29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Elma Sirkesi : Diyabetle Savaşır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Elma sirkesi, en popüler sirke türüdür. Birçoğu bilim tarafından desteklenen her türlü faydaya yol açtığı iddia edilmektedir. Aynı zamanda eski bir halk ilacıdır.

Fransızcada, sirke kelimesi aslında “ekşi şarap” anlamına gelir. Organik ve filtrelenmemiş elma sirkesi proteinler, enzimler ve arkadaş canlısı bakteriler içerir. 1 çorba kaşığı elma sirkesi yaklaşık 3 kaloridir. İçinde birçok vitamin veya mineral bulunmamaktadır, ancak az miktarda potasyum içerir. Kaliteli elma sirkesi ayrıca bazı amino asitler ve antioksidanlar ihtiva eder.

Zararlı bakterilerin birçok türünü öldürebilir

Sirke, bakteriler dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir. Geleneksel olarak tırnak mantarını, bitleri, siğilleri ve kulak enfeksiyonlarını temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılır. Modern tıbbın babası olan Hipokrat, iki bin yıl önce yara temizliği için sirke kullanmıştır.

Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucu olarak da işlev görmektedir ve çalışmalar gıda maddelerinde bakteri (E. coli gibi) büyümesini ve gıdaların bozulmasını engellediğini göstermektedir. Besinlerinizi korumak için doğal bir yol arıyorsanız, elma sirkesi çok yararlı olabilir.

Kan şekeri seviyesini düşürür ve diyabetle savaşır

Bugüne kadar sirkenin en başarılı uygulandığı alan tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet, insülin direnci veya insülin üretilmemesi nedeniyle oluşan yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterizedir. Bununla birlikte, yüksek kan şekeri, diyabet olmayan kişilerde de bir sorun olabilir. Çünkü yaşlanmanın ve çeşitli kronik hastalıkların önemli bir nedeni olduğuna inanılmaktadır.

Hemen hemen herkes kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmalıdır. Bunu yapmanın en etkili ve en sağlıklı yolu, rafine karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır, ancak elma sirkesi de güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Elma sirkesinin kan şekeri ve insülin seviyeleri için sayısız yararları olduğu gösterilmiştir:

  • Yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında insülin duyarlılığını % 19 ila % 34 oranında artırır ve kan şekerini ve insülin yanıtlarını önemli ölçüde azaltır.
  • 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini % 34 oranında azaltır.
  • Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek, sabahları açlık kan şekerini % 4 oranında azaltabilir.
  • İnsanlarda yapılan diğer birçok çalışma sirkenin, yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu ve kan şekeri seviyesini düşürebildiğini göstermektedir.

Bu nedenlerden ötürü elma sirkesi diyabetli kişiler, prediyabetikler veya kan şekeri seviyelerini düşük tutmak isteyenler için yararlı olabilir. Şu anda kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, sirke tüketiminizi artırmadan önce doktorunuza danışın.

Kilo vermeye ve karın yağlarını azaltmaya yardımcı olur

Şaşırtıcı bir şekilde, çalışmalar ayrıca elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Birçok insan çalışması sirkenin tokluğu artırabildiğini, daha az kalori alınmasına ve gerçek kilo kaybına yol açtığını göstermektedir.

Örneğin, insanlar yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte sirke alırlarsa, tokluk hissi artar ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketirler. Obezite olan 175 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, günlük elma sirkesi tüketiminin, kilo kaybına ve yağ yakımına yol açtığını göstermiştir:

  • 15 ml (1 yemek kaşığı): 1,2 kilogram.
  • 30 ml (2 yemek kaşığı): 1,7 kilogram.

Ancak, bu çalışmanın 3 ay sürdüğünü aklınızdan çıkarmayın, bu nedenle vücut ağırlığı üzerindeki gerçek etkileri oldukça mütevazı görünmektedir.

Tek bir gıda veya malzemenin diyetinize eklenmesi veya çıkarılması kilo üzerinde fark edilir bir etkiye sahip olmayacaktır. Sonuç almak için, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri gibi birkaç etkili yöntemi birleştirmeniz gerekir.

Genel olarak, elma sirkesi doygunluğu teşvik ederek ve kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürerek, bir kilo kaybı yardımcısı olarak yararlı olacaktır. Ama kendi başına mucize yaratmasını beklemek yanlış olur.

Kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını geliştirir

Kalp hastalığı şu anda dünyanın en yaygın erken ölüm nedenidir. Birkaç biyolojik faktörün, kalp hastalığı riskine bağlı olduğu bilinmektedir. Bu risk faktörlerinin birkaçı sirke tüketimi ile azaltılabilir, ancak çalışmaların çoğu hayvanlarda yapılmıştır.

Bu hayvan çalışmaları, elma sirkesinin diğer bazı kalp hastalığı risk faktörleri ile birlikte kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca sirkenin sıçanlarda kan basıncını azalttığını gösteren bazı çalışmalar da vardır ki, bu da kalp hastalığı ve böbrek problemleri için önemli bir risk faktörüdür.

Şimdiye kadar elde edilen tek insan kanıtı, Harvard’da yapılan ve sirkeli salata yiyen kadınların kalp hastalığı riskinin azaldığını gösteren gözlemsel bir çalışmadır. Ancak bu tür bir çalışma sadece bir ilişki gösterebilir, sirkenin herhangi bir şeye neden olduğunu kanıtlayamaz.

Yukarıda belirtildiği gibi, insan çalışmaları ayrıca, elma sirkesinin kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü, insülin duyarlılığını artırabildiğini ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu faktörler de kalp hastalığı riskini azaltmalıdır.

Kansere karşı koruyucu olabilir

Kanser, zararlı hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize korkunç bir hastalıktır. Aslında, çok sayıda çalışma, çeşitli sirke türlerinin kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümörleri küçülttüğünü göstermiştir.

Bununla birlikte, bu çalışmaların tümü, test tüplerinde veya sıçanlarda, izole edilmiş hücrelerde gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlar, yaşayan ve nefes alan bir insanda yapabilecekleri hakkında hiçbir şey kanıtlamaz.

Ayrıca, insanlarda yapılan bazı gözlemsel çalışmalar, Çin’de sirke tüketiminin özofagus kanserinde azalmaya neden olduğunu, ancak Sırbistan’da mesane kanserinde artışa neden olduğunu göstermiştir.

Özetlersek;

İnternette elma sirkesi hakkında birçok iddia bulunmaktadır. Bazıları enerji seviyelerini artırabileceğini ve sağlık üzerinde her türlü yararlı etkiye sahip olabileceğini söylüyor. Ne yazık ki, bu iddiaların çoğu bilim tarafından desteklenmemektedir. Tabii ki, kanıt yokluğu bir işe yaramadığının kanıtı da olamaz. Elimizdeki küçük bilgilerden yola çıkarsak, elma sirkesi birkaç hastalık için yararlı olabilir.

En azından, elma sirkesi, aşırıya kaçmadığınız ve ılımlı miktarda tükettiğiniz sürece güvenli görünmektedir. Elma sirkesi ayrıca saç bakımı, cilt bakımı ve diş bakımı için de kullanılabilir ve ev temizliğinde de çok etkili olduğu görülmüştür.

Salatalarınıza veya yaptığınız soslara iki kaşık elma sirkesi koyabilir veya bir bardak suya bir çorba kaşığı döküp, içebilirsiniz. Yukarıda da belirtildiği gibi, ılımlı miktarda tüketildiğinde asla zararlı değildir ve aslında yararlı bakteriler içerdiği bilinmektedir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler