29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Jelatin Nedir? Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Jelatin Nedir

Jelatinin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Jelatinin nasıl yapıldığını ya da nerelerde kullanıldığını anlatmadan önce ne işe yaradığını bilmeniz gerek. Pastacılık ve tatlı sektöründe sıkça kullanılan bir katkı maddesi olan jelatin, yiyeceklerin dayanıklılığını arttırıyor ve daha sıkı bir kıvam almalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda jelatin kullanarak birçok sıvı maddeyi jel haline getirebiliyorsunuz.

Şimdi jelatinin nasıl yapıldığını anlatalım. Jelatin, memeli hayvanların özellikle bağ dokularında bulunan kolajen dokudan çıkarılan ve suda çözünen bir protein türü. Bu kolajen doku suda kaynatıldığında jelatine dönüşüyor. Suda çözünen kolajen doku soğutulduğundaysa jel haline geliyor. Yarı şeffaf bir yapısı olan jelatin kolayca kırılabiliyor. Hayvansal jelatine alternatif olarak vegan jelatinler de var.

Jelatin

Jelatinin türleri ve kullanım alanlarıyla devam edelim. Jelatinin yaprak jelatin ve toz jelatin olmak üzere iki türü bulunuyor. Ülkemizde birçok markette her iki çeşidine de ulaşmanız mümkün. Gıda sektöründe; jelibon, marshmallow, jöle, meyve suyu, fermente edilmiş süt ve et soslarında kullanılıyor. Yapı sağlayıcı özelliği olduğundan dolayı sufle, krema ve lokum türü gıdalarda da kullanılıyor. Çikolatalı sütler, yoğurtlar ya da krem peynirlerde stabilizatör olarak kullanılırken, şekerleme ve et ürünlerinde yapıştırıcı olarak tercih ediliyor.

Jelatin Nasıl Kullanılır
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
86
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
53
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler