28 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Dolmalık Biber : C Vitamini Zenginidir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dolmalık biber (Capsicum annuum), köpek üzümü ailesine ait bir bitki grubundan gelir. Tatlı biber veya kırmızı biber olarak da adlandırılan dolmalık biber, çiğ veya pişmiş sebze olarak yenir. Yakın akrabası olan diğer biberler gibi, bazen kurutulur ve toz haline getirilir. Bu durumda, tatlı pul biber olarak adlandırılır. Kalorisi düşüktür ve C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından son derece zengindir, bu nedenle sağlıklı bir diyet için mükemmel bir katkı sağlar. Dolmalık biberler yeşil (olgunlaşmamış), kırmızı, sarı ve turuncu gibi çeşitli renklerde olabilir. Yeşil ve olgunlaşmamış olan hafif acı bir tada sahiptir ve tam olarak olgunlaşmış kırmızı biber kadar tatlı değildir.

Besin içeriği

Taze ve çiğ biberlerin % 92’si sudan oluşur. Gerisi karbonhidratlardan ve az miktarda protein ve yağdan oluşur. Bir orta boy kırmızı dolmalık biber (yaklaşık 119 gram) aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 • 37 kalori
 • 5 miligram sodyum
 • 7 gram karbonhidrat
 • 5 gram şeker
 • 1 gram protein
 • 152 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 253’ü)
 • 3726 uluslararası birim A vitamini (Günlük ihtiyacın % 75’i)
 • 3 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 17’si)
 • 7 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın % 14’ü)
 • 2 gram lif (Günlük ihtiyacın % 8’i)
 • 8 mikrogram K Vitamini (Günlük ihtiyacın % 7’si)
 • 2 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
 • 1 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

Karbonhidrat

Biberler temel olarak toplam kalori içeriğinin çoğunluğunu oluşturan karbonhidratlardan oluşur. Bir bardak (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, 9 gram karbonhidrat içerir. İçerisindeki karbonhidratlar çoğunlukla glikoz ve fruktoz gibi şekerlerden oluşur. Ayrıca az miktarda (%2’lik) lif içerir. Aslına bakıldığında kalori başına çok iyi bir lif kaynağıdır.

Vitaminler ve mineraller

Biber çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür ve C vitamini açısından son derece zengindir.

 • C Vitamini: Orta büyüklükte bir kırmızı dolmalık biber, günlük C vitamini ihtiyacınızın % 253’ünü içerir ve bu yüzden en zengin C vitamini kaynaklarından biridir.
 • B6 Vitamini: Piridoksin, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemli olan bir besin olan önemli bir B vitamini türüdür.
 • K1 Vitamini: Phylloquinone olarak da bilinen bir K vitamini formudur. Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir.
 • Potasyum: Yeterli miktarda tüketildiğinde kalp sağlığını geliştirebilecek önemli bir mineraldir.
 • Folat: Folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinen folat, vücutta çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Gebelikte yeterli folat alımı çok önemlidir.
 • E Vitamini: Sağlıklı sinirler ve kaslar için gerekli olan güçlü bir antioksidandır. Yağda çözünen E vitaminin en iyi besin kaynakları yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar ve sebzelerdir.
 • A Vitamini: Kırmızı biber, vücutta A vitaminine dönüşen pro-vitamin A (betakaroten) bakımından yüksektir.

Diğer bitki bileşikleri

Biber çeşitli antioksidanlar ve özellikle de olgunlaştığında çok daha fazla olan karotenoidler açısından zengindir.

 • Capsanthin: Kırmızı biberde bol olan capsanthin, parlak kırmızı renginden sorumlu güçlü bir antioksidandır. Çalışmalar, bu karotenoidin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Violaksantin: Sarı biberlerde en sık rastlanan karotenoid antioksidandır.
 • Lutein: Yeşil biber ve pul biberde bol miktarda bulunurken, lutein olgun biberlerde çok azdır. Uygun lutein alımı göz sağlığını geliştirebilir.
 • Kuersetin: Çok çeşitli bitkilerde bulunan bir polifenol antioksidanıdır. Çalışmalar, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde yararlı olabileceğini göstermektedir.
 • Luteolin: Kuersetine benzer şekilde luteolin, çeşitli sağlık faydalarına sahip bir polifenol antioksidandır.

Sağlığa faydaları nelerdir?

Bitkisel gıdaların çoğu gibi dolmalık biber de sağlıklı bir besin olarak kabul edilir. Yüksek oranda meyve ve sebze tüketimi, kanser ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalık riskini azaltmaktadır. Ek olarak, aşağıdaki gibi başka sağlık yararları da içerebilir.

Göz sağlığı

Anemi

Anemi, kanın oksijen taşıma kabiliyetinin azalması ile karakterize olan yaygın bir durumdur. Aneminin en yaygın nedenlerinden biri demir eksikliğidir ve temel belirtileri, halsizlik ve yorgunluktur. Kırmızı dolmalık biber sadece iyi bir demir kaynağı olmakla kalmayıp, aynı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengindir, bu da bağırsaktaki demir emilimini artırır.

Aslında, bir orta boy kırmızı dolmalık biber, C vitamini için önerilen günlük tüketim miktarının % 253’ünü içerebilir. Demir emilimi, C vitamini yüksek olan meyveler veya sebzeler ile tüketildiğinde önemli ölçüde artmaktadır. Bu nedenle, et veya ıspanak gibi demir açısından zengin yiyecekler tüketirken özellikle çiğ ve renkli dolmalık biber yemek vücudunuzun demir depolarını doldurarak, anemi riskini azaltabilir.

Olumsuz Etkiler ve Bireysel Kaygılar

Biber genellikle sağlıklıdır ve iyi tolere edilir, ancak bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Biber alerjisi nadirdir. Bununla birlikte, polen alerjisi olan bazı kişiler, alerjik çapraz reaktivite nedeniyle biber çeşitlerine de duyarlı olabilir. Bazı gıdalar ve polenler arasında alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir çünkü aynı veya benzer yapıda alerjenler içerebilir.

Özetlersek;

Renkli dolmalık biber birçok vitamin ve antioksidan, özellikle C vitamini ve çeşitli karotenoidler açısından zengindir. Bu nedenle, göz sağlığının iyileştirilmesi ve çeşitli kronik hastalık risklerinin azaltılması gibi sağlık yararları vardır. Bazı insanlarda alerjiye yol açmanın dışında, herhangi bir sağlık problemine neden olmaz. Günün sonunda, dolmalık biberler sağlıklı bir diyete mükemmel bir takviye olacaktır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler