26 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kabak Çekirdeği : Prostat & Mesane Sağlığını Geliştirir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kabak çekirdeği boyutuna kıyasla son derece değerli besinlerle doludur. Bir avuç kabak çekirdeği tüketmek, önemli oranda sağlıklı yağ, magnezyum ve çinko almanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, kabak çekirdeği çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Besin içeriği

Balkabağının tohumlarından elde edilir. 28 gram kabuksuz kabak çekirdeği, esas olarak yağ ve protein olmak üzere; yaklaşık 151 kaloridir. Buna ek olarak, aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Yağ: 13 gram

Protein: 7 gram

Lif: 1.7 gram

Karbonhidrat: 5 gram

Manganez: Günlük ihtiyacın % 42’si

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 37’si

Fosfor: Günlük ihtiyacın % 33’ü

Demir: Günlük ihtiyacın % 23’ü

Bakır: Günlük ihtiyacın % 19’u

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 18’i

Çinko: Günlük ihtiyacın % 14’ü

Ayrıca çok miktarda antioksidan ve iyi miktarda doymamış yağ asitleri, potasyum, B2 vitamini (riboflavin) ve folat içerir. Kabak çekirdeği ve tohum yağı ayrıca sağlık yararları sağladığı düşünülen birçok başka besin ve bitki bileşenleri ile doludur.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Kabak çekirdeği, karotenoid ve E vitamini gibi antioksidanlar içerir. Antioksidanlar inflamasyonu azaltabilir ve hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden koruyabilir. Bu nedenle antioksidanlar açısından zengin gıdalar tüketmek birçok hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Kabak çekirdeğinde yüksek seviyelerde bulunan antioksidanların, sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bir çalışmada, kabak çekirdeği yağı, yan etkiler olmaksızın artritli farelerde inflamasyonu azaltmıştır, antienflamatuvar ilaç verilen hayvanlar ise yan etkiler yaşamıştır.

Bazı kanser türleri riskini azaltabilir

Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmek, mide, meme, akciğer, prostat ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Büyük bir gözlemsel çalışma, postmenopozal kadınlarda meme kanseri riskini azalttığını bulmuştur.

Diğer çalışmalar, kabak çekirdeğinde bulunan ligan içeriğinin meme kanserinin önlenmesinde ve tedavi edilmesinde anahtar rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Daha fazla test tüpü çalışması, kabak çekirdeği içeren bir takviyenin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur.

Prostat ve mesane sağlığını geliştirir

Kabak çekirdeği, prostat bezinin genişlemesi ve idrarla ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarını hafifletebilir. İnsanlarda yapılan bazı çalışmalar, kabak çekirdeği tüketmenin BPH ile ilişkili semptomları azalttığını bulmuştur.

BPH sorunu olan 1400’den fazla erkekle yapılan bir yıllık çalışmada, kabak çekirdeği tüketimi semptomları azaltmış ve yaşam kalitesini iyileştirmiştir. Daha fazla araştırma, kabak çekirdeği tüketiminin, aşırı aktif çalışan mesane ile ilgili semptomların tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Aşırı aktif mesanesi olan 45 erkek ve kadında yapılan bir çalışmada, günde 10 gram kabak çekirdeği ekstresinin idrar fonksiyonunu iyileştirdiği bulunmuştur.

Magnezyum bakımından çok zengindir

Kabak çekirdeği, magnezyumun en iyi doğal kaynaklarından biridir. Yetişkinlerin yaklaşık % 79’unun önerilen günlük miktarın altında bir magnezyum alımı vardır.

Vücudunuzdaki 600’den fazla kimyasal reaksiyon için magnezyum gereklidir. Örneğin, yeterli magnezyum seviyeleri aşağıdakiler için önemlidir:

  • Kan basıncının kontrol edilmesi
  • Kalp hastalığı riskinin azaltılması
  • Sağlıklı kemiklerin oluşturulması ve korunması
  • Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesi

Kalp sağlığını geliştirebilir

Kabak çekirdeği iyi bir antioksidan, magnezyum, çinko ve yağ asidi kaynağıdır ve hepsi de kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Hayvan çalışmaları ayrıca, kabak çekirdeği yağının yüksek kan basıncını ve yüksek kolesterol seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Bunlar kalp hastalığı için iki önemli risk faktörüdür.

35 postmenopozal kadında yapılan 12 haftalık bir çalışmada, kabak çekirdeği yağı takviyelerinin, diyastolik kan basıncını % 7 azalttığı ve iyi (HDL) kolesterol seviyelerini % 16 artırdığı bulunmuştur.

Diğer çalışmalar, kabak çekirdeğinin kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden, vücudunuzdaki nitrik oksit oluşumunu artırma yeteneğinin sorumlu olabileceğini düşündürmektedir.

Nitrik oksit kan damarlarını genişletmeye, kan akışını iyileştirmeye ve damarlarınızda plak birikmesi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kan şekeri düzeylerini düşürebilir

Hayvan çalışmaları kabak, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği tozu ve kabak suyunun kan şekerini azaltabildiğini göstermiştir. Bu, özellikle kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için mücadele eden diyabetli insanlar için önemlidir.

Birkaç çalışma, tip 2 diyabetli insanlarda kabak suyu veya kabak çekirdeği tozu takviyesinin, kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü bulmuştur. Kabak çekirdeğinin diyabet üzerindeki olumlu etkisinden, yüksek magnezyum içeriği sorumlu olabilir.

127.000’den fazla insan üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, magnezyum açısından zengin beslenmenin, tip 2 diyabet riskini erkeklerde % 33 ve kadınlarda % 34 oranında düşürdüğünü bulmuştur. Kabak çekirdeğinin kan şekeri seviyelerindeki bu yararlı etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Lif bakımından zengindir

Kabak çekirdeği büyük bir diyet lifi kaynağıdır. Lif bakımından zengin besinler tüketmek, sindirim sağlığını artırabilir. Ek olarak, yüksek lifli beslenme kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite riskini azaltmıştır.

Sperm kalitesini iyileştirebilir

Düşük çinko seviyeleri, sperm kalitesini artırır ve erkeklerde kısırlık riskini artırabilir. Kabak çekirdeği zengin bir çinko kaynağı olduğu için sperm kalitesini iyileştirebilir.

Farelerde yapılan bir çalışmadan elde edilen kanıtlar, insan spermini; kemoterapi ve otoimmün hastalıkların neden olduğu hasardan da koruyabileceğini göstermektedir.

Kabak çekirdeği, sağlıklı testosteron seviyelerine katkıda bulunabilecek ve genel sağlığı artırabilecek antioksidanlar ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Hep birlikte, tüm bu faktörler özellikle erkeklerde doğurganlık düzeyine ve üreme fonksiyonuna fayda sağlayabilir.

Uyku sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir

Eğer uyumakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce biraz kabak çekirdeği yemek isteyebilirsiniz. Çünkü uyumanıza yardımcı olabilecek bir amino asit olan doğal bir triptofan kaynağıdır.

Her gün yaklaşık 1 gram triptofan tüketmenin, uyku sağlığını iyileştirdiği düşünülmektedir. Ancak, gerekli miktarda triptofan elde etmek için 200 gram kabak çekirdeği yemelisiniz.

Kabak çekirdeğinde bulunan çinko, triptofanın serotonine dönüştürülmesine yardımcı olabilir, bu da daha sonra melatonine yani uyku döngüsünü düzenleyen hormona dönüşür.

Ayrıca, kabak çekirdeği mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Yeterli magnezyum seviyeleri uyku kalitesini geliştirebilir. Bazı küçük çalışmalar magnezyum takviyesi almanın magnezyum düzeyi düşük olan kişilerde uyku kalitesini ve toplam uyku süresini artırdığını bulmuştur.

Özetlersek;

Kabak çekirdeği son derece besleyicidir ve güçlü antioksidanlarla doludur. Düzenli kabak çekirdeği tüketmek, besin eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruyabilir.

Aslında, kabak çekirdeğinin kalp sağlığını, doğurganlığı ve uyku kalitesini artırdığı gösterilmiştir. Belirli kanser türlerine karşı koruyabilir. Ayrıca, zengin besin içeriği, enerji, ruh hali ve bağışıklık işlevini iyileştirebilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler