29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Emziren Annelerin Yemesi & Yememesi Gerekenler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Annelerin emzirme dönemi, şüphesiz bebekleri için en kritik dönemlerden biri. Düzgün beslenme, bebeği de pozitif anlamda etkiliyor. Bazı annelerin iştahı artarken, bazılarının ise iştahı tamamen kapanabiliyor. Uykusuzluğun ve yorgunluğun getirdiği sorunların en büyük parçası da beslenme. Kendini tamamen bebeğin bakımına kaptırmış ebeveynin yemek yemeyi unuttuğu, nerede, ne bulursa vücuda besin girsin diye tükettiği bir döneme de dönüşebiliyor maalesef. Fakat siz emziren anneler için, belki aklınızda kalırsa diye, bu dönemde hem yemeye özen göstermeniz hem de kaçınmanız gereken besinlerin olduğu bir liste hazırladık. Bugünlerinizi en sağlıklı ve en güzel biçimde geçirmeniz dileğiyle!

YENMESİ GEREKEN BESİNLER

Sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinler işte burada. Size de bebeğinize de çok iyi gelecek.

SOMON

Somon, mükemmel bir Omega-3 yağ asidi kaynağıyken, DHA ve EPA sağlayan düşük civa içeren yağlı bir balıktır. Omega-3’ün bu iki biçimini bünyesinde barındırması, kendi başımıza üretemediğimiz bu yağları, böylesi bir gıdadan vücudumuza takviye şansı büyük bir avantaj. Yani somon yemek, Omega-3’ün faydalarını elde etmenin en iyi yollarından biridir. DHA ve EPA, bebeklerde ve küçük çocuklarda beyin, göz ve sinir gelişimi ile doğrudan bağlantılıdır ve aynı zamanda kardiyovasküler hastalığa karşı da önemli bir savaşçıdır. Somon ayrıca kan şekerinizi stabilize etmenize ve hamilelikten sonra sağlıklı kilo vermeye ve iştahın kontrol edilmesine yardımcı olur.

ÇİLEK

Bir kâse çileğin sadece 50 kalori içerirdiğini biliyor muydunuz? Peki, günlük C vitamini ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 150’sini içerdiğini? Ayrıca yeni, emziren anneler için özellikle önemli olan büyük bir lif kaynağı sağladığını? Üstüne üstlük sağlıklı bir potasyum, manganez ve folat deposu olduğunu? Öyleyse ne duruyoruz, koşun manavlara!

YOĞURT

Yoğurt, ülkemiz dışında da, son yıllarda yüksek protein içeriği ve lezzetli, yoğun kıvamı nedeniyle oldukça popüler hale gelmiştir. Yoğurt, yeni ve emziren anneler için kolay, ulaşılabilir ve sağlıklı bir atıştırmalıktır ve yüksek protein içeriğinden dolayı daha doymuş hissetmelerine yardımcı olur. Ayrıca doğum sonrası kilo kaybına yardımcı olur. Özellikle anne ve bebeğin sindirim kanalını destekleyecek sağlıklı bakteriler, probiyotikler içerir. Önemli bir hatırlatma olarak, yoğurdun köy yoğurdu veya ev yapımı yoğurt olması, sağlığa olumlu etkisi sebebiyle, tavsiye edilir.

SÜT

Süt, mükemmel bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır, bu da bebeğinizin hem güçlü kemiklere sahip olması hem de dişleri için gerekli olan kalsiyum dengesini korumak açısından oldukça önemlidir. Süt, aynı zamanda emzirme dönemi sırasında vücudun nemli olmasını sağlayan harika bir yoludur. Büyük bir protein kaynağı sağlar. Bir bardak süt ya da çikolatalı süt, favori içecek olabilir. Tüketilen sütün pastörize olması, ayrıca önem arz eder.

BADEM VE BADEM YAĞI

Bademler, bildiğimiz üzere, sadece büyük bir protein kaynağı değil, sağlıklı poli-doymamış yağlar ve lifler, aynı zamanda B vitaminleri ve fitoteroller açısından zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bütün badem türleri, emziren anneler için rahat ve sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Badem yağı, fıstık ezmesi gibi güzel bir alternatiftir. Tost veya bir sandviç üzerine sürülerek kullanılabilir veya yulaf ezmesi veya bir smoothie’ye eklenebilir. Badem yedikten sonra bebeğinizde herhangi bir reaksiyon fark ederseniz, olası bir alerji durumuna karşı hemen doktorunuza danışın.

KOYU YAPRAKLI YEŞİLLİKLER

Ispanaklahana gibi yapraklı yeşillikler, lif, vitamin, mineral, antioksidan doludur. Özellikle hamile ve emziren kadınlar için önemli olan minerallerden biri demirdir ve koyu yapraklı yeşillikler yüksek oranda demire sahiptir. Çilek, portakal gibi C vitaminiyle tüketildiğinde demir absorbe olur. Bu yüzden siz en iyisi yeşillikleri tek başına yiyin. Onları salatada, sandviçte, çorbada veya smoothie’de keşfetmenin tadını çıkarın.

TÜKETİMDEN KAÇINILMASI GEREKENLER

Yememeniz gereken besinler arasında alkol ve kafein gibi mutlaka kaçınmanız gerekenler olduğu gibi sizin ya da bebeğinizin alerjik reaksiyonlar gösterebileceği malzemeler de bulunuyor. Olası bir alerji ya da intoleransı eliminasyon yani eleme yöntemini kullanarak tespit edebilir ve doktorunuza danışabilirsiniz.

KAFEİN

Evet, uyanık kalmak için kahveye ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. Bir miktar iyi olsa da, kafeinin anne sütünüz için çok da sağlıklı olmadığını bilmek önemlidir. Bebeklerin vücutları, bizimkiler kadar hızlı bir şekilde kafeini işlemeye hazır değildir, bu nedenle bebeğinizin uykusunu, yetişkin olan sizden daha kolay ve daha uzun kaçıracağını bilmelisiniz.

ÇİKOLATA

Çikolatayı tamamen ortadan kaldırmak zorunda değiliz elbette fakat onun da bir kafein kaynağı olduğunu unutmamakta fayda var. Bazı emziren annelerde ve doğal olarak bebeklerinde, çikolatanın laksatif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bebeğinizin davranışlarını ve bezlerini kontrol edin, eğer çikolatayı yedikten sonra gerginse ya da bezine sıvı kaka geçiriyorsa, çikolatayı tamamen hayatınızdan, en azından bu süreç için, kaldırmanın zamanı gelmiş demektir, üzgünüz.

MANDIRA ÜRÜNLERİ

Süt ürünlerinin fazla tüketimi, emzirilen bebekler için en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bebeğiniz özellikle emzirdikten sonra gerginseegzama veya başka cilt sorunları varsa veya uyku sorunları varsa, bir eliminasyon diyeti uygulamanızın tam zamanıdır.

ALKOL

Bu, üzerinde düşünülmemesi gereken bir konu ama yine de bahsetmek istedik. Alkol anne sütünün içine girer ve çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir. İçmekten kaçınmak en iyisi olsa da, bir veya iki kadeh içmeyi seçerseniz, alkolün sütünüzde 1-2 saat kalacağını bilmelisiniz. Sürekli bir kan akışı gerçekleştiğinden, daha uzun süre kalmaz, böylece tamamen ayık olduğunuzu hissettiğiniz anda çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Ama alkolün hem sizin sağlığınıza hem de bebeğinizin sağlığına zararlı olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

TURUNÇGİL

Bebeğinizin sindirim sistemi yolu hala olgunlaşmamışken narenciye meyvelerindeki bazı bileşikler, rahatsız edici olabilir. Biraz C vitamini istiyorsanız, bunun yerine biraz ananas veya mango tüketmeyi deneyin.

YULAF

Bebeğinizin bezinde kanlı dışkı görürseniz, bu glüten intoleransının bir suçu olabilir. İshal oluyorsanız veya mideniz ağrıyorsa, yulafı hemen kesin. Süt gibi, yulafın da vücudunuza ve bebeğinize iyi gelip gelmediğini belirlemenin en iyi yolu eliminasyon diyetini takip etmektir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler