29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Soğuk İçecekler

Evde Likör Yapmanın Püf Noktaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Aromatik tatlandırıcılar ile tatlandırılmış, şeker, meyve veya türlü bitkilerin brandy, cin, votka, viski gibi içkiler ile harmanlanması ile yapılan alkollü içecekler likör olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda çikolata yapımında da kullanılan likör, uzun yıllar önce insanlığın sonsuz yaratıcılığının bir ürünü olarak orta konulmuştur.

Geçmişi MÖ 7. yüzyıla kadar dayanan likörü din adamları uzun süreli uğraşları sonucunda ilaç olarak üretmişlerdir. Süzme işlemleri günümüzdeki gibi yapılmayan eski dönemlerdeki likörün tadı ve görünümü de dolayısıyla bugünkülerden çok daha farklıdır. 19. yüzyılda ise yapım tekniği bakımından en doruk noktasına ulaşmış ve genel olarak yemeklerden sonra tüketilmeye başlanmıştır.

Günümüzdeki teknikle hazırlanan likörü hazırlayan ilk toplum İtalyanlardır. Ülkemizde ise 1900’lü yılların başlarında Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası’nda üretimine başlanmıştır ve bu fabrikadaki likörlerin üretimi hiç esans kullanılmadan doğrudan meyve ve çiçeklerle hazırlanmaktadır.

Tüketimi gittikçe yaygınlaşan ve sevilen likörler için ülkemizde üretilme noktaları gün geçtikçe artmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bahar aylarında açan gülleriyle Isparta ilimizdir. Isparta’daki güllerden yapılan gül likörü, yurt dışında katıldığı birçok yarışmada birincilik kazanmıştır. Ahududu likörü Tarabya’nın meşhur ahududusuyla hazırlanırken, kayısı likörü Konya Ereğli kayısısıyla, mandalina likörü Bodrum mandalinasıylavişne likörü ise Kütahya’nın lezzetli ve kendine has kokulu vişneleriyle yapılmaktadır. Yine mükemmel kokusuyla sevenlerini mest eden portakal likörü Adana Dörtyol’da yetiştirilen portakallarla yapılmaktadır. Tadı çok sevilen bir diğer likör çeşidi olan çilek likörünün geçmiş yıllarda Arnavutköy ve İstinye taraflarında üretimi yaygınken şimdilerde Zonguldak Ereğli’den getirilen çileklerle yapılmaktadır.

Evde kolay nane likörü nasıl yapılır

Birçok kişi tarafından sevilen ve misafir sofralarında yemekli davetlerde boy gösteren likörü evde yapmak da mümkün ve oldukça kolaydır. Bunlardan biri nane likörüdür. 200 gram nane yaprağının yıkanıp süzülmesinden sonra büyük bir kavanoza konulup üzerine 1 litre saf alkol ilave edilmesi yapımındaki ilk aşamadır. Ardından kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve güneş görmeyen bir yerde 1 ay kadar bekletilir. Son olarak tülbentten süzülüp başka kavanoza aktarılır. Bu esnada 500 gram toz şeker ve 1 su bardağı su bir tencerede karıştırılır ve şurup haline gelene dek karıştırılır. Biraz ılıyan şurup kavanoza ilave edilir ve kapağı sıkıca kapatılıp 1 hafta kadar güneş görmeyen serin bir yerde bekletilir. Son bekletme işleminin tamamlanması likörün olduğunun göstergesidir. Likör kadehlerinde servis edilir.

Evde kolay vişne likörü nasıl yapılır

Vişne likörü de evde yapılabilen likörlerden biridir. Bunun için 1,5 kg vişne 1 kg toz şeker ile karıştırılıp cam bir kavanozda 2 hafta kadar bekletilir. Bu esnada vişneler 3-4 günde bir suyunun çıkması için ezilmelidir. 1,5 hafta sonunda 70 cl votka veya konyak eklenip kavanozun ağzı tekrar kapatılır ve 2 – 2,5 ay kadar güneş görmeyen bir yerde bekletilir. Bu süre sonunda likör cam şişeye aktarılır ve servis edilir.

Evde kolay portakal likörü nasıl yapılır

Bir diğer yapımı evde de olabilen ve hoş kokusuyla bir kere içeni kendine âşık eden likör çeşidi portakal likörüdür. Portakal likörü 2,5 kg portakal, 750 ml votka ya da etil alkol, 500 gram toz şeker, 1 l su, 3 – 4 adet çubuk tarçın ve 10 – 12 adet karanfilden yapılmaktadır. Öncelikle portakallar temizlenir ve enine 2 parçaya bölünür. Dilimlenen portakallar kavanoza yerleştirilip üzerine alkol, şeker ve su eklenir. Son aşamada tarçın ve karanfiller de ilave edilip kavanozun ağzını sıkıca kapatılır. Kavanoz hem ağzı kapatıldıktan sonra hem de likörün bekletilme aşamasında çalkalanmalıdır. Güneş görmeyen yerde 25 gün kadar bekletilen likör şekeri tamamen eridiğinde süzüldükten sonra servis edilir.

Lezzeti yoğun ve kendini sevdiren likörü evde kolayca yapmak da mümkünken denemenizi tavsiye eder, afiyetler dileriz…

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
155
Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler