26 Sep, 2021
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Gelin Doğrusunu Öğrenelim: Gastronomi Nedir? Gastronomi Bölümü Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yıllardır bir sözcük olarak duyuyoruz gastronomiyi. Yakından ilgilenenlerin dışında birçok insanın mesafeli olduğu bir kavram. Özellikle gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü seçmek isteyenler için oldukça önemli tam anlamını bilmek. Genelde bu bölümde okuyanlara farklı sorular da soruluyor tam bilinmediği için.

“Şimdi siz tam olarak ne görüyorsunuz derslerde?”, “Yumurta kırarak sınıf mı geçiyorsunuz?”, “Uzayla alakalı bir şey mi?”, “Bana tutan bir kek tarifi versene” gibi birçok farklı yanılgı ve soru işareti var gastronomi üzerine. Sen gastronomi okumak isteyen öğrenci; öncelikle “Ne okuyorsun?” dediklerinde, verdiğin cevaba karşılık, bu ve bunlar gibi pek çok soru ile karşılaşacağını bilmeni isteriz. Peki, tam olarak ne ki bu gastronomi? Gelin, birlikte hem eğitimi hem de anlamı açısından, gastronomiyi incelemeye çalışalım.

Gastronomi neyi ifade ediyor?

Paul Freedman’ın bu konuyu çok güzel özetlediği deyiminden alıntıyla başlayalım. Der ki: “Gastronomi bir bakış açısı, bir estetiği ifade eder”. J.A.Brillat-Savarin’e göre ise gastronomi bilimi; “Bizi beşikten mezara destekleyen, aşkın zevkini ve dostluğa güvenini arttıran, nefreti silahsız bırakan, işleri kolaylaştıran ve hayatın kısa yolunda ardından yorgunluk getirmeyen ve diğer bütün zevklerin yorgunluklarını alan tek zevki” ifade ediyor.

Bu iki gastronomi uzmanının söyledikleri dışında bir de kelime anlamı var tabi. “Gastros” mide, “Namos” ise yasa-kanun anlamında. Türkçe anlamlarını birleştirdiğimizde pek bir şeyi ifade etmiyor gibi gözükse de Paul Freedman’ın ve Savarin’in söylediklerinden de yola çıkarak; gastronomi anlamını bulmayı kişinin bakış açısına bırakıyor. Seçtiğiniz eğitimde hayatınız boyunca yöneldiğiniz konular, “Neyi, nasıl daha iyi yaparım?” gibi sorular, “yaratıcılık”, “farklı düşünebilme kabiliyeti” ve belki de en önemlisi olan “merak”, çıktığınız bu gastronomi yolculuğunda, anlamını bulmanıza yardımcı oluyor.

Gastronomi nelerle alakalı?

Bir yerde beslenme varsa orada gastronomi de vardır. Gastronominin temel amacı mümkün olduğunca çevrendeki besinlerle doymak, insanları doyurmak ve israftan insanı korumaktır. Bu yüzden yemeği yapan “aşçıyı” da, eti parçalayan “kasabı” da, denizlerde gezen “balıkçıyı” da, tohumunu eken “çiftçiyi” de gastronomi harekete geçiriyor. Savarin’in sınıflandırmasına göre gastronomi şunlara bağlı;

 • “Besin maddelerinin sınıflandırmasından dolayı tarihe,
 • Besin maddelerinin oluşum ve niteliklerinden dolayı fiziğe,
 • Besin maddelerinin uyguladığı çeşitli çözümleme ve araştırmalardan dolayı kimyaya,
 • Yemekleri hazırlama ve lezzetli kılma açısından dolayı mutfağa, ticarete, siyasete ve ekonomiye dayanır.”

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümününde neler yapılıyor?

Bu bölüm yemeğin tarihi, kültürü, yer bilimi ve insan bilimi gibi daha sosyal konuları içerisinde barındırırken; kimya, biyoloji, matematik ve işletme gibi sayısal konuları da işliyor. Aslında gastronomiyi, insanın olduğu her konu ve alanda görmemiz mümkün. Bölümü okurken pek çok eğlenceli dersiniz oluyor. Dilerseniz kendinizi tamamen mutfak sanatları kısmına odaklayarak, birbirinden yaratıcı ve şık yemekler oluşturabilirsiniz. Dilerseniz de işin tarih, kültür, işletme gibi kısımlarına yönelebilir; yine mutfak bilgilerinizden de yararlanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ne tarafa yönelmek istediğiniz tamamen size kalmış ama her iki tarafta da oldukça güzel vakitler geçireceksiniz.

Mutfak kısmında:

 • Mutfak teknikleri 1-2-3,
 • Soğuk mutfak – Sıcak mutfak,
 • Temel pastacılık,
 • Dünya mutfakları,
 • Türk mutfağı,
 • Baharatlar ve soslar,
 • Moleküler gastronomi

gibi seçtiğiniz üniversiteye de bağlı olarak değişen mutfak dersleri görüyorsunuz.

Teori kısmında ise:

 • Mutfak Kültürü,
 • Gastronomi ve yiyecek tarihi,
 • Şarap kültürü ve bilimi,
 • Yiyecek içecek işletmeleri yönetimi,
 • Beslenmenin temel ilkeleri,
 • Yemek fotoğrafçılığı,
 • İçecekler ve miksoloji,
 • Gıda güvenliği ve hijyeni

gibi yine üniversite programlarına göre değişen birbirinden farklı dersler alabiliyorsunuz.

Peki, gastronomi mezunları ne iş yapıyor?

Gastronomi eğitimi boyunca yöneldiğiniz ve keyif aldığınız kısım hangisiyse mezun olduktan sonra da o alanla alakalı bir iş yapabiliyorsunuz. Genel anlamda, mezun olanlara “Gastronom”, “Gastronomist” gibi kavramlarla hitap ediliyor. Bunlar kulağa pek hoş gelmeyebilir. Aslında “Gastronomi Uzmanı” demek, tam olarak mezun olan kişinin bulunduğu konumu nitelendiriyor.

İsterseniz mutfağa yönelin isterseniz de gastronominin farklı bir alanına, okuduğunuz dönemde yaptıklarınızın önemi çok fazla. Eğer üniversite hayatınızda; çeşitli yerlerde stajlar yaparsanız, İngilizcenizi geliştirirseniz, yanılsanız bile sürekli denerseniz mezun olduktan sonra profesyonel mutfakta çalışmayı seçip bir mutfak şefi olabilirsiniz. Dilerseniz de yazılı ve görsel medya, yiyecek içecek işletmeleri, ürün geliştirme, otelcilik gibi farklı alanlarda da çalışabilirsiniz.

Mezun olduktan sonra;

 • Yiyecek içecek işletmecisi,
 • Yemek ve gastronomi yazarı,
 • Yiyecek-içecek danışmanı,
 • Yiyecek-içecek stilisti,
 • Menü planlayıcı,
 • Profesyonel aşçı,
 • Yüksek lisanla birlikte akademisyen,
 • Somelye,
 • Barista,

gibi farklı işlerde bulunabilirsiniz. Bunların yanında rahatlıkla kendi işinizin sahibi de olabilirsiniz.

Gastronomiye bakış açınız farklıysa bu işlerin dışında daha farklı alanlarda da yer alabilirsiniz. Ayrıca, girişimci ve maceracı bir insansanız, yurt dışında kendinize fırsatlar yaratabilir ve mutfak becerilerinizi kullanarak, dünyanın her yerinde çalışabilirsiniz.

Gastronomi okurken ki temel amacınız farklı şeyler öğrenerek öğrendiklerinizi denemek; merak duygunuzu yenilikçi fikirlerle geliştirerek sürekli üretmek olmalı. 4 sene boyunca sadece okula gidip gelmek size bir şey katmayabilir. Belki, mühendisler gibi kocaman binalar yapmayacak, doktorlar gibi “hayat” kurtarmayacak veya avukatlar gibi “hukuk” bilmeyeceksiniz; ama merak ederek, sürekli deneyerek ve öğrenerek özgür olacak, belki mideleri doyuracak belki de yaptığınız işlerle dünyayı gezecek, sürekli yeni insanların hayatlarına dokunacaksınız. Ne olursa olsun gastronomi, sizi hayatınız boyunca sürekli bir arayış içerisine sokarak, aktif bir hayatın içine sürükleyecek. Sürekli araştıracak, öğrenecek, öğrendikçe deneyecek ve üreteceksiniz.

Umarız, kendiniz için en doğru kararı vererek, geleceğinizi planlayabilirsiniz. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
21
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
43
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
25
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler