25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Gilaburu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Meyveler, sebzeler, yabani bitkiler, otlar derken doğada hem çok leziz hem de çok faydalı pek çok besin bulunuyor. Pek çoğunun tadına bakmış olsak da, bazılarını mutfaklarımızdan eksik etmesek de hiç bilmediklerimiz de çok fazla. İşte bu henüz tanımadığımız meyveler, sebzeler aslında pek çok derde deva oluyor. Yeni, yepyeni, tadına doyulmaz meyvelerden birisi olarak sizleri gilaburu ile tanıştıralım dedik. Bakalım bu gilaburu neye faydalı, nereden alınır, nasıl yenir? İlk bakışta biraz kirazı andıran gilaburu, kıpkırmızı meyvesiyle aslında her beslenme programında olması gereken bir meyvedir. Gilaburuyu tane tane yesek, suyunu çıkarıp lıkır lıkır içsek şahane olmaz mı?

Daha önceden adını hiç duymayan, tadına bakmayanlara “gilaburu” adı sanki çok tropikmiş, egzotik ülkelerde yetişiyormuş gibi gelse de, aslında tam tersidir. Çünkü gilaburu ülkemizde bol bol yetişiyor, bazı semt pazarlarında, marketlerde, aktarlarda bolca bulunabiliyor. İşte anlatmaya doyamadığımız gilaburu ile henüz tanışmamış olanlar bu içeriği okuduktan sonra vakit kaybetmeden tanışmalı diyoruz. Şimdi bakalım; gilaburu nerelerde yetişir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir. Gilaburu ile daha yakından tanıştıktan sonra beslenme düzeninizde ve sağlığınızda çok şey değişecektir.

Gilaburu bitkisi nedir, nerelerde yetişir?

Gilaburu ismi pek de tanıdık gelmedi mi? O zaman size “geleboru” ya da “Frenk üzümü” diyelim. İşte böyle olunca eminim herkes hatırlamıştır. Botanik dünyasındaki adı “viburnum opulus” olan gilaburu bitkisi, kıpkırmızı top top, üzüm gibi salkım şeklinde meyveler veren şahane bir bitkidir. Gilaburunun doyulmaz tadı kendine has acımtırak, buruk bir tadından geliyor. Gilaburuyu meyve olarak tüketmek çok da yaygın değilken, genellikle gilaburu suyu hazırlanarak tüketiliyor ve faydalarından bu şekilde yararlanıyor. Özellikle yaz aylarında buz gibi bir bardak gilaburu suyuna kimse hayır diyemez.

Gilaburu bitkisi yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duymakta, ancak buna rağmen bol yağışlı olan Karadeniz’de, Akdeniz’de değil de, İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde gilaburu genel olarak Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştiriliyor. Fakat gilaburu yine ülkemizin farklı bölgelerinde, aslında her yerinde yer yer yetiştirilmektedir. Yetiştirilme geçmişi çok eskilere dayanmasına rağmen gilaburunun son yıllarda özellikle popülerleşmeye başlaması da faydalarının anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü gilaburu meyvesi artık sadece ülkemizde tüketilmiyor, farklı saklama koşullarında yurt dışına ve özellikle de Amerika’ya ihraç ediliyor. Hal böyle olunca gilaburunun ticari getirisinden de bahsetmek mümkündür. Peki, neden gilaburu bitkisi bu kadar popüler hale gelmiş derseniz, her geçen gün yapılan yeni araştırmalar, çalışmalar gilaburunun çok faydalı bir meyve olduğunu göstermiştir.

Gilaburunun faydaları nelerdir?

 • Böbreklerin çalışmasını destekler!

Gilaburu tam bir böbrek dostu meyvedir, böbreklerin daha sağlıkla çalışmasını sağlar. Böbrek fonksiyonlarına olumlu etkisiyle öne çıkan gilaburu, böbrek taşları ve böbrek kumuna karşı da oldukça etkilidir, tedavi edici etki gösterir.

 • Güçlü bir antioksidandır!

Sağlıksız beslenme şartları ve yaşam koşulları dolayısıyla vücutta oluşan serbest radikaller hücrelere, dokulara, organlara zarar vermektedir. Bu serbest radikalleri vücutta etkisiz hale getirebilmenin en temel yolu da antioksidanlar bakımından zengin beslenmektir. Antioksidanlar, serbest radikalleri yok eder, vücuttan atar. Gilaburu da antioksidanlar bakımından zengin olduğu için öncelikle kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar ve hücre hasarını önleyerek vücut sağlığını destekler. Gilaburunun antioksidan etkisi uzun vadede kişinin damarlarında plaka oluşumunu önlediğinden yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının da oluşmasını engellemektedir. Ayrıca damarlardaki yüksek basıncı azalttığı için kalp ve damar hastalıklarına da yakalanma riskini azaltır.

 • Kolesterolü dengeler!

Gilaburu içeriğinde bulunan antioksidanlar ve diğer faydalı maddeler ile kan yağlarını düzenleyici, kolesterolü dengeleyici etkiler göstermektedir. Gilaburu suyunu düzenli olarak tüketmek, kötü kolesterolün düşmesini sağlıyor. Kolesterolün dengelenmesiyle de pek çok hastalığa yakalanma riski azalıyor.

Kanserli hücre oluşumunu ve var olan kanserli hücrelerin yayılımını önlemek için antioksidan bakımından zengin beslenmek önerilir. Zira antioksidanlar vücutta hücre yenilenmesini ve onarımını hızlandırmaktadır. Gilaburu da güçlü antioksidan özellikleri ile birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etki göstermekte, var olan hastalıklı hücrelerin de büyüyüp yayılmasını engellemektedir.

 • Cilt sağlığını korur!

Gilaburunun antioksidan etkileri tüm vücut sağlığına olduğu gibi cilt sağlığına da olumlu etkiler sağlamaktadır. Gilaburunun zengin içeriği ciltte yaşlanma karşıtı bir etki oluşturur, ciltte hücre yenilenmesini hızlandırır. Bununla birlikte cildin derinden temizlenmesine destek olarak sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinin oluşumunu önler, var olan sorunların da daha hızlı geçmesine yardımcı oluyor.

 • Sinirleri yatıştırır!

Gilaburunun ruhu ve bedeni sakinleştirici etkileri vardır. Bu etkisi ile sinirlere ve sinir, stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluğa iyi gelir. Özellikle çok gergin ve stresli günlerde bir bardak gilaburu suyu ile sakinleşmek mümkün olabilir.

 • Adet dönemi sorunlarını hafifletir!

Adet döneminde kadınların sıklıkla yaşadığı karın ve kasık ağrıları, sancıları için gilaburu suyu tüketilmesi önerilir. Gilaburu suyu rahatlatıcı sakinleştirici ve ağrı dindirici etkileriyle bu sürecin daha rahat atlatılmasını sağlar.

Gilaburunun idrar söktürücü bir etkisi vardır. Bu etkisi ile düzenli tüketimde vücuttan fazla suyu atar, ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlar. Bu sebeple de zaman zaman gilaburu suyu ile vücudu rahatlatmak önerilir.

 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını desteler!

Gilaburu suyu sindirim sisteminin dostudur, bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu etkisi ile düzenli olarak gilaburu suyu içerek hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık sorunları önlenebilir.

 • Kilo vermeye yardımcı olur!

Gilaburunun sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırması, ödem atıcı, idrar söktürücü özellikleri fazla kiloları verme sürecini destekler. Gilaburu suyu metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir.

Gilaburu nerede bulunur?

Gilaburu doğal olarak yetiştiği yerlerden taze taze alınabilir. Gilaburu suyu da güvenilir aktarlardan, eczanelerden ve bazı internet sitelerinden satın alınabilir. Gilaburu suyunun özellikle son yıllarda popüler olması dolayısıyla şekerle, suyla ya da katkı maddeleriyle karıştırılmış gilaburu suları da piyasada mevcuttur. Bu bakımdan güvenilir yerlerden temin edilmeye çalışılmalıdır.

Gilaburu suyu nasıl yapılır, nasıl tüketilir?

Gilaburuyu meyve olarak tüketmek isteyenler taze gilaburu meyvesini alıp tüketebilir ve içinde bu meyvelerin tanelerinin bulunduğu salamura halini de tercih edebilirler. Taze gilaburu meyvesi alma imkanı olanlar gilaburudan marmelat yapabilirler. Gilaburu suyu içmek isteyenler ise güvenli bir yerden aldıkları gilaburu suyunu günce bir bardak kadar tüketebilirler.

Gilaburu tüketecek olanlara öneriler

 • Düzenli olarak gilaburu suyu tüketecek olanlar günde bir bardaktan fazla tüketmemeliler ve 2 -3 hafta boyunca her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara vermeliler.
 • Gilaburunun etkileri çok yüksek olduğundan gilaburu meyvesi taze olarak ya da marmelat olarak aşırı miktarda tüketilmemelidir.
 • Gilaburu meyvesi ve de gilaburu suyu asidik bir yapıya sahip olduğu için reflü gibi çeşitli mide sorunları olanlar tüketmemeliler.
 • Alerjik yapısı olanlar gilaburu tüketmeden önce doktora danışmalılar.
 • Herhangi bir rahatsızlığı olan ve düzenli olarak ilaç kullananlar doktora danışmadan gilaburu tüketmemeliler.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler