07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından yazılmış olan yüksek proteinli ve çok düşük karbonhidratlı diyet listesidir. Bu diyet et hariç her şeyi yemekten vazgeçip kilo vermek isteyen obez bir insandan esinlenerek oluşturulmuş ve şimdilerde ise tüm dünyaya yayılmıştır. Dukan diyeti çeşitliliği sayesinde bu diyeti uygulayan bireylere açlık hissi yaşamadan ve diyet yapmanın zorluğunu hissettirmeden rahat bir şekilde kilo vermeyi vaad etmektedir.

Dukan diyet programı kilo verme geçmişi ve diğer faktörlere bağlı olarak gerçek ağırlık baz alınarak oluşturulmaktadır. 4 aşamada gerçekleştirilen bu diyetin her evresi gerçek ağırlığa göre ne kadar kilo verilmesi gerektiği hesaplanarak planlanmaktadır.

Diyetin aşamaları sırasıyla atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve korumaevresidir.

Gelin şimdi Dukan diyeti aşamalarını detaylı olarak inceleyelim…

DUKAN DİYETİ AŞAMALARI

ATAK EVRESİ

1 ila 7 gün arasında uygulanan atak evresinde diyete sınırsız olarak yağsız protein ve gün içindeki beslenmeye 1,5 yemek kaşığı yulaf eklenilerek başlanır. Bu evre yüksek proteinli gıdalar ve minimum kalori içeren birkaç ekstradan oluşmaktadır ve gün içerisinde en az 1,5 litre su içilmesi zorunludur. Atak evresinde derisi olmayan kümes hayvanlarıyağsız sığır ve dana etibalık ve kabuklu deniz ürünleriyağsız süt ürünleriyumurta yenilebilmektedir. Tüm bunların yanında yemeklere tat vermek amacıyla kullanılabilecek sos ve baharatları sirkehardalbitkilersoya sosusarımsaklimonsuyu, şekersiz ketçap ve az miktarda früktoz içermeyen tatlandırıcılar oluşturmaktadır.

SEYİR EVRESİ

Dukan diyetinin seyir evresi 1 ila 12 ay sürmektedir. Seyir evresinde bir gün yağsız proteinler, günlük 2 yemek kaşığı yulaf ve nişasta bulunmayan sebzelertüketilmektedir. Atak evresinden farklı olarak seyir evresinde lifli gıdalar daha çok bulunmaktadır. Bu gıdalara ıspanakmarullahana ve diğer yeşil yapraklı sebzelerbrokolikarnabahar, Brüksel lahanası, kuşkonmazenginarpatlıcansalatalıkbiberdomatesmantarsoğanpırasakabak ve şalgam verilebilir. Aynı zamanda seyir evresinde günlük 1 porsiyon kadar havuç veya pancar tüketilmesi önerilmektedir. Bu aşamada başka sebze ve meyvelere izin verilmemekte, kullanılan yağların ise 1 çay kaşığını aşmaması gerekmektedir.

GÜÇLENDİRME EVRESİ

Güçlendirme evresinin zaman aralığı kişiden kişiye göre değişmektedir, dolayısıyla değişkendir. Bu evrede haftanın bir günü yağsız protein, sınırsız yağsız protein ve sebzeler, bazı karbonhidratlar ve günlük 2,5 yemek kaşığı yulaf önerilmektedir. Bu evrede tüketilebilecek yiyeceklerin içinde meyve grubunun 1 porsiyonunu 1 fincan çilek, 1 orta boy elmaportakalarmutşeftalinektarin, 2 kivi, 2 kayısı; ekmek grubunun 1 porsiyonunu az miktarda tereyağı ile yağlanmış 2 dilim ekmek; peynir grubunun 1 porsiyonunu günlük 40 gram peynir oluşturmaktadır. Haftada 1 – 2 gün 225 gram makarna ve diğer tahıllar, fasulyemısırbaklagillerpirinç veya patateskuzu etitüketimi serbesttir.

KORUMA EVRESİ

Koruma evresinin süresi de tıpkı güçlendirme evresi gibi belirsizdir. Dukan diyetinin son aşaması olan koruma evresinde amaç, bu evreden önceki evrelerde elde edilen gelişmeleri sürdürülebilir kılmaktır. Diyet bu evrede tamamen bitmiş sayılmaz ancak ağırlık sabit kaldığı sürece koruma evresinde kurallar gevşetilebilmektedir. Bu kurallar ise her gün 3 yemek kaşığı yulaf tüketilmesi, her hafta yağsız saf protein alınması, haftanın 1 günü sadece protein tüketilmesi, asansör yerine merdiven, kısa mesafelerde araç yerine yürüyüş tercih edilmesidir. Bunlar dışında hemen her şey yenilebilmektedir fakat belli bir sınırda tüketilmesi oldukça önemlidir.

Popüler diyetlerin gittikçe arttığı günümüzde hangi programın kim için uygun olduğuna karar vermek oldukça zordur. Sağlıklı bir beslenme planının hayat boyu sağlanabilmesi için bireylerin kan bulguları ve fizyolojik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durum Dukan diyetinin uygulanmasına karar verme açısından da gereklidir.

Dolayısıyla karara doktor ve diyetisyen eşliğinde karar verilmeli, program sağlık ekibiyle oluşturulmalıdır. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler