29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Greyfurt & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Greyfurt, tropikal bir narenciyedir. Besinler, antioksidanlar ve lif bakımından zengindir ve yiyebileceğiniz en sağlıklı turunçgillerden biridir. Çünkü besin maddeleri bakımından yüksektir, ama kalori düşüktür. Aslında, en düşük kalorili meyvelerden biridir.

Besin içeriği

Orta boy bir greyfurtun yarısında aşağıdaki besin içeriği bulunur.

 • Kalori: 52
 • Karbonhidrat: 13 gram
 • Protein: 1 gram
 • Lif: 2 gram
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacınızın % 64’ü
 • A vitamini: Günlük ihtiyacınızın % 28’i
 • Potasyum: Günlük ihtiyacınızın % 5’i
 • Tiamin: Günlük ihtiyacınızın % 4’ü
 • Folat: Günlük ihtiyacınızın % 4’ü
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacınızın % 3’ü

Güçlü antioksidanlar içerir

Antioksidanlar hücrelerinizi, serbest radikallerin neden olduğu hasardan korurlar. Greyfurtun içinde bulunan en önemli antioksidanlar aşağıdadır:

 • C Vitamini: Greyfurtta yüksek miktarda bulunan güçlü ve suda çözünebilen bir antioksidandır. Hücreleri kalp hastalığına ve kansere yol açan hasarlardan koruyabilir.
 • Beta-karoten: Vücutta A vitaminine dönüşür ve kalp hastalığı, kanser ve maküler dejenerasyon gibi bazı kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Likopen: Bazı kanser türlerinin, özellikle prostat kanserinin gelişmesini önleme potansiyeli ile bilinir. Ayrıca tümör büyümesini yavaşlatmaya ve kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Flavanon: Antienflamatuvar özelliklerinin, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

Bağışıklık sisteminiz için faydalıdır

Düzenli olarak greyfurt yemek bağışıklık sisteminiz için faydalı olabilir. Hücrelerin zararlı bakterilerden ve virüslerden korunmasını sağlayan antioksidan özelliklere sahip C vitamini içerir. Greyfurtta bulunan diğer birçok vitamin ve mineralin; enflamasyona ve birkaç enfeksiyon hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilen A vitamini dahil olmak üzere; bağışıklığa yarar sağladığı bilinmektedir.

Greyfurt ayrıca, bağışıklık sistemi işlevini desteklemek için vücutta birlikte çalışan küçük miktarlarda B vitaminleri, çinko, bakır ve demir ihtiva eder. Bu nedenle enfeksiyona karşı koruyucu bir engel olarak işlev görür.

İştahı azaltabilir ve kilo vermeye yardım eder

Orta büyüklükteki bir greyfurtun yarısında 2 gram lif bulunur. Araştırmalar, lif bakımından zengin meyveler tüketmenin doygunluk hissi uyandırmaya faydalı olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni lifin midenizi daha yavaş terk etmesi ve sindirim süresinin artmasıdır. Dolayısıyla yeterli miktarda lif tüketmek, iştahınızı azaltarak, gün içinde daha az kalori tüketmenizi sağlar.

Buna ek olarak, greyfurt az miktarda kalori fakat bol su içerir. 91 obez bireyde yapılan bir araştırmada, öğünlerinden önce yarım taze greyfurt tüketenlerin, tüketmeyenlerden çok daha fazla kilo verdikleri bulunmuştur. Taze greyfurt yiyen grupta 12 hafta boyunca ortalama 3.5 kilo kaybı yaşanırken, greyfurt yemeyen gruptaki katılımcılarda ortalama 1 kilodan daha az kayıp yaşanmıştır. Ancak unutmayın, greyfurt tek başına kilo verdiremez, sağlıklı beslenme düzeni oluşturmalısınız.

İnsülin direncini azaltır ve diyabeti önleyebilir

Düzenli olarak tüketildiğinde, insülin direncini önleme potansiyeline sahip olabilir. İnsülin direnci, hücreler insüline yanıt vermediğinde ortaya çıkar. İnsülin, vücudunuzdaki birçok süreci düzenleyen bir hormondur. Örneğin, metabolizmanızı dengeler ancak özellikle kan şekeri kontrolünde büyük bir rol oynar.

İnsülin direnci, tip 2 diyabet için birincil risk faktörüne yol açar. Greyfurt, insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir ve böylece insülin direncinizi azaltabilir. Bir çalışmada, yemek yemeden önce yarım greyfurt yiyenlerin insülin direnci, yemeyenlere kıyasla düşmüştür. Ayrıca tatlı isteği gelince meyve yemek, genellikle kan şekeri kontrolü sağlamaya ve tip 2 diyabet riskini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kalp sağlığını geliştirebilir

Düzenli olarak greyfurt tüketenlerin, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalıkları riskinin azaldığı ve kalp sağlığının geliştiği düşünülmektedir. Bir çalışmada, 6 hafta boyunca günde üç kez greyfurt yiyen kişilerin kan basıncında önemli düşüşler yaşanmıştır. Ayrıca toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyeleri de azalmıştır.

Greyfurt potasyum bakımından zengindir. Yarım greyfurt, günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık % 5’ini içerir. Yeterli potasyum alımı, düşük tansiyon riskini azaltır. Ayrıca kalp hastalığı kaynaklı ölüm riskini de azaltabilir.

Greyfurtta bulunan lif, kan basıncını dengeleyebilir ve kötü kolesterolü düşürebilir. Bu şekilde kalp sağlığını geliştirdiğini söylemek mümkündür. Greyfurt gibi lif ve antioksidan açısından zengin meyveler, kalp hastalıkları ve felç gibi durumlara karşı korunmaya yardımcı olur.

Böbrek taşına iyi gelebilir

Greyfurt, böbrek taşı geliştirme riskini azaltabilir. Böbrek taşına neden olan atık maddeler, normal olarak böbrekler yoluyla süzülen ve vücuttan dışarı atılan metabolizma ürünleridir. Ancak, böbrekler içinde kristalleştiklerinde, taş haline gelirler. Daha büyük böbrek taşları, üriner sistemde bir tıkanıklığa neden olabilir ve bu inanılmaz derecede ağrılı bir süreçtir.

En yaygın böbrek taşı tipi kalsiyum oksalat taşlarıdır. Greyfurtta bulunan sitrik asit, böbreklerdeki kalsiyum ile bağlanarak ve vücuttan dışarı atılır ve böylece böbrek taşını önlemeye yardım eder. Ayrıca sitrik asit, idrar miktarını ve pH değerini artırır. Böylece böbrek taşı oluşma riski azalır.

Hidrasyon sağlar

Greyfurt bol miktarda su içerir ve bu nedenle vücudun hidrasyonuna yardım eder. Aslında, meyvenin çoğu sudan oluşur. Bir orta boy greyfurtun yarısında yaklaşık 118 ml su vardır. Bol su içmenin yanı sıra, bol su içeren besinler tüketmek de cildinizin korunmasına, vücudunuzun temizlenmesine ve böylece kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

Greyfurt tüketmenin yolları nelerdir?

Greyfurt çok az hazırlık gerektirir, bu yüzden diyetinize eklemeniz oldukça kolaydır. Yoğun ve hareket halinde yaşıyor olsanız bile, çok fazla zaman harcamadan düzenli olarak tüketebilirsiniz.

 • Sadece bir greyfurtu dilimleyip, ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
 • Sağlıksız tatlı yiyeceklere alternatif olarak, tatlı ihtiyacınız geldiğinde tüketebilirsiniz.
 • Diğer meyveler ve sebzeler ile karıştırarak lezzetli smoothie içecekleri yapabilirsiniz.
 • Ayrıca bazı meyveli tatlılara, örneğin parfelere ya da muhallebilere ekleyebilirsiniz.

İlaç Etkileşimleri:

Bazı insanlar için, greyfurt ve greyfurt suyu tüketmek ilaç etkileşimlerine yol açabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun belirli ilaçları metabolize etmek için kullandığı bir enzim olan sitokrom P450’yi engelleyen maddeler içermesidir. Aşağıdaki ilaçları alırken greyfurt yerseniz, aşırı doz veya diğer olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

 • İmmünosupresan
 • Benzodiazepin
 • Kalsiyum kanal blokerleri
 • İndinavir
 • Karbamazepin
 • Statinler
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler