25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir düdüklü tencerenin nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, bu yazıda bunun düşündüğünüzden daha kolay olacağını bulabilirsiniz. Düdüklü tencereler, oldukça kullanışlıdır. Tencerede kızartma ya da hızlı pişirme yöntemlerinde genellikle kaybolan vitamin ve mineraller, düdüklü tencerede pişirildiğinde korunur. Ancak, kolay bir kullanımı olmasına rağmen, bilmeniz gereken bazı püf noktaları da vardır. Düdüklü tencere ile henüz yeni tanıştıysanız ve kullanımı konusunda endişeleriniz varsa, nasıl başlayacağınızı öğrenmeniz önemlidir. Bu yazıda, sizlerle bir düdüklü tencerenin doğru bir şekilde nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz…

Düdüklü Tencere Nedir? Ne İşe Yarar?

Düdüklü tencere, yemeklerin pişirme süresini kısaltmak için tasarlanmıştır. Kullandıkları güç açısından ekonomiktir ve pişirme süresini neredeyse yarı yarıya azaltabilir. Pişirme süresinde sağladığı avantajın dışında; yiyeceklerin besin değerlerini daha fazla korumasına yardımcı olduğundan, klasik tencerelere göre daha sağlıklı bir pişirme seçeneği olabilir.

Her zaman pişirdiğiniz bir yemeği, aynı lezzet sonucu ile ama zamandan ve paradan tasarruf ederek pişirmek ister miydiniz? O halde, her zaman kullandığınız malzemelerde bir oyuncuyu değiştirmeniz gerekecek: tencere. Çok uzun zamanlardan beri mutfaklarımızda yer alan düdüklü tencere; çorbalardan güveç yemeklerine, hemen her yemeği pişirebileceğiniz, özellikle de et ürünleri ve bakliyat yemekleri gibi uzun sürede pişen yemeklerin pişirme süresini önemli ölçüde kısaltan, hızlı pişirirken yemeğin lezzetini ve dokusunu korumayı da başaran, bu yönüyle de mutfakta en iyi arkadaşınız olmaya aday araç gereçlerden biridir.

Geleneksel pişirme yöntemlerini kullanarak, 3 saat ve üzeri bir sürede pişireceğiniz bir et yemeğini, düdüklü tencerede 35-40 dakika gibi bir sürede pişirebilirsiniz. Bunu yaparken, yemeğin vitamin ve minerallerini, aroması ve lezzetini de koruyabilirsiniz. Artık, düdüklü tencere kullanımının mutfakta size sağlayacağı yararları bildiğinize göre, onu kullanmanın püf noktalarından bahsetmeye geçebiliriz…

Düdüklü Tencere Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

1.Sebzelerin Aromasını Koruyun

Soğan, kereviz gibi aromatik sebzeleri kullanacaksanız, düdüklü tencerede onları yağda biraz soteleyerek başlayabilirsiniz. Bunu, diğer malzemeleri eklemeden ve kapağını kapatmadan önce, orta ateşte yapmalısınız.

2. Etleri Daha Kısa Sürede Pişirin

Bir önceki maddede belirttiğimiz durum etler için de geçerli. Etlerin lezzetini ve aromasını korumak, içinin daha yumuşak kalmasını istiyorsanız, diğer malzemeleri eklemeden önce onları düdüklü tencerenin içinde birkaç dakika yağda pişirerek mühürleyebilirsiniz.

3. Sıvı Eklemeden Önce Biraz Bekleyin

Sebzeleri ya da etleri soteleme işlemi uyguladıysanız, buharlaşmayı engellemek için suyunu eklemeden önce tencerenin biraz soğumasını bekleyin. Suyu tencere çok sıcakken eklediğinizde, su kolayca buharlaşacak ve tencerede yeterli miktarda sıvı kalmayacaktır.

4. Kolay Pişen Malzemeleri En Son Ekleyin

Daha hızlı pişen malzemeleri, örneğin bir et sote yapıyorsanız sebzeleri daha sonra ekleyin. Farklı malzemelerin pişirme süreleri farklıdır. Yeni çıkan düdüklü tencerelerden kullanıyorsanız, patatesleri etler piştikten sonra eklemeniz mümkün olacaktır.

5. Düdüklü Tencereyi Aşırı Doldurmayın

Yarısına kadar doldurmak, genelde önerilen miktardır. Üçte ikisinden fazlasını doldurduğunuzda, yiyecekler düzgün pişmeyebilir. Tencerenin içinde, her zaman en az 1 su bardağı kadar sıvı olmalı. Tencerede çok az sıvı olursa, kısa bir süre sonra buharlaşır ve bu da yemeğin istediğiniz lezzette olmasını engeller.

6. Zamanlama Önemli

Her pişirme yönteminde olduğu gibi, düdüklü tencerede pişirme yönteminde de zamanlama önemlidir. Üzerinde zamanlama seçeneği bulunmayan bir düdüklü tencere kullanıyorsanız, saat tutmayı deneyebilirsiniz. Bir süre sonra, basıncı korumak için tencerenin altını kısmanız ve ısıyı düşürmeniz gerekecektir. 1-2 dakika gibi bir süre, düdüklü tencere ile pişirme yönteminde büyük farklar yaratabilir. Bu nedenle, bu tarz bir pişirme yönteminde zamanlama oldukça önemlidir.

7. İyi Temizleyin ve İyi Saklayın

Bu madde, tüm yiyecek pişirme ekipmanları için geçerlidir. Yemeğinizi pişirdikten sonra, yemeği saklamak üzere başka bir kaba aktarın. Düdüklü tencerenin kapakları, genellikle bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olmayabilir. Bu durumda, onu akan suyun altında nazikçe temizlemeyi deneyebilirsiniz. Yıkadıktan sonra, nazikçe kurulayın ve kapağını baş aşağı şekilde yerleştirerek saklayın.

Bakliyat Yemeği Düdüklü Tencerede Nasıl Pişirilir?

Düdüklü tencere, bakliyat yemekleri için en hızlı ve pratik pişirme yöntemlerinden biridir. En iyi sonuç için, bakliyatları pişirmeden önce 4-6 saat suda bekletmeniz önerilir. Suyunu süzdükten sonra, düdüklü tencereye alıp, 1-2 yemek kaşığı sıvıyağ ekleyerek pişirebilirsiniz.

Sebze Yemeği Düdüklü Tencerede Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş sebze kullanacaksanız, onları düdüklü tencereye atmadan önce biraz çözdürmeniz gerekir. Taze sebze kullanacaksanız, sadece sebzeleri yıkamanız yeterlidir. Sebzeleri, kapağı kapatmadan önce biraz sotelemek isterseniz, genellikle 5 dakika yeterli olacaktır. Kapağını kapatmadan önce, genellikle 1 su bardağı su eklemeniz yeterli olacaktır. Sebze yemekleri için, düdüklü tencerede pişirme süresi ortalama 15-20 dakikadır. Bu sürenin üzerine çıkacaksanız, ekleyeceğiniz su miktarını iki katına kadar çıkartabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

İşe, pişirmeyi planladığınız malzemeleri düdüklü tencerenin tabanına yerleştirerek başlayın. Daha sonra, yeterli miktarda sıvı eklediğinizden emin olmalı ve kapağını düzgün bir şekilde kapatmalısınız. Her zaman, kapağını kilitlediğinizden mutlaka emin olun. Şimdi, tencerenin altını açın ve orta-yüksek ateşte pişirmeye başlayın.

Bu aşamada, tencerenin içindeki su buhara dönüşerek pişirme işlemi başlatılır. Tencere basınç kazanmaya başladıktan sonra, basınç yavaş yavaş artacak ve yiyecekleri pişirmeye başlayacaktır.Dışarıya buhar çıkmaya başladığını fark ettiğinizde, ısıyı düşürmeniz gerekir. Burada, yemeğin pişme süresine göre zamanlamayı ayarlamalısınız.

Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra, tencerenin altını kapatmanız gerekir. Tencerenin kapağını açmadan önce, içindeki basıncın düştüğünden emin olmalısınız. Basıncı düşürmek için hızlı bir seçenek arıyorsanız; düdüklü tencereyi lavaboya alın ve soğuk suyu açın. Bu şekilde, tenceredeki basınç seviyesi hızlı bir şekilde düşecektir. Tencerenin içinde hiç basınç olmadığından emin olduktan sonra, kapağını yavaşça açarak ses olup olmadığını kontrol edin. Artık, yemeği servis etmeye hazırsınız!

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
82
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
51
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler