07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Deniz Tuzu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ne zaman sağlıklı beslenmeden bahsedilse konu bir şekilde tuz tüketimine geliyor. “Tuz yemeli mi, yememeli mi, ne kadar tuz tüketmeli, yemeklere ne kadar tuz eklersek daha sağlıklı besleniriz” ve daha pek çok soru yanıtsız kalıyor. Tuz yemezsek eksik kalıyoruz, tuzu fazla kaçırsak da hepten sağlığımız bozuluyor. “Neye ne kadar tuz katalım, hangi tuzdan ne kadar kullanalım, hangi hastalıkları olanlar ne kadar tuz kullanmalı ve hangi tuzlar kimler için faydalı, kimler için faydasız” gibi soruların cevaplarını sizler için detaylı bir şekilde inceledik. Bir de beslenme uzmanlarının son dönemlerde altını çizdiği, tüketimini önerdiği deniz tuzu nedir, ne değildir, artık hep deniz tuzu mu tüketelim diye bir bakalım.

Tuz olmadan olmaz!

Pek çok sağlıklı beslenme programında tuza yer verilmiyor ya da tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Ancak beslenmede “sıfır tuz” gibi bir anlayış mümkün değil ve kesinlikle çok sağlıksız. Yani büyük, küçük hemen herkes tuz tüketmeli, ama kesinlikle az ve ölçülü tüketmelidir. Çünkü fazla tuz tüketimine ek olarak bir de fiziksel hareketsizlik varsa çok ciddi hastalıklar kapıda demektir. Günümüzde tüm dünyada çok yaygın olarak görülen kalp, damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları ve kas, iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın ortak risk faktörlerinden birisi hareketsiz bir yaşamsa, bir diğeri ise fazla tuz tüketimidir. Her ülkede genel olarak hakim olan beslenme alışkanlıkları farklı olduğundan aslında önerilen tuz miktarı da ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu bağlamda ülkemizde tuz tüketimi için önerilen değer günlük 5 gram, yani 1 tatlı kaşığı kadardır. Oysaki ülkemizde günlük kişi başına tüketilen tuz miktarı önerilenin tam da 3 katı olan 15 gramdır. Böyle olunca da fazla tuz tüketiminden kaynaklı hastalıklar da ülkemizde çok sık yaşanıyor.

Günlük önerilen tuz miktarından fazla tüketilmesi en başta yüksek kan basıncına neden oluyor. Yüksek kan basıncı değdiğimiz sorun da yüksek tansiyon yani, ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının başta gelen en yüksek risk faktörüdür. Bununla birlikte mide kanseri, osteoporoz ve böbrek hastalıklarının ortaya çıkmasındaki asıl sebep de çocukluk döneminden itibaren fazla miktarda tuz tüketilmesi sebebiyle hipertansiyon ve kalp hastalıklarına yakalanma riski artmaktadır. İşte bu sebeple de çocukluk çağından itibaren doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması, tüketilen tuz miktarının ayarlanması çok önemlidir.

Evet, kesinlikle tuz tüketiminin dengelenmesi, kısıtlanması çok önemliyken bu tuzun da sağlıklı olanını tercih etmek çok önemlidir. Tuz kısıtlı bir şekilde tüketilmeli ve kesinlikle sağlıklı tuz tüketilmelidir. Sağlıklı tuz tüketmek için de uzmanlar genellikle deniz tuzu önermekteler.

Deniz tuzu nedir, ne değildir?

Son yıllarda epeyce üzerinde durulan, sağlıklı beslenme için önerilen deniz tuzunun yapısında 80’den fazla mineral bulunmaktadır. Hal böyle olunca da bu minerallerin vücuda kattığı sağlıktan da faydalanmak için deniz tuzu tüketilmesi önem taşıyor. Deniz tuzu içerdiği çok sayıda mineral ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor, cilt sağlığını destekliyor ve pek çok sağlık sorununa en doğal önleyici görevi görüyor. Deniz suyunun içinde bolca bulunan magnezyum, demir, sülfür, kalsiyum ve diğer mineraller vücutta kan dolaşımını hızlandırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, depresyona iyi geliyor, saç derisini ferahlatıyor, cildi tazeliyor ve ciltteki akneleri temizliyor.

Deniz tuzu ilk başta da anlatıldığı üzere dengeli ve bilinçli tüketildiğinde sağlığa çok önemli katkılar sağlamaktadır. Burada kilit nokta kesinlikle deniz tuzunun ölçülü tüketilmesidir. Zira her ne kadar pek çok faydası bulunuyor olsa da, gereğinden fazla tüketildiğinde sağlığı olumsuz etkileyebiliyor.

Neden deniz tuzu tercih edilmeli?

Faydaları anlatılmakla bitmeyen deniz tuzu, deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilmektedir. Hangi denizde üretildiğine göre içindeki tuza ek olarak bol miktarda magnezyum, demir, sülfür, kalsiyum ve diğer mineralleri de barındıran deniz tuzu, farklı aromaları ve mineral zenginliğiyle son yıllarda tüketilmesi önerilen tuz türüdür. Yani bir tutam tuzla hem besinlere lezzet katabilir hem de çok sayıda minerali vücudumuza alabiliriz. Deniz tuzu farklı lezzeti ve eser elementlerden zengin yapısı sayesinde en çok tercih edilmesi gereken tuz türüdür. Zengin içeriği ile deniz tuzu düzenli ve az miktarda tüketildiğinde bağışıklık sisteminden cilt sorunlarına kadar pek çok sağlık sorununun tedavisine yardımcı olduğu için yemeklerde deniz tuzu tercih edilmelidir. Çünkü deniz tuzu tercih ederek vücudumuzda hücre yenilenmesi süreci hızlanır, kana oksijen geçişi kolaylaşır, erken yaşlanma önlenir, bağışıklık sistemi güçlenir ve besinlerdeki yararlı maddelerin vücuda alınması kolaylaşır.

Deniz tuzunun faydaları nelerdir?

 • Cilt sağlığını korur, güçlendirir!

Tuz fazla tüketildiğinde genel olarak cilt sağlığını olumsuz etkilerken, deniz tuzu kontrollü olarak tüketildiğinde cildi gençleştirici etki göstermektedir. Çünkü cilt dostu mineraller bakımından oldukça zengindir. Deniz tuzunu yemeklere ekleyerek tüketmek cildi içten beslerken, banyo suyuna eklenen deniz tuzu cildin kırışmasını önler, cildi canlandırır ve ciltte oluşan pürüzleri giderir. Bununla birlikte deniz tuzunun iltihap giderici özelliği ve yüksek magnezyum içeriği vücuttaki toksin maddeleri vücuttan kolaylıkla atılmasını ve bu sayede ciltteki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Deniz tuzunun cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Deniz tuzunun cilt sağlığına olan faydaları sayesinde kozmetik endüstrisi, parfüm, deodorant ve terlemeyi önleyici ürünlerin üreticileri de deniz tuzunu sıklıkla kullanmaktalar. Deniz tuzu cildi besleyerek, nemlendirerek pul pul dökülmesini önlüyor, cildi ölü deriden kurtarıyor, cildin renk tonunu eşitliyor. Özellikle de granüler bir dokuya sahip olduğundan cildi yumuşak bir şekilde temizler, cilde hasar vermez.
 • Deniz tuzunun cilt dostu ve cildi onarıcı etkisi özellikle de sedef hastalığının etkilerini azaltmada, hastalığın tedavisini hızlandırmakta önemlidir. Sedef hastalığından kaynaklanan kaşıntı ve pullanma deniz tuzu ile önlenebilir. Özellikle de sedef hastaları deniz tuzunu çamur ya da sülfür banyosuna eklediklerinde hastalığın semptomları hafifler.
 • Deniz tuzu, içerdiği sülfür minerali sayesinde ciltte oluşan akne ve sivilceleri doğal olarak iyileştirir. Ayrıca ciltte sivilce ve aknelerin sebep olduğu yara izleri de deniz tuzu sayesinde hafifler, düzenli kullanımda giderilir.
 • Deniz tuzu yüzdeki siyah noktaları kolaylıkla temizleyici etkiye sahiptir. Deniz tuzuyla cildi yumuşak ve nazikçe temizlemek ve ciltte yağ dengesini korumak mümkündür.
 • Saçları besler, ferahlatır!

Deniz tuzu nasıl ki cilt dostu doğal bir ürünse, aynı şekilde saçlar için de çok faydalıdır. Tıpkı ciltte olduğu gibi deniz tuzu kafa derisinde de iyileştirici etki gösterir. Kafa derisinden kaynaklanan pek çok saç sorununun tedavisinde deniz tuzundan faydalanmak önerilir. Deniz tuzu kafa derisini ferahlatır, canlandırır, saç büyümesini destekler ve saçların daha sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

 • Kan dolaşımını hızlandırır!

Kan dolaşımının sağlıklı ve hızlı olması tüm vücut sağlığını desteklemektedir. Sağlıklı organlar, sağlıklı cilt ve saç, hücrelerin sağlığı için kan dolaşımının hızlı olması çok önemlidir. İşte deniz tuzu da kan dolaşımını hızlandırıcı ve metabolizmayı düzenleyici etkileri ile tüm vücut sağlığını destekler.

 • Kilo vermeye yardımcı olur!

Fazla tuz tüketiminin vücutta su tutulmasına ve kilo alımına sebep olduğu hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu husus deniz tuzu için de geçerlidir. Bu bakımdan deniz tuzu da kesinlikle dengeli ve kısıtlı tüketilmelidir. Aynı bağlamda en sağlıklı tuz olarak bilinen deniz tuzu alkali özelliği ile vücutta yağ gibi zararlı olan maddeleri yok etmede mideye ve sindirim sistemine destek olur. Deniz tuzu sindirim sistemini düzenleyip sindirim işlevlerini hızlandırarak kilo verme sürecini ve vücutta yağ yakımını hızlandırır.

 • Kemik erimesini önleyici etki gösterir!

Kemik erimesi, ilerleyen yaşla birlikte baş gösteren neredeyse rutin bir sağlık sorunu gibi bilinir. Ancak kemik erimesini önleyici bir beslenme programı ile bu sorunu önlemek mümkün olabilmektedir. Şöyle ki; vücuttaki iskelet sistemi vücuda alınan tuzun dörtte birini depolamaktadır. İşte düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilen deniz tuzunda bulunan sayısız mineraller de kemikleri onarmak ve güçlendirmek için destek olur. Deniz tuzu kemikleri güçlendirir.

 • Kan şekerini doğal olarak düzenler!

Deniz tuzu için uzmanlar “doğal insülin” adı vermekteler. Deniz tuzunun kan şekerini düzenleyici etkisi günümüzde oldukça yaygın olan şeker hastalığı sorunu ile mücadele edenler için çok önemlidir. Deniz tuzu, diyabetli hastalar için en doğru tuz tercihidir. Çünkü vücutta kan şekeri seviyesinin dengeli seyretmesine yardımcı olur.

 • Diş ve diş eti dostudur!

Deniz tuzu, hem dişler hem dişetleri hem de tüm ağız içi sağlığı için en uygun tuz çeşididir. Çünkü deniz tuzu diş ve diş eti sağlığını koruyan en önemli maddelerden birisi olan florürü bolca içermektedir. Ağız içi yaralarında, dişeti iltihaplarında doğal bir ilaç olarak bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı deniz tuzu karıştırıp bu su ile gargara yapmak önerilir. Deniz tuzu ile hazırlanan gargara ağız yaralarını iyileştirdiği gibi, diş ve diş eti problemlerini de gidermeye yardımcı olur. Bunların yanında deniz tuzu, diş eti kanamalarını kısa sürede giderir ve boğaz ağrılarını da dindirir. Bu bakımdan özellikle kış aylarında yaşanan ağız içi ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için deniz tuzu önerilir.

 • Romatizmal artrit sorununu tedavi eder!

Romatizma ve romatizmal artrit toplumda çok yaygın olarak görülen sağlık sorunları arasındadır. Bu sorundan kaynaklanan ağrıları giderebilmek için doğal bir ilaç arayanlar için deniz tuzu çok sağlıklı ve doğru bir tuz tercihidir. Deniz tuzu içerdiği sayısız mineralle romatizma ve romatizmal artrit ağrılarını dindiren bir besindir. İltihap giderici özelliği ile vücutta, kaslarda iltihaplardan kaynaklanan tüm ağrılar için deniz tuzu tüketimi önerilir.

 • Osteoartriti hafifletir!

Osteoartrit, dizlerde işlev bozukluğuna sebep olan çok ciddi bir sağlık sorunudur. Bunun sebep olduğu sıkıntıların doğal olarak tedavisi için de deniz tuzunun banyo suyuna eklenmesi önerilir. Bu suyun içinde 20 – 25 dakika durmak, ağrıyan dizlere deniz tuzlu su uygulamak osteoartrit sorununda tedavi edici etkiler göstermektedir. Çünkü deniz tuzunun içinde bulunan sodyum klorür tüm kemik ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Rinosinüziti tedavi etmeye yardımcı olur!

Sinüzit, çok ciddi semptomlar gösteren bir solunum yolları sorunudur. Deniz tuzu, burun sulanması da dahil olmak üzere, rinosinüzit tedavisine yardımcı olmaktadır. Deniz tuzunun iltihap giderici etkisi burun alerjilerini ve diğer solunum bozukluklarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Deniz tuzu ile karıştırılan suyla burnun temizlenmesiyle burun ve sinüslerdeki şişme ve tıkanıklık durumlarını giderir, sinüzitin semptomları hafifler.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
165
Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler