25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Gilaburu : Böbreklerin Daha İyi Çalışmasını Sağlar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pek çoğumuzun adını bile duymadığı, ancak son zamanlarda internet ortamında suyu ve meyvesi satılan, faydalarından sıkça bahsedilen bir meyvedir Gilaburu.

Çalı şeklinde bodur bir ağaç olan gilaburu, genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişmekle birlikte daha çok Kayseri ve civarında yetişen endemik bir bitkidir ve kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyveler vermektedir. Gilaburu ağacının meyveleri sonbaharda toplanır ve toplandığı ilk dönemlerde acı bir tadı vardır, bu şekilde tüketilmez. Ancak yaklaşık 1 ay boyunca su içinde salamura yapıldığında hem acılığını kaybedip tadını kazanır hem de tazeliğini 1 yıl boyunca koruyabilir.

Peki, gilaburuyu neden tüketmeliyiz dersek, bu sorunun çok zengin bir yanıtı var. Şöyle ki, gilaburu; yüksek miktarda C vitamini ve anti-oksidan maddeler içermekte, bu sayede tüm vücut sağlığına faydaları olmaktadır. Beyaz demet halindeki çiçeklerinden dolayı yetiştirildiği yörelerde “Kartopu Ağacı” olarak da bilinen gilaburu, mineral açısından zengindir ve çay halinde tüketilebilir.

Toplandığı dönemde acı bir tada sahip olan gilaburu, salamura suyunda acılığını kaybettiğinde içilebilir hale gelir ve rahatlıkla tüketilebilir. Gilaburunun salamura suyundan günlük içilecek miktar çıkarılır, sıkılır, su ilave edilerek seyreltilir ve tercihe göre şeker ekleyerek ya da sade olarak içilir. Ancak tüketirken dikkat edilmesi gereken husus, salamuradan çıkarılarak sıkılan meyvenin aynı gün içinde tüketilmesi gerektiğidir.

Gilaburunun sahip olduğu ekşi tat, isteğe göre şeker, bal, pekmez eklenerek ya da sadece su ile seyreltilerek giderilebilir. Her ne kadar ilk defa gilaburu suyu içenlere tadı biraz tuhaf gelebilse de, kolaylıkla alışılabilir ve faydaları bilindiğinde çok daha sık tüketilir.

Gilaburunun faydaları nelerdir?

Gilaburunun meyvesi; sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilebilir. Aslında gilaburunun faydalarından bahsedildiğinde ilk olarak akla böbrek hastalıklarından koruyucu özelliği geliyor ve daha çok böbrek hastalıklarına sahip olanlar tarafından kullanılıyor. Ancak gilaburu meyvesi daha birçok hastalığın tedavisinde fayda sağlamaktadır. Gilaburunun kabukları kaynatılarak elde edilen çay; astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi pek hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.

Gilaburu suyu, safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarının hem önlenmesinde hem de tedavi edilmesinde etkilidir. Bununla birlikte yine gilaburu suyunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileri bilinmekte, buna dair çalışmalar da halen Amerika’da, Harward Medicine School’da yapılmaya devam etmektedir.

Gilaburu ağacının kabuğu; kramplara ve kas gerginliklerine karşı tedavi edici bir etki göstermektedir. Bunun için kabuğu kaynatılarak suyu kullanılmaktadır. Bu anlamda genel olarak iki alanda kullanılır: İlk olarak; yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlerde rahatlatıcı özelliktedir. Gilaburu kabuğu dölyatağını yatıştırır ve böylece adet görme sürecindeki ağrılı krampları önler. Aslında bu etkisi sayesinde gebelikte olası düşükleri de önleyebileceği düşünülüyor. Gilaburu kabuğunun ikinci kullanım alanı ise, aşırı adet kanamalarının ve menopozla ilgili aşırı kanamaların kontrol altına alınması hususudur. Bu anlamda uzun yıllardır gilaburunun adet dönemi sorunlarına doğal ilaç olarak kullanıldığı söylenebilir.

Gilaburu suyunun faydaları nelerdir?

 • Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar, böbrek taşlarını ve böbrek kumunu doğal yolla düşürmeye yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyerek kabızlığı giderir.
 • Adet döneminde yaşanan sancıları azaltır ve aşırı kanama olmasını önler.
 • İdrar yolunu temizleyici özelliğinden dolayı idrar yolu hastalıkları ve prostata karşı önleyici etki gösterir.
 • Romatizma ve romatizmadan kaynaklı ağrılara, şikayetlere çok iyi gelir.
 • Sakinleştirici bir etkisi olduğu için hem spazmları giderir hem de stres ve gerginlikten kaynaklanan uykusuzluğa iyi gelir.
 • Ciltte anti- aging etki gösterir, yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Kan basıncını düzenleyerek tansiyonu sağlıklı seviyede tutar.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştirici etki gösterir.
 • Solunum sistemi ve akciğer sağlığını koruyarak astım hastalıklarını önler, tedavisine de yardım eder.
 • Sara nöbetlerini (epilepsi) yatıştırır.
 • Kabakulak sorununda tedavi edici rol oynar.
 • Doğum sonrasında yaşanan spazmların daha kısa sürede geçmesini sağlar.
 • Safra kesesi ile ilgili hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
 • Karaciğer ile ilgili bazı hastalıklara iyi gelir.
 • Bazı kanser tümörlerini küçültmede ve sayıca artmasını önlemede olumlu etkileri vardır.
 • Kilo verme sürecini destekler.

Gilaburu suyunun faydalarına dair yapılan araştırmalarda uzmanlar daha çok içeriğinde bulunan asitler nedeniyle anti -kanserojen ve antioksidan özelliğe sahip olduğunun üzerinde durmaktalar. İçinde bulunan antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri durdurarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi daha yaşanmadan ortadan kaldırabilmektedir.

Gilaburu nasıl tüketilir?

1 çay kaşığı ya da tatlı kaşığı ince kıyılmış gilaburu dal kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suyun içine atılır. Bir cezvede ya da çaydanlıkta hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve kısık ateşte 10 -15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Bu çaydan günde 1 -2 bardak taze demlenmiş şekilde soğutulmadan içilir.

Kadınlarda dölyatağı ve yumurtalık ağrılarına karşı ve olası düşük tehlikesine karşı, kediotu kökü çayı ile eşit oranda karıştırılarak içilmesi önerilir. Bunun için yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile yarım bardak suda gilaburu çayı demlenir. Yine yarım tatlı kaşığı kediotu kökü, yarım bardak kaynar suda 10 dakika kadar demlenir ve bu iki çay karıştırılarak içilir.

Hemoroit sorununda ise tam zamanında toplanmış gilaburunun suyu 3 -5 gün, günde 2 bardak kadar tüketilir ve kısa süre içinde olumlu etkisi görülür.

Gilaburu suyunun zararları nelerdir?

Gilaburu suyunun yukarıda sayılan ve belki de henüz keşfedilmemiş pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak bunların yanında gilaburunun asitli bir yapıya sahip olması dolayısıyla gilaburu suyunu mide ve bağırsaklarında ülser sorunu olan kişilerin içmesi önerilmez. Gilaburunun mide ve bağırsak sorunları olanlarda ciddi olumsuz etkiler gösterdiği tespit edilmiştir.

Gilaburu tüketen pek çok kişide bu yan etkilere rastlanılmamış olmakla birlikte bazı kişilerde gilaburu tüketimi; mide bulantısı, kusma ve ishale sebep olabiliyor. Burada kişinin mide ve bağırsaklarının gilaburu meyvesini tolere edebilme gücü ve yetisi önemlidir. Bu etki de kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca pek çok bitkisel üründe olduğu gibi çeşitli alerjik yan etkilerin oluşmasını önlemek adına, öncelikle sadece küçük bir miktarda içip etkileri görüldükten sonra ona uygun hareket etmek daha doğru olur. Gilaburu tüketiminin ardından herhangi bir yan etki görüldüğünde kesinlikle bırakılmalı ve bir doktora danışılmalıdır. Bu tür basit, ancak etkili önlemler alınarak herhangi bir sorun yaşamadan, sağlıklı bir şekilde gilaburu tüketmek mümkün olabilir.

Gilaburu tüketimine dair uyarılar ve öneriler!

 • Diğer tüm doğal, bitkisel çaylar ve karışımlar gibi gilaburu tüketimi öncesinde de kesinlikle bir doktora danışmakta fayda vardır.
 • Gilaburu suyunun günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi ya da düzenli olarak 1 haftadan daha uzun süre tüketilmesi önerilmez.
 • Tanısı konmuş ve tedavi edilen, ilaç kullanılması gereken herhangi bir hastalığı olan kişiler gilaburu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalılar.
 • Tıpkı diğer bitkisel çözümler gibi gilaburu, birkaç hastalığın semptomlarının giderilmesinde etkili olmakla birlikte kesinlikle tıbbi tedavinin yerini tutmamaktadır.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler