29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Çörekotu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğanın bize sunduğu şifa kaynaklarından birisi olan çörek otu, yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak pek çok sağlık sorununda kullanılmaktadır. Çörek otu denilince akla gelen ilk faydaları; kalp sağlığını koruması, kanseri önleme gücü, cinsel güce artırması, damar tıkanıklığına ve sinüzite iyi gelmesi şeklinde sıralanabilir. Hastalıklar söz konusu olduğunda tıbbi tedavi elbette ki ilk tercih olmakla birlikte, tedavilere yardımcı olması ve her şeyden önce hastalıkları önlemesi amacıyla çörek otundan faydalanılmaktadır. Çörek otu alternatif tıbbın en sık olarak yaralandığı besin maddelerinden birisidir. Anadolu da daha çok “kara habbe” olarak bilinen çörek otu halk tarafından her derde şifa olduğu söylenir.

Çörek otu hangi besin maddelerini içerir?

Çörek otunun hem tohumu hem de yağı tüm vücut sağlığına iyi gelmektedir. Çörek otunun bu faydaları üç ana doğal kimyasaldan kaynaklanmaktadır. Timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol çörek otunun bu faydalarının en temel sebebidir. Çörek otunun tohumunda bulunan faydalı yağlar, karbonhidrat, albümin ve bir bölümü de daha henüz belirlenmemiş sayısız besin maddesi bulunmaktadır. Tüm vücut sağlığı için çok değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de çörek otunun içinde bolca mevcuttur. Linolenasidi, Alfo linolenasidi, iç yağı ve bunlara benzer yağlar çok faydalıdır. Kofur, Nigellon, Alfa- pinen gibi eterli yağlar da çörek otu yağının içeriğindedir. Bunların yanında az da olsa B1, B2, B6, folasidi niacin, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum ve amino asitler çörek otunun içinde yer almaktadır.

Çörek otunun faydaları

Kanser karşıtıdır!

Kanser türlerinin oluşmasında genetik faktörler bir yana, beslenme koşulları ve yaşam şartlarının çok önemli bir etkisi olduğu biliniyor. Bu bağlamda kanserin önlenmesi ve tedavisine yardımcı olmak bakımından da beslenme alışkanlıklarına, yaşam koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda yapılan araştırmalarda diğer pek çok doğal besin maddesi gibi çörek otunun da kanseri önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Çörek otunun içinde bulunan timokinon adlı madde, vücuttaki kan sistemi sorunlarına, akciğer, böbrek, karaciğer, meme, serviks, cilt ve prostat kanserine karşı çok etkili bir maddedir. Aslında çörek otunun anti -kanser özelliğine yol açan moleküler mekanizmalar hala tam olarak tespit edilememekle birlikte bazı çalışmalar timokinonun vücutta antioksidan rolü oynadığını gösteriyor. Antioksidanların da vücudun savunma sistemini geliştirdiğini, güçlendirdiği biliniyor. Günümüzde hala çörek otunun bileşenlerinin kansere karşı kullanımı ile ilgili pek çok bilimsel araştırma yapılmaya devam etmektedir.

Aynı bağlamda yapılan araştırmalar, çörek otu yağında da bulunan tiyokinonun anti-tümör etkilerinin; kolon, prostat, pankreatik ve akciğer kanserinin tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Bu araştırmalara göre tiyokinon ve kemoterapi ilaçları birlikte kullanıldığında tiyokinon, ilaçların toksisitesini azaltıp, tedavi edici etkisini artırmaktadır. Bunlardan yola çıkılarak da çörek otunun kanser hastalıklarının hem önlenmesinde hem de tedavisinde faydalı olduğu söylenebilmektedir. Yukarıda anlatıldığı gibi kanser oluşumunu ve gelişimini önleyici gücü olan çörek otu, bunların yanında özellikle kanser tedavisi sırasında alınan radyasyondan ve normal hayatta maruz kalınan radyasyonun etkisinden kurtulmak için de önerilmektedir.

Alerjilerin tedavisine yardımcıdır!

Çörek otunun şifalı bir besin maddesi olduğu bilindiğinden yüzyıllardır üzerinde pek çok araştırma yapılmaya devam edilmektedir. Bu araştırmalar, alerjik rinit tedavisinde çörek otu kullanımının tedavi sürecini hızlandırdığını gösteriyor. Çörek otu ile ilgili yapılan bir çalışma sıklıkla yaşanan burun alerjisi semptomlarını hafiflettiğine işaret ediyor. Burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonların doğal yolla tedavisinde çörek otundan faydalanmak önerilmektedir. Bunların yanında içerdiği E vitamini, β-karoten ve biyotin ile birlikte çörek otu ağız yoluyla alındığında alerji semptomlarının çoğunu hafifletmektedir.

Alzheimer hastalığının tedavisini destekler!

Çörek otu, içerdiği vitaminler, mineraller ve bileşenler sayesinde zihinsel fonksiyonları desteklemekte, yaşlanmaktan kaynaklı zihinsel sorunları hafifletmektedir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, çörek otunun Alzheimer hastalığının tedavisinde çok etkili olabileceğini gösteriyor. Uzmanlara göre çörek otu; zihin, bellek, dikkat ve kondisyonu artırmakta, zihinsel gelişimi de ciddi anlamda desteklemekte, zihinsel yaşlanmayı yavaşlatabilmektedir.

Solunum sisteminin fonksiyonlarını iyileştirir!

Çörek otunun düzenli olarak ağız yoluyla alınması vücutta, akciğer fonksiyonlarını iyileştirir ve özellikle de astımlı hastalarda hırıltılı solunum ve öksürük ataklarını azaltır. Çörek otu tüm solunum organlarının sağlığını destekleyerek, solunum yolları sorunlarını önleyebilmekte, tedavi edebilmektedir. Bu bakımdan astım, bronşit ve epilepsi tedavisinde tıbbi tedaviye yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte solunum borusunu genişletip rahatlatarak orada biriken, yapışan balgamın da sökülmesine yardımcı olur. Tüm solunum yolları sorunlarında çörek otunun günde bir çay kaşığı kadar tüketilmesi önerilir.

Kolesterolü dengeler!

Kolesterol tamamen hayvansal kaynaklı besinlerle alınan, kanda ve büyük bir oranda ödde bulunan steroldür. Kolesterolün normal karşılanan değerlerin üzerinde olması başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere tüm vücut sağlığını tehdit etmekte, felç ve hatta ölüme bile sebep olabilmektedir. Bu bakımdan kolesterol değerlerinin dengede tutulabilmesi ekstra önem taşımaktadır. Bu bağlamda özellikle de doğal beslenme yoluyla kolesterolü dengede tutmaya çalışmak önerilir. Uzmanlar günde 2 kez, birer çay kaşığı kadar alınan tam ezilmiş çörek otunun, yüksek kolesterolü olan kişilerde kötü kolesterol ve kan yağları düzeyini azalttığını belirtmekteler.

Kan basıncını dengeler!

Kan basıncının normal değerler arasında seyretmesi kişinin tüm vücut sağlığı için gerekli iken, yüksek ya da düşük kan basıncı hastalıkların sebebidir. Bu bakımdan kan basıncını normal seviyelerde tutabilmek çok önemlidir. Çörek otu da düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncının dengede seyretmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan günde bir çay kaşığı kadar çörek otu tüketiminin yüksek tansiyon sorununu doğal yolla ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Kullanmadan önce doktora danışmak kaydıyla tansiyon hastalarına çörek otu tüketimi önerilir.

Kan şekerini düzenler, diyabeti hafifletir!

Çörek otunun en çok bilinen faydalarının başında şeker hastalığı, yani kan şekerinin yüksekliği olan hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olan doğal bir ilaç olmasıdır. Çörek otunun faydalarına dair yapılan bir çalışmaya göre çörek otu ciddi yan etkiler göstermeden glukoz toleransını ilaçolan metformin kadar verimli bir şekilde geliştirmekte ve çok düşük toksisiteye sahip olmasıyla önem taşımaktadır. Bu kesinlikle çok önemlidir. Zira şeker hastalıklarında en sık şekilde reçete edilen tip 2 diyabetik ilaçlardan birisi olan metformin, ciddi miktarda yan etkileri olan bir ilaçtır. Bu bakımdan 1 yıl boyunca günde 2 kez 1 çay kaşığı kadar öğütülmüş çörek otu almak, kan şekeri konsantrasyonunu düşürmekte kan şekerinin kontrolünü sağlamaktadır. Çörek otunun düzenli tüketiminin Tip 2 diyabetli hastalarda insülin duyarlılığını artırdığı bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Çörek otu özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici yönüyle kişiyi pek çok hastalıktan koruyabilmektedir. Çörek otunun antioksidan özelliği, vitamin ve mineraller bakımından zengin oluşu onu hastalıklara karşı koruyucu hale getirmekte, özellikle de vücutta iltihap oluşumunu engelleyici bir besin olarak tanıtmaktadır. Çörek otu tüketimiyle güçlenen bağışıklık sistemi de hastalıklara karşı bir kalkan olmaktadır.

İltihap önleyicidir!

Çörek otunun içinde iltihap önleyici maddeler bulunmakta, bunlar özellikle de eklem iltihabı için oldukça faydalı olmaktadır. Vücutta herhangi bir sebeple oluşan iltihaplar pek çok hastalığa ve fazlasıyla ağrıya yol açtığından, iltihap önleyici bir besin olarak çörek otunun tüketilmesi çok önem taşımaktadır.

Kalp dostudur!

Yukarıda detaylı bir şekilde anlatıldığı üzere çörek otu kan şekerini düzenlemekte, kan basıncını ve kolesterolü dengelemektedir. Bu bakımdan çörek otunun kalp ve damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. Çörek otunun en önemli faydaları arasında kalp sağlığını korucu etkisi olmasının nedenlerinden birisi de içinde bulunan timokinon adlı maddenin kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürmesidir. Çörek otu tüketimiyle homosistein oranı azaldığında kalp daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmektedir. Metobolizmada bulunan homosistein düzeyi, besinlerle alınan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin etkisine bağlı olarak düzenlenmektedir. Homosistein seviyesi yüksek olan kişilere uzmanlar özellikle folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin kullanımı önermekteler. Bu konuda yapılan deneysel çalışmalar çörek otu tohumları ve çörek otunun uçucu yağının homosistein üzerindeki etkisinin folik asitten daha fazla olduğunu gösteriyor.

Cilt sağlığını destekler!

Cilt sağlığı çoğunlukla kişinin yedikleri, içtikleriyle, yani beslenme düzeni ile ilgilidir. Çörek otu da içerdiği bolca vitamin, mineral ve faydalı bileşiklerle tüm vücudu olduğu gibi cilt sağlığını da olumlu anlamda etkilemektedir. Düzenli olarak çörek otu tüketimi cilt sağlığının çok daha iyi olmasına, cilt sorunlarının önlenmesine ve var olan cilt problemlerinin doğal olarak hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan özellikle de sedef ve egzama gibi dermatolojik hastalıkların geriletilmesinde çörek otu tüketimi büyük rol oynamaktadır.

Çörek otu nasıl tüketilmeli?

Yukarıda saymakla bitmeyen faydalarından yararlanmak için çörek otunu uzmanların önerdiği şekilde ve önerdiği dozda tüketmek gerekiyor. Uzmanlar, çörek otunun öğütülmüş olarak değil de, tohum olarak satın alınmasını tavsiye etmekteler. Çünkü öğütülmüş çörek otu bekletildiği için içeriğinde bulunan mucizevi faydaların bir bölümünü kaybetmektedir. Bu sebeple tohum halinde satın alınıp, el değirmenlerinde öğütülerek kullanılması çok daha sağlıklı olur. Çörek oyunun öğütülmeden, tohum halinde tüketilmesi durumunda sindirimi çok zor olacaktır. Bu bakımdan çörek otunun öğütülerek veya çiğnenerek tüketilmesi doğru olur.

Çörek otu tohumunun kullanımı içinse, öğünlerden önce bir çay kaşığı kadar çiğnenmesi önerilebilir. Sindirimini kolaylaştırmak için de çörek otunun su veya bal ile karıştırılması doğru olur. Ancak çörek otunun süt ya da yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmez.

Evde taze öğütülmüş olan çörek otunu ise elma, armut, muz gibi meyvelerin üzerine serperek tüketmek ara öğünler için sağlıklı bir alternatif olabilir. Hatta beslenme uzmanlar sağlıklı beslenmek isteyenlere çok acıktığında bir dilim tam tahıllı ekmeğin üzerine bal sürüp üstüne taze öğütülmüş bir çay kaşığı çörek otu serpmelerini öneriyor. Bu sayede açlık sağlıklı bir ara öğünle bastırılabilir.

Çörek otu tüketecek olanlara öneriler

  • Çörek otu, ağız yoluyla az miktarda alındığında genellikle çoğu insan için güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi olmaz.
  • Yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içine ya da üzerine baharat şeklinde kullanılan çörek otunun hiçbir zararı yoktur.
  • Herhangi bir rahatsızlığı olanların ve düzenli olarak ilaç kullananların çörek otu tüketmeden önce doktora danışmaları önerilir.
  • Çörek otunun hangi ilaçlarla nasıl bir etkileşime girdiği bilinmediğinden ilaçlarla aynı zamanda almamakta fayda var.
  • Çörek otunun herhangi bir yan etkisini yaşamamak için önerilen günlük dozu aşmamak gerekir.
  • Çörek otu, bazı kişilerde alerjik kaşıntılara neden olabilir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler