29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kakule : Ağız Kokusunu & Diş Çürüklerini Önleyebilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kakule, yoğun ve hafif tatlı bir lezzete sahip bir baharattır. Hindistan’dan çıkmış, ancak bugün dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Hem tatlı hem de tuzlu yemek tariflerinde kullanılmaktadır. Kakulenin, yüzyıllardır geleneksel tıpta da kullanıldığı düşünülmektedir.

Antioksidan ve diüretik özellikleri kan basıncını düşürür

Kakule yüksek tansiyonu olan kişiler için faydalı olabilir. Bir çalışmada, araştırmacılar yeni yüksek tansiyon tanısı alan 20 yetişkine günde 3 gram toz kakule vermiştir. 12 hafta sonra, kan basıncı seviyeleri normal aralığa kadar düşmüştür.

Bu çalışmanın ümit verici sonuçları, kakule içinde yüksek seviyelerde bulunan antioksidanlar ile ilişkili olabilir. Aslında, çalışmanın sonunda katılımcıların antioksidan durumu % 90 artmıştır. Antioksidanlar kan basıncını düşürebilir.

Araştırmacılar ayrıca, baharatın idrar söktürücü etkisi nedeniyle kan basıncını düşürebileceğinden şüphelenir, yani vücudunuzda biriken suyu atmak için idrara çıkmayı teşvik edebilir. Kakule ekstresinin idrar çıkışını artırdığı ve sıçanlarda kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Kanserle savaşan bileşikler içerir

Kakulenin içindeki bileşikler kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Farelerde yapılan çalışmalar toz kakulenin, kanserle savaşmaya yardımcı olan belirli enzimlerin aktivitesini artırabildiğini göstermiştir. Baharat ayrıca, doğal öldürücü hücrelerin tümörlere saldırma yeteneğini de artırabilir.

Bir çalışmada, araştırmacılar iki grup fareyi cilt kanserine neden olan bir bileşiğe maruz bırakmıştır ve bir grup günlük olarak kilogram başına 500 mg öğütülmüş kakule ile beslenmiştir. 12 hafta sonra, kakule yiyen grubun sadece % 29’u kanser geliştirmiş ve kontrol grubunun % 90’ından daha fazlasında kanser artmıştır.

İnsan kanser hücreleri ve kakule ile ilgili araştırmalar benzer sonuçları göstermektedir. Bir çalışma, baharattaki belirli bir bileşiğin test tüplerinde oral kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurduğunu göstermiştir. Sonuçlar umut verici olsa da, bu çalışmalar sadece fareler veya test tüpleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Daha güçlü iddialar için insan araştırmalarına ihtiyaç vardır.

Antienflamatuvar etkileri sayesinde kronik hastalıklardan koruyabilir

Kakule iltihapla savaşabilen bileşikler bakımından zengindir. Vücudunuz yabancı maddelere maruz kaldığında iltihap oluşur. Akut inflamasyon gereklidir ve faydalıdır, ancak uzun süreli inflamasyon kronik hastalıklara yol açabilir.

Kakule içinde bol miktarda bulunan antioksidanlar, hücreleri hasara karşı korur ve iltihaplanmanın meydana gelmesini önler. Bir çalışmada, vücut ağırlığının kg başına 50 ila 100 mg dozlarında kakule özütünün, sıçanlarda en az dört farklı enflamatuar bileşiğin inhibe edilmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, kakule tozu tüketiminin, karbonhidrat ve yağ bakımından zengin bir beslenme düzeninin yol açtığı karaciğer inflamasyonunu azalttığı gösterilmiştir. İnsanlarda antienflamatuvar etkileri üzerine pek fazla çalışma olmamasına rağmen, araştırmalar antioksidan durumunu % 90’a kadar artırabildiğini göstermektedir.

Ülser dahil sindirim problemlerine yardımcı olabilir

Kakule sindirime yardımcı olmak için binlerce yıldır kullanılmıştır. Kakule mide rahatsızlığı, bulantı ve kusmayı rahatlatmak için sıklıkla diğer baharatlarla karıştırılır. Kakulenin en çok araştırılan özelliği, mide rahatsızlıklarının giderilmesinde olduğu gibi, ülserleri iyileştiren muhtemel yeteneğidir.

Bir çalışmada, mide ülserleri için farelere yüksek dozda aspirin verilmeden önce sıcak suda kakule, zerdeçal ve sembung yaprağı ekstraktları verilmiştir. Bu fareler, sadece aspirin alan sıçanlara kıyasla daha az ülser geliştirmiştir.

Sıçanlarda yapılan benzer bir çalışma, tek başına kakule özütünün mide ülserlerinin boyutunu en az % 50 oranında azaltabildiğini bulmuştur. Gerçekte, kg başına 12.5 mg gibi dozlarda kakule özütü kullanımı, yaygın kullanılan bir ülser ilacından daha etkili olmuştur.

Test tüpü araştırması kakulenin, çoğu mide ülseri sorununa bağlı bir bakteri olan Helicobacter pylori’ye karşı koruyabileceğini de öne sürmektedir. Baharatın insanlarda ülserlere karşı aynı etkiye sahip olup olmadığını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ağız kokusunu ve diş çürüklerini önleyebilir

Ağız kokusunu tedavi etmek ve ağız sağlığını geliştirmek için kakule kullanımı eski bir yöntemdir. Bazı kültürlerde, yemek yedikten sonra bütün kakule çiğneyerek nefes ferahlatmak çok yaygındır.

Kakulenin kötü ağız kokusunu önlemesinin nedeni, genel ağız bakterileriyle savaşma kabiliyeti ile ilgili olabilir. Bir çalışma, kakule özlerinin diş çürüklerine neden olabilecek beş bakteriyle savaşmada etkili olduğunu bulmuştur.

Ek araştırmalar, kakule özütünün tükürük örneklerinde bakteri sayısını % 54 oranında azaltabildiğini göstermektedir. Ancak, bu çalışmaların hepsi test tüplerinde gerçekleştirilmiştir ve sonuçların insanlara nasıl uygulanabileceği halen belirsizliğini korumaktadır.

Antibakteriyel etkileri ile enfeksiyonları tedavi edebilir

Kakule ayrıca ağız dışında da antibakteriyel etkiye sahiptir ve enfeksiyonları tedavi edebilir. Araştırmalar, kakule özleri ve öz yağının birçok ortak bakteri türü ile savaşan bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir.

Bir test tüpü çalışması, bu ekstrelerin, mantar enfeksiyonlarına neden olabilen bir maya olan ilaca dirençli Candida türleri üzerindeki etkisini incelemiştir. Özütler, bazı türlerin büyümesini 0,99–1.49 cm oranında engelleyebilmiştir.

Ek test tüpü araştırması, kakule öz yağının ve kakule özlerinin, E. coli ve Staphylococcus’a karşı kullanılan standart ilaçlardan daha etkili olduğunu ve bazen de gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakterilere karşı savaştığını bulmuştur.

Kakulenin antibakteriyel etkileri üzerine yapılan mevcut çalışmalar, sadece laboratuvarlarda izole edilen bakteri türlerini incelemiştir. Bu nedenle, kanıt şu anda, baharatın insanlarda aynı etkiye sahip olacağı iddialarını desteklemek için yeterince güçlü değildir.

Solunumu ve oksijen kullanımını geliştirebilir

Kakule içindeki bileşikler, akciğerlerinize hava akışını artırmaya ve nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aromaterapide kullanıldığında, kakule vücudunuzun egzersiz sırasında oksijeni kullanma yeteneğini artırabilir.

Bir çalışma, bir grup katılımcıdan 15 dakikalık aralıklarla bir koşu bandı üzerinde yürümeden önce bir dakika boyunca kakule öz yağı solumasını istemiştir. Bu grup, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek oksijen alımına sahip bulunmuştur. Kakule, solunum ve oksijen kullanımını artırabilir ve bu, özellikle astımı tedavi etmek için yararlı olabilir.

Sıçanlarda ve tavşanlarda yapılan bir çalışmada, kakule özütü enjeksiyonlarının boğaz hava geçişini rahatlatabileceği bulunmuştur. Özüt, astımı olan kişilerde benzer bir etkiye sahipse, iltihaplı solunum yollarının tıkanmasını azaltabilir ve solunumu düzenleyebilir.

Kan şekeri düzeylerini düşürebilir

Toz halinde alındığında, kakule kan şekerini düşürebilir. Bir çalışmada, yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı bir beslenme düzenine sahip olan farelerin, normal bir diyetle beslenenlere kıyasla, kan şekeri seviyelerinin daha uzun süre yüksek kaldığı bulunmuştur.

Bu farelere kakule tozu verildiğinde kan şekeri seviyeleri, normal bir diyetle beslenen farelerin kan şekerinden daha uzun süre yüksek kalmamıştır. Bununla birlikte, kakule tip 2 diyabetli insanlarda aynı etkiye sahip olmayabilir.

Bu durumdaki 200 yetişkinin üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcılar, 8 hafta boyunca her gün 3 gram tarçın, kakule veya zencefil ile siyah çay veya sadece siyah çay alan gruplara ayrılmıştır. Sonuçlar tarçının değil kakule veya zencefilin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini göstermiştir. İnsanlarda kakulenin kan şekeri üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diğer potansiyel sağlık faydaları

Yukarıda belirtilen sağlık yararlarına ek olarak kakule, sağlığınız için başka şekillerde de fayda sağlayabilir. Farelerde yapılan çalışmalar, baharattaki yüksek antioksidan seviyelerinin hem karaciğer büyümesini hem de anksiyeteyi önlediğini bulmuştur ayrıca kilo vermeye de yardım edebilir:

Karaciğer koruma: Kakule özü, karaciğer enzimlerini, trigliserid ve kolesterol seviyelerini düşürebilir. Karaciğer büyümesini de önleyebilir, bu da karaciğer yağlanması riskini azaltır.

Anksiyete: Bir fare çalışması kakule özütünün, kaygı verici davranışları önleyebileceğini düşündürmektedir. Bunun nedeni, kandaki antioksidan düzeylerinin, anksiyete ve diğer duygudurum bozukluklarının gelişimiyle bağlantılı olması olabilir.

Kilo verme: 80 kilolu ve obez prediabetik kadında yapılan bir çalışmada kakule ve hafifçe daralan bel çevresi arasında bir bağlantı bulunmuştur. Bununla birlikte, kilo kaybı ve baharat üzerinde yapılan fare çalışmaları önemli sonuçlar bulamamıştır.

Kakule ve bu potansiyel yararları arasındaki bağlantıya ilişkin çalışmaların sayısı sınırlıdır ve çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılır. Ayrıca, baharatın karaciğer sağlığına, anksiyeteye ve kilo vermeye yardımcı olmasının nedenleri açık değildir.

Çoğu insanın kullanımı için güvenli kabul edilir

Kakule çoğu insan için genellikle güvenlidir. Kakuleyi kullanmanın en yaygın yolu pişirilen yemeklere eklemektir. Bu çok yönlü baharat; güveç, çorbalar, et yemekleri, kurabiyeler, ekmekler ve diğer birçok pişmiş ürünlere eklenebilir.

Kakule takviyesi, özütü ve öz yağının kullanımı, tıbbi kullanımları ile ilgili araştırmaların ümit verici sonuçlar bulması halinde daha yaygın hale gelecektir. Bununla birlikte, çoğu çalışma hayvanlar üzerinde yapıldığı için şu anda baharat için önerilen doz bulunmamaktadır. Kakule takviyesi kullanımı bir sağlık uzmanı tarafından takip edilmelidir.

Ayrıca, kakule takviyeleri, hamile veya emziren anneler ve bebekleri için uygun olmayabilir. Bir doktor tarafından kakule takviyeleri kullanmanız önerildiyse, güvenilir markalar seçtiğinizden emin olun. Kakule tüketmek istiyorsanız, baharatı yiyeceklerinize katmanın en güvenli yol olabileceğini unutmayın.

Özetlersek;

Kakule birçok tıbbi özelliği olan eski bir baharattır. Kan basıncını düşürebilir, nefes almayı kolaylaştırabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Dahası, hayvan ve test tüpü çalışmaları, kakulenin tümörlerle savaşmaya, anksiyeteyi iyileştirmeye, bakterilerle savaşmaya ve karaciğerin korunmasına yardımcı olabileceğini, ancak bu vakalardaki kanıtların çok az olduğunu göstermektedir. Ön araştırma sonuçlarının insanlara uygulanıp uygulanamayacağını veya nasıl uygulanacağını gösterebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yine de, yemeklerinize kakule eklemek sağlığınızı iyileştirmek için güvenli ve etkili bir yol olabilir. Kakule özleri ve takviyeleri de fayda sağlayabilir, ancak dikkatli kullanılmalı ve doktor gözetiminde alınmalıdır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler