25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Isırgan Otu : Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Isırgan otu (Urtica dioica) eski çağlardan beri bitkisel tıpta kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, artrit ve bel ağrısını tedavi etmek için ısırgan otunu tercih etmiş ve Roma askerleri ise sıcak kalmalarına yardımcı olması için vücutlarına sürmüştür.

Bilimsel adı olan Urtica dioica, “yakmak” anlamına gelen Latince “uro” kelimesinden gelir, çünkü yaprakları ciltle temas halinde geçici bir yanma hissine neden olabilir. Yaprakları, acı veren ve kaşıntı, kızarıklık ve şişlik oluşturan kıl benzeri yapılara sahiptir.

Bununla birlikte işlendikten sonra, kurutulmuş, dondurulmuş veya pişirilmiş, ısırgan otu, güvenli bir şekilde tüketilebilir. Çalışmalar, bir takım potansiyel sağlık faydalarına sahip olduğunu keşfetmiştir.

Besin içeriği

Isırgan otu yaprakları ve kökü, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlar:

 • Vitaminler: A vitamini, C vitamini, K vitamini ve ayrıca çeşitli B vitaminleri
 • Mineraller: Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum
 • Yağlar: Linoleik asit, linolenik asit, palmitik asit, stearik asit ve oleik asit
 • Amino asitler: Tüm esansiyel amino asitler
 • Polifenoller: Kaempferol, kuersetin, kafeik asit, kumarin ve diğer flavonoidler
 • Pigmentler: Beta-karoten, lutein, luteoksantin ve diğer karotenoidler

Dahası, bu besinlerin çoğu vücudunuzda antioksidan olarak hareket eder. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarına karşı savunmaya yardımcı olan moleküllerdir.

Serbest radikallerin neden olduğu hasar, yaşlanmanın yanı sıra kanser ve diğer zararlı hastalıklarla da bağlantılıdır. Çalışmalar, ısırgan otu özütünün, kandaki antioksidan seviyelerini artırabildiğini göstermektedir.

Enflamasyonu azaltabilir

Enflamasyon (iltihaplanma), vücudunuzun kendini iyileştirme ve enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Bununla birlikte, kronik enflamasyon önemli zararlara yol açabilir. Isırgan otu, enflamasyonu azaltabilecek çeşitli bileşikler barındırır.

Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, ısırgan otu, üretimlerine müdahale ederek çoklu enflamatuvar hormon seviyelerini azaltmıştır. İnsan çalışmalarında, bir ısırgan otu kreminin tatbik edilmesi veya ısırgan ürünlerinin tüketilmesi, artrit gibi iltihaplı koşulları hafifletmektedir.

Örneğin, 27 kişide yapılan bir çalışmada, artrit ile etkilenen bölgelere bir ısırgan otu kreminin uygulanması plasebo tedavisine kıyasla ağrıyı önemli ölçüde azaltmıştır.

Başka bir çalışmada, ısırgan otu özütü içeren bir takviye almak, artrit ağrısını önemli ölçüde azaltmıştır. Ek olarak, katılımcılar bu takviye nedeniyle antienflamatuvar ağrı kesicilerin dozlarını azaltabileceklerini düşünmüşlerdir.

Prostat büyümesinin semptomlarını azaltabilir

51 yaş ve üzeri erkeklerin % 50’sinde prostat bezi genişlemektedir. Büyümüş prostat genellikle benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır. Bilim adamları BPH’nin neden olduğuna emin değildir ama idrar yaparken önemli rahatsızlıklara yol açabilir.

İlginç bir şekilde, birkaç çalışma ısırgan otunun BPH tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Hayvan araştırmaları, bu güçlü bitkinin testosteronun daha güçlü bir testosteron formu olan dihidrotestosterona dönüşmesini engelleyebileceğini ortaya koymaktadır. Bu dönüşümü durdurmak prostat boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.

BPH hastalarında yapılan çalışmalar, ısırgan otu özütünün, kısa ve uzun süreli idrara çıkma sorunlarının yan etkilere yol açmadan tedavi edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, ısırgan otunun geleneksel tedavilerle ne kadar etkili olduğu açık değildir.

Alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesini tedavi edebilir

Saman nezlesi, burnunuzun astarında iltihaplanmaya neden olan bir alerjidir. Isırgan otu, saman nezlesi için umut verici bir doğal tedavi olarak görülmektedir.

Test tüpü araştırması, ısırgan otu özütünün mevsimsel alerjileri tetikleyebilen inflamasyonu inhibe edebileceğini göstermektedir. Histamin reseptörlerinin bloke edilmesi ile ve immün hücrelerin, alerji semptomlarını tetikleyen kimyasallar salmasını durdurarak etki eder.

Bununla birlikte, insan çalışmaları, ısırgan otunun saman nezlesini tedavi etmede plaseboya kıyasla, biraz daha iyi olduğunu belirtmektedir. Bu bitki, saman nezlesi semptomları için ümit verici bir doğal ilaç olduğunu kanıtlayabilirken, daha uzun süreli insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Kan basıncını düşürür

Üç yetişkinden yaklaşık bir tanesinin yüksek tansiyonu vardır. Yüksek tansiyon ciddi bir sağlık sorunudur, çünkü dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kalp hastalığı ve felç riskini artırır.

Isırgan otu, geleneksel olarak yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılmıştır. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, ısırgan otunun kan basıncını çeşitli şekillerde azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Birincisi, vazodilatatör gibi davranan nitrik oksit üretimini uyarabilir. Vazodilatörler, kan damarlarınızın kaslarını gevşeterek genişlemelerine yardımcı olur. Buna ek olarak, ısırgan otu, kasılma kuvvetini azaltarak kalbinizi rahatlatan kalsiyum kanal blokerleri olarak hareket edebilen bileşiklere sahiptir.

Hayvan çalışmalarında, ısırgan otunun, kalbin antioksidan savunmasını yükseltirken, kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Bununla birlikte, ısırgan otunun insanlarda kan basıncı üzerindeki etkileri hala belirsizdir. Önerilmesi için ek insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir

Hem insan hem de hayvan çalışmalarına göre ısırgan otu, kan şekeri düzeylerini düşürmektedir. Aslında, bu bitki insülinin etkilerini taklit eden bileşikler içerir.

Üç aylık bir çalışmada 46 kişi, günde üç kez 500 mg ısırgan otu özü alarak kan şekeri düzeylerinde bir plaseboya kıyasla önemli ölçüde düşüş yaşamıştır. Umut verici bulgulara rağmen, ısırgan otu ve kan şekeri kontrolü konusunda hala çok az insan çalışması vardır ve daha fazla araştırma gereklidir.

Diğer potansiyel yararları

Isırgan otu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka potansiyel sağlık yararları sunabilir:

 • Kanamayı azaltır: Isırgan otu özütü içeren ilaçların özellikle ameliyat sonrası aşırı kanamayı azalttığı bulunmuştur.
 • Karaciğer sağlığını geliştirir: Isırgan otunun antioksidan özellikleri, karaciğerinizi toksinlerin, ağır metallerin ve iltihaplanmanın verdiği hasara karşı koruyabilir.
 • Doğal diüretik olarak davranır: Bu bitki vücudunuzun aşırı tuz ve suyu atmasına yardımcı olabilir, bu da geçici olarak kan basıncını düşürebilir. Bu bulguların hayvan çalışmalarından kaynaklandığını unutmayın.
 • Yara ve yanık iyileşmesini hızlandırabilir: Isırgan otu kremleri uygulamak, yanıklar da dahil olmak üzere yara iyileşmesini destekleyebilir.

Potansiyel yan etkileri

Kurutulmuş veya pişirilmiş ısırgan otu tüketmek genellikle güvenlidir. Ancak nadiren yan etkilere neden olabilir. Çünkü, taze ısırgan otu yapraklarını elinizde tutarken, tüy benzeri dikenlerinin cildinize zarar verebileceğini unutmamalısınız.

Bu bitki cildinize, aşağıdakiler gibi bir dizi kimyasal enjekte edebilir:

 • Asetilkolin
 • Histamin
 • Serotonin
 • Lökotrienler
 • Formik asit

Bu bileşikler döküntü, yangı, kurdeşen ve kaşınmaya neden olabilir. Nadir durumlarda, yaşamı tehdit edici olabilecek ciddi bir alerjik reaksiyon oluşturabilir. Ancak, bu kimyasallar yapraklar işlendikçe azalır, yani kurutulmuş veya pişmiş ısırgan otu yerken ağız veya mide tahrişine maruz kalmamanız gerekir.

Hamile kadınlar ısırgan otu tüketmekten kaçınmalıdır, çünkü uterus kasılmalarını tetikleyebilir, bu da düşük yapma riskini artırabilir. Aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız, ısırgan otu tüketmeden önce doktorunuzla konuşun:

 • Kan sulandırıcılar
 • Tansiyon ilaçları
 • Diüretikler
 • Diyabet ilaçları
 • Lityum

Isırgan otu bu ilaçlar ile etkileşime girebilir. Örneğin, bitkinin potansiyel diüretik etkisi diüretiklerin etkisini güçlendirebilir, bu da dehidrasyon riskinizi artırabilir.

Özetlersek;

Isırgan otu, Batı bitkisel tıbbında popüler olan besleyici bir bitkidir. Çalışmalar, diğer faydalarının yanı sıra enflamasyonu, saman nezlesi semptomlarını, kan basıncını ve kan şekeri seviyesini düzenleyebileceğini düşündürmektedir. Taze ısırgan otu, tahrişe neden olabilir, pişmiş, kurutulmuş veya dondurularak kurutulmuş ısırgan otunun tüketilmesi genellikle güvenlidir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler