29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Evde Meyve Kurutma Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kurutulmuş meyveler, vitamin ve minerallerle dolu iyi bir besin kaynağıdır. Doğal şeker bakımından da zengindir. Üzümelmakayısıarmutşeftaliincirhurmaerik ve muz gibi çok çeşitli meyveleri kurutabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler, yaz mevsiminde de bulamadığımız kış meyvelerini tüketmemizi sağlar.

Peki hangi meyveleri kurutabiliriz? Aslında çoğu meyveyi sağlıklı ortamlarda kurutabiliriz. Bunların birazını sayacak olursak; elmakayısıkavunincirşeftalimuzvişneböğürtlenyaban mersiniüzümarmutananasportakalhurmakivimangodutçilek ve daha birçok meyve kurutulabilir.

Biz sizlere örnek olsun diye elma üzerinden, meyvelerin nasıl kurutulduğunu göstereceğiz.

1. ADIM: KURUTMAK İÇİN UYGUN OLAN MEYVELERİ SEÇİN

Kurutmaya uygun olan meyvelerin çoğunu yukarıda listeledik. Bunlardan birini kurutmak için seçebilirsiniz. Belirlediğiniz meyveyi seçerken, tat bakımından, olgun ve ezilmemiş meyveleri seçmeye özen gösterin. Biz belirttiğimiz gibi elmayı seçtik.

2. ADIM: MEYVELERİ YIKAYIN

Meyveleri yıkayın. Serin bir suyun altında yıkamaya özen gösterin. Kirleri iyice çıkarmak için yıkarken parmağınızla ovun. Çilek veya üzüm gibi küçük meyveler için, bir kevgir içine koyabilir ve bu şekilde durulayabilirsiniz.

3. ADIM: MEYVELERİ DOĞRAYIN

Tercih ettiğiniz meyvenin sapı varsa kesin. Büyük meyveleri, mesela bu bizim örneğimiz elmada olduğu gibi, ince ince dilimleyin. Çilek ve üzüm gibi meyveleri ise bütün olarak bırakabilirsiniz. Fakat içinde çekirdek olan meyvelerin çekirdeklerini çıkarmalısınız.

4. ADIM: DİLİMLEDİĞİNİZ MEYVELERİ DİZİN

Kurutacağınız meyve kabına bir pişirme kâğıdı serin. Meyve dilimleri eşit olmalı ve dizerken birbirlerine değmemelidir. Meyveyi açık havada kurutacaksanız, pişirme kâğıdı kullanmak yerine onları direkt olarak bir tel rafa dizebilirsiniz.

5. ADIM: KURUTMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ

Önünüzde iki yol var: Ya fırında kurutacaksınız ya da açık havada. Her iki şekilde nasıl meyve kurutabileceğinizi aşağıda detaylandırdık.

FIRINDA MEYVE KURUTMA

İlk yolu seçerseniz, fırını açtıktan sonra, önce meyve tepsisini fırına yerleştirin. Fırını en düşük ayarına getirin, mesela 50 derece olabilir. Amaç meyveyi pişirmek değil, unutmayın. O yüzden önce fırını iyice ısıtın, sonra meyveleri fırına atın.

MEYVELERİ BEKLETİN

Meyveleri bekletin derken, aslında işte şimdi kurutun demek istiyoruz. 4 ila 8 saat kurumaya bırakın. Meyvenin türüne ve dilimlerin kalınlığına bağlı olarak, bu, 4 ila 8 saat arasında bir zaman alabilir. Meyvelerin yanmaması için sürekli kontrol edin. Ona göre ısıyı azaltın ya da artırın ama kurutma işlemini hızlandırmak için ısıyı artırmaya çalışmayın, çünkü bunu yapmak meyveyi yakıp yenmez hale getirir. Meyvelerin uygun sıcaklıkta kuruduğundan emin olmalısınız.

MEYVELERİ FIRINDAN ÇIKARIN

Meyveler tamamen susuz kaldığında fırında çıkarın. Isırdığınızda gevrek ya da yumuşak değilse, bu iş tamamdır.

GÜNEŞTE MEYVE KURUTMA

Meyveleri fırında kurutmak değil de, açık alanda kurutmak istiyorsanız, tabii ki yaz aylarından güneşli bir günü tercih etmeniz gerek. Çünkü bunun için sıcak bir gün gerek. Havanın en az 30 derece olması makuldür. Ayrıca, şunu söylemeliyiz ki, açık havada kurutma işlemi birkaç gün sürüyor. Bu nedenle kurutma işlemine başlayacağınız günden birkaç gün sonrasının da hava durumuna bakmalısınız, zira sıcaklıkta tutarlılık önemli. Az önce bu işin yaz aylarında yapılması gerektiğini belirtmemiz aslında bu yüzden. Bu arada, nem oranının da yüzde 60’ın altında olmasına da dikkat ediniz.

MEYVELERİ NEREYE DİZDİĞİNİZE DİKKAT EDİN

Eğer meyveleri açık alanda kurutacaksanız, onları dizerken paslanmaz çelik, teflon kaplı fiberglas veya plastik seçin. Dizdiğiniz şeyin düz bir tabakaya sahip olması ayrıca bir önem arz ediyor. Ahşap tepsi, odun, çam, sedir, meşe ve sekoya gibi maddelerin üzerine dizmekten sakının.

MEYVELERİ GÜNEŞ IŞIĞINA BIRAKIN

Eğer meyveleri açık alanda kurutacaksanız, meyve tepsisini güneş ışığının tam altına yerleştirin. Tülbent ile gevşek bir şekilde üzerini örtün. Yukarıda belirttiğimiz gibi nemin en fazla yüzde altmış oranında olması gerek. Tamamen nemsiz bir ortamın aksine, nem, ortamdaki hava akışını değiştirerek meyvelerin kuruma hızını arttırır.

MEYVELERİ TOPLAMA VAKTİ!

Meyveleri birkaç gün sonra, buruşuk ve sakız gibi olduğunda toplayabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin!

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler