29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Deniz Börülcesi & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Deniz kıyısına yakın yerlerde çok sayıda farklı ve bin bir çeşit faydası bulunan bitkiler yetişmektedir. Bunlardan birisi de deniz börülcesidir. Ispanakgiller ailesinden bir bitki olan deniz börülcesinin birbirine çok benzer ve birbirinden zor ayırt edilir birkaç tane alt türleri bulunmaktadır. Aslında tuzlu topraklarda yetişen etli bir yıllık bitki olan deniz börülcesi, sahil, bataklık, tuz gölleri  gibi bol tuzlu yerlerde yetiştiği için bu adı almıştır. Deniz börülcesinin deniz yosunundan farkı, börülcenin tuzlu su içinde uzun süre yaşayamaması, başka bir ifade ile deniz börülcesinin tuzlu su bulunan denizlerin, göllerin içinde değil kıyılarında yaşayabilmesidir.

Deniz börülcesi dünyada en çok Kuzey Amerika, Güney Asya, Avrupa ve Güney Afrika’da yetişmekte, ancak yetiştiği oranda yaygın olarak tüketilmemektedir. Çünkü yetişme genişliği düşünüldüğünde deniz börülcesi tek başına milyonlarca kişiyi besleyebilecek kadar bol ve besin değeri yüksek bir bitkidir. Şifalı bitkilerden birisi olarak bilinen deniz börülcesi, deniz kıyılarında gelgit sonrası deniz suyu çekildikten sonra yetişmekte, bünyesinde bulunan tuz ve de ekşi tat ile de çok leziz bir bitki olarak tüketilmektedir.

Deniz börülcesi toplamak, yemek için en doğru zaman yaz mevsiminin başı iken, sonbahar ayında denizdeki tuzu daha çok kendi içinde topladığı için yemek daha zor olur. Eğer sonbaharda deniz börülcesi toplanırsa 24 saat kadar tatlı suda bekletmek iyi olur.

Deniz börülcesinin faydaları nelerdir?

Mineraller sağlıklı beslenmenin temel öğelerinden olduğu için mineral bakımından zengin besinleri sıklıkla tüketmek önerilir. Sağlıklı beslenme denince protein ve karbonhidrat bilinirken, mineraller hep ikinci planda kalır. Oysaki mineraller vücutta ve zihinde pek çok önemli işlevde bulunur. Bu sebeple mineral bakımından çok zengin olan deniz börülcesini de beslenmenin bir parçası haline getirmek önerilir.

Deniz börülcesi özellikle sodyum iyot, magnezyum, demir, gibi mineraller, A, B12, C vitaminleri ve lif bakımından oldukça zengindir. Deniz börülcesi tuzlu sularda yetiştiği için tüm minerallerin en saf halini deniz suyundan alır ve dolayısıyla da mineral bakımından vücuda çok faydalıdır. Tıbbi bakımdan değerlendirildiğinde de deniz börülcesinin çok faydalı bir besin olduğu asırlardır bilinmektedir. Ayrıca çok bilinmese de çok güçlü bir antioksidan olan flavonoid de deniz börülcesinde fazlaca bulunur. Kanserle mücadele konusunda etkin bileşikler olan antioksidanları bolca alarak tüm vücut sağlığına katkıda bulunmak mümkün. Tüm bunlarla birlikte deniz börülcesinin faydaları aşağıda sıralanmıştır.

Mineral zenginidir!

Deniz börülcesi, denizdeki, tuzlu sulardaki bütün mineralleri kendi bünyesinde barındırdığı için çok yararlıdır. Deniz börülcesinde; sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum ve de bakır gibi mineraller bolca bulunarak tüm vücut sağlığına yararlıdır. Özellikle de guatr rahatsızlığı olan kişiler için çok önemli olan iyot bakımından zengin deniz börülcesini bolca tüketmekte fayda var.

Bolca sodyum içerir!

Sodyum açısından oldukça zengin olan deniz börülcesi, bu özelliği sayesinde vücuttaki su dengesini ayarlar. Hücreler sodyum ihtiyacını karşılayabildiklerinde, vücut için çok kritik olan pek çok işlevi yerine getirebilirler, daha sağlıklı bir bünye oluştururlar. Vücuttaki kaslar ve sinir sistemi beyinden çıkan elektrik dalgaları sayesinde fonksiyon göstermekteler. Vücuttaki hücrelerin sodyum bakımından dengeli olması da işte tüm bu işlemlerin kusursuz olarak yapılmasını sağlar. İşte bu sebeplerle tuzlu sularda yetişen ve tuz bakımından zengin olan deniz börülcesi sodyum ve klorürü doğal yollardan almak için en doğru besinlerden birisidir.

Betain bakımından zengindir!

Deniz börülcesinin içerdiği minerallerin yanı sıra içinde bulunan betain de onu çok değerli bir besin haline getiriyor. Deniz börülcesinin % 5 oranında betain içerdiği bilinirken, bu oran ıspanakta % 0.55 civarındadır. Betain nedir ve neden önemlidir diye merak edenler içinse; betain bir tür amino asittir ve metilasyonda, yani fizyolojimizi her türlü duruma karşı hazırlayan bir süreçte görev yapar. Elbette ki bu süreçte yüzlerce kimyasal reaksiyon olur ve dopamin, serotonin, elektron dağılım zincirini aktif hale getiren koenzim salgılanır. Ayrıca özellikle hücrelerin hacmini ve su yapısını da kontrol eden metilasyon işlemi betaine ihtiyaç duyar. İşte bu betain de en çok deniz börülcesinde bulunmaktadır.

Tuz oranını değeler!

Deniz börülcesi içerdiği pek çok mineral sayesinde vücuttaki tuz oranı dengeler ve tuzun eksik ya da fazla olmasından kaynaklı sağlık sorunlarını önler.

İdrar söktürücüdür!

Deniz börülcesi zengin içeriği sayesinde idrar yollarını, sindirim sistemini temizler ve fonksiyonlarını destekler. İdrar söktürücü özelliğiyle enfeksiyonlardan ve vücutta su tutulumundan korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve amino asitler sayesinde deniz börülcesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur. Özellikle de C vitamini bakımından zengin olması, deniz börülcesini bağışıklık sisteminin dostu bir besin haline getirmektedir.

Trioid hormonu dengeler!

Tiroid hormonu vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alan çok önemli bir hormondur ve bu sebeple de dengede kalması çok önemlidir. Deniz börülcesi de içerdiği minerallerle tiroid hormonunun dengede kalmasına yardım eder.

Bolca lif içerir!

Deniz börülcesi lif bakımından zengin olduğundan vücuttaki sindirim, solunum ve üreme sistemlerinin, aslında tüm vücudun sağlığını korumakta, desteklemektedir. Lif içeriği yüksek ürünlerle beslenmek öncelikle mide, böbrek ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Bununla paralel olarak da kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi sorunları yaşanmaz, kilo verme süreci desteklenir, metabolizmanın çalışma hızı artırılarak zayıflamak daha da kolaylaşır.

Deniz börülcesi nasıl yetiştirilir?

Deniz börülcesi güneşli havaları çok seven bir bitki olduğundan sıcak yerlerde yetiştirmek daha kolaydır. Deniz börülcesi saksıda yetiştirilecekse saksıyı güneş gören bir noktaya yerleştirmek doğru olacaktır. Sulamak için mutlaka tuzlu su kullanmak gerekir. Deniz börülcesini sulamak için yarım litre suya bir yemek kaşığı tuz atarak sulamak önerilir. İlkbahar ve yaz aylarında büyüyen deniz börülcesi, yaz sonunda toplanır ve tüketilir. Kışın muhtemelen bitki ölecektir.

Deniz börülcesi nasıl tüketilir?

Deniz börülcesi taze olarak ya da haşlanarak tüketilebilir. Genellikle deniz börülcesi salata olarak da tüketilmekte, sirke ve bolca limon suyu ile tatlandırılarak yemek tercih edilmektedir. Bunların yanında deniz börülcesinin salamurasını hazırlayıp tüketilmesi de bazı yerlerde yaygındır.

Deniz börülcesi salatası nasıl yapılır?

1 deste deniz börülcesini iyice yıkanır ve çamurdan arındırılır. Derin bir tencerede su kaynatılır ve temizlenmiş börülceler suyun içine eklenir. 10- 15 dakika kadar haşlamak yeterlidir. Renginin solmaması için haşladıktan sonra soğuk suya koymak gerekir. Sonrasında zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsakla yapılan sosla tatlandırılarak yenir.

Deniz börülcesi tüketecek olanlara öneriler

  • Deniz börülcesi yüksek oradan tuz barındırmaktadır. Bu sebeple de yüksek tansiyon sorunu olan kişiler doktora danışarak dikkatli ve kısıtlı tüketmeliler.
  • Diğer tüm besin maddelerinde olduğu gibi deniz börülcesini de önerilenden fazla tüketmemek, haftada bir kez bir porsiyonla kısıtlamak önemlidir.
  • Deniz börülcesi aşırı tüketilirse bazı alerjik reaksiyonlar ya da ishal olabilir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler