29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Ekinezya : Anksiyete Duygularını Azaltabilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ekinezya, dünya çapındaki en popüler bitkilerden biridir. Amerika yerlileri çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanmıştır. Günümüzde, soğuk algınlığı veya grip için reçetesiz bir bitkisel ilaç olarak bilinir. Bununla birlikte, ağrı, iltihap, migren ve diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için de kullanılır.

Ekinezya nedir?

Ekinezya, papatya ailesinden bir çiçekli bitki grubunun adıdır. Toplamda bu grubun 9 türü vardır fakat sadece 3’ü (Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia ve Echinacea pallida) bitkisel takviyelerde kullanılır. Bitkinin üst kısımları ve kökleri, tabletlerde, tentürlerde, ekstrelerde ve çaylarda kullanılır.

Ekinezya bitkileri, kafeik asit, alkamide, fenolik asitler, rosmarinik asit ve poliasetilenler gibi çeşitli aktif bileşikler içerir. Ek olarak, çalışmalar ekinezya ve içindeki bileşiklerin iltihaplanmayı azalttığını, bağışıklık sistemini geliştirdiğini ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Ekinezya, antioksidanlar olarak işlev gören bitki bileşikleri ile yüklüdür. Antioksidanlar hücrelerinizi, diyabet, kalp hastalığı ve benzeri kronik hastalıklarla bağlantılı bir durum olan oksidatif strese karşı korumanıza yardımcı olan moleküllerdir. Bu antioksidanların bazıları flavonoidler, kikorik asit ve rosmarinik asittir.

Bu antioksidanlar, yaprak ve kök gibi diğer bölümlere kıyasla, bitkilerin meyve ve çiçeklerinden elde edilen özütlerde daha yüksek gibi görünmektedir. Ayrıca ekinezya; antioksidan aktiviteyi daha da artırabilen ve alkamidler olarak adlandırılan bileşikler içerir. Alkamidler, yıpranmış antioksidanları yenileyebilir ve antioksidanların oksidatif strese eğilimli moleküllere daha iyi ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminde olumlu etkiler yaratabilir

Ekinezya en çok bağışıklık sistemi üzerindeki yararlı etkileri ile bilinir. Birçok çalışma, bu bitkinin bağışıklık sisteminizin hastalıklardan daha hızlı kurtulmasına yardımcı olabilecek şekilde enfeksiyonlara ve virüslere karşı savaşmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bu, ekinezyaların genellikle soğuk algınlığı önlemek veya tedavi etmek için kullanılmasının nedenlerinden biridir. Aslında 14 çalışma üzerinde yapılan bir inceleme, ekinezyanın soğuk algınlığı riskini % 50’den fazla azaltabildiğini ve soğuk algınlığının süresini bir buçuk gün kısaltabileceğini göstermiştir.

Ancak, bu konuyla ilgili birçok çalışma kapsamlı değildir. Bu nedenle, soğuk algınlığı üzerindeki herhangi bir yararın ekinezyadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek zorlaşır. Kısacası, ekinezya bağışıklığı artırabilirken, soğuk algınlığı üzerindeki etkileri belirsizdir.

Kan şekeri seviyesini düşürebilir

Yüksek kan şekeri, ciddi sağlık sorunları riskini artırabilir. Bu sağlık sorunları tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer bazı kronik durumlardır. Test tüpü çalışmaları, ekinezyanın kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir test tüpü çalışmasında, Echinacea purpurea ekstresinin karbonhidratları sindiren enzimleri baskıladığı gösterilmiştir. Böylece, tüketildiğinde kanınıza giren şeker miktarını azaltacaktır.

Diğer test tüpü çalışmalarında, ekinezya özütlerinin, diyabet ilaçlarının ortak hedefi olan PPAR-y reseptörünü aktive ederek hücreleri insulin etkilerine daha duyarlı hale getirdiği bulunmuştur.

Bu özel reseptör, insülin direnci için bir risk faktörü olan kandaki fazla yağın giderilmesiyle çalışır. Böylece hücrelerin insülin ve şekere cevap vermesi kolaylaşır. Yine de, ekinezyanın kan şekeri üzerindeki etkilerine dair insan merkezli araştırmalar yeterli değildir.

Anksiyete duygularını azaltabilir

Anksiyete, beş kişiden birinde görülen yaygın bir sorundur. Son yıllarda, ekinezya anksiyete için potansiyel bir yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Araştırma, ekinezyanın anksiyete hislerini azaltabilecek bileşikler içerdiğini keşfetmiştir. Bu bileşikler alkamide, rosmarinik asit ve kafeik asittir.

Bir fare çalışmasında, 5 ekinezya örneğinin 3’ü anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olmuştur. Bir başka çalışmada Echinacea angustifolia’nın hem farelerde hem de insanlarda anksiyete duygularını hızla azalttığı bulunmuştur. Ancak, şu an itibariyle, ekinezya ve anksiyete hakkında sadece birkaç çalışma bulunmaktadır. Ekinezya ürünleri olası bir tedavi olarak önerilmeden önce, daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Antienflamatuvar özellikler barındırır

Enflamasyon, vücudunuzun iyileşmesini ve kendini savunmasını teşvik etmek için gereklidir.

Bazen iltihaplanma kontrolden çıkabilir ve beklenenden daha uzun sürebilir. Bu, kronik hastalıklar ve diğer sağlık sorunları riskini artırabilir.

Bazı çalışmalar ekinezyanın, aşırı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir fare çalışmasında, ekinezya bileşikleri, enflamasyonun neden olduğu önemli enflamatuvar belirleyicileri ve hafıza kaybını azaltmaya yardımcı olmuştur.

30 günlük bir çalışmada, osteoartritli erişkinler ekinezya özütü içeren bir takviye almıştır ve  inflamasyonu, kronik ağrı ve şişmeyi önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. İlginç bir şekilde bu erişkinler, sıklıkla kullanılan non-steroid enflamatuar ilaçlara (NSAIDS) iyi cevap vermemişlerdir, ancak ekinezya özütü içeren takviye yararlı olmuştur.

Cilt sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir

Araştırmalar ekinezyanın yaygın cilt sorunlarına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir test tüpü çalışmasında bilim adamları, ekinezyanın antienflamatuvar ve antibakteriyel özelliklerinin, yaygın bir akne nedeni olan Propionibakterium’un büyümesini baskıladığını bulmuşlardır.

Başka bir çalışmada 25 ila 40 yaşları arasında 10 sağlıklı insanda, ekinezya ekstresi içeren cilt bakım ürünleri kullanımının, cildin nem seviyesini iyileştirdiği ve kırışıklıkları azalttığı saptanmıştır. Benzer şekilde, Echinacea purpurea özü içeren bir kremin egzama semptomlarını iyileştirdiği ve cildin ince, koruyucu dış tabakasını onarmaya yardım ettiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, ekinezya özütünün kısa bir raf ömrüne sahip olduğu ve ticari cilt bakım ürünlerine dahil edilmesinin zor olduğu anlaşılmaktadır.

Kansere karşı koruma sağlayabilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesini içeren bir hastalıktır. Test tüpü çalışmaları, ekinezya özütünün kanser hücresi büyümesini baskılayabildiğini ve hatta kanser hücresi ölümünü tetikleyebileceğini göstermiştir.

Bir test tüpü çalışmasında Echinacea purpurea ve kikorik asit (doğal olarak ekinezya bitkilerinde bulunur) ekstresinin kanser hücresi ölümünü tetiklediği gösterilmiştir.

Bir başka test tüpü çalışmasında, ekinezya bitkilerinden (Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia ve Echinacea pallida) alınan özütler, pankreas ve kolondaki kanser hücrelerini öldürerek, apoptoz veya kontrollü hücre ölümü olarak adlandırılan bir süreci uyarmışlardır.

Bu etkinin, ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri nedeniyle gerçekleştiğine inanılmaktadır. Ayrıca ekinezyanın, doxorubicin gibi geleneksel kanser tedavileriyle etkileşime girebileceği konusunda bazı endişeler vardır fakat yeni çalışmalar hiçbir etkileşim bulamamıştır. Bununla birlikte, herhangi bir öneride bulunmadan önce insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Potansiyel yan etkileri:

Ekinezya, kısa süreli kullanım için güvenli ve iyi tolere edilmiş gibi görünmektedir. Ancak aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

  • Kurdeşen
  • Kaşıntı
  • Döküntü
  • Şişlik
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı

Ancak bu yan etkiler papatya, kasımpatı, kadife çiçeği, kanarya otu ve benzeri çiçeklere alerjisi olan insanlar arasında daha yaygındır. Ekinezya, bağışıklık sistemini uyardığı için, otoimmün bozukluğu olan veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan kişiler kullanmaktan kaçınmalı veya doktorlarına danışmalıdır. Kısa vadeli kullanım için güvenli görünmekle birlikte, uzun vadeli etkileri hala nispeten bilinmemektedir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler