29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Çinko Bakımından Zengin 11 Besin…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dünya büyük bir salgın döneminden geçerken, bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs ve enfeksiyonlarla savaşabilir hale gelmek için doğru adımları atmak önemlidir. 

Bağışıklığı güçlendirmek için yapılması gerekenler arasında düzenli uyku, düzenli egzersiz rutini ve dengeli bir beslenme programı uygulamak başta geliyor. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, çinkonun bağışıklık sistemini desteklemede hayati bir rol oynadığını gösteriyor. 

D vitamini, C vitamini, selenyum ve bakır ile birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede önemli olduğu bilinen çinkoyu, bir gıda takviyesi formunda günlük olarak alabilirsiniz. Ancak, pek çok besin yeterli miktarda çinko içerdiğinden, besin yoluyla çinko alımını arttırmanın da çok çeşitli yolları vardır. 

Bu yazıda, çinko içeriği en yüksek 11 besini ve bu besinlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli tariflerimi sizler için derledim… 

Kuzu Eti 

Çinko; büyüme hormonu, insülin hormonu ve testosteron hormonu gibi hormonların oluşumunda önemli bir mineraldir. Ayrıca, bağışıklığı güçlendirdiği de bilinir. Mutfaklarda severek tükettiğimiz kuzu eti ise, çinkonun en iyi ve en lezzetli kaynaklarından biridir. 

Farklı kuzu eti türleri, 100 gram başına ortalama 4 mg ile 8.66 mg arasında değişen oranlarda çinko içermektedir. 4 mg çinko, günlük ihtiyacın 3’te 1’i anlamına gelir ve bu oran son derece tatmin edicidir. Günlük alınan çinko miktar 15 mg olduğunda ise günlük ihtiyacın tamamına karşılık gelmektedir. 

Kuzu eti ile hazırlanmış lezzetli bir tarif denemek isterseniz Kuzu Tandır tarifimi deneyebilirsiniz. 

Kabak Çekirdeği 

Yaşa bağlı hastalıklara karşı korunma ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar ile mücadele etmede yardımcı olan çinkonun değerli kaynaklarından biri de kabak çekirdeğidir. 

Fosfor, magnezyum, bakır, manganez, demir, K vitamini ve iyi bir protein kaynağı olan kabak çekirdeği; ¼ bardaklık porsiyonu ve çiğ versiyonu ile 2.57 mg çinko içermektedir. Bu da, sağlıklı bir yetişkin için önerilen günlük çinko ihtiyacının %17’sine denk gelmektedir. 

Kabak çekirdeğinin dahil olduğu pratik, sağlıklı ve lezzetli bir tarif denemek isterseniz Süper Besleyici Granola Bar tarifimi deneyebilirsiniz. 

Mercimek 

Mercimek, çinko içeriği yüksek bitkisel kaynaklardan biridir. Farklı mercimek türlerine göre, çinko içeriği de değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak, 100 gram başına 1.27 mg ile 4.78 mg arasında değişen bir çinko değerine sahiptir. 

100 gram başına en fazla çinko içeren mercimek türü yeşil mercimektir ve 4.78 mg çinko içerir. Bu da, günlük çinko ihtiyacınızın %35’ini karşılayacağı anlamına gelir. Tipik bir porsiyonu ile, günlük çinko ihtiyacınızın %50’sinden fazlasını karşılayabilirsiniz. 

Mercimeğin en güzel ve en lezzetli yorumlarından biri olan pratik bir mercimek çorbası tarifi denemek isterseniz, Baharatlı Mercimek Çorbası tarifimizi deneyebilirsiniz. 

Dana Eti

Dana eti, yalnızca iyi bir protein kaynağı değil, aynı zamanda güçlü çinko içeriği ile de genel vücut sağlığına katkı sağlamaktadır. En etkili kısımları için, yağsız dana etini tercih edin. Etkileyici sağlık profilinin yanında, aynı zamanda mutfakta çok yönlü bir besindir. 

Dana eti ile hazırlanmış lezzetli bir tarif denemek isterseniz Dana Şnitzel tarifimize göz atabilirsiniz. 

Nohut

Nohut, önemli miktarda çinko içermektedir. 100 gram haşlanmış nohut, günlük çinko ihtiyacının %12’sini karşılayabilir. Bununla birlikte, içerdiği diğer bazı maddeler, çinko gibi minerallerin emilimini engeller. 

Nohut, mercimek gibi bitkisel kaynaklar, hayvansal ürünlerin içerdiği çinko kadar iyi emilmese de, vejetaryenler için iyi bir çinko kaynağıdır. Nohut, ayrıca harika bir protein kaynağıdır ve mutfakta pek çok farklı tarife kolayca dahil edilebilir. 

Nohut ile hazırlanmış pratik, sağlıklı ve lezzetli bir tarif denemek isterseniz, Falafel tarifimizi deneyebilirsiniz. 

Kakao 

Çikolata, sağlıklı beslenenler ve diyet yapanların kaçındığı bir gıda ürünü olsa da, aynı durum kakao için geçerli değil. Güçlü bir antioksidan kaynağı olmasının yanında, temel vitamin ve minerallerin de iyi bir kaynağıdır. 

Etkileyici besin profilinde çinko içeriği de dikkat çekmektedir. Bir bitter çikolata karesi, günlük aldığınız çinko miktarını arttırabilir. 100 gram şekersiz bitter çikolata 9.6 mg’a kadar çinko içerebilir. 35 gram %80 oranında kakao içeren bitter çikolata, günlük çinko ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilir. 

Kakaoyu mutfakta çok çeşitli tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz. Lezzetli bir öneri arıyorsanız, Kakaolu Yulaflı Puding tarifimize bir şans vermenizi öneririz.

Kefir veya Yoğurt 

Kefir ve ev yapımı yoğurt, bağırsak sağlığı için son derece değerli yararlı bakteriler içerir. Sağlıklı bir bağırsak florası, güçlendirilmiş bağışıklık anlamına gelir. Kefir ve yoğurt, aynı zamanda çinko içeriği ile de bağışıklığı desteklemektedir. Bir kaşık ev yoğurdu, günlük çinko ihtiyacının ortalama %3’ünü karşılamaktadır. Kefir ile hazırlanmış lezzetli bir içecek tarifi denemek isterseniz Polina’nın Smoothie Tarifi’ni deneyebilirsiniz. 

Mantar

Mantarın farklı türleri, 100 gram başına 0.52 mg ile 7.66 mg arasında değişen değerlerde çinko içermektedir. Kültür mantarının 100 gramındaki çinko miktarı 0.52 mg’dır. Bu da, günlük çinko ihtiyacının %3’üne karşılık gelir. 

Çok yüksek bir çinko değeri olmasa da, günlük alınan çinko miktarını arttırmak ve kalorisi düşük bir besin ile daha fazla vitamin ve mineral almak için iyi bir seçimdir. Mantar, ayrıca mutfakta çok yönlü bir sebze olduğundan, salatalardan güveç yemeklerine pek çok farklı tarife dahil edilebilir. 

Ispanak 

Ispanak, iyi bir bitkisel çinko kaynaklarından biridir. 1 bardak haşlanmış ıspanak 1.4 mg çinko içerir. Bu da, sağlıklı bir yetişkin için önerilen günlük çinko ihtiyacının %12’sine denk gelmektedir. Ispanak, aynı zamanda çok düşük kalorili bir besin olduğundan, diyet yaparken de gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Ispanak ile hazırlanmış harika bir tarif denemek isterseniz bolca sağlık ve protein içeren Sporcu Omleti tarifimizi deneyebilirsiniz. 

Avokado 

Sağlıklı yağ asitleri, vitamin ve mineraller ile yüklü bir süper besin olan avokado, bitkisel bir çinko kaynağı olarak da tercih edilebilir. 100 gram avokado, ortalama 0.92 mg çinko içerir. Bu da, sağlıklı bir yetişkin için önerilen günlük çinko ihtiyacının ortalama %6’sına denk gelmektedir. 

Avokado, aynı zamanda mutfakta çok yönlü bir besindir. Kahvaltı kaselerinden tatlılara, soslardan ana yemeklere, pek çok tarife kolayca dahil edilebilir. 

Sizler için hazırladığımız Avokado Puding tarifi, hem az kalori alarak tatlı ihtiyacını gidermek hem de günlük çinko alımını arttırmak için harika bir seçimdir! 

Badem 

Badem, en doyurucu ve en sağlıklı kuruyemiş alternatiflerinden biridir. Sağlıklı yağlar, temel vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağı olmasının yanında, ayrıca çok doyurucudur ve kaliteli bir besindir. Badem, 100 gram ortalama 3 mg çinko içermektedir. Bu da, önerilen günlük çinko ihtiyacının %21’ine denk gelmektedir. 

Yukarıda saydığımız ıspanak ve mantar ile birlikte hazırlayabileceğiniz bir omlet ve yanında biraz badem ile hazırlayacağınız lezzetli bir kahvaltı, size aynı zamanda bolca çinko içeriği de sağlayacaktır. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler