29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Honeybush Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Daha sağlıklı bir bünye ve sağlıklı bir yaşam için doğala dönüşün, doğal olana yönelimin önemi her geçen gün daha fazla anlaşılıyor. Bu sebeple de dünyanın dört bir yanındaki insanlar, sağlıklı kalmak için önerilen bitki çaylarını beslenme programlarının bir parçası haline getirmiş durumdalar. Herkes bilir ki, bitki çayları sağlıklı ve faydalıdır. Ancak hangi bitki çayının ne yararları var ve kimler için uygun olduğunun bilinerek tüketilmesi gerekiyor. Aksi halde bitki çaylarının yan etkileri, bazı zararları olabilir.

Söz konusu olan bitki çayları ise ülkemizde çok yaygın olarak bilinmeyen, ancak faydaları anlaşıldıkça her geçen gün daha sık tüketilen çaylardan birisi olan Honeybush çayını tanıyalım.

Aslında bir bitki çayı içmek isteyenler için Honeybush otu, en yararlı tercihlerden birisidir. Honaybush bitkisinin kocaman, sapsarı ya da kıpkırmızı çiçekleri büyüleyiciyken, sağlığa yararları ise onu çok değerli hale getirmektedir. İştah açan, enfeksiyonlardan koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kalp ve damar sağlığını destekleyen Honeybush, meyveli bir bitki çayı olarak çaya, kahveye sağlıklı bir alternatiftir.

Honeybush Otu Ne İşe Yarar?

Güney Afrika’nın doğu bölgelerinde yetiştirilen Honeybush otu, Rooibos ile aynı bitki ailesinden olduğu için zaman zaman karıştırılır. Tadı tıpkı bal gibidir ve yaprakları tatlı bir kokuya sahiptir. Hem lezzetli hem de faydalı bir bitki çayı alternatifi olan Honeybush, bazı yörelerde “kırmızı çay” olarak da adlandırılmaktadır. Piyasada bulunan çok sayıda faydalı bitki çaylarının çoğundan bu çayı ayıran onun kafein içermemesidir. Zira kafein içeren çayların daha kısıtlı tüketilmesi öneriliyor, hatta hamilelik, emzirme, bazı hastalıklarla mücadele dönemlerinde pek çok kişiye de kafein içeren çaylar doktor tarafından önerilmiyor. Ayrıca diğer pek çok bitki çayı demlendikten bir süre sonra acımtırak bir tat ortaya çıkarken, Honeybush çayı uzun süre aynı tatlımsı lezzeti korur ve acılaşmaz. Kesinlikle hiçbir aroma maddesi, tatlandırıcı ürün eklenmemesine rağmen bal ve odunsu bir dokuya sahip olan Honeybush çayı sahip olduğu ünü kesinlikle hak etmektedir.

Honeybush çayı nasıl hazırlanır?

Yeni kaynamış bir su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı Honeybush otu katılır ve 5 – 6 dakika kadar demlenmesi beklenir. Sonrasında isteğe bağlı olarak süt eklenerek ya da sütsüz olarak ılık bir şekilde içilebilir.

Honeybush çayının faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Bu değerli bitki; bağışıklık sisteminin sağlığı için çok önemli olan fenolik bileşikler gibi çeşitli antioksidanlar ile doludur. Bu sayede düzenli tüketimde bağışıklık sisteminin oksidatif stresden korunmasına yardımcı olur. Fenolik bileşikler vücudu, enfeksiyonlara karşı savunmaya yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da, grip, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları daha oluşmadan önleme olanak verir.

Enflamatuar hastalıklardan korur!

Enflamasyon, iltihaplanma anlamına gelmektedir. Vücutta herhangi bir iltihabi durumun olması ise pek çok hastalığın başlangıcına uygun zemin hazırlamaktadır. İşte bu sebeple de enflamatuar hastalıkları önleyici, vücutta iltihaplanma olmasını engelleyici birtakım önlemler almak gerekir. Bu bağlamda Honeybush çayının içinde bulunan fenolik bileşik, kronik ateşli hastalıkların önlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda iltihabı da azaltır. Bir araştırmaya göre fenolik bileşikler; iltihaplı bağırsak hücrelerinde görülen iltihaplı bağırsak hastalığında vücudun iltihap tepkisini düzenlemeye yardımcıdır. Bu da Crohn hastalığı veya IBD gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olması anlamına geliyor.

Antioksidan bakımından zengindir!

Honeybush çayı, vücut için gerekli olan birçok temel besin maddeleri ve antioksidanları bolca içermektedir. Bunlar arasında çeşitli vitaminler, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum ve bakır gibi mineraller bulunmaktadır. honeybush çayının içindeki antioksidanlar kan dolaşımındaki yağ oranını azaltmaya olurken, aynı zamanda kanserle mücadele edip kişinin sağlığına kavuşmasını sağlar.

Metabolizmayı hızlandırır!

İçerdiği vitamin ve minerallerle Honeybush çayı, metabolizmanın çalışma hızını artırır ve kan dolaşımındaki yağ oranının azalmasına yardımcı olur.

Kanser önleyicidir!

Honaybush çayı, tam bir antioksidan deposu olduğu için kansere neden olan zararlı serbest radikallere karşı vücudu savunabilmekte, vücudun gücünü artırmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar Honeybush çayının tümör büyümesini önleyici özellikleri olduğunu göstermiştir. Araştırmalara göre; Honeybush özütü ekstresi alan tümörlü farelerde, tümör büyümesi % 90 oranında azalmış ve ayrıca karaciğerdeki mutajenez tiplerin oluşumu da önlenebilmiştir.

Solunum yollarının sağlığını korur!

Neredeyse herkesin yılda bir kez de olsa yaşadığı nefes problemleri, solunum yolları hastalıkları Honeybush çayı tüketerek önlenebilir. Uzmanlar Honeybush çayının tüm solunum yolları sorunlarında ve özellikle de astım semptomlarını azaltmakta etkili olduğunu belirtmekteler. Aynı bağlamda mevsimsel ya da enfeksiyonel kaynaklı öksürük ve soğuk algınlıkları, bunlara bağlı olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonların önlenmesi ve tedavisinde de Honeybush çayından faydalanılabilir. Honeybush çayının antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden dolayı hastalıklara sebep olan mikropları ortadan kaldırmaya yardımcı oldukları bilinmektedir. Honeybush çayı; grip, soğuk algınlığı ve alerjilere karşı savaşırken vücudun bağışıklık sistemini de geliştirir.

Mide hastalıklarını tedavi eder!

Honeybush çayı; tüm vücut sağlığını destekleyici özellikte bir bitki çayıdır. Bu bağlamda mide ile ilgili ağrılar, kramplar, sindirim sistemindeki ağrı ve rahatsızlıkların hem önlenmesi hem de doğal yolla tedavisinde Honeybush çayından faydalanılabilir. Kabızlık, mide bulantısı ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarında da herhangi bir yan etkiye sahip olmadığı için güvenle kullanılır. İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve besin maddelerinin ile Honeybush çayı,

Menopoz dönemi sorunlarının tedavisine yardımcı olur!

Kadınlarda üreme çağının bitişi olan menopoz döneminde fiziksel ve ruhsal pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Depresyon, stres, osteoporoz, anksiyete, ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları ve panik bozukluklar genel olarak menopoza giren kadınların yaşadıkları sorunlar arasındadır. Bunların hafifletilebilmesi için de hem tıbbi yardım hem de doğal, bitkisel bazı yardımlar almak gerekebilir. Uzmanlara göre; fito-östrojenik özellikleri nedeniyle Honeybush çayı menopoz döneminde vücutta östrojen gibi davranmaktadır. Honeybush çayı da fitoöstrojenik aktivite ile menopoza ait belirtileri hafifletilebilmektedir. Fitogenik özellikleri Honeybush çayının; kalp rahatsızlığından, hormon kanserlerinden ve osteoporozdan korunmada yardımcı olmaktadır.

Genel olarak tüm vücutta rahatlama sağlar!

Balımsı mis koku ve hoş tadı ile Honeybush çayı, ruhsal bir rahatlama için tüketilebilir. Özellikle akşamları tüketilen Honeybush çayının uyku kalitesini artırdığı biliniyor. 12 yaşın üzerindeki her yaştan kişi için uygun dozda alındığında güvenli olan Honeybush çayı, özellikle de stresli bir günün ardından rahatlamak için birebirdir. Zira hem ruhen hem de bedenen rahatlamak, kasların gevşemesi, varsa spazmların giderilmesi için günde bir bardak ılık Honeybush çayı tüketilmesi önerilir.

Rahatlatıcı ve şifalı bir Honeybush çayı nasıl hazırlanır?

Honeybush çayı hem buzlu olarak soğuk hem de ılık şekilde hazırlanıp tüketilebilir. Bu çay ile stres azalacak, damaklarda tatlı ve zengin lezzet kalacaktır.

Honeybush çayı için; 3 parça Honeybush otu, isteğe bağlı olarak 1 parça Rooibos, 1 parça lavanta, 1 parça Oatstraw, yarım limon veya portakal suyu gerekiyor. Çay için; bu malzemelerin hepsini bir cezvede ya da demlikte bir araya getirilir. İçine 3 su bardağı su eklenir ve 7 -8 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülür. Ilık ya da buzlu bir şekilde afiyetle tüketilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler