26 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Hangi Kek Hangi Kalıpla Yapılmalıdır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Konumuz kek, ama bu sefer nasıl kabardığı değil nerede pişirmeniz gerektiği.

Döküm Kalıplar


Isıyı tüm bölgelere eşit dağıtma özelliği olan döküm kalıplarla kekleriniz daha eşit pişebilir. Özellikle ekmek gibi kıvamı yoğun bir harcınız varsa döküm kalıplar kullanmak her noktanın aynı kıvamda olması açısından ideal olacaktır. 

Silikon Kalıplar


Yapışmazlık konusunda en üst sırada olan silikon kalıpları özellikle muffin gibi küçük porsiyonlar halinde pişireceğiniz keklerde tercih edebilirsiniz. Pişme konusunda geleneksel kalıplar kadar iyi sonuç vermese de, ama sizin aradığınız şey pratiklikse silikon kalıpları rahatça tercih edebilirsiniz. 

Granit Kalıplar


En bilinen kek kalıplarından biri olan granit kek kalıpları iyi kabarmış kekler hazırlamak için mükemmel bir çözüm olabilir.

Cam Kalıplar


Herkes en az bir kez cam kalıpta kek pişirmiştir. Cam kalıpların ısıyı iletme hızları sayesinde kekleriniz hızlıca pişer ancak kabarma konusunda daha düz bir sonuç elde edersiniz. Yine de kalıbıyla birlikte sunum yapabileceğiniz kekler için tercih etmek mümkün.

Malzemeden forma geçecek olursak;

Kelepçeli Kalıplar


Kelepçeli kalıplar daha çok tart ve pandispanya kekleri için tercih ediliyor. Tabana sereceğiniz bir yağlı kağıt sayesinde kalıbından eğilip bükülmeden çıkan bir keke sahip olabilirsiniz. Bu kalıplar daha çok sonrasında farklı adımlar uygulanacak zeminler için de tercih ediliyor. 

Batonet Kalıplar


İnce uzun dikdörtgenler şeklinde kaplara batonet kalıp deniyor. Harcı içinde tanecikli malzemeler bulunan kekler için tercih edilebiliyor. Daha kalın bir form elde edildiğinde kesme esnasında dağılma da minimum oluyor. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
82
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
51
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler