29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kantaron Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dertlerimize doğadan, en doğalından çareler bulmaya devam ediyor, doğal ürünleri, doğal şifa kaynaklarını tanımaya devam ediyoruz. Her derde deva diyebileceğimiz doğal yağlardan birisi olan kantaron yağının faydaları saymakla bitmez. Depresyonu hafifletmesi, adet dönemi ve menopoz sorunlarını gidermesi, yanık ve yara tedavilerine yardımcı olması gibi pek çok faydasıyla kantaron yağı her evde mutlaka bulundurulması gereken bir doğal yağdır.

Ne zaman en küçük bir sorunumuz olsa içeriğinde ne tür kimyasalların bulunduğunu bilmediğimiz çeşit çeşit ilaçlar önümüze sunuluyor. Her türlü sağlık sorununda elbette ki doktorun teşhisi ve reçetesi ile şifa bulmak en güvenli ve doğru yoldur. Ancak doğal çözümler denildiğinde akla ilk olarak gelen bitkilerden ön plana çıkan kantaron yağının faydaları da pek çok ilaçtan çok daha fazladır. Kantaron yağının uzmanlar tarafından yapılan çok sayıda araştırma ile tespit edilen yararlarından da faydalanmak aslında bir gerekliliktir.

Kantaronun Faydaları…

Günümüzün modern şehir yaşamının neredeyse en yaygın, en bilindik rahatsızlığı olan depresyona ilaçlarla değil de, kantaron yağıyla çözüm bulmayı herkes ister. Kantaron yağının hafif ve orta düzeydeki depresyon vakalarında en etkili ilaçlardan birisi olduğu bilinmektedir. Aslında kantaron yağının genel olarak ruh halini düzelten, sinirleri yatıştıran etkileri bulunduğu için ani ruh hali değişiklikleri, sinir, stres, depresyon, sıcak basması gibi ruhsal kaynaklı sorunların en doğal ilacı kantaron yağıdır. Ayrıca çok güçlü bir antiseptik olan kantaron yağının yara ve yanık gibi cilt sorunlarını da kısa sürede onarıyor olması çok değerli bir husustur.

Kantaron yağının 20 tane faydası aşağıda sizler için sıralanmış durumdadır. Çok fazla kimyasal ilaç kullanmayı sevmeyen doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini tercih edenler kantaron yağını kullanarak sorunlarına çözüm bulabiliyorlar. Ülkemizin pek çok yerinde doğal olarak yetişen kantaronun iyileştirici etkisinden faydalanmak için yararlarını iyi bilip doğru kullanmak gerekiyor. Aktarlardan ister kantaron çiçeği olarak isterseniz de kantaron yağı olarak satın alıp kullanmak mümkündür. Hatta kantaron yağını evde kendi imkanlarımızla bile hazırlamak ve daha doğal ve güvenli bir şekilde kullanmak söz konusu olabilir. İşte doğal ilaç olan bu kantaron yağını cilde, saça nasıl süreceğimizi, hangi sorunlarda kullanacağımızı, içmek için uygun olup olmadığını şimdi birer birer öğrenelim.

Doğal bir antiseptiktir!

Kantaron yağı içeriğinde bulunan antiseptik özellikten dolayı yaraların mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu önler.

Doğal bir antibiyotiktir!

Kantaron yağının antibiyotik özelliği vardır. Bu sebeple de doğal balla karıştırıldığında çok faydalıdır.

Hücre yenileyicidir!

Kantaron yağının hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde cildin kendini daha hızlı onarmasını sağlar, cildi ölü hücrelerden arındırır.

Güneş yanıklarını iyileştirir!

Kantaron yağının yanıkları ve özellikle de güneş yanıklarını çok kısa sürede iyileştirebilme özelliği vardır. Bununla birlikte yanıklardan kaynaklanan ağrıları da hafifletmeye yardımcı olur.

Damar büzücü etkisi vardır!

Kantaron yağının damar büzücü etkisi ile kazalar sonucu meydana gelen kanamalar durdurulabilir. Kantaron yağını ağız yoluyla tüketerek iç ve dış kanama durdurulabilirken, kanayan bölgeye sürülerek de kanama azaltılabilir veya durdurulabilir.

Baş ağrısını dindirir!

Baş ağrısının en şiddetli hali olan migren ağrılarında kantaron yağını alına ve başa masaj yaparak sürmek ya da kantaron çayını içmek önerilir. Bu şekilde baş ağrısı dindirilebilir.

Ağrıları giderir!

Kantaron yağının ağrı giderici özelliği bilinmektedir. Bunun için bel, sırt ve kas ağrıları gibi daha pek çok ağrıda kantaron yağını ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulamak önerilir. Hatta kekik ve ardıç yağıyla birlikte uygulanırsa ağrıların daha kısa sürede dinmesi, romatizma kaynaklı ağrıların hafiflemesi mümkün olabilir.

Çok etkili bir pişik ilacıdır!

Hem yaz aylarında yetişkinlerin hem de her daim bebeklerin yaşadığı pişik sorunu için en doğal çarelerden birisi kantaron yağıdır. Bunun için pişik olan bölgeye ince bir tabaka halinde kantaron yağı sürülmesi önerilir. Ancak olası bir alerji riskine karşı kantaron yağını, suyla incelterek pişik bölgesine uygulamak daha doğru olacaktır.

Mide sağlığını korur!

Mide sorunlarında dolayı pek çok kişi, pek çok besini tüketememekte, bazı besinlerden kaçınmaktadır. Çok şiddetli mide ağrılarına sebep olan ülser, gastrit gibi ağrıları doğal bir ilaçla azaltmak ve hatta tedavi etmek için kantaron yağı önerilir.

Hemoroit ilacıdır!

Hemoroit sorunu çok ağrılı ve acılı bir problemdir. Daha başlangıç aşamasındayken hemoroit olan yere kantaron yağı sürmek, yağı veya kantaron çayı içmek bu sorunu doğal olarak tedavi edecektir.

Sindirim sisteminin dostudur!

Kantaron yağı mide ve bağırsak sağlığını desteklemektedir. Kantaron yağını az miktarda içmek hem kabızlık hem de ishal için doğal bir ilaç olmaktadır.

Yaraları iyileştirir!

Doğal antiseptik özelliğinden dolayı her evde bulunan hafif yara kremlerinden çok daha etkili bir ilaç olarak kantaron yağı kullanılabilir. Herhangi bir kesik, yatak yarası, ameliyat izi gibi izlerin ve yaraların iyileşmesi için kantaron yağı sürmek önerilir.

Cilt dostudur!

Yüzde oluşan pek çok cilt sorununda rahatlıkla kantaron yağı kullanılabileceği gibi, herhangi bir sorun yokken de cildin genel sağlığına iyi gelir, cildi pürüzsüzleştirir ve siyah noktaları, lekeleri, morlukları iyileştirir. Özellikle de T bölgesindeki siyah noktalar, cilt lekelerini gidermek konusunda kantaron yağı çok etkilidir. Bunun için bir parça pamuğa birkaç damla kantaron yağı damlatıp cilde masaj yaparak uygulamak önerilir. Ancak olası bir alerjiyi önlemek için ilk kullanımda az bir miktar sürüp cildin tepkisini beklemek gerekir.

Sedef hastaları için doğal ilaçtır!

Çok önemli ve yaygın bir cilt sorunu olan sedef için de kantaron yağı ile tedavi önerilir. Uygulandığı ilk günlerde kaşıntı ve kurumalar olmakla birlikte, ilerleyen dönemde ciltte iyileşme görülecektir.

Balgam söktürücüdür!

Balgam sorununda tıbbi ilaçları, balgam sökücüleri kullanmak yerine çok az kantaron yağı içmek de balgam atmaya yardımcı olur.

Menopoz dönemi sorunlarını hafifletir!

Gece yanmaları, ani sıcak basmaları, ani duygu durum değişiklikleri, sinir, stres, hatta depresyon menopoz döneminin neredeyse rutin sorunlarıdır. Bu sorunları doğal yolla hafifletmek için menopoz döneminde günde 1 -2 bardak kantaron çayı içmek önerilir.

Saçları güçlendirir!

Cilt dostu olan kantaron yağı, aynı zamanda doğal bir saç ilacıdır. Kantaron yağının masaj yaparak kafa derisine uygulanmasıyla saç dersi onarılır ve hücreler yenilenir, kafa derisinde var olan oluşan egzama ve kaşıntılar giderilir. Bunun için kantaron yağını, haftada 1 -2 kez banyodan önce saç derisine masaj yaparak sürüp yarım bekletmek önerilir.

Doğal bir antidepresandır!

Kantaron yağı da, çayı da ruhsal olarak dinginlik, ferahlık verir, sinir sistemini yumuşatır, iyileştirir. Doğal bir antidepresan olan kantaronun çayını günde 1 bardak içerek sınav, iş, yaşam stresini hafifletmek mümkündür.

Doğal bir uçuk ilacıdır!

Uçuğa sebep olan bir virüs var ki, ona bir kez bulaşınca kurtuluş çok zor. Kimi zaman korkudan, bazen stresten ya da başka herhangi bir sebepten çıkan uçuklardan doğal olarak kurtulmak için kantaron yağı sürmek önerilir.

Mutsuzluğun çaresidir!

Bazen sinirsel, kimi zaman da sebepsiz yere oluşan mutsuzluklar için bileklere, alına ya da boyun bölgesine kantaron yağıyla masaj yapmak, bu şekilde duygu durumunu düzeltmek mümkün olabilir.

Kantaron yağının kullanımı ile ilgili uyarılar

  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kantaron yağı kullanımı ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu sebeple de herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek adına kullanmamak ya da en azından doktora danışmak gerekir.
  • Herhangi bir kronik bir rahatsızlığı olanların doktora danışmadan kantaron yağı kullanması önerilmez.
  • Herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak adına kantaron yağının önerilenden daha fazla kullanılmaması gerekir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler