26 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Ihlamur Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Köylerde, kırsal kesimlerde doğal bir soğuk algınlığı ilacı, tüm mevsimsel sorunların çözümü, solunum yollarının bir numaralı dostu kesinlikle ıhlamur çayıdır. Mis gibi ıhlamur çiçekleri, nazlı ıhlamur yaprakları tam anlamıyla doğal bir ilaçtır. Faydaları saymakla bitmeyen, özellikle de kışın soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur her eve lazım. Ihlamurun faydalarını öğrendikten sonra herkes evine birkaç tutam ıhlamur alacak. Ancak diğer tüm bitkisel şifa kaynakları gibi ıhlamurun da tam olarak faydalı olabilmesi, en doğru şekilde tüketilebilmesi için ıhlamurun nasıl demlenmesi, nasıl tüketilmesi gerektiğini, ne sıklıkta tüketilmesinin doğru olduğunu bilmek gerekiyor. Zira yanlış demlendiğinde, aşırı fazla tüketildiğinde fayda yerine zararları da olabilir. İşte tüm bunlardan dolayı ıhlamurun faydalarını, hangi hastalıklara iyi geldiğini, nasıl demlenmesi gerektiğini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Ihlamur, özellikle soğuk havaların başladığı ve mevsimsel salgınların oluştuğu sonbahar ve kış aylarında tüketiliyor. Herkes kış aylarında özellikle akşamları bir bardak ıhlamur çayı içmek ister. Şifalı pek çok bitki çayı gibi ıhlamur da hem güzel kokusu hem de aroması ile çok sevilir. Ihlamur bitkisi içeriğinde bulunan çok sayıda faydalı madde sayesinde birçok hastalığa iyi gelir. Ihlamurun en çok bilinen faydaları öksürük kesici, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve solunum yolu hastalıklarını tedavi edici olması şeklinde sıralanabilir. Ancak ıhlamurun daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Asırlık ıhlamur ağacı

Tüketim geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ıhlamur ağacı; ebegümecigiller ailesinden Tilia cinsinden olan ılıman ve yarı tropik bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Ihlamur, genellikle ağaç şeklinde iken, bazı yörelerde çalı gibi de bulunabilir. Ihlamur, mis kokulu çiçeklerini Haziran – Ağustos aylarında açar, bulunduğu ortamı mis gibi kokutur. Bu bakımdan ıhlamur hem şifalı olması hem de mis kokulu çiçekleri nedeniyle gölge ağacı olarak da yetiştirilir. Ihlamur çayı yaparken sadece çiçekleri kullanılırken, bu çiçekler aynı zamanda tıbbi alanda da faydalanılmaktadır. Ihlamur ülkemizde en yaygın olarak Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesinde yetişmektedir.

Ihlamur neden faydalıdır?

Ihlamurun çay yapımında kullanılan çiçekleri, aktif olarak fitokimyasallar içermektedir. Bu fitokimyasallar bitkilerde doğal bir savunma sistemi olarak görev yapan ve renk, aroma, tat veren maddelerdir. Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitaminleri, manganez, ossidaz, saponin, glusid, strol, reçine, enzimler, flavon, müsilaj, farnesol ve organik asitler bulunuyor. Tüm bu maddeler ıhlamuru vücutta pek çok bölgeye faydalı hale getirmekte, özellikle de soğuk algınlıklarına karşı doğal bir ilaç haline getirmektedir.

Ihlamurun belirgin özellikleri nelerdir?

 • Antispazmodiktir, spazm çözücü özelliktedir.
 • Digestiftir, hazmı kolaylaştırır.
 • Ekspektorandır, balgam söktürür.
 • Sedatiftir, rahatlatıcıdır.
 • Hafif bir uyuşturucudur.
 • Sudofiriktir, terleticidir.
 • Diüretiktir, idrar söktürücüdür.
 • Kanın hiperkoagülasyonunu ve hiperviskositesini artırır.

Ihlamurun sağlığa faydaları nelerdir?

Her eve lazım olan ıhlamur; özellikle içindeki antioksidanlar nedeniyle birçok hastalığa iyi gelir. Kişinin yaşadığı solunum yolu rahatsızlıkları ve Quercetin adlı antioksidan sayesinde kanser hücrelerine karşı vücudun direncini artır. Ihlamur tam bir sağlık deposudur.

 • Ihlamur ruhsal dinginlik sağlar!

Ihlamurun ruhu ve bedeni rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır. Sedatif, yani rahatlatıcı özelliği sayesinde kişinin yaşadığı anksiyete gibi sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olur. Ihlamur hakkında yapılan bilimsel araştırmalar; stresi, endişeyi azalttığını, geceleri daha rahat uyumayı ve sakinleşmeyi sağladığını göstermektedir. Özellikle akşamları içilen bir fincan ılık ıhlamur çayının rahatlatıcı etkisi günümüzün en büyük sorunlarından olan anksiyete ve strese karşı iyi gelir. Ihlamurla rahatlamak için özellikle stresli günlerin akşamında içmek önerilir.

 • Özellikle soğuk havalardan kaynaklı grip ve nezleye iyi gelir, öksürüğü keser!

Ihlamur en çok soğuk algınlıklarını ve onun etkilerini önlemek için tüketiliyor. Şifa kaynağı ıhlamurun faydaları arasında en çok bilinenler soğuk algınlıkları, nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelmesidir. Bilimsel çalışmalar ıhlamurun soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geldiğini göstermektedir. Ihlamurun içeriğinde bulunan faydalı elementler ateş düşürücü ve terletici özellikleri ile pek çok solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bunların yanında ıhlamurun solunum yollarını yumuşatıcı ve yatıştırıcı özellikleri bulunmakta, bu sayede ıhlamur öksürüğü giderir, boğaz ağrısını iyileştirir ve solunum yolundaki tahrişleri onarır.

 • İltihabı giderir!

Ihlamurun iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde solunum yollarındaki iltihapları da azaltır. Vücuttaki yüksek kan basıncını düşüren ıhlamur, damarlardaki iltihaplanmaların da önüne geçer. Bu sayede ıhlamur, kılcal damarlardaki sıkışıklığı gidererek bundan kaynaklanan baş ağrılarını da önler. Aynı zamanda artrit adı verilen kemik iltihabı sorunu sebebiyle yaşanan eklem sorunlarında da iltihabı kurutarak iyileştirici rol oynar.

 • Sindirim sistemini rahatlatır!

Ihlamurun zengin içeriği onu sindirim sisteminin dostu bir bitki haline getirmektedir. Ihlamur çayı, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının öncelikle önlenmesine ve var olan rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle sonbahar ve kış ayların günde bir fincan tüketilen ıhlamur çayı sayesinde kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve mide krampları gibi sorunlar önlenebilir. Uzmanlara göre ıhlamur, besinlerin sindirimi ve boşaltımının doğru çalışması için uyarıcı ve canlandırıcı bir etki gösterir.

 • Anti -aging etki gösterir!

Cilt yaşlanmasının önlenmesi için antioksidanlar bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Ihlamur da antioksidan içeriği yüksek olan bitkilerden birisi olduğu için vücutta oluşan serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu bakımdan ıhlamur, cilt yaşlanmasını önler ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Düzenli olarak ıhlamur çayı tüketimi sayesinde cilt; daha genç, sağlıklı ve daha güzel görünürken, ufak tefek bazı cilt kusurları da onarılır. Cilt lekelerinin giderilmesinde de ıhlamur çayının etkili olduğu bilinmektedir. Bunun için kaynatılan ıhlamur yapraklarının lekeli bölgelere sürülmesi önerilir. Şöyle ki; 2 -3 tatlı kaşığı kadar ıhlamur bir bardak sıcak suyun içine atılır. Ocakta bir süre kaynatılır. Ağzı kapalı bir şekilde soğumaya bırakılır. Tam olarak soğuduğunda ise süzülerek ıhlamur çayı ciltteki lekelere sürün. Ihlamur çayının sadece lekeli bölgelere değil, tüm cilde her akşam düzenli olarak sürülmesi sayesinde de kırışıklık oluşumunun önlendiği, var olan kırışıklıkların onarıldığı bilinmektedir.

 • Göz temizliği ve sağlığına faydalıdır!

Ihlamurun tıpkı ruhu, vücudu olduğu gibi cildi de yatıştırıcı, rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sayede gözlerin de doğal olarak rahatlamasına yardımcı olur. Gözlerin dinlemesi ve göz altlarının sağlığı için ıhlamur yapraklarının kaynatılıp ılık hale gelmesi beklenir. Ilık ıhlamur çayı içine batırılan pamukların kapalı olan göz kapaklarının üzerine konularak 10 – 15 dakika beklenmesi önerilir. Bu sayede gözler rahatlar, göz altları iyileşir, göz kapaklarının kenarlarında oluşan bakteri ve çapaklarda giderilir.

 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar!

Ihlamurun sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyici etkisi bulunmaktadır. İçinde bulunan P- kumarik asit adlı madde vücudun terlemesini sağlamaktadır. Bu bakımdan tüm vücuda çok faydalı olan P- kumarik asit ile vücuttaki toksinler, terleme yolu ile dışarı atılır ve doğal bir detoksu yapılmış olur. Bu sayede hem vücut sağlığı korunur hem de kilo verme hızı artar.

 • Saç sağlığını korur!

Ihlamur yapraklarının ve çiçeklerinin demlenmesi ile elde edilen çay, saç bakımı açısından çok faydalıdır. Haftada bir kez ıhlamur çayı ile saçların yıkanması durumunda saçlar daha parlak ve daha güçlü olur. Ihlamur çayı hem ağız yoluyla tüketildiğinde hem de kafa derisine ve saçlara sürüldüğünde kafa derisindeki kaşıntı ve kuruluğu giderir, deriyi iyileştirir. Ihlamur çayı sayesinde saçlar güçlenir ve varsa saç dökülmesi giderilir.

 • Kanser karşıtıdır!

Ihlamur; flavonoidler, quercetin gibi antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu sayede ıhlamurun vücutta oluşan ve tüm hücrelere zarar veren serbest radikaller ile mücadele eder. Ihlamur, serbest radikallerin hücre yapısında meydana getirdiği deformasyonu önler ve bundan dolayı da kanser hücreleri oluşumunu engeller. Düzenli olarak tüketilen ıhlamur çayı, hücrelerde kanser oluşumunu önler, var olan kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

 • Enerji verir!

Ihlamurun içerdiği faydalı besin maddeleri vücuda enerji verir. Özellikle de soğuk havalarda vücudun gereksinim duyduğu enerji için günde bir fincan ıhlamur çayı içilebilir. Vücudun ihtiyacı olan enerji ve vitamin ıhlamur çayından alınabilir. İçine bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilen ıhlamur çayı bu konuda çok daha faydalı olur.

Ihlamur çayı nasıl hazırlanır?

Sağlıklı bir bitki çayı hazırlamada en önemli maddelerden birisi kesinlikle bitkinin suyun içinde kaynatılmamasıdır. Bitkiler kaynatıldığında içeriğinde bulunan faydalı maddelerin, bileşiklerin çoğunu kaybetmekte, beklenen faydalarından yararlanılamamaktadır. Bu bakımdan bitki çayları hazırlarken öncelikle su kaynatılmalı, su ateşten alındıktan sonra içine bitki eklenmeli ve ağzı kapalı olarak 5 – 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Demlenen bitki çayları da taze olarak tüketilmelidir.

Ihlamur çayı için de bir buçuk su bardağı su kaynatılır, ateşten alındıktan sonra içine bir yemek kaşığı ıhlamur eklenir. Demliğin kapağı kapatıldıktan sonra 5 – 10 dakika demlenmeye bırakılır ve ılık hale geldikten sonra da içilir. Sağlıklı bir ıhlamur çayı içebilmek için çay her seferinde taze olarak hazırlanmalı, paketli poşet çay değil de, aktarlarda satılan saf ıhlamur hali tercih edilmelidir. Bu şekilde hazırlanan ıhlamur çayı günde en fazla iki fincan tüketilmelidir.

Öksürüğü gidermek için ıhlamur çayı tarifi

2 su bardağı suyun içine 5 tane ayva yaprağı ekleyip kaynatılır. Ateşten alındıktan sonra içine 1 yemek kaşığı ıhlamur eklenir ve 5 – 10 dakika demlenmeye bırakılır. Ilık hale geldikten sonra bir çay kaşı bal eklenerek tüketilir.

Soğuk algınlığı tedavisi için ıhlamur çayı tarifi

Bir demlik içine 2 su bardağı su ve bir parça zencefil konur, kısık ateşte kaynadıktan sonra ateşten alınır. İçine a tutam ıhlamur eklenir ve demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra içine 1 tatlı kaşığı bal eklenerek ılık olarak tüketilir.

Ihlamur çayı tüketecek olanlara öneriler!

 • Ihlamurun faydalarına dair yapılan bilimsel çalışmalarda, ıhlamurun direkt olarak vücuda verdiği herhangi bir zarar bulunamamıştır. Ancak ıhlamurun yukarıda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi değil de, yanlış kullanılması veya aşırı tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler görülebilir.
 • Günde 1 – 2 fincandan daha fazla ıhlamur çayı tüketilmesi durumunda uykusuzluğa sebep olabilir.
 • Ihlamur çayının çok sıcak olarak içilmesi yemek borusu ve ağzın iç kısmına zarar verebilir.
 • Ihlamurun demlendikten sonra yeniden kaynatılması ham faydalarını kaybettirecek hem de birtakım zararlı etkilere sebep olabilecektir.
 • Bazı kişilerde ıhlamur çayı, hassasiyet sebebiyle alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi ıhlamur çayının da kullanmadan önce doktora danışılması önerilir.
 • Herhangi bir rahatsızlığı olan, sürekli olarak ilaç kullanması gereken kişiler doktora danışmadan ıhlamur çayı tüketmemelidir.
 • Günde 2 fincandan fazla ıhlamur çayı içilmemelidir.
 • Ihlamurun bazı ilaçlarla etkileşime girebilme riski vardır. Bu bakımdan özellikle de kalp hastalarının ıhlamur tüketmeleri tavsiye edilmez.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler