07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Sağlıklı Beslenme

GECE DOLABIN YOLUNU TUTANLARA TAVSİYELER

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gece açlık hissi pek çok insanın yaşadığı bir histir. Gece midemiz guruldarken dünyanın en zor işlerinden biridir açlığı unutup yatağa gitmek eğer bunu başarıp yatağa giderseniz de düşüneceğiniz tek şey yemek olacaktır. Oldukça sağlıksız olan bu gece yemeleri obezite, reflü gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İşte gece acıktığınız da size yardımcı olabilecek 8 öneri;

1- Farklı şeyler düşünün

Eğer cidden çok yemek yemeyi istiyorsanız farklı bir şeyler düşünmeyi deneyin. Mesela sevdiğiniz aktiviteler hakkında düşünmeniz açlığınızı unutmanızda yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre eğer düşünmekten kendinizi alamadığınız bir fikir varsa, başka şeyleri güçlü bir şekilde hayal edebilirseniz saplantınızı yavaşça unutup rahatlayabilirsiniz.

2- Papatya çayı için

Gece acıktığınızda bir bardak papatya çayı içmek size yardımcı olabilir. Ayrıca papatyanın içinde bulundurduğu sakinleştirici etkisi daha iyi uyumanıza da yardımcı olabilir.

3- Zihninizi meşgul edin

Eğer yatmadan önce yapacak herhangi bir işiniz yoksa ve canınız sıkılıyorsa muhtemelen aklınıza bir şeyler atıştırmak gelecektir. Eğer zihninizi son ana kadar meşgul tutarsanız kuvvetle muhtemel acıkmak aklınıza gelmeyecektir. Zihninizi ise kitap okuyarak, müzik dinleyerek veya basit egzersizler yardımıyla meşgul edebilirsiniz.

4- Geç yiyin

Eğer geç yatıyorsanız ve akşamları da erken yiyorsanız gece acıkmalarını daha şiddetli şekilde hissedebilirsiniz. Akşamları her zamankinden bir saat daha geç yemek ve geceleri her zamankinden bir saat daha erken yatmak sizin için çok faydalı olabilir.

5- Gece atıştırın

Geceleri doğru şeyleri, kararında yediğiniz takdirde herhangi bir sorun yok. Küçük bir meyve (elma veya muz) veya sebze (havuç, salatalık) sizi uykuya dalana kadar tutabilir. Ayrıca yoğurt veya süt gecelerinizi süsleyen harika atıştırmaklardan olabilir. Sağlıklı olmalarının yanı sıra uykuya çabuk dalmanıza da yardımcı olabilir.

6- Dişlerinizi fırçalayın

Yatmadan evvel dişleriniz fırçalamak gece yemek yemeye karşı harika bir önlem olabilir. Kimse dişini fırçaladıktan sonra yemek yiyip tekrar fırçalamak istemez çok aç olsanız bile dişinizi fırçalamış olmanız ve tekrar fırçalamak istemiyor oluşunuz yemek yemenize engel olabilir.

7- Uyku kalitenizi artırın

Açlıktan uyuyamamaktan ziyade başka herhangi bir şeyden ötürü uyumuyor oluşunuz yemek yemenize yol açıyor olabilir. Geç uykunuz geliyor ve uyanık olduğunuz süre zarfında gittikçe acıktığınızı fark ediyorsunuz. Uyku kalitenizi artırmaya çalışmanız gece yemenizi engelleyebilir. Yatağa daha erken gidin, gün içinde spor yapın, fazla kafein almayın, su tüketiminizi arttırın. Bu düzenlemelerle daha sağlıklı bir uyku kalitesini sahip olurken gece yemek yemenin önüne de geçebilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler