29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Çörekotu Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Modern zamanlarda unutulmaya yüz tutmuş ama binlerce yıl boyunca kullanılmış pek çok doğal şifa kaynağı vardır. Hint yağının saç uzamasına yardımcı olmasından elma sirkesinin doğal bir ilaç olarak kullanımına kadar, doğada bulunan ilaçların genel sağlık durumunu arttırma ve pek çok semptomun hafifletilmesinde önemli bir yeri vardır ve çörek otu yağı, doğanın bize sunduğu bu nimetlerden biridir. 

Önceki nesillerin uzun bir süre kullandığı çörek otu yağını, blogger’ların tavsiyesi ile yeni duymuş olabilirsiniz ancak o, aslında binlerce yıldır insanlık tarafından kullanılıyor. Astımdan kilo kaybına oldukça geniş bir yarar yelpazesine sahip olan çörek otu yağı, gerçekten de bu kadar faydalı mı? Bu yazıda, çörek otu yağının ne olduğundan, nerelerde ve nasıl kullanabileceğinizden, fazla kullanımda olası zararlarından ve kilo vermede gerçekten de etkili olup olmadığından bahsedeceğiz… 

Çörek Otu Yağı Nedir?

Uzak Doğu’dan gelen çörek otu yağı, düğün çiçeği ailesinin bir parçası ve inanılmaz derecede güçlü bir tohum yağıdır. Tarihinin eski Mısır’a kadar uzandığı düşünülen bu yağı, o dönemlerde tarihin önemli kadınlarının saç ve cilt bakımında kullandıkları bir yağdı. Daha sonra çörek otu yağı, pek çok sağlık sorunu için de kullanılmaya başlandı. Zaman içinde, hakkında yüzlerce çalışma yapılan bu yağın; binlerce yıldır sindirim problemlerinin ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmasının dışında, bağışıklık sistemi hastalıkları ile mücadele etmeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da vardır. 

Omega-3, Omega-6 ve omega-9 yağ asitleri ve kolesterol düşürücü etkili bitkisel bileşikler içeren çörek otu yağı; alerji, iltihaplanma ve kanser karşıtıdır ve ayrıca, bağışıklığı güçlendirici antioksidan içeriklere sahiptir. Bugün artık marketlerde, aktarlarda ve organik pazarlarda kolayca ulaşabileceğiniz çörek otu yağını; çeşitli yağlarla karıştırarak saçınıza sürebilir, yutabilir ya da doğrudan cildinize sürebilirsiniz (Tabi, önce herhangi bir alerjiniz olmadığına emin olmalısınız). 

Çörek Otu Yağı Faydaları

  • Sindirim Sistemini İyileştirir

Tarihte çörek otu yağının en geleneksel kullanım alanlarından biri, genel sindirim sistemi sağlığını iyileştirmektir. Hazımsızlığı gidermede, şişkinliği azaltmada, iştah kaybını azaltmada ve ishal tedavisinde de kullanılan çörek otu yağı, mantar önleyici özellikleri ile çeşitli mantar enfeksiyonlarında da faydalıdır. Ayrıca, yapılan bir çalışma mide ülseri oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir. 

  • Cilt ve Saç Sağlığını İyileştirir

Kleopatra’nın güzellik sırlarından birinin çörek otu yağı olduğu söylenir. Bu, resmi olarak kanıtlanmamış olsa da; antibakteriyel ve iltihaplanma karşıtı özellikleri ile, ciltteki yara izlerin ve lekelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Çörek otu yağı; ayrıca şampuanın içerisine az miktarda dahil edilebilir, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi gibi bir başka yağ ile karıştırılarak doğal bir saç bakım yağı hazırlanabilir. Bazı çalışmalar, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir. 

  • Mevsimsel Alerjilerde Faydalıdır

Çörek otu yağı ile ilgili yapılan bir çalışma; saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilere bağlı rahatsızlıkları hafifletebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, iki haftalık düzenli kullanımın sonunda; burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma ataklarında bir azalma olduğunu gösteren bir çalışma da mevcuttur. 

  • Astımla Mücadele Eder

Çörek otu yağı ile ilgili yapılan çalışmalar, düzenli kullanımda astımın şiddeti ve semptomlarının sıklığında bir azalma yaşandığını göstermiştir. Ayrıca, kas spazmlarını azaltma ve solunum yollarını açma kabiliyeti ile de astım belirtilerini hafifletmede yardımcı olabilir. 

  • Şeker Hastalığının Yönetilmesine Yardımcı Olur

Vücutta insülin salınımını ve glikoz emilimini etkileyerek kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan çörek otu yağı, düzenli kullanımda, şeker hastalığında kan şekeri seviyelerini düşürmede faydalı olabilir. 

  • Kan Basıncını Düşürür

Kan basıncını düşürmeye doğal olarak yardımcı olan çörek otu yağı ile ilgili yapılan bir çalışmada; 2 ay boyunca yaklaşık 1 çay kaşığı tüketiminin sonunda, kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur. 

  • Kanser Karşıtı Etkilere Sahiptir

Kanserle mücadele eden doğal bileşenlerden biri olan çörek otu yağının, meme kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin ilerlemesini yavaşlatabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Yine de, kanserle mücadele düzeyini belirleyebilmek için, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Belirli bir sağlık sorununun çözülmesi için resmi bir çörek otu yağı dozu yoktur. Bu nedenle, etiketin üzerinde önerilen şekilde kullanmak en iyisidir. Genel olarak, faydasını görebilmek için düzenli olarak günde 1-3 çay kaşığı şeklinde tüketilmesi önerilir. İlk kez kullanacaksanız, günde 1 çay kaşığı ile başlayabilir ve kademeli olarak arttırabilirsiniz. Porsiyon miktarları markaya bağlı değişiklik gösterebileceğinden, satın aldığınız ürünün üzerindeki etiketi dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. 

Çörek otu yağını saçınıza ya da cildinize topikal olarak uygulayacaksanız, kullanmadan önce bir alerji testi yapmanızda fayda olacaktır. Elinizin iç kısmına, az miktarda uygulayarak birkaç dakika içinde kızarıklık ya da kaşıntı olmadığından emin olduktan sonra; cilt nemlendiricinizin içine birkaç damla ilave edebilir, saç ve cilt maskelerinize ve bakım yağlarınıza dahil edebilirsiniz. 

Çörek Otu Yağının Zararı Var Mı? Yan Etkileri 

Çörek otu yağı, doğru miktarda ve doğru şekilde kullanıldığında, herhangi bir yan etkiye neden olması muhtemel değildir. Ancak, kan inceltici etkileri olabileceğinden, herkes için uygun olmayabilir. Bununla birlikte, aşırı tüketiminde böbrekler ya da karaciğer zarar görebilir. Cildiniz için uygulayacaksanız; alerji durumlarında ya da aşırı kullanımında ciltte kaşıntı ya da döküntü meydana gelebilir. Bu nedenle, kullanmadan önce küçük bir cilt testi yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca, hamile kadınlar için potansiyel olarak zararlı olabilir. Bu nedenle, çörek otu yağı ya da diğer herhangi doğal bir bileşeni kullanmadan önce, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı? 

İnternette “çörek otu yağı ile zayıflama” araması yaptığınızda, bu yağın kilo kaybı sağladığı ve yağ yakımını arttırdığı ile ilgili çılgın bir bilgi kaynağı ile karşılaşabilirsiniz. Kilo vermeye yardımcı olabileceği ya da en azından obezite için risk faktörlerini azaltabileceğini gösteren bazı çalışmalar olsa da, hiçbir şeyin tek başına sihirli bir değnek olmadığını unutmayın. 

Yani, çörek otu yağının yağ yakımını arttırıcı etkilerinden yararlanabilmeniz için, mutlaka kalori kısıtlayıcı bir diyet ve düzenli bir egzersiz rutini eşliğinde kullanmanız gerekir. Doğru kullanımda çörek otu yağı, bel çevresindeki yağlanmada ve kan şekeri seviyelerinde düşüşler sağlayabilir. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler