07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Hindistan Cevizi Yağı : Yağ Yakımını Artırır!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hindistan cevizi yağı, “süper besin” olarak sınıflandırılabilecek birkaç gıdadan biridir. Yağ asitlerinin benzersiz bileşimi sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Güçlü tıbbi özellikleri olan yağ asitleri içerir

Hindistan cevizi yağı, diyetinizde diğer birçok yağdan farklı etkilere sahip sağlıklı doymuş yağlar bakımından zengindir. Bu yağlar, vücudunuzda yağ yakımını artırabilir ve enerji sağlar. Aynı zamanda kandaki iyi (HDL) kolesterolü de artırır, bu da kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Tükettiğimiz çoğu yağ, uzun zincirli trigliseritler olarak adlandırılır, fakat Hindistan cevizi yağındakiler orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer birçok yağdan daha kısa olmasıdır.

Bu tip yağları yediğinizde, doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler. Ketonlar beyin için güçlü faydalara sahip olabilir ve epilepsi, Alzheimer ve diğer durumlar için tedavi olarak çalışılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı tüketen popülasyonlar daha sağlıklı bulunmuştur

Hindistan cevizi, bilinçli insanlar tarafından tüketilen egzotik bir besindir. Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde Hindistan cevizi (hindistancevizi yağıyla doldurulmuş), temel besin olarak da kullanılmaktadır.

Örnek olarak Güney Pasifik’te yaşayan Tokelauans’lar, günlük kalorilerinin % 60’ından daha fazlasını Hindistan cevizinden almaktadır. Araştırmalara göre, düşük kalp hastalığı oranlarına sahip ve çok sağlıklı oldukları bulunmuştur.

Yağ yakımını artırır

Obezite, dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bazı insanlar obezitenin sadece bir kalori meselesi olduğunu düşünürken, bazıları ise bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanırlar. Farklı yiyeceklerin bedenlerimizi ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir. Bu bağlamda, bir kalori aslında bir kalori değildir.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler), yaktığınız kalori miktarını, daha uzun zincir yağlarından elde edilen kalori miktarına kıyasla artırabilir. Bir çalışma günde 15-30 gram MCT’nin 24 saatlik enerji harcamasını % 5 artırdığını ve günde yaklaşık 120 kalori yakmaya yardım ettiğini bulmuştur.

Zararlı mikroorganizmaları öldürebilir

12-karbon laurik asit, Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturur. Laurik asit sindirildiğinde, aynı zamanda monolaurin adı verilen bir madde oluşturur. Hem laurik asit hem de monolaurin bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi zararlı patojenleri öldürebilir.

Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterisini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonu kaynağı olan Candida albicans’ı öldürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Daha az yemenize yardımcı olmak üzere açlığı azaltabilir

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği de açlığınızı azaltabilmesidir. Bu, yağların metabolize olma şekliyle ilgili olabilir, çünkü ketonlar iştah azaltan bir etkiye sahiptir. Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe değişen miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verilmiştir.

En çok MCT tüketen erkekler, günde ortalama 256 daha az kalori tüketmiştir. 14 sağlıklı erkekte yapılan bir başka çalışmada, kahvaltıda en çok MCT tüketenlerin öğle yemeğinde daha az kalori aldıkları keşfedilmiştir. Bu çalışmalar küçüktür ve sadece kısa süreler için yapılmıştır. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yardımcı olabilir.

İçindeki yağ asitleri epilepsi nöbetlerini azaltabilir

Çeşitli bozuklukları tedavi etmek için ketojenik (çok düşük karbonhidrat, çok yüksek yağ) diyetin yararı incelenmektedir. Bu diyetin en iyi bilinen iyileştirici etkisi, çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi tedavi etmesidir.

Bu diyet, çok az karbonhidrat ve çok miktarda yağ tüketmeyi gerektirir ve bu da kandaki fazla keton konsantrasyonunu artırır. Bazı nedenlerden dolayı diyet, epileptik çocuklarda nöbet oranını belirgin bir şekilde azaltmaktadır, hatta birçok farklı ilaç türü ile başarı elde etmemiş olanlarda bile etkilidir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri karaciğere gönderildiği ve ketonlara dönüştüğü için, epileptik hastalarda sıklıkla ketozisi tetiklemek için kullanılır.

İyi (HDL) kolesterolü yükseltebilir

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi (HDL) kolesterolü artıran doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca kötü (LDL) kolesterolü daha az zararlı bir form haline getirmeye de yardımcı olabilir. Birçok uzman, Hindistan cevizi yağının iyi kolesterolü artırarak, diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanmaktadır.

40 kadında yapılan bir çalışmada Hindistan cevizi yağı, soya fasulyesi yağına kıyasla HDL’yi artırırken toplam ve kötü (LDL) kolesterolü düşürmüştür. 116 hastada yapılan bir başka çalışmada, Hindistan cevizi yağı içeren bir diyet programının, iyi (HDL) kolesterol düzeylerini artırdığı gösterilmiştir.

Cilt, saç ve diş sağlığını geliştirebilir

Hindistan cevizi yağı, yemekle ilgisi olmayan birçok kullanıma da sahiptir. Pek çok insan kozmetik amaçla kullanmaktadır ve cilt ve saç sağlığı için gerçekten de yararlıdır. Cildi kuru olan bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, Hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini artırabildiğini göstermektedir. Ayrıca egzama belirtilerini de azaltabilir.

Hindistan cevizi yağı saç hasarına karşı da koruyucu olabilir ve bir çalışma, güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık % 20’sini engellediğini göstermiştir. Ayrıca, ağızdaki zararlı bakterileri öldüren, diş sağlığını geliştiren ve ağız kokusunu azaltan “yağ çekme (oil pulling)” adı verilen bir süreçte ağız gargarası olarak kullanılmaktadır.

İçindeki yağ asitleri Alzheimer hastalarında beyin fonksiyonunu artırabilir

Alzheimer hastalığı dünya çapında demans sorununun en yaygın nedenidir ve öncelikle yaşlı bireylerde görülür. Alzheimer hastalarında, beynin belirli kısımlarında enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülmektedir.

Araştırmacılar ketonların bu hatalı çalışan beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini ve Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini öne sürmüşlerdir. Bir 2006 çalışmasında, orta zincirli trigliseritlerin tüketimi, daha hafif Alzheimer olan hastalarda beyin fonksiyonlarında düzelmeye yol açmıştır.

Bununla birlikte, araştırmanın hala yeni olduğunu ve Hindistan cevizi yağının kendisinin Alzheimer hastalığı ile ilgili olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını unutmayın.

Özellikle zararlı karın yağlarının yakılmasına yardımcı olabilir

Hindistan cevizi yağının iştahı azalttığı ve yağ yakımını artıracağı düşünüldüğünde, kilo vermenize de yardımcı olabileceği şaşırtıcı değildir. Hindistan cevizi yağı, karın boşluğunda ve organların çevresinde bulunan göbek yağının azaltılmasında özellikle etkili gibi görünmektedir.

Bu, hepsinin içinde en tehlikeli olan yağdır ve birçok kronik Batı hastalığı ile yüksek oranda ilişkilidir. Bel çevresi ölçüsü, karın boşluğundaki yağ miktarının büyük bir göstergesidir. Abdominal obezitesi olan 40 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) Hindistan cevizi yağı tüketmek, 12 hafta boyunca hem vücut kitle indeksinde düşüşe hem de bel çevresinde belirgin bir incelmeye yol açmıştır.

20 obez erkekte yapılan bir başka çalışmada, 4 hafta boyunca günde 30 mL (2 yemek kaşığı) Hindistan cevizi yağı tükettikten sonra bel çevresi 2,86 cm kadar incelmiştir.

Hindistan cevizi yağının kalorisi yüksektir, bu nedenle çok fazla miktarda tüketmemelisiniz. Ancak diğer yemek pişirdiğiniz yağlardan bazılarının, Hindistan cevizi yağı ile değiştirilmesi, az miktarda da olsa kilo vermenize ya da kilo almamanıza yardım edebilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler