29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Defne Yaprağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Beslenme ve yaşam alışkanlıklarımıza doğal ürünleri ne kadar fazla katarsak sağlığımızı o kadar fazla desteklemiş oluruz. Doğada her derdimizin dermanı var, yeter ki bizler doğal ürünlerin nasıl ve ne sıklıkta kullanacağımızı bilelim. Bitkilerle sağlığımızı korumak, desteklemek için bitkiler hakkında doğru bilgiler edinmeli, doğru şekilde araştırmalıyız. Cilde, saça, iç organlara faydalı olan defne yaprağının nasıl, nerelerde, ne sıklıkla kullanılabileceğine bir bakalım.

Mis gibi kokusu ile defne yaprağı, pek çok kişinin severek kullandığı bir bitkidir. Özellikle Ege ve Akdeniz mutfağında yemeklerde çok sık olarak kullanılan defne yaprağı yemeklere harika bir tat ve aroma kazandırır. Defne yaprağı; et yemeklerinde, balık yemeklerinde güzel kokusu ve tadı ile çok tercih edilmektedir. Hatta dünyaca ünlü şefler bu şifalı ve leziz bitkinin yaprağını tariflerinde sıklıkla kullanırlar.

Defne yaprağının besin değeri

100 gram defne yaprağı yaklaşık olarak;

 • 313 kalori,
 • 75 gram karbonhidrat,
 • 26.3 gram lif,
 • 7.6 gram protein,
 • 8.4 gram yağ,
 • 6185 IU A vitamini,
 • 46.5 miligram C vitamini,
 • 529 miligram potasyum,
 • 834 miligram kalsiyum,
 • 43 miligram demir içermektedir. Ancak defne yaprağının 100 gram olarak tüketilmesi söz konusu değildir. Normal şartlar altında bir porsiyon defne yaprağı 1 -2 gram kadardır.

Defne yaprağının faydaları

Hoş kokusu ve tadıyla defne yaprağı, özellikle Akdeniz ve Ege mutfaklarının vazgeçilmezidir. Sadece tadı ve kokusu değil, defne yaprağının sağlığa faydaları da çok önemlidir. Özellikle de cilt sorunlarında ve solunum yolları problemlerinin tedavisinde defne yaprağının kullanılması öneriliyor. Defne yaprağının faydalarına detaylı bir şekilde bakalım.

 • Solunum yolları organlarının sağlığını korur!

Defne yaprağı belirgin ve ferah kokusu ile solunum organlarının sağlığını destekler, özellikle de enfeksiyon giderici etkisiyle soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarının önlenmesine yardım eder. Mevsim değişikliklerinde yaşanan solunum hastalıkları defne yaprağının yardımıyla önlenebilir. Defne yaprağının; balgam sökücü ve astım gibi solunum sorunlarını giderici özellikleri vardır.

 • Sindirim sisteminin sağlığını destekler!

Defne yaprağının sindirim sistemi organlarını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Enfeksiyon giderici etkisi ile idrar yolları enfeksiyonlarını önler ve giderir. Defne yaprağı, sindirim sistemini rahatlatan, gazı, şişkinliği, kabızlığı giderebilen bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği ile vücutta toksin birikimini önler, fazlalıkların idrarla atılmasını sağlar. Bu etkileri ile defne yaprağının zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

 • Vücudu terleme ile arındırır!

Defne yaprağının tüketilmesiyle vücutta daha fazla terleme olur ve ter yolu ile vücuttan mikropların daha kolay atılması sağlanır. Bu şekilde defne yaprağının vücudu rahatlatıcı, vücut ısısını dengeleyici, mikroplardan arındırıcı özelliklerinden bahsetmek mümkündür.

 • İyileştirici özellikleri vardır!

Defne yaprağının faydalarına dair yapılan araştırmalar, bu bitkinin yaraları kısa sürede iyileştirebildiğini göstermiştir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleriyle defne yaprağı, açık yaraların daha çabuk kapanıp kabuk bağlamasını sağlayabilir.

 • Yüksek kolesterolü düşürür!

Günümüzde ölüme sebep olan hastalıklar arasında hem kadınlarda hem de erkeklerde ilk sıralarda kalp ve damar hastalıkları yer almaktadır. Bu kalp ve damar hastalıklarının da çoğunluğu yüksek kolesterolden kaynaklanmaktadır. İşte bu sebeple de sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı çalışan organlar için kolesterolün dengede tutulması, kötü kolesterolün düşük olması çok önemlidir. Yüksek kolesterole çoğunlukla sağlıksız ve katkılı, hazır gıdalar ağırlıklı beslenmek sebep olduğundan beslenme programını sağlıklı ve doğal ürünler bakımından zengin hazırlamak gerekiyor. Bir de kolesterolü düşürücü bitkisel ürünlerden faydalanmak çok önemlidir. İşte bu bağlamda kolesterolü düşürücü etkisiyle defne yaprağından faydalanmak sağlıklı bir seçim olmaktadır.  Defne yaprağı kanda yağlanmayı, yağ birikimini önleyerek kolesterolü doğal olarak düşürebilmektedir. Bu bağlamda defne yaprağının kalp ve damar sağlığını koruduğu söylenebilir.

 • Cilt dostudur!

Defne yaprağının hücre yenilenmesini hızlandırıcı, hasarları onarıcı etkisi bulunmaktadır. Bu özellikleriyle defne yaprağı tam bir cilt dostu besin maddesi olarak çalışır. Defne yaprağı cildi gençleştirir, yaşlanma etkilerini hafifletir, kırışıklıkları önleyip azaltarak cildin daha genç görünmesini sağlar. Bu etkiler için yemeklere bir parça defne yaprağı koymak önerilir. Defne yaprağının nemlendirici ve besleyici özellikleri kuru ciltler için de oldukça faydalı iken, antibakteriyel özelliği aknelere iyi gelirken daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Defne yaprağı, mikroplara karşı savaşarak, bakteriyel enfeksiyonları engellemekte, mantar ve virüs kaynaklı enfeksiyonları yok etmektedir. Antibiyotik özelliği sayesinde defne yaprağı vücuttaki mikrop, bakteri ve mantarların üremesini, çoğalmasını engelleyerek, genel vücut sağlığına ve özellikle de cilt sağlığına katkıda bulunur. Defne yaprağı yaraları iyileştirici ve cilt sağlığını koruyucu etkileri ile egzama ve sedef hastalıklarından kaynaklanan semptomlar, el ve vücutta çıkan yaralar için de doğal bir ilaç olabilir.

 • Enfeksiyonları giderir!

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyonların doğal olarak yok edilebilmesinde defne yaprağından faydalanmak önerilir. İltihap kaynaklı artrit gibi kemik hastalıklarının, romatizmal ağrıların azalması, giderilmesi için defne yaprağı doğal bir ilaçtır. Antiviral, antibiyotik özellikleriyle defne yaprağı; kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarında, kemik ve kaslardaki iltihaplı sorunlarda tedavi edici olarak iş görür.

 • Zihin sağlığını ve fonksiyonlarını güçlendirir!

Defne yaprağı zihinsel sağlığın korunmasında da çok etkilidir. Özellikle de yaşlılıktan kaynaklanan zihinsel kayıpların önlenmesi için defne yaprağından faydalanmak önerilir. Bu bağlamda Alzheimer ve Parkinson gibi “yaşlılık hastalığı” olarak adlandırılan hastalıkları önleyici, etkilerini azaltıcı etki gösterir.

 • Göz sağlığına iyi gelir!

Görme bozuklukları özellikle yaşla birlikte artmakta, defne yaprağı da ilerleyen yılların etkilerini vücuttan silen bir etki göstermektedir. Özellikle de bir A vitamini deposu olan defne yaprağının bozukluklarını önlemede ve azaltmakta çok etkili olduğu biliniyor.

 • Doğal bir sakinleştiricidir!

Pek çok şifalı bitki gibi defne yaprağının da ruhen ve bedenen sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bunun için özellikle de yorucu ve stresli geçen bir günün ardından akşam yemeklerine defne yaprağı eklemek önerilir.

 • Mide koruyucudur!

Defne yaprağının mideyi koruyucu, midenin fonksiyonlarını destekleyici özellikleri vardır. Mide sağlığını güçlendirerek ülser gibi mide hastalıklarının etkilerini hafifletmektedir.

 • Kanserli hücrelerin yayılımını önler!

Defne yaprağının hücre yenilenmesini ve onarımını artırıcı özellikleri kanserli hücrelerin de yayılmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu etkisi özellikle de lösemi, yani kan kanseri ve cilt kanseri gibi kanser türlerinde görülmektedir.

 • Migren ve baş ağrısını dindirir!

Defne yaprağının ağrı kesici ve sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri ile özellikle de migren ve baş ağrılarını kısa sürede dindirebilmektedir.

 • Kan şekerini dengeler!

Defne yaprağının kan şekerini düşürücü, dengeleyici etkileri vardır. Bu bakımdan daha çok kan şekeri yüksek seyreden kişilere doğal bir ilaç olarak defne yaprağı önerilebilir.

 • Yüksek ateşi düşürür!

Defne yaprağı, yüksek ateş durumlarında doğal bir ateş düşürücü olarak kullanılabilir. Vücutta çok hızlı etki göstermektedir.

 • Hormonların dengeli salgılanmasını sağlar!

Defne yaprağı vücutta hormon dengeleyici olarak iş görür. Hormonların ve enzimlerin salgılanmasını, aktivitesini düzenlemek için defne yaprağından yardım alınabilir.

 • Saç sağlığını destekler!

Cilt dostu olan defne yaprağı aynı zamanda saç sağlığı için de faydalıdır. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlarken, saç dökülmesini de önler.

Defne yaprağı tüketecek olanlara öneriler

 • Yukarıda sıralanan pek çok faydası bulunan defne yaprağı sadece yemeklere bir miktar eklenmeli, aşırı dozda alınmamalıdır. Diğer bitkisel ürünler gibi defne yaprağının da fazla kullanılmasının birtakım zararları, yan etkileri olabilir
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde defne yaprağı kullanılması önerilmez.
 • Çok fazla ve sık kullanıldığında merkezi sinir sistemine zarar verebileceğine dair görüşler bulunmaktadır.
 • Herhangi bir rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişiler defne yaprağı kullanmadan önce doktora danışmalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler