • Genişlemiş gözenekler söz konusu ise öncelikle bunda uzun süre güneşe korumasız bir şekilde maruz kalmaktan bahsedilebilir. Zira güneşin zararlı etkileri tıpkı cilt lekeleri gibi gözeneklerin de genişlemesine sebep olur. Zira güneşin zararlı etkileri ciltteki kolajene zarar vermekte ve böylece gözenek kanalları duvarının esnekliğini azaltmaktadır.
  • Gözeneklerin genişlemesinin bir diğer sebebi olarak da ilerleyen yaşla birlikte cildin esnekliğini kaybetmesi gösterilebilir. Elastikiyetini kaybeden ciltte gözenekler daha hızlı genişler.
  • Cilt bakımının gerektiği gibi yapılmaması ve çok sık makyaj yapıp makyajı temizlememek ve kalitesiz makyaj ürünleriyle cildi uzun süre kapatmak gözeneklerin genişlemesine yol açar.
  • Genetik yatkınlığın da genişlemiş gözeneklerde pay sahibi olduğu bilinir.
  • Kişinin genel ruh halinin sağlıklı olmaması ve günlük stres seviyesinin yüksek olması da ciltte gözenek genişlemesine katkıda bulunur.

Yukarıda sıralanan sebepler ya da bambaşka bir nedenden ötürü gözenekler genişlediğinde onların sıkılaştırılması gerekir. Bunun için eczanelerden ve kozmetik mağazalarından satın alınabilecek pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak kimyasal içerikli bu ürünlerin kullanılması yerine cildin doğal bir parçası olan gözeneklerin genişlemesini önleyecek yaklaşımlar benimsemek ve her evde bulunan doğal ürünlerle gözenekleri sıkılaştırmaya çalışmak çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Buz cildi sıkılaştırır!

Buzun cilt sıkılaştırma etkisi bilinmektedir. İşte bu etki nedeniyle ciltteki büyük gözenekleri küçültmek için de çok basit ve etkili bir doğal yöntem olarak buzdan yararlanılabilir. Bu amaçla makyaj yapmadan önce genişlemiş gözenek görünümünü en aza indirmek ve kan dolaşımını arıtmak için cilde buz küpüyle masaj yapmak önerilir. Bunun için birkaç tane buz küpü temiz ve ince bir beze sarılır. 20 – 30 saniye kadar ciltte buz küpleri sabit olarak tutulur ve sonrasında buzlar eriyinceye kadar cilde bunlarla masaj yapılır. Buz küplerinin cilde faydalarını artırmak için salatalık suyu, elma suyu, yeşil çay veya gülsuyu buzlukların içine konarak buz küpü elde edip bunların kullanılması önerilir.

Elma sirkesi cilt dostudur!

Doğal malzemelerle cilt bakımından bahsedildiğinde mutlaka elma sirkesi işin içine giriyor. Elma sirkesinin cilde pek çok faydası bulunurken bu faydalardan birisi de gözenekleri sıkılaştırmasıdır. Çünkü elma sirkesi, doğal bir sıkılaştırıcı ve cilt toniği olarak iş görmektedir. Elma sirkesi sayesinde cilt sıkılaşır, gözenekler küçülür ve cilt pH dengesini geri kazandırır. Bunların yanında elma sirkesinin akne oluşumunu önlemeye yardımcı olan antimikrobiyal ve antienflamatuvar bir madde olması da çok önemlidir. Elma sirkesiyle gözenekleri sıkılaştırmak için; eşit miktarda organik elma sirkesi ve su karıştırılır. Hazırlanan karışıma bir top pamuk batırılır ve cilt bu pamukla silinir. Birkaç dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile durulanır.

Yumurtanın beyazı cilde sağlık verir!

Gözenekleri sıkılaştırıcı etkisiyle bilinen besinlerden birisi de yumurta akıdır. Yumurtanın beyazı cildi sıkılaştırmaya ve toparlamaya yardımcıdır, yağlı ciltlerdeki aşırı yağı alır. Bunun için bir yumurtanın beyazı alınır iyice çırpıldıktan sonra cildin her yerine sürülür. Yumurta akı ciltte tamamen kuruduktan sonra da cilt soğuk su ile yıkanır. Başka bir seçenek olarak bir yumurta akının içine 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenir. İyice karıştırdıktan sonra cilde sürülür ve yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra cilt soğuk su ile yıkanır.

Şekerle peeling yapın!

Cilde doğal bir peeling yapmak isteyenler için şeker en kolay erişilebilir alternatiftir. Şekerli peelingler sayesinde cildin ölü derisi pul pul dökülür, ciltteki fazla yağ ve kir ciltten atılır ve gözenekleri de küçülür, sıkılaşır. Bunun için 2 yemek kaşığı şeker, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla limon suyu karıştırılır. Bu karışımla cilt nazikçe 20 – 30 saniye boyunca ovulur, masaj yapılır. Ardından cilt soğuk suyla yıkanır. Başka bir seçenek olarak bir dilim limonun üzerine biraz şeker dökülür ve yüz bu limon dilimiyle hafifçe ovulur. 10 dakika bekledikten sonra yüz soğuk su ile yıkanır.

Karbonat peelingi!

Cilt sağlığını destekleyen ürünlerden birisi olan karbonat, nazik bir peeling maddesi şeklinde iş görür, ciltteki fazla yağı ve kiri temizler. Karbonatın cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olan antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklerinin olduğu, bundan dolayı da ciltte akne sorununu önlediği bilinir. Bunun için 2 yemek kaşığı karbonat ve ılık su macun kıvamı alıncaya kadar karıştırılır. Karışım cilde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Ardından cilt soğuk su ile yıkanır.

Limon suyu ile gözenekleri küçültün!

Limon suyunun cilde bin bir tane faydası bulunmaktadır. Gözenekler söz konusu olduğunda ise limon suyunun cildi sıkılaştırıcı ve genişlemiş gözenek görünümünü azaltıcı sitrik asit içermektedir. Bununla birlikte cildi beyazlatıcı etkisinden dolayı limon suyu ile cildi iyileştirmek ve koyu lekeleri gidermek de mümkün olabilmektedir. Limon suyuyla gözenekleri sıkılaştırırken cilt sağlığı ve güzelliğini de korumak için; taze sıkılmış bir limon suyuna bir tatlı kaşığı bal eklenir. Karışım cilde uygulanır ve durulamadan önce 10 – 15 dakika beklenir. Bir başka alternatif olarak; birer kaşık limon suyu ve domates suyu karıştırılır ve cilde uygulanır. Karışım ciltte 10 – 15 dakika bekledikten sonra cilt soğuk su ile yıkanır.

Salatalık kaliteli bir cilt bakım ürünüdür!

Gözenekleri doğal bir ürün ile küçültmek için salatalık doğru bir seçenektir. Bununla birlikte salatalığın cilt dokusunu geliştirici ve parlaklık kazandıran özellikleri vardır. Bunun için 1 tane salatalık rendelenir ve suyu çıkarılır. Salatalık suyunun içine biraz pamuk batırılır ve cilde yumuşak hareketlerle uygulanır. 15 – 20 dakika bekledikten sonra cilt soğuk su ile yıkanır.

Yoğurt cilt sağlığını korur!

Cildi fazla yağ, kir ve ölü deri hücrelerinden arındırmak için ev yapımı doğal yoğurt içerdiği laktik asitle çok doğru bir seçimdir. Cilde yoğurt maskesi uygulandığında gözenek görünümü en aza iner, ciltteki kırışıklıklar ve ince çizgiler hafifler. Bunun için cilde ince bir tabaka halinde ev yoğurdu sürülür. 10 dakika bekletip cilt soğuk suyla yıkanır. Başka bir seçenek olarak; 2 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı nohut unu eklenir. Macun kıvamına gelince karışım cilde uygulanır. 15 – 20 dakika bekledikten sonra cilt soğuk su ile yıkanır. Ciltteki gözenekleri genişleten aşırı yağı yok etmek için de; bir çay kaşığı yoğurt, iki tane aspirin tablet ve 1 yumurtanın beyazı karıştırılır. Karışım cilde uygulandıktan sonra 15 – 20 dakika beklenir ve cilt soğuk su ile yıkanır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler