29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Hamilelikte Bitki Çayları Faydalımıdır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hamileyseniz, bitki çaylarının içilmesinin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki, bazı bitki çayları anne adayı ve bebek için güvenli kabul edilmeyebilir. Ancak, genel olarak bitki çaylarının hamilelikte içilmesi de güvenli kabul edilir. Pek çok bitki çayı, sık görülen hamilelik semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, bitki çaylarının kalitesi ve etki gücü, ürünlere göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, özellikle de hamileyseniz, bitki çaylarını mutlaka güvendiğiniz markalardan satın almalısınız. Bu yazıda, sizler için listelediğimiz bitki çaylarının hamilelikte tüketilmesi güvenli kabul edilir. Yine de, içmeden önce doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Hamilelikte Bitki Çayı İçilir Mi?

Birçok bitki çayı, hamilelik sırasında güvenli kabul edilir, ancak dikkatli olmalısınız. Nane ve ahududu yaprağı gibi bazı bitkilerin çaylarının büyük miktarlarda tüketilmesi, kasılmalara neden olabilir ve erken doğum riskini arttırabilir.

Hamileyseniz, bilmediğiniz içeriğe sahip çaylardan uzak durmalısınız. Onun yerine; portakal çayı gibi beslenme programınızda yer alan bileşenlerden elde edilen bitki çaylarını tüketmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, bir şeyin doğal olması, her zaman güvenli olduğu anlamına gelmez. İçmeyi düşündüğünüz bitki çayının sizin için güvenli olup olmadığı konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Bitki Çayları

Bazı bitki çayları, hamilelik döneminde tüketmeye uygun değildir. Polikistik Over çayları, detoks çayları, dong quai ya da mavi otu içeren bazı çayların, hamilelikte tüketilmemesi önerilmektedir.

Yüksek dozlarda senna ya da cascara sagrada gibi bazı maddeler içeren bitki çayları, elektrolitlerde değişikliklere neden olabilir. Bu bitkisel içerikler, vücutta su kaybına neden olarak idrara çıkmada artış ve ishal ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Hangi çayı seçerseniz seçin, aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Geçtiğimiz yıllarda, bitki çaylarının yüksek oranda tüketilmesi ile ilgili yapılan bir çalışma, folik asit emilimini engelleyebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, hamilelik dönemindeyseniz, günlük bitki çayı tüketimini iki ya da üç fincan ile sınırlandırabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantıları İçin Zencefil Çayı

Bitki çayları arasında, pek çok faydası ile bilinen zencefil çayı, aşırıya kaçılmadığı sürece hamilelikte tüketimi güvenli kabul edilir. Hamileliğin erken dönemlerinde görülen mide bulantıları ve kramplara yardımcı olabileceğinden, bu dönemlerde zencefil çayı tüketilebilir. Mideyi sakinleştirdiği bilinen zencefil, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde görülen bulantılar için de etkilidir.

Yeşil Çay ve Kafein

Yüksek antioksidan içeriğine sahip bir bitki çayı olan yeşil çay, genellikle yağ yakmak ve kilo vermek için tercih edilir. Hamilelikte, genel olarak siyah çay ve yeşil çay güvenli kabul edilir. Ancak yine de, kafein içeriğine dikkat etmeniz gerekir.

Nane ve Papatya Çayı Güvenli Mi?

Rahatlamak ve sakinleşmek için içtiğimiz nane ve papatya çayları hamilelik döneminde de içilebilir mi? Uzmanlar, özellikle de hamileliğin ilk üç aylık döneminde, bu iki çayı tüketirken iki kez düşünmeniz konusunda uyarıyor. Hamileliğin ilk üç ayı, düşük riskinin en fazla olduğu dönemdir. Bu bitkilerin düşüğe neden olma riski oldukça düşük olsa da, yine de dikkatli olmakta yarar vardır. Nane, rahimde hafif kasılmalara neden olabileceğinden, erken dönemde az da olsa bir risk anlamına gelebilir.

Ahududu Çayı Güvenli Kabul Edilir

Hamilelikte ahududu yaprağı çayının, krampları hafifletmek için iyi olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Yine de, içerken dikkatli olmalısınız. Yapılan bazı çalışmalar, hamilelikte içilen ahududu yaprağı çayının, rahim kasılmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, doğumdan sonra içmeye devam etmek de faydalı olabilir. Çünkü, kalsiyum yönünden zengindir ve rahmi de iyileştirir.

Hamilelikte Kekik Çayı

Ağız ve boğaz üzerinde iltihap giderici etkilere sahip olan kekik çayı, kadın hastalıkları için de kullanılan bir çaydır. Pek çok kadın, adet gecikmeleri ve adet düzensizliğinde kekik çayı tüketmektedir. Normal miktarlarda tüketildiğinde, kekik çayı hamilelikte tüketime de uygundur. Ancak fazla miktarlar, rahmi olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte Nane Çayı

Normal miktarlarda tüketildiğinde, nane tamamen zararsızdır. Hamilelikte görülen kusma ve bulantıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Fazla miktarlarda tüketilmesi, mide ekşimesine neden olabilir ve gastrik asit üretimini arttırabilir. Bununla birlikte, emzirmeyi olumsuz etkileyebileceğinden, hamileliğin son dönemlerinde tüketmemeye özen gösterin.

Melisa Çayı ve Kuşburnu Güvenlidir

Melisa çayı da papatya çayı ile benzer özelliklere sahiptir. Kas spazmlarının azalmasını sağlayabilir. Ayrıca, gastrointestinal hastalıklar için de faydalıdır.

Yüksek oranda C vitamini içeren kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini arttırıcı etkisi ile hamilikte tüketim için de uygundur. Bununla birlikte, hafif bir müshil etkisine sahip olduğundan, hamilelikte görülen kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, hamileliğin erken dönemlerinde görülen karın ve bel ağrılarının giderilmesini de sağlayabilir.

Meyan Kökü İçerken Dikkat

Pek çok bitki çayı, hamilelikte içmek için uygun olsa da; hamilelikte kaçınmanız gereken bazı bitki ve baharatlar da vardır. Östrojenik bir bitki olan meyan kökü; fetal anomalilere ya da erken doğuma neden olabilir. Donq Quai baharatı da aynı etkiye neden olabilir. Ek olarak, tarçın ve anason çayları da rahimde kasılmalara neden olabilir ve bazı potansiyel risklere sahiptir.

Miktara Dikkat Edildiği Sürece Pek Çok Bitki Çayı Güvenlidir!

Bitki çayları lezzetlidir. Lezzetinin yanında, pek çoğu rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir. Bitki çaylarını, kendi başlarına bitkisel bir karışım olarak tüketebilirsiniz. Tatlarının güzel olmasının yanı sıra, iyileştirici özellikleri ile de iyi hissettirir.

Anneler için, hamilelik ve emzirme döneminde bazı semptomları hafifletmek için çeşitli bitki çaylarının tüketimi tavsiye edilir. Ancak, diğer pek çok şeyde olduğu gibi, bitki çaylarında da miktar ve dozaj oldukça önemlidir. Bazı bitkilerin aşırı miktarda tüketimi, anne ve çocuk sağlığı üzerinde zararlı etkilere neden olabilir.

Hamilelikte kaçınmanız gereken bitki çayları:

  • Ginseng
  • Paraguay çayı
  • Meyan kökü
  • Anason

Hamilelikte güvenli kabul edilen çaylar:

Bitki Çayları Stresi Azaltıyor, Rahatlatıyor

Pek çok anne adayı, hamilelikte bitki çaylarını rahatlamak ve gevşemek için tercih eder. Stresin azaltılması, hamilelikte ortaya çıkabilecek olumsuz durumları ortadan kaldırabilir ve ayrıca, süt üretimi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Yukarıda, hamilelikte güvenli olarak kabul edilen bitki çaylarından bahsettik. Bununla birlikte, hemen her meyve çayı da hamilelikte güvenli kabul edilir. Yine de, hamilelikte herhangi bir bitki çayını tüketmeye başlamadan önce, doktorunuza danışmak daha doğru olacaktır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler