29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Hurma & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ramazan ayı geldi, çattı. 11 ayın sultanı ramazan ayı; bizlere sabrı, iyiliği, paylaşmayı yeniden hatırlatıyor, özlediğimiz çok fazla geleneği, göreneği yeniden yaşatıyor. Ramazan ayının olmazsa olmazları ve aslında 11 ay boyunca her yerde satılıyor olsa da, çok fazla satın alıp tüketmediğimiz güllaç ve pidenin yanında bir de hurma var değil mi? Aslına bakarsanız 12 ay aynı lezzette olan bu besinler, nasıl oluyor da her ramazanda aklımızdan çıkmıyor, masalarımızdan eksik olmuyor. Uzmanlar, hurmanın besin değerlerine ve faydalarına sahip bir başka meyve daha olmadığının sürekli altını çizseler de sebebi anlaşılmaz bir şekilde sadece ramazan ayında hurma tüketiyoruz. Bu genel anlayışı ve yargıyı yıkıp, hurmayı mutfağımızın baş köşesine koymamız için aslında çok fazla sebep var. Şimdi sizlere hurmanın faydalarından bahsedip, detaylı bir hurma haritası çıkarıp sizleri de hurmasız duramayanlardan yapmak istiyoruz. Hurma, tam bir sağlık deposudur. Hadi bakalım, hurmanın faydalarını detaylı bir şekilde inceleyip, neden her gün 3 -4 tane hurma yemek gerektiğini öğrenelim.

Hurma nasıl bir meyvedir, nereden gelmektedir?

Ülkemizde hemen her markette, aktarlarda kolaylıkla bulabildiğimiz hurmanın ana vatanı Arap Yarımadasıdır. Hurma sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünyada en sık tüketilen meyvelerden birisi. Çok lezzetli, acayip tatlı hurma, hem açlığı yatıştırır hem de tatlı ihtiyacımızı en sağlıklı şekilde karşılamamızı sağlar, bir de hurmanın bin bir derde deva, pek çok hastalığa şifa olduğu gerçeğinin altını çizmekte fayda var.

Hurmanın faydalarından bahsedildiğinde ilk olarak akla DNA’ları ve hücreleri yenileme özelliği gelmekte ve bu da bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumdadır. Yetiştiği bölgelere göre farklı çeşitleri olan hurma; hem doyurucu olması hem de içerdiği değerli besin maddeleri, vitaminler, mineraller ve faydalı elementlerle çok kaliteli bir besin maddesidir. Tam bir sağlık dostu olan hurma; vücutta çok önemli bir antioksidan görevi görür, şeker, protein, lif ve farklı yağlar başta olmak üzere 16 farklı minerali de bol miktarda içerir. Ayrıca A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından da önemli bir kaynak olduğu için çok sağlıklı ve gereklidir. Hurma içerdiği zengin flor sayesinde dişleri korur, diş çürümelerini önler ve bağışıklık sitemini güçlendirirken, özellikle de içeriği bolca selenyum sayesinde kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır. Hurmanın tüm bu faydalarına detaylı bir şekilde bakmadan önce hurmanın hangi besinleri ne oranda içerdiğine bir bakalım.

Hurmanın besin değerleri

100 gram hurma yaklaşık olarak;

 • 277 kalori,
 • 75 gram karbonhidrat,
 • 15 gram lif,
 • 1.8 gram protein,
 • 0.1 gram yağ,
 • 149 IU A vitamini,
 • 3 miligram C vitamini,
 • 696 miligram potasyum,
 • 64 miligram kalsiyum,
 • 0.9 miligram demir içermektedir.

Uzmanlara göre kuru hurma; folik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve lif açısından çok kaliteli bir kaynaktır. Günde 2- 3 tane kuru hurmayı 1 adet başka meyve yerine tüketilebilir. İşte yukarıda sıralandığı sağlık açısından çok faydalı olan pek çok besin maddesini içeren hurmanın faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Kanser karşıtıdır!

Lif, hücre yenilenmesini hızlandıran, sindirim sisteminin fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir maddedir. Bu bakımdan her sağlıklı beslenme programının lif bakımından zengin olması tavsiye edilir. Aynı bağlamda hurma da çok yüksek oranda lif içeriğiyle hem hücrelerde kanser oluşma riskini hem de kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Bir araştırmanın sonucuna göre; dünya üzerinde en az kanser vakalarının görüldüğü yer Arap dünyasıdır. Pek çok bilimsel araştırma yüksek derecede lif içeren besinlerin; öncelikle kolon, rahim ve göğüs kanserleri olmak üzere tüm kanserlerden koruduğunu gösteriyor. Yani günde 1 – 3tane hurma yemeyi alışkanlık haline getirerek kanserden korunmak mümkün olabilmektedir.

 • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur!

Hurmayı süper besin haline getiren özelliklerden birisi onun hem besin değerinin hem de antioksidan oranının çok yüksek olmasıdır. Bu bakımdan hurma; vücudu toksinlerden arındırır, temizler, damar ve kalp tıkanıklarını engeller. İşte bu özellikleri sayesinde hurma, yaşlanmadan kaynaklanan hastalıklardan korurken, tüm vücut sağlığını da destekler.

 • Kalp sağlığını korur!

Antioksidan demek, vücutta hücre yıkımına sebep olan serbest radikallerin düşmanı demektir. Yani antioksidanlar bakımından zengin beslenen kişiler, serbest radikallerin pasif hale gelmesini sağlayarak başta kalp olmak üzere tüm organ ve hücrelerin sağlığını korur, hücre yenilenmesini sağlar. Bu bağlamda çok kaliteli bir antioksidan kaynağı olan hurma, vücudu zararlı bakteriler ve mikroplardan temizler ve damar tıkanıklığına yol açan faktörleri ortadan kaldırarak kalp sağlığını korur. Uzmanlara göre; damarlarda meydana gelen tıkanmalardan kaynaklanan kalp hastalıklarını düzenli olarak günde 1 – 3 tane hurma tüketerek önlemek ve dolaylı olarak kalp sağlığını desteklemek mümkün olabilir.

 • Zihinsel fonksiyonları destekler, hafızayı güçlendirir!

Hurmanın; beynin fonksiyonlarını ve dolayısıyla da hafızayı güçlendirici, destekleyici bir

Meyve olduğu bilinmektedir. Hurma; A vitamininin bir türü olan ve tüketildiğine bağırsaklarda Retinal’e dönüşen Beta -karoten içermektedir. Bu sayede hafıza kaybını önlemede, özellikle de yaşlanmaktan kaynaklanan zihinsel fonksiyon kayıplarını azaltmada çok etkilidir. Son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar; Beta -karotenin düzenli olarak tüketilmesinin hafıza kaybını önleyici olduğunu göstermektedir. Hurmanın özellikle de beyin hücrelerinde meydana gelen hasarları giderici ve yaşlılığa bağlı pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltıcı etkileri çok önemlidir.

Kan şekerini ve kan basıncını dengeler!

Ham kan şekerinin normalden yüksek olması hem de kan basıncının yüksek seyretmesi çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Hurmanın faydalarına dair yapılan çalışmalar; kan şekerini dengeleyerek diyabeti, kan basıncını da dengeleyerek yüksek tansiyonu önlediğini göstermektedir. Bu özellikler bakımdan Arap Yarımadasında diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarının dünyanın diğer bölgelerine göre daha az görüldüğünün tespit edilmesi de hurma tüketimine bağlanmaktadır. Bu etkilerin hurma ile bağlantısı da, bu bölgede dünyanın diğer bölgelerine kıyasla çok çok daha fazla ve sık tüketiliyor olması iledir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; özellikle yüksek tansiyon ve diyabet sorunu olanlara düzenli olarak günde 1 -2 hurma tüketmeleri öneriliyor. Çünkü hurmanın şeker seviyesini normal seviyede tutmayı başaran en önemli ve en sağlıklı besin kaynağı olduğu söylenebilir. Bu da şöyle açıklanabilir ki; hurmanın içinde bulunan şeker türü tüketildikten kısa bir süre sonra çok kolay bir şekilde dağılır, vücuda dinginlik, enerji ve bol miktarda ısı verir. Bu şeker de yapay glikoz olmadığı için vücuda hiç bir zarar vermez. Hurmanın içinde bulunan şeker, kandaki şeker seviyesinin aniden artıp kan şekerinin yükselmesini önleyerek, kan şekerinin dengeli seyretmesini sağlıyor.

 • Kansızlığı giderir!

Bolca demir barındıran hurma, vücutta kan yapımına çok faydalıdır. Çünkü demir, kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini dengeleyen çok değerli bir mineraldir. Bu bakımdan özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar ve gelişme çağındaki çocuklar için yeterli demir alımı demek, vücutta yeterince temiz kan üretimi demektir. Zaten herkes bilir ki, yaşam boyu en çok hamilelik ve gelişme dönemlerinde kana ihtiyaç duyulur, bu dönemlerde alyuvarların korunması ve gelişmesini sağlamak için demire fazlaca ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacı karşılamanın en sağlıklı yollarından birisi de günde 2 -3 tane hurma yemektir.

 • Karaciğer dostudur!

Kanın pıhtılaşmasını düzenleyen en önemli organ olan karaciğerin sağlığı, tüm vücut sağlığını etkilemektedir. Karaciğer sağlığı için de B1 ve B2 vitaminleri çok önemlidir. Hurma da bolca içerdiği B1 ve B2 vitaminleri ile karaciğer sağlığını korumaktadır. Bu sebeple düzenli olarak hurma tüketerek karaciğeri güçlendirmek ve karaciğerin işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yapmasına yardımcı olmak önerilir.

 • Göz sağlığını korur!

Sağlıklı gözler için A vitamini bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Hurmanın da tam bir A vitamini deposu olduğu göz önünde bulundurulduğunda her gün düzenli olarak hurma tüketimi önerilmektedir. Hurma, görme kalitesini artırır ve yaşlanmaya bağlı görme kayıplarını, görme sorunlarını önler.

 • Sağlıklı kemiklere sahip olmaya yardımcı olur!

Hurmanın içinde bol miktarda kalsiyum ve fosfat bulunduğu için kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar; hurmanın vitamin eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğunu göstermektedir.

 • Ruh sağlığını korur, geliştirir!

Ruh sağlığı, aslında tüm vücut sağlığının da garantisidir. Günümüzün yaşam koşulları dolayısıyla stres ve stres kaynaklı hastalıklar ve özellikle de depresyon günümüzde sıkça yaşanıyor. Hurmanın faydaları konusunda yapılan bilimsel çalışmalar, içeriğinde bulunan bol miktardaki B6 vitaminin  sinir sitemini ve kasları önemli ölçüde güçlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca yine hurmanın içinde bulunan magnezyum da sinir sisteminin fonksiyonlarını destekleyici özelliktedir. Bu bakımdan günde 2- 3 tane hurma tüketerek başta stres olmak üzere pek çok ruhsal sıkıntıyı hafifletmek mümkün olabilmektedir.

 • Damar sağlığını korur!

Kalp ve damar sağlığı, tüm organların sağlığı için çok önemlidir. Kalp ve damar sağlığının bozulması ise kişinin yaşam kalitesini düşüren ve hatta yaşamı tehlikeye atan sorunlara neden olmaktadır. Bu bağlamda özellikle de damar sertliği ile ilgili rahatsızlıklar, hastayı ölüme götürebilmektedir. Hurma da içerdiği zengin vitamin ve besin kaynaklarıyla özellikle damar sertliği sorununa karşı tedavi edici etki gösterir ve bu sayede kalp damar hastalıklarına yakalanma riski düşer.

 • Çocukları fiziksel ve zihinsel açıdan destekler!

Çocukluk, bir gelişme çağıdır ve aslında çocukların, yetişkinlerden daha fazla sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları vardır. Ayrıca yetişkinlerin tükettiği pek çok besin de çocuklar için sağlıklı ve güvenilir değildir. İşte bu sebeple de hurma; hem içerdiği sayısız vitamin, mineral ve faydalı elementle hem de çocukların da güvenle tüketimine uygun olmasıyla çok büyük önem taşıyor. Hurma ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar antiseptik özelliği, potasyum deposu olması ve diğer faydalı içerikleriyle çocukların gelişimini desteklediğini gösteriyor.

Sindirim sisteminin dostudur!

Lif bakımından zengin gıdalar sindirim sisteminin fonksiyonlarını korur ve destekler. Bu bağlamda hurmanın içerdiği lif sindirim sistemi için önemlidir. Uzmanlara göre; hurmanın içinde bulunan sağlıklı şeker, lif ve melatonon gibi besin maddeleri sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bu sebeple de sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenlemek için genç, yaşlı herkesin her gün düzenli olarak 2 -3 tane hurma tüketmesi önerilir.

Hurma tüketimine dair öneriler

 • Hurmanın aşırı tüketimi durumunda bazı yan etkiler görülebilir. Özellikle de diyabet ve tansiyon hastalarının çok fazla hurma tüketmesi önerilmez.
 • Herhangi bir hastalığı olanlar, bir rahatsızlık için ilaç kullananlar hurma tüketmeden önce doktora danışmalılar.
 • Fazla kilolu olanların günde 2 – 3 taneden fazla hurma tüketmeleri önerilmez.
 • Hurma, aşırı tüketildiğinde göz ve baş ağrısı yapabilir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler