29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Ginseng & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Günümüzde yaşadığımız şartlar, beslenme koşullarımız, iklim değişikliklerinin sebep olduğu sorunlar ve daha çok fazla sebeple sağlık sorunları da artmakta, çeşitlenmektedir. Neredeyse her gün yeni hastalıklar ortaya çıkarken, aynı bağlamda hem tıpta hem de alternatif tedavi yöntemlerinde yenilikler oluyor. Yani bir yandan hastalıklar, bir yandan da tedaviler artıyor. Her ne kadar tedavi yöntemleri hemen her rahatsızlıkta çok başarılı sonuçlar verse de aslında önemli olan hastalıkları önlemek, onlardan korunmak olduğu için her geçen gün daha doğal ve faydalı içeriğe sahip beslenme şekillerine yönelme eğilimindeyiz. Zira bildiğimiz, bilmediğimiz çok sayıda farklı madde ile sağlık durumumuzu artırmak, yükseltmek de mümkün. Bu bağlamda pek çoğumuzun belki adını duyduğumuz, ama kullanmadığımız “ginseng” adlı bir bitkiye biraz yakından bakalım. Pek çok beslenme uzmanı, alternatif tıpla uğraşan çok sayıda kişi ginsengin faydalarından bahsediyor. Acaba bu ginseng nedir, ne değildir?

Ginseng nedir, nereden gelir?

Geleneksel Çin kültürünün yüzyıllardır ayrılmaz bir parçası olan ginseng; etli kökleri olan, yavaş büyüyen, kısa bir bitkidir. Ginseng ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak; taze ginseng, beyaz ginseng ve kırmızı ginseng şeklinde 3 farklı şekilde sınıflandırılıyor. Bunlardan taze ginseng 4 yıl ya da daha önce hasat ediliyor, beyaz ginseng 4 -6 yıl arasında hasat ediliyor ve kırmızı ginseng ise 6 veya daha uzun süre sonra hasat ediliyor. Pek çok farklı ginseng türü bulunmakla birlikte bunlar içinde tüm dünyada en çok kullanılanları, en popüler olanlar Amerikan ginsengi ve Asya ginsengidir.

Çin’de çokça bilinen, kullanılan ginseng, Kore, Kuzey Amerika, Bhutan, Doğu Sibirya gibi bölgelerde ve Doğu Asya’nın Kuzey yarı küresinde bulunmaktadır. Ginseng bitki olarak tipik “ginsenosidler” şeklinde bilinen bileşiklere sahiptir. Ginseng türlerinin besin değerleri birbiriyle aynıdır, yani diğerlerine göre daha besleyici bir ginseng türünden bahsetmek mümkün değildir.

Ginseng içeriği

Bilinen çok sayıda faydası bulunan ginseng; 28 çeşit içermektedir. Bunlar çeşitli triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, D grubu vitaminlerdir. Ginseng özellikle de sterodial bileşikler bakımından oldukça zengindir. Kırmızı Kore Ginseng’inin 22 çeşit faydalı madde, yani ginsenoside içerdiği bilinir ve bununla birlikte yaşlanma etkilerini geciktirici, antioksidan maddeler, aynı zamanda diğer herhangi bir ginseng çeşidinde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.

Ginsengin faydaları nelerdir?

 • Güçlü ve faydalı bir takviyedir!

Ginseng içeriğinde bulunan faydalı maddelerle güçlü bir genel takviyedir. Ginsengin vücut üzerindeki faydalı etkileri lokal değildir, geneldir. Yani ginsengin tüm vücut üzerindeki olumlu etkilerinden, vücudu güçlendirmesinden ve tüm vücut sistemlerinin fonksiyonlarını desteklemesinden bahsedilebilir.

 • Vücut sistemlerini düzenler!

Ginsengin vücuda faydaları vücut sistemlerini düzenleyici etkisi ile açıklanabilir. Burada çok kısa süreli hızlı bir onarımdan değil, zaman içinde yavaş yavaş görülen olumlu etkiden bahsedilebilir. Bunun için de birkaç ay düzenli olarak kullanılması önerilir.

Ginsengin sağlık açısından kullanım alanları çok çeşitlidir. Ginseng tüm vücut için detoks etkisi yaratan bir toniktir. Vücutta biriken atık maddeler, ödem ve fazla suyun doğal olarak atılması için ginseng çok doğru bir bitkidir.

 • Enerji verir!

Vücudun güçsüz kaldığı, zayıfladığı dönemlerde biraz enerji iyi gelir. Ginseng de vücudun güç kazanmasına yardımcı olur, enerji düzeyini artırır. Özellikle de yüksek performans gösteren, spor yapan kişilerin fiziksel performansı artırmak için ginseng önerilir. Çünkü ginseng sporcular için fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı, enerji düzeyini ve atletik performansı arttırır.

 • Stresi azaltır!

Ginseng zihinsel ve psikolojik rahatlamayı sağlar, adrenal çalışmasını destekler. Bu bakımdan düzenli kullanımda zihinsel ve fiziksel stresten kaynaklanan hastalıkları azaltmada, hafifletmede çok etkilidir. Bu bağlamda özellikle de kronik anksiyeteden, yorgunluktan, halsizlikten rahatsız olan veya sebepsiz yere sık sık stresli koşullarda kalmak durumunda kalanlar ginseng tüketerek şikayetlerinden kurtulabilirler. Ginseng sayesinde zihinsel ve psikolojik sorunlarla baş etmek daha kolay olabilir, ruh ve zihin iyileşebilir ve olumsuz durumlara dayanıklılık ve güç artar. Ginsengin stresi gideri özelliği pek çok şifalı bitkide bulunan en etkili adaptogenden kaynaklanır. Adaptogen strese karşı vücut direncini artıran bir ajandır ve stresten kurtulmak için çok etkilidir.

 • Zihni güçlendirir!

Ginsengin zihni güçlendirici etkisi vardır. Ginseng tüketimi sayesinde konsantrasyon artar, odaklanma sorunları yaşayanlar doğal bir ilaç olarak ginseng tüketebilir.

 • Güçlü bir antioksidandır!

Antioksidanlar, vücudun, hücrelerin, dokuların düşmanı olan serbest radikalleri yok eden çok önemli ve etkili maddelerdir. Vücudun güçlenmesi için antioksidanlar bakımından zengin beslenmek önerilir. Ginseng de yüksek antioksidan içeriği ile vücudu güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

 • Kolesterolü dengeler!

Ginsengin kötü kolesterolü düşürücü, toplam kolesterol değerini dengeleyici etkisi vardır. Kolesterolü dengeleyerek yüksek kolesterolden kaynaklanan pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

 • Karaciğer dostudur!

Ginseng karaciğer dostu bir bitkidir, karaciğeri toksinlerden arındırarak tüm vücut sağlığını destekler.

Ginsengin vücutta tümör oluşumunu ve gelişimini engellediğini gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca kanser hastalıklarının tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini de azaltmaktadır.

 • Solunum yollarının fonksiyonlarını destekler!

Ginseng solunum sistemi organlarının sağlığını koruyucu, fonksiyonlarını destekleyici etkiye sahiptir. Bu sayede bronşit, astım ve enfeksiyonel solunum sistemi hastalıklarını engellemekte, tedavilerine yardımcı olmaktadır.

 • Dolaşım sisteminin sağlığını arttırır!

Ginseng dolaşım sistemini koruyucu etki gösterir ve dolaşım problemlerinin tedavisine yardım eder.

 • Kan şekerini düzenler!

Diyabet son yılların en sık yaşanan rahatsızlıklarından birisidir. Ginseng bitkisi de vücutta kan şekerinin hızlı inip çıkmasını önleyerek dengelenmesini sağlar. Bununla birlikte diyabet sorunu olan kişilerde kandaki kortizol hormonunu düşürür.

 • Cinsel gücü artırır!

Ginsengin libidoyu yükselten, cinsel performansı artıran etkisi vardır. Özellikle de erkeklerde üreme yetisini destekleyerek, sperm sayısı ve kalitesini artırdığı bilinmektedir. “Ginseng cinsel gücü arttırır” şeklinde çok yaygın bir bilgi bulunmaktadır. Çünkü ginseng üzerine yapılan araştırmalar özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu olan testosteronu ve sperm miktarını, cinsel gücünü artırdığı bilinmektedir. Erkeklerde dolaşım sistemini özellikle prostat büyümesine karşı olumlu bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca düzenli tüketimde ginseng erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan cinsel performans düşüklüğünü de giderir.

 • Zihinsel fonksiyonları destekler!

Ginseng zihni güçlendirir, zihinsel performansı artırır. Bu sayede özellikle de ileri yaşlarda görülen Alzheimer gibi zihinsel fonksiyonların yavaşlamasından kaynaklanan sorunları önleyebilir, azaltabilir. Uzmanlar, ginseng kökünün Alzheimer hastalarında algılamayı artırıcı etki gösterdiğini iddia etmekteler. Ayrıca ginsengin kadınlar üzerinde beynin hafıza merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunduğu bilinmektedir.

 • Kansızlığı giderir!

Ginseng vücutta kan yapımını destekleyerek anemiye ve anemi kaynaklı hastalıklara karşı savaşır.

 • Yaşam süresini ve kalitesini arttırır!

Ginseng, Çinlilere göre ömrü uzatan bir bitkidir. Düzenli tüketimde ginseng; kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça olumlu etki göstererek tüm vücut sağlığını destekler, yaşam kalitesini arttırır.

Ginsengin sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri 

Ginseng sinir sisteminin genel sağlığını artırarak;

 • Merkezi sinir sistemini olumlu etkiler ve beynin aktivesini arttırır.
 • Zaman zaman yaşanan konsantrasyon, odaklanma sorunlarını, dikkat dağınıklığını gidererek özellikle sınav başarısını arttırır ve sınav stresini önler.
 • Tıbbi bir sorundan kaynaklanmayan bitkinlik, yorgunluk, uykusuzluk ve huzursuzluk sorunlarını giderir.
 • Zihni güçlendirerek vücudu canlandırır ve zindelik verir.
 • Zihinsel fonksiyonları geliştirir, sinir bozukluklarını, stresi ve depresyonu önler.
 • Özellikle ileri yaştaki kişilerde sıklıkla rastlanan ruhsal ve psikolojik deformasyonları gidermeye yardımcı olur.
 • Vücudun kendi doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek dayanıklılığını arttırır.
 • Genel olarak fiziksel ve zihinsel yetileri güçlendirir.
 • Sinir sisteminin salgılarını düzenler ve daha dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelere karşı merkezi sinir sistemini korur ve güçlendirir.
 • Yaşlanma etkilerini azaltarak halsizlik ve güçsüzlüğü önler, zihne ve bedene gençlik, zindelik vererek ömrü uzatır.
 • Yaşlanmadan kaynaklanan beyin hücrelerinin hasarını ve kaybını en aza indirir, bunlara bağlı olarak da hatırlama ve öğrenme yetisini arttırır.

Ginsengin kalp damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri

 • Kalp ve damar sistemi üzerinde düzenleyici etki gösterir, fonksiyonlarını destekler.
 • Kalp kasının düzenli olarak kasılma güç ve yetisini arttırır.
 • Kan basıncı düşüklüğü sorunu olan kişilerde kan basıncını dengeler.
 • Dolaşım sisteminin düzenleyerek atardamar duvarlarında şişkinlik, toplardamarlarda kan birikmesi olan varis, hemoroit gibi diğer dolaşım sistemi hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Kalp damarlarını güçlendirir, kalp atım hızını düzenler.
 • Damar sertliğini ve kan basıncı düzensizliklerini önler. Bu sayede yüksek ya da düşük tansiyonu düzenler, genel tansiyonu dengeler.

Ginsengin endokrin sistem üzerinde olumlu etkileri

 • İç salgı bezlerinin fonksiyonlarını düzenler, bu tür hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
 • Vücutta insülin hormonu gibi görev yapar ve kan şekeri yüksek hastaların kanında glikoz düzeyini dengeler. Bu sayede diyabete bağlı komplikasyonların oluşmasına ve sorunların da giderilmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etki ederek vücutta karbonhidrat metabolizmasının doğru çalışmasını sağlar.
 • Vücutta dalak ve diğer kan yapıcı organlar üzerinde olumlu etki göstererek kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur.
 • Kansızlığın ve buna bağlı sorunların tedavisine yardım eder.
 • Vücutta protein sentezini destekler ve uyarır.
 • Karaciğerin sağlığını ve fonksiyonlarını arttırarak karaciğer yetmezliğini önler.
 • Vücutta ter, idrar ve diğer salgıların salınımını arttırır, özellikle de vücudun arınmasına yardımcı olur.
 • Böbreklerin sağlığını koruyarak böbrek yetmezliğini iyileştirir. Ginsengin diüretik, yani idrar atımını destekleyici özelliği böbreklerde biriken fazla suyun atılmasını sağlar ve idrardaki asit miktarını düzenler.
 • Kandaki kolesterol oranını düşürerek tüm vücut sistemini destekler ve dolaşım sistemini de düzenler.
 • Vücutta tüm hormonların salınımını düzenler, dengeler.
 • Kan ile ilgili bozuklukları düzeltici etki göstererek iç ve dış kanamaların durdurulmasına yardımcı olur.
Ginseng yağının faydaları

Ginseng bitkisi yukarıda sıralanan pek çok hususta faydalı olmakla birlikte, ginseng yağı da içinde bulunan glikozitler, saponinler ve D vitamini ile birçok alanda fayda sağlamaktadır. Ginseng yağının faydaları genel olarak;

 • Yüksek ateşi düşürücü,
 • Kalbi güçlendirici,
 • Cinsel gücü arttırıcı,
 • Gençliği koruyucu,
 • Kan şekerini düzenleyici,
 • Akciğer ve kalbi koruyucu,
 • Damar açıcı,
 • Vücutta yorgunluğu ve iktidarsızlığı giderici olarak sıralanmaktadır.
Ginseng yağı nasıl kullanılır? 

Ginseng yağının yukarıda sıralanan faydalarından yararlanmak için günde 1 kez bir çay bardağı suya 2- 3 damla eklenerek tüketilmesi önerilir.

Ginseng nasıl kullanılır?

Ginseng bitkisinin kökü genellikle kurutulmuş şekilde aktarlardan ve bazı doğal ürünler satan mağazalardan edinilerek kullanılmaktadır. Ginseng bitkisi çeşitli içeceklerin içine eklenip, karıştırılarak kullanılabilir. Bununla birlikte sadece ginseng kökünün sıcak suyun içinde demlenmesiyle bitki çayı yapılarak da kullanılması mümkündür. Bu şekilde demlenen ginseng çayı özellikle Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ginseng bitkisi, saç toniklerine ve kozmetik ürünlere eklenerek de kullanılmaktadır.

Ginseng kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Öncelikle belirtmekte fayda var ki, diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi herhangi bir hastalığı olan ve ilaç kullanan kişiler ginseng kullanmadan önce doktora danışmalılar. Çünkü ginsengin hangi ilaçlarla nasıl bir etkileşime gireceği ve hangi hastalıklarda nasıl bir etki göstereceği henüz tam olarak bilinmemektedir.
 • Şeker hastalığından dolayı insülin ya da benzer ilaçlarla tedavi görenlere ginseng tüketimi önerilmez
 • Kontrolsüz seyreden hipertansiyon ya da hızlı kalp atışı sorunları olan kişiler ginseng tüketmemeliler.
 • Ameliyatlarda kanı inceltici etki gösteren ilaçların etkisini bozucu özelliği olduğundan ginseng tüketiminin ameliyatlardan en az bir hafta önce bırakılmış olması gerekir.
 • Ginseng kullanan kişilerin kafein içeren içecekler tüketmesi zararlı olabilir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ginseng tüketilmesi önerilmez.
 • Şeker hastaları ilaç tedavisi gördükleri dönemde ginseng kullanmamalılar.
 • Ginseng olarak satın alınan ürünün doğal ginseng bitkisi olduğundan, içinde ginseng tozu bulunduğu düşünülerek alınan ürünlerin de gerçekten ginseng içerdiğinden emin olmadan kullanılmamalıdır.
 • Ginseng, önerilen dozda ve önerilen süre içinde kullanıldığı takdirde yan etkilere sebep olmazken, aşırı kullanımda çok sayıda soruna sebep olabilmektedir.
 • Ginseng, bazı kalp ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında çok ciddi sorunlara sebep olabildiği için başta kalp ilaçları olmak üzere hiçbir ilaçla birlikte kullanılmamalıdır.
 • Piyasada satılmakta olan ginseng ürünlerinin pek çoğunun çok az ginseng içerdiği, hatta bazılarının hiç ginseng barındırmadığı tespit edildiğinden tüketilen ginseng ürününün çok özenle seçilmesi gerekir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ginseng kullanılabilir mi?

Ginseng genç, yaşlı pek çok gruptan kişinin kullanımı için uygun olmakla birlikte, hastalıkların olması ve hamilelik, emzirme gibi özel dönemlerin olması durumunda kullanımı tedirgin edebilir. Çünkü bu tür özel dönemlerde nasıl ve ne kadar etki edebildiğine dair çok net ve kesin veriler, araştırma sonuçları yoktur. Hamilelik ve emzirme dönemleri de kadınların çok hassas oldukları dönemler olduğu ve bir de etkilenecek bebek olduğu için çok önemlidir, ekstra özen gerektirir. Bu bakımdan hamilelik ve emzirme dönemlerinde ginseng kullanımına dair yeterli bir bilgi olmadığından hamile ve emziren kadınlara kullanımı önerilmemektedir.

Aslında ginsengin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımına dair birtakım yan etkiler rapor edilmiştir. Ancak bu yan etkilerin direkt olarak ginseng bitkisinden dolayı değil, “ginseng” adı altında ya da ginseng içeriği ile satılan ve başka maddeler içeren ürünlerden de kaynaklanabildiği düşünülmektedir. Bitkisel ürünlerin pek çoğunda bulunan bu risk ginseng için de söz konusudur. Günümüzde piyasada bulunan bazı ginseng etiketli ürünler bolca kafein içeriyor. Kafein de kullanan kişiye enerji ve canlılık verdiğinden ve kullanan kişi kafein aldığını bilmediğinden söz konusu olan yan etkilerin kafeinden değil de ginsengden kaynaklandığı düşünülebiliyor. Hal böyle olunca da ginsengin zararlarından bahsedilebiliyor.

Ginseng bitkisinden mümkün olan en yüksek düzeyde faydalanabilmek için öneriler

 • Ginseng tüketmeden öncesinde en iyi kalitede ginseng takviyeleri bulmak gerekir. Ancak piyasada bulunan birçok ürün saf ginseng içermez ve hatta bunlardan bazıları kullanan kişinin sağlığına zararlı olabilecek şeker, kafein veya başka katkı maddesi içerebilir.
 • Yukarıda satırlarca sıralandığı gibi kalp, dolaşım ve sindirim sistemini düzenleyici, afrodizyak etkisi gösteren, cinsel gücü arttıran, vücuda gençlik, zindelik veren ve antidepresan özellikler gösteren ginsengi mutfaklara almak gerekir.
 • Ginseng kullanmadan önce bir uzmana danışıp dozunu ve kullanım süresini kendi sağlık durumuna ve belki de yaşına göre belirlemek çok daha doğru olacaktır.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler