26 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kan Yapıcı Besinler Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sürekli yorgun, halsiz hissediyor ve normalden daha fazla üşüdüğünüzü düşünüyorsanız, kansızlık problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kansızlık problemi, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normalin altına düşmesi durumunda meydana gelir. Halk arasında “kansızlık” olarak da bilinen anemi meydana geldiğinde, birtakım komplikasyonlar için risk altına girmiş olabilirsiniz. 

Neyse ki, kırmızı kan hücreleri seviyeleri arttırılabilir ve yeniden normal seviyelere getirilebilir. Bu noktada, vücudunuz için hayati önem taşıyan vitamin ve minerallerin alınması oldukça önemlidir. Vücutta iyi bir kan akışı ile birlikte, vücuttaki organlara, dokulara ve hücrelere yeterli miktarda besin ve oksijen sağlanmış olur. 

Peki, doktorunuz kansızlık teşhisi koyduysa ya da aşağıdaki belirtiler ile karşı karşıyaysanız, vücuttaki kırmızı kan hücresi seviyelerini arttırmak için ne yapmalısınız? İyi bir beslenme ile kansızlıkla mücadele etmek için neler yemelisiniz? Hamilelikte düşen kırmızı kan hücreleri seviyeleri nasıl arttırılır? Tüm bu soruların cevapları ve kan yapıcı yiyecekler hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edebilirsiniz… 

Anemi (Kansızlık) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık, pek çok belirti ile kendini gösterebilen oldukça yaygın bir durumdur. Sağlıklı ve yeterli bir beslenme olmaması durumunda, vücutta kırmızı kan hücrelerinin seviyeleri düşebilir. Aneminin en yaygın belirtileri ise şöyledir;

  • Sindirim sistemi sorunları,
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi,
  • Cilt renginde solukluk,
  • Eklem ağrıları,
  • Kas krampları,
  • Ayak bilekleri, bacak ya da karında şişme,
  • Baş dönmesi ve bulanık görme,
  • Göğüs ağrısı,
  • Yaraların daha yavaş iyileşmesi
  • Erkeklerde sertleşme güçlüğü

Yukarıdaki belirtiler ile karşı karşıyaysanız, durumun kontrol altına alınması ve kansızlığın yönetilmesi için ilaç tedavisine başlamak adına mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bununla birlikte, bazı vitamin, mineraller de kan akışının daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. Bu yazıda, onlara da değineceğiz. 

Kan Yapıcı Besinler Nelerdir?

Belirli vitamin, mineral ve besin takviyelerinin vücuttaki kan akışını iyileştirebileceğini ve kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırabileceğini gösteren bazı çalışmalar mevcuttur. Demir başta olmak üzere; B3 vitamini, L-arginine ve omega-3 yağ asitleri, vücutta kan akışını iyileştirebilir. Kan yapıcı besinlere gelince… 

Halsizlik, yorgunluk, ayaklarda üşüme, kas krampları ve yukarıda bahsettiğimiz belirtiler ile kendini gösteren kansızlık ile mücadele ederken, vücutta kan akışını iyileştirebilecek besinlerden de yardım alabilirsiniz. İşte, kan akışını iyileştirmek ve kansızlıkla mücadele etmek için beslenme programınızda daha fazla yer verebileceğiniz 10 besin!

1.Nar

Antioksidanlar yönünden zengin bir kış meyvesi olan nar; kas dokularının oksijenlenmesini ve vücuttaki kan akışını arttırır. Yapılan bir çalışmada, günlük olarak içilen nar suyunun, düzenli tüketimde kas hasarı ve vücutta iltihaplanmayı azaltabileceği gösterilmiştir. 

2. Soğan

Soğan, sarımsakla birlikte doğal antibiyotik olarak bilinen besinlerden biridir. Çok iyi bir antioksidan kaynağı olan soğan; kan akışını iyileştirerek kansızlık ile mücadele etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, iltihaplanma karşıtı özellikleri ile kalp sağlığını iyileştirmede de etkilidir. 

3. Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biber, yemeklere lezzet katmasının dışında; kan basıncını düşürmede ve kan damarlarını genişletmede de oldukça etkilidir. Dokulara daha fazla kan akışını teşvik eden bir bileşen içeren kırmızı acı biber; kanın damarlarda daha hızlı ve kolay akmasına yardımcı olabilir. 

4. Tarçın

Kan şekeri seviyelerini düzenleyici besinler düşünüldüğünde, tarçın akla ilk gelen seçeneklerden biridir. Genel vücut sağlığı için sayısız faydaya sahip olan tarçın; kan damarı genişlemesine ve kan akışının iyileşmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp sağlığının korunmasında da etkilidir. 

5. Sarımsak

Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz bir yiyecek olan sarımsak; içerdiği bileşikler ile vücutta dokulara kan akışını arttırabilir ve kan basıncını düşürebilir. 

6. Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar, vücut için hayati önem taşıyan omega-3 yağ asidinin önemli bir kaynağıdır. Bununla birlikte; yüksek kan basıncını düşürme ve vücutta kan akışını iyileştirmede faydalı olabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar da mevcuttur. 

7. Pancar

Sporcuların antrenman sırasında performans arttırmak için başvurdukları doğal kaynaklardan biri olan pancar; nitrat bakımından zengin bir besindir. Bu nedenle; kan damarlarını gevşetmede ve kas dokusuna giden kan akışını arttırmada faydalı olabilir. Düzenli olarak pancar suyu içmek; dolaşım sorunlarını gidermede de etkilidir. 

8. Zerdeçal

Hint mutfağının ve kış aylarının sevilen baharatlarından biri olan zerdeçal, bir dizi sağlık yararı ile bilinir. Çin tıbbında geleneksel olarak bir çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan zerdeçalın; kan dolaşımını iyileştirdiği ve kan damarlarını açtığını gösteren çalışmalar da mevcuttur. 

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, kara lahana, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, nitrat yönünden zengin besinlerdir. Nitrat içeren besinleri tüketmek; vücutta kan damarlarının genişlemesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilir. 

10. Turunçgiller

Greyfurt, limon ve portakal gibi turunçgiller, antioksidanlar yönünden zengin besinlerdir. Antioksidan içeren besinleri daha fazla tüketmek; vücutta iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olabilir. Bu sayede, vücutta kan akışı iyileşebilir, kan basıncı düşebilir ve damar sertliği azalabilir. 

11. Ceviz

İçerdiği sağlıklı yağlar ile vücut için pek çok yönden faydalı olan ceviz; E vitamini ve ALA gibi önemli besin maddeleri yönünden de zengindir. Şeker hastaları için de faydalı olduğu bilinen ceviz; vücutta kan basıncının düşmesine, iltihaplanmanın azalmasını ve kan damarlarının işlevinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. 

12. Domates

Domatesle ilgili yapılan araştırmalar; domatesin içerdiği bileşiklerin, kan damarlarını açmada ve kan akışını iyileştirmede ilaçlara benzer şekilde etki ettiğini göstermektedir. 

13. Zencefil

O da, tıpkı zerdeçal gibi Hint mutfağının ve Çin tıbbının vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Yapılan araştırmalar, zencefilin kan dolaşımını iyileştirebileceğini göstermektedir. Kan akışını olumsuz etkileyen yüksek tansiyon problemi ile mücadelede de faydalı olan zencefil, düzenli tüketimde vücutta kan akışını iyileştirebilir. 

Kansızlıkla Mücadele İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Vitamin, mineral ve doğal besin takviyeleri vücutta kan akışını iyileştirmede oldukça faydalı olabilse de; kansızlık belirtilerini daha hızlı şekilde ortadan kaldırabilmek için dikkat etmeniz gereken başka şeyler de vardır. Besinler yoluyla kansızlıkla mücadele etmeye başlamadan önce, hayatınızdaki bazı yaşam tarzı alışkanlıklarını gözden geçirmeniz gerekebilir!

Sigarayı Bırakın

Kronik hastalıklar ve kanser gibi hayatı tehdit eden hastalıklar için bir numaralı tehdit olarak gösterilen sigara, vücutta kan akışının bozulmasına neden olan etmenlerin de başında gelmektedir. 

Fazla Kilolardan Kurtulun

Fazla kilolu olmak, vücutta pek çok işleyici ve hormon dengelerini olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet uygulayarak hem fazla kilolardan kurtulabilir hem de vücutta kan akışını iyileştirmek için önemli bir adım atmış olabilirsiniz. 

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yeterli su tüketimi, vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir ve vücut için kritik bir öneme sahiptir. Susuz kalmak, hücrelere yeterli miktarda oksijen gitmesini engelleyebilir ve kan akışının bozulmasına neden olabilir. 

Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Modern dünyada bunu başarabilmek biraz zor görünse de; gün içerisinde, stresten uzaklaşmak ve sakin kalıp kendinizle baş başa kalabileceğiniz anlar yaratmaya çalışın. Meditasyon yapmak, stresle mücadele etmede önemli bir yardımcı olabilir. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
45
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler